Zátah: Vykoupení

Prepadovka

(festivalový název)

The Raid

Akční / Krimi / Thriller

Indonésie / Francie / USA, 2011, 101 min (SE: 102 min)

Spočiatku indonézsky Counter Strike, neskôr prvotriedna bojovka s perfektnou choreografiou a množstvom nápadov. A napriek očakávaniam má predsa len popri slabšom a béčkovo vystavanom deji aj fungujúce charaktery a vzťahy medzi nimi. Tento žáner síce nepatrí medzi mnou primárne preferované ale to nič nemení na tom, že v v rámci žánru je The Raid prvotriednou záležitosťou, ktorá rozruch vzbudila oprávnene.(31.5.2012)

Dokavaď se pracuje s policejními manévry, je Zátah precizní. Fyzické souboje vynikají precizní choreografií, to je ale právě důvod, proč si je nelze naplno užít, neboť film, navzdory pekelné brutalitě v takovou chvíli ztrácí svoji autenticitu a stává se z něj "jen" žánrová rubačka, byť stále precizní. Překvapení jsou herecké výkony, které jsou výtečné i na psychologické drama, natož na akční řezničinu.(5.8.2012)

Neumím v pohodlném limitu jedné sekundy někomu šlápnout na kuří oko, prolomit mu koleno, otestovat tvrdost jeho pohlavního ústrojí, vyzkoušet pružnost žeber, zlomit mu obě ruce a nakonec mu třikrát prostřelit hlavu. Jenže v jakartských panelácích to umí kdekdo, takže jsem pevně rozhodnut, že podobné rozebírání lidí budu raději sledovat na obrazovce než osobně na dovolené. Zátah je zkrátka solidní masakr, ale já jsem tak nějak doufal, že se při něm budu bavit o něco víc. Takže ta čtvrtá hvězka je spíš poděkováním za to, že jsem se bez problémů orientoval v postavách, ač mi v civilním životě činí neskutečné problémy rozeznat Nguyen Van Loie od Anh Tuan Phama.(21.1.2013)

Hodně jsem o tom slyšel, ovšem dlouho odolával, bylo mi však jasné, že takovou pecku bych nemohl opomenout. Tato indonéská záležitost je totiž naprosto neuvěřitelná brutální řežba. Nejedná se o nic hlubokomyslného, komando speciálních jednotek si to prostě nakráčí do baráku narvanýho všemožnými ozbrojenými silami a musí se prostřílet ven. To hlavní však nastává až v druhé polovině filmu, kdy si chlapík neskutečně dává v všemožným bojovým umění a já mohu bez problému konstatovat, že něco tak skvěle choreograficky zpracovaného jsem ještě neviděl. Nejsem sice znalec Bruce Lee a podobných borců, takže nemám v tomto ohledu tolik nakoukáno, o to víc to na mě ale zapůsobilo...75%(22.4.2014)

Útok čirého fyzična, kterému nejvíc škodí jeho vlastní aura. Se značkou "akční podívaná roku" nebo dokonce desetiletí přichází zcela automaticky očekávání, že se z Raid vyklube něco víc než krvavá mlátička. Nevyklube a není to potřeba. V katalogu indonéských fatalit mi vařící adrenalin nejvíc stupňoval zdánlivě nenápadný, ale o to smrtonosnější Mad Dog Yayan Ruhian. Jeho hlavní představení, ve kterém se od gumových skoků, kliček a vývrtek postupně přechází ke sbírání posledního zbytku sil k co nejtvrdší ráně, doslova bere dech.(18.12.2014)

• - Tvůrci původně zamýšleli použít pro SWAT dodávku opravdové policejní auto. Z důvodu nízkého rozpočtu však nakonec museli použít obyčejnou dodávku, kterou na policejní vzhled pouze upravili. (eMeMko)

• - Než se stal Iko Uwais filmovou hvězdou, pracoval jako technik u mobilního operátora. (HellFire)

• - Soundtrack k filmu zložil Joseph Trapanese v spolupráci s Mikeom Shinodom z nu-metalovej skupiny Linkin Park. V piesni "Razors.Out" hosťoval Chino Moreno, spevák americkej alternatívnej metalovej kapely Deftones. V ďalšej piesni "Suicide Music" zas hosťovala hip-hopová skupina Get Busy Committee. (Nu.Fylyp)