Zátah: Vykoupení

Prepadovka

(festivalový název)

The Raid

Akční / Krimi / Thriller

Indonésie / Francie / USA, 2011, 101 min (SE: 102 min)

Laťka možností v akčním filmu byla opět posunuta. Trh bojových filmů dostal s druhým filmem protežujícím indonéské bojové umění pencak silat zdravou konkurenci, stejně jako o devět let dříve s příchodem thajského fenoménu v osobě Tonyho Jaa. "Zátah" nezatížený zbytečným dějem či profilací postav představuje splněný sen akčních fandů o takřka non stop jízdě. Z hlediska choreografie dech beroucí a co do řemesla adekvátně nápaditá horská dráha vedoucí zemí krve a bolesti staví maximálně na odiv možnosti lidského těla. Schopnost rány rozdávat i přijímat a adaptovat se při tom na konkrétní prostředí a jeho rekvizity je v tomto výkonnostně orientovaném spektáklu hlavní atrakcí. Byť coby intenzivní kino zážitek je "Zátah" zcela bezchybný, lze vznést výhradu, že po opuštění sálu splývá nekonečný příval akrobacie do jedné energické šmouhy.(23.6.2012)

Je to skvelý akčný thriller z indonézskej produkcie. Má výborný príbeh o zásahovej jednotke, ktorej úlohou je zneškodniť vplyvného zločinca ukrývajúcom sa v paneláku plnom zločincov, ale akcia je prezradená a tak sa jednotka ocitá v silnom obkľúčení neľútostných zabijakov, ktorí neplánujú niekoho ušetriť. A keďže akcia je tajná, žiadne posily sa čakať nedajú a jednotka sa musí z obkľúčenia dostať sama. So spracovaním som veľmi spokojný, je až prekvapivo dobré, očakával som klasický bojový film, kde je dej skôr len vatou medzi bojovými scénami, ale tu to moc neplatí, hlavne prvá polovica je perfektne gradovaná, skvelo baví aj mimo akcie, čo tvorí hlavne ukrývanie sa pred zabijakmi a nedá takmer vydýchnuť, nechýba takmer neustále napätie a obava o postavy, tu som bol dejovo v rámci tejto kategórie mimoriadne spokojný. Ale druhá polovica sa už len predsa zmení na klasický bojový film, kladných postáv zostane len pár a tí už urobia všetko preto, aby sa dostali von. A tu sa už nájde aj pár slabších scén, bez ktorých by sa film určite obišiel, hlavne stretnutie dvoch bratov, ale zase nie je to také zlé, aby to môj kladný dojem narušilo. Akcie je tu dosť a je skvelá. Je perfektne natočená a správne drsná, síce väčšina úderov nepôsobí až tak tvrdo, ako je v niektorých podobných filmoch zvykom, ale vynahradzujú to práve mnohé deštrukčné zakončenia, hlavne prudké vrazenie protivníka o stenu a najčastejšie hlavou. Na skutočné súboje si treba počkať necelú polovicu filmu, ale to vôbec neprekáža, akcia je dovtedy výborne nápaditá s niektorými nezabudnuteľnými momentmi a plná kvalitných likvidácií, zaujalo ma hlavne zachytenie zoskakujúceho protivníka a jeho následné vyhodenie z okna, veľmi dobre pôsobia aj priestrely, ktorých je v tejto fázi ešte dosť a potom už len predsa príde čas aj na tie súboje, ktoré hlavne kvôli relatívne obmedzujúcemu prostrediu nepôsobia až tak nápadito, ako napríklad prvé dva filmy Tonyho Jaa, ale aj tak sú vynikajúce so skvelou choreografiou a častým používaním rezných zbraní. Najviac sa mi páčia všetky súboje Iko Uwaisa proti presile a množstvo momentov, ako mimoriadne drsne pôsobiace vyhodenie protivníka cez zábradlie a jeho následný dopad na chrbát, na ktoré asi nikdy nezabudnem alebo zachytenie nepriateľa za hlavu a skok s ním na zem, čo mu zlomí väzy a napichne hrdlo, ale všetka akcia je tu výborná. Jedine ma mrzí, že väčšina zneškodnení protivníkov neskončí ich smrťou, ale to je len taký detail. Herecké obsadenie je pre potreby filmu úplne ideálne, perfektný Iko Uwais v hlavnej úlohe, ktorý ma bavil viac, ako v jeho predchádzajúcom filme, charizmatický veliteľ jednotky a správne slizkí záporáci. Réžia a technická stránka sú perfektné, skvelo zvláda nielen akciu, ale aj situácie mimo nej. A spokojný som aj s hudbou. Nemyslím, že by tento film nejak vynikal nad konkurenciou, samozrejme je to výrazne nadštandarný film vo svojej kategórii, ale z poslednej doby napríklad najlepšie filmy Donnieho Yena alebo vrcholné thajské bojové filmy sú o trochu lepšie. Ale to mi je aj tak jedno, hlavne, že je to vynikajúci akčný film, ktorý si chválu zaslúži a je príjemné opäť po dlhšej dobe vidieť poriadny akčný film, ktorý sa nebojí žiadnych ratingov. 86%(29.5.2012)

Hodně jsem o tom slyšel, ovšem dlouho odolával, bylo mi však jasné, že takovou pecku bych nemohl opomenout. Tato indonéská záležitost je totiž naprosto neuvěřitelná brutální řežba. Nejedná se o nic hlubokomyslného, komando speciálních jednotek si to prostě nakráčí do baráku narvanýho všemožnými ozbrojenými silami a musí se prostřílet ven. To hlavní však nastává až v druhé polovině filmu, kdy si chlapík neskutečně dává v všemožným bojovým umění a já mohu bez problému konstatovat, že něco tak skvěle choreograficky zpracovaného jsem ještě neviděl. Nejsem sice znalec Bruce Lee a podobných borců, takže nemám v tomto ohledu tolik nakoukáno, o to víc to na mě ale zapůsobilo...75%(22.4.2014)

• Radko

Hej stále sa niečo deje. Súboje sú premakané. Aj námet o dome zločinu, z ktorého niet úniku, je sľubný. Žiaľ, to čo sa stále deje je furt to isté - súboje, súboje ach tie súboje (parafráza pesničky Beáty Dubasovej: "Účesy, účesy ach, tie účesy."). Pri neustálej repetícii aj premakanosť choreografie začne liezť na nervy. Pretže v zásade sú všetky tieto akčné bojovky veľmi podobné pornofilmom - v nich ide o súlože, tu zase o súboje. Čím viac a rôznorodejších, tým lepšie. Aj to má porno s akčákmi spoločné. Serbuan mamut potom, ak odhliadnem od neustálych a neraz nudne dlhých mlátičiek, poteší exotickým zvukom jazyka, a ošuntelými interiérmi betónového baráku s atmosféru podsvetia. To sa vydarilo. Takže celkove za dve hviezdy.(20.7.2015)

Určite jeden z najlepších akčňákov za posledné roky. Úvod, hlavne prvý stret a masaker na schodišti riadne napumpuje krv do žíl. Neustála streľba a zmätok, do toho presekávanie sa drevenými podlahami do nižších podlaží, následne opäť streľba a bitka s každým, kto príde do cesty... Úvod je jednoducho šialený a zdal sa mi aj dosť reálne podaný. Škoda, že neskôr to už ide s reálnosťou z kopca. Hlavný hrdina holými rukami zabije desiatky chlapov, vydrží stovky najtvrdších úderov do tváre, dokonca i kolenom(!)... No nič. Ako akčný film je to poriadna adrenalínová jazda, aká nevzniká každý deň. Aj preto som ochotný prižmúriť oko nad výdržou hlavného hrdinu a jeho nezničiteľnosťou a dávam filmu v rámci žánru plný počet. Som si istý, že remake from USA nás neminie. 90%.(3.2.2013)

• - Po snímku Merantau (2009) se jedná o druhý film, ve kterém si Iko Uwais a Doni Alamsyah zahráli bratry. Sourozence si zopakovali ještě v pokračování Zátah 2 (2014). (honza1205)

• - Spoiler: Na rozstřílení SWAT dodávky měli tvůrci jen jeden pokus. (eMeMko)

• - Poslední úpravy provedl režisér Gareth Evans pouhý týden před uvedením na Torontském mezinárodním filmovém festivalu. (Wysch)