Zátah: Vykoupení

Prepadovka

(festivalový název)

The Raid

Akční / Krimi / Thriller

Indonésie / Francie / USA, 2011, 101 min (SE: 102 min)

Chlapci z Raidu by vymlátili celý Hollywood! Naozaj pôsobí veľká vačšina amerických akčných filmov (aj prvý Expendables) oproti tomuto masakru ako rozprávky pre kojencov. 100 minút je tak natrieskaných akciou, že som ani nemal kedy ísť na záchod, dokonca sa to začalo celé bez zbytočných kecov a predstavovaní. 10 minút a už som musel odkladať chipsy aby som mohol poriadne vnímať ten rachot a dokonalú choreografiu bojov. Takto si predstavujem akčné filmy a u mňa sa to rozhodne radí k špičke žánru. Spokojnosť.(1.8.2012)

I na nikdy neperspirujícím Chucku Norrisovi by se při "desinfekci" tohoto malebného činžáčku objevila krůpěj potu, ale trvám na tom, že by nebyla jeho.. Serbuan Maut v indonéštině kupodivu neznamená "Vytrhnutý brzlík", ale "Smrtící invaze" a nutno dodat, že svému názvu bez problému dostojí. Úchvatný balet soubojů na palné zbraně, ruce, nohy, mačety, tonfy, nože, zkrátka všechno, co je po ruce, přímočarý tah na márnici (branku), explicitní brutalita, zajímavá hudba a v hlavní roli mrštný Eric Bana z Jakarty, který řidiče kamionu už asi dlouho dělat nebude. Nechci řešit, že poslední pucflek z drogové laboratoře bojuje líp, než Jackie Chan, že hlavní hrdinové mají tělo z vulkanizované pryže a jedí hodně kosti zpevňujícího vápníku, protože snést tolik úderů není v lidských silách, nicméně k páté hvězdě jsem postrádal, ..úplně se to bojím napsat.., solidnější příběh a věrohodnost interakce (nekrvavé) mezi postavami, co by zbystřila pozornost diváka, když se zrovna nebojuje s osvětlením v krční tepně. Jen prosím žádný remake se Stevenem, vždyť by ani nevyšel schody mezi patry..(4.6.2012)

Suprová akce, při níž mi chvilkama bylo na obtíž, že neumím nemrkat a tiše jsem toužila po té vymoženůstce, co s ní týrali Alexe v Mechanickém pomeranči. Nebýt Ong Bak a posloupnosti scén, dám tomu snad i a za pět, ale Ong Bak je podlě mě větší námrd (krásný obrat, chlapci) a stejně tak i akce působí parádněji v půlce filmu, než v samém závěru, kde mi finální bitka proti předtím viděnému přišla přece jen odbytá. 80%(24.7.2013)

Masaker, ktorý sa len tak nevidí. Za celý film je tu toľko akcii, kopou, blokov, vystrielaných nábojov, krvi, podrezaných hrdiel, prestrelených hláv a čo ja viem už čoho, že sa posledných pár rokov máme jasného víťaza. Najväčšia slabina filmu je asi len ten príbeh, ale inak všetko je dotiahnuté k dokonalosti. Zo začiatku fajn prestrelky, ktoré rovnako ako ostatné akčné scény sprevádza fajn hudba, strih, !kamera a atmosféra!. Po prestrelkách tu máme sekanice na mačety a po nich nasledujú zase bitky jeden proti všetkým, ktoré sú ku*va dobre natočené. Žiadne zrychlovačky, spomalovačky, nepriehľadné scény, skratka perfektná choreografia bitiek a kamera. Záverečné finále tiež nebolo zlé, vlastne som si ho užil, ale po tých všetkých super akciách už nemalo ten správny náboj. Film presne splnil to čo sme očakávali po traileri - masaker na život a na smrť s perfektnými akciami, ktoré len tak neuvidíte. 90% - 5*(30.5.2012)

// Distribútor: Sony Classics // Počet premietajúcich kín v USA: 881 // Otvárací Víkend USA: $961,454 // S úžasom tlieskam. Veľa režisérov by si z tohoto malo zobrať príklad, pretože je to ukážkový snímok o tom, ako má vyzerať krimi akčný žáner. Jednoduchý dej a akciou naložené scény, čo iné si priať...... 100%(4.9.2013)

• - Snímek byl natočen kamerou Panasonic AF-100. (Wysch)

• - Yayan Ruhian, jež ztvárnil postavu Mad Doga, učil na přelomu roku 1989 a 1990 ochranku prezidenta a indonéskou militantní polici, a to bojovému umění Pencak Silat. (HellFire)

• - Ve filmu se používá bojové umění Pencak Silat. Tento styl vznikl v Indonésii a vyznačuje se svojí komplexností a účinností, při boji s dýkami a meči i velkou brutalitou. "Pencak" je název pro bojové umění jako takové a "Silat" označuje většinou bojový styl/část kde jsou pouze smrtící techniky pro likvidaci. Proto se pro sjednocení tohoto umění začal používat název spojený a to Pencak Silat. Umění začíná být velice populární i v Evropě a USA pro svoji účinnost a vyučuje se u různých ozbrojených složek a speciálních jednotek. (canni)