Zátah: Vykoupení

Prepadovka

(festivalový název)

The Raid

Akční / Krimi / Thriller

Indonésie / Francie / USA, 2011, 101 min (SE: 102 min)

Jason Statham by neprežil ani jedno poschodie. Nie je to po všetkých stránkach dokonalý film (predsa len by to chcelo výraznejšieho hlavného hrdinu), ale v rámci filmov s ázijskými bojovými umeniami je to asi najlepšia lomenica za minimálne 5 rokov. Intenzívna, tvrdá, brutálna, s fantastickou choreografiou a nápadito natočená. Navyše to navzdory očakávaniam nemá iba zápletku (ostré komando, jeden činžiak a horda "sfetovaných Cigánov"), ale aj dej, ktorý sa takmer blíži k príbehu.(31.5.2012)

Hrstka policajtů, miliarda šikmookejch řezníků a barák, v němž by se i Chucku Norrisovi svíraly půlky hrůzou. Toť návod k úspěchu. Konečně si můžeme potvrdit, že aura výjimečného filmu, která se kolem téhle indonéské akční senzace od loňské premiéry na torontském festivalu během pár měsíců vytvořila, nelže. Serbuan Maut je film, který se opravdu nevidí každý den. Neskutečně nařachaná akční jízda, brutální, intenzivní, chvílemi až strašidelná, děsivá. Těžko tuhle parádu nějak detailněji komentovat, to se prostě musí vidět. Žánrová pětihvězda už dlouho nebyla takhle čistá :)(28.5.2012)

• Radko

Hej stále sa niečo deje. Súboje sú premakané. Aj námet o dome zločinu, z ktorého niet úniku, je sľubný. Žiaľ, to čo sa stále deje je furt to isté - súboje, súboje ach tie súboje (parafráza pesničky Beáty Dubasovej: "Účesy, účesy ach, tie účesy."). Pri neustálej repetícii aj premakanosť choreografie začne liezť na nervy. Pretže v zásade sú všetky tieto akčné bojovky veľmi podobné pornofilmom - v nich ide o súlože, tu zase o súboje. Čím viac a rôznorodejších, tým lepšie. Aj to má porno s akčákmi spoločné. Serbuan mamut potom, ak odhliadnem od neustálych a neraz nudne dlhých mlátičiek, poteší exotickým zvukom jazyka, a ošuntelými interiérmi betónového baráku s atmosféru podsvetia. To sa vydarilo. Takže celkove za dve hviezdy.(20.7.2015)

Nekompromisně brutální procházka po schodišti jednoho domu, kde se logika a myšlení postav vypíná a zapíná, stejně jako hlavní záporák zapíná a vypíná světlo na jejich chodbách. Je Indonésie nový HK 80. let? Možná, ale tenhle film nemá v současnosti srovnatelného soupeře. Bolelo to a já chci víc. A vůbec se za to nestydím.(16.6.2012)

Zatiaľ čo predchádzajúca spolupráca Garetha Evansa a Iko Uwaisa priniesla len priemerný bojový film, ktorý napríklad thajskej produkcii na čele s Tonym Jaa nemohla konkurovať, toto je už nielen úplne iná úroveň, ale dokonca sa tu už dá kľudne hovoriť o revolúcii medzi bojovými fiimami. Príbehovo sa očakávane nejedná o nič prepracované, jednoducho sa len zásahová jednotka v budove plnej zločincov prezradí a tak zostane odrezaná od sveta a všetci musia bojovať o prežitie s mnohonásobnou presilou, ale to prevedenie je špičkové a potenciál námetu využíva úplne naplno. Očakával som štandardný bojový film, kde sú prvoradé bojové scény a všetko ostatné je len vata, ale tu to tak úplne neplatí a film výrazne vsádza aj na atmosféru a napätie. V prvej polovici to funguje dokonalo, na prvý pohľad obyčajná akcia, kedy ide všetko podľa plánu sa od jedného momentu pokazí a z lovcov sa v momente stanú štvanci odsúdení na smrť a stane sa z toho prvotriedny a poriadne intenzívny survival, ktorý perfektne pomaly graduje, zostava sa preriedi a rozdelí a je tu množstvo veľmi napínavých scén, ktoré nedajú dýchať. V druhej polovici už síce tieto vlastnosti zmiznú a film sa viac priblíži klasickým žánrovkám, ale už to neprekáža, jednoducho sa len postavy lepšie prispôsobia situácii a vedia, čo musia urobiť, aby mohli prežiť. Obsadenie je výborné, väčšina postáv je očakávane zameniteľná a slúži len na to, aby čo najskôr umrela, ale nájde sa tu viacero hercov, ktorí vynikajú nielen po bojovej stránke, ale bavili ma celkovo. Iko Uwais pôsobí ako taký mladík bez väčších skúseností, ale je to sympaťák, ktorý sa o seba vie postarať, veľmi ma bavil veliteľ jednotky Joe Taslim, ktorý má aj charizmu a nesklamú ani záporáci, šéf budovy je dostatočne slizký a jeho hlavný podriadený Yayan Ruhian si vie získať rešpekt. A teraz už k samotnej akcii, ktorá je špičková. Silat síce nepatrí medzi moje vyhľadávané bojové umenia, ale v tomto prevedení je na to radosť pozerať. Ešte v prvej polovici sa aj dosť strieľa, čo ale nie je zápor, práve naopak, aspoň je akcia rozmanitejšia a priestrely aj tak pôsobia efektne, ale súboje, na ktorých to samozrejme stojí sú poriadne intenzívne, tu postavy nemajú na chvíľu oddychu, choreografia je špičková, často sa používajú rezné zbrane a poteší, že sú aj riadne nápadité, nekompromisní a drsné. Tu sa ani nedá vybrať to najlepšie, hlavne všetky súboje Uwaisa s presilou sú vynikajúce a na mnohé momenty sa len tak nezabúda, ako zachytenie zoskakujúceho zabijaka a jeho následné vyhodenie z okna, prehodenie protivníka cez zábradlie, čo mu zlomí chrbticu alebo skok s protivníkom na prah dverí, čo mu prereže hrdlo. No je tu toho mnoho. Režijne sa tu nedá absolútne nič vytknúť, film určite nemal žiadny závratný rozpočet, ale ten ani nepotreboval, prostredie je správne nepríjemné, akcia je zvládnutá dokonalo, efekty sú prakticky bezchybné, pričom násilie aj vyzerá riadne drsne a ako som spomínal, funguje aj atmosféra a napätie. Takže v rámci čistokrvných bojových filmov hľadá Raid konkurenciu len ťažko. 87%(29.5.2012)

• - Originální název „Serbuan Maut“ znamená v překladu „Smrtelná invaze“. (Conspi)

• - Když Tama (Ray Sahetapy) střílí na začátku filmu na muže klečící před igelitem, zastřelí tři z pěti a na čtvrtého už nemá náboj. Když se však otočí a zamíří ke stolu, za ním jsou vidět čtyři ležící těla. Pátý muž je v zákrytu. (Geriel)

• - Na začátku filmu, kdy jednotka obsazuje dům, dává po rozdělení dvou týmů kapitán pokyn zastavení, a to zvednutím ruky, kterou drží spoušť. Ve skutečnosti by však žádný elitní policista ruku ze spouště nesundal. (Langy10)