Zátah: Vykoupení

Prepadovka

(festivalový název)

The Raid

Akční / Krimi / Thriller

Indonésie / Francie / USA, 2011, 101 min (SE: 102 min)

// Distribútor: Sony Classics // Počet premietajúcich kín v USA: 881 // Otvárací Víkend USA: $961,454 // S úžasom tlieskam. Veľa režisérov by si z tohoto malo zobrať príklad, pretože je to ukážkový snímok o tom, ako má vyzerať krimi akčný žáner. Jednoduchý dej a akciou naložené scény, čo iné si priať...... 100%(4.9.2013)

Skvelá akcia a skvelý obrovský činžiak, ale s pribúdajúcimi minútami to začne stagnovať, hrdinovia sa na seba i vinou rovnakých kostýmov dosť podobajú (a teda je ťažké niekomu z nich držať palce) a po stránke logiky počíňanie údajne špičkového policajného komanda nemá valnú úroveň (bezproblémová likvidácia tých, čo strážili vonku na ulici). Dvojka je oveľa lepšia.(5.2.2017)

Pětihvězdičková úvodní třicetiminutovka. Srdce žánrového milovníka akčního kung-fu bude bez přestávky rozechvěno na maximum, ale pro náročnějšího diváka, který chce myšlenku a kvalitní scénář půjde o akční snímek (bez ohledu na perfektní bojové scény), který se stane sezonní záležitostí. Můj pohled je velmi kladný, protože z tak pragmatického námětu vytěžit tak výbornou a přitom tak nepraktickou (působivou) akční jízdu, bez aspektu jak vypadá můj pohled s otevřenou kamennou tváří musím dát vysoké hodnocení. RAID nepředčil ONG-BAK v technickém boji, ale ve filmovém zpracování střihu a kamery, kde má RAID rozhodně navrch. Formální vzhled herců (Iko Uwais, Yayan Ruhian) a epická zkušenost Evanse se RAID pohybuje na špičce v akčním žánru a pokud bude mít trvanlivější scénáře může se stát novodobým tvůrcem v akčním ultimátu. Bravo!(21.10.2012)

Nemějte mi ty tři hvězdičky za zlé, ale asi vážně chci od filmu víc, protože i když režisér s choreografem pochopili, co všechno lze z herců vyždímat (a že to rozhodně překračuje všechny myslitelné meze toho, co jsme doposud viděli), ten děj na mentální úrovni herní arkády prostě ve druhé polovině sklouzne do bolestného stereotypu a vlastně se už jenom opakuje dříve viděné, navíc ten finální souboj tím notně tratí na atraktivitě taktéž, takže pokud budu chtít v hospodě nad tímhle rozjímat, mohutně si loknu při vzpomínce na fígl s ledničkou, ale zbytek bude jak z té levné hlášky „…víš jak ten týpek zřeže toho druhého, ne?“, což asi napovídá mnohé o tom, že podruhé už bych to regulérně protrpěl; vlastně těm, kteří tomu pálí plnou palbu tak trochu závidím. :)(29.5.2012)

I na nikdy neperspirujícím Chucku Norrisovi by se při "desinfekci" tohoto malebného činžáčku objevila krůpěj potu, ale trvám na tom, že by nebyla jeho.. Serbuan Maut v indonéštině kupodivu neznamená "Vytrhnutý brzlík", ale "Smrtící invaze" a nutno dodat, že svému názvu bez problému dostojí. Úchvatný balet soubojů na palné zbraně, ruce, nohy, mačety, tonfy, nože, zkrátka všechno, co je po ruce, přímočarý tah na márnici (branku), explicitní brutalita, zajímavá hudba a v hlavní roli mrštný Eric Bana z Jakarty, který řidiče kamionu už asi dlouho dělat nebude. Nechci řešit, že poslední pucflek z drogové laboratoře bojuje líp, než Jackie Chan, že hlavní hrdinové mají tělo z vulkanizované pryže a jedí hodně kosti zpevňujícího vápníku, protože snést tolik úderů není v lidských silách, nicméně k páté hvězdě jsem postrádal, ..úplně se to bojím napsat.., solidnější příběh a věrohodnost interakce (nekrvavé) mezi postavami, co by zbystřila pozornost diváka, když se zrovna nebojuje s osvětlením v krční tepně. Jen prosím žádný remake se Stevenem, vždyť by ani nevyšel schody mezi patry..(4.6.2012)

• - Spoiler: Poté, co poručík Wahyu (Pierre Gruno) zastřeli Tama (Ray Sahetapy), by si rozpálenou hlaveň nedal tak lehce pod bradu, protože by se popálil. (Butcher of Blaviken)

• - Ačkoliv byl film natočen jako samostatný titul v mezičase před začátkem natáčení dalšího Evansova filmu Berandal, Evans naplánoval jejich vzájemné propojení v pokračování Zátah 2 (2014). (Wysch)

• - Členové filmového zásahového komanda SWAT byli nuceni v rámci příprav projít speciálním výcvikem s elitní indonéskou námořní jednotkou KOPASKA (Komando Pasukan Katak), kde se jim dostalo průpravy v používání palných zbraní, bojových signálů a v nácviku bojových postavení atd. (Conspi)