Zátah: Vykoupení

Prepadovka

(festivalový název)

The Raid

Akční / Krimi / Thriller

Indonésie / Francie / USA, 2011, 101 min (SE: 102 min)

Dokavaď se pracuje s policejními manévry, je Zátah precizní. Fyzické souboje vynikají precizní choreografií, to je ale právě důvod, proč si je nelze naplno užít, neboť film, navzdory pekelné brutalitě v takovou chvíli ztrácí svoji autenticitu a stává se z něj "jen" žánrová rubačka, byť stále precizní. Překvapení jsou herecké výkony, které jsou výtečné i na psychologické drama, natož na akční řezničinu.(5.8.2012)

Jakarta. Nábojů nekonečno (dokud si to scénář žádá), mačeta jako základní vybavení kuchyně (až na pokoj 726, tam maj jen špachtle a lžičky) a činžáky plný feťáků, který jedou karate (dobrá, tak Pencak Silat). Pitomý příběh lemuje fascinující souboje s exponenciálně rostoucí neschopností účastníků zemřít po rozdrcení lebky nebo zaražení ohryzku do krku. Umíraj tam děti, teče spousta krve a vše končí úsměvem od ucha k uchu. U mě dobrý. Nekoukejte na to s anglickým dabingem.(24.12.2014)

Masaker, ktorý sa len tak nevidí. Za celý film je tu toľko akcii, kopou, blokov, vystrielaných nábojov, krvi, podrezaných hrdiel, prestrelených hláv a čo ja viem už čoho, že sa posledných pár rokov máme jasného víťaza. Najväčšia slabina filmu je asi len ten príbeh, ale inak všetko je dotiahnuté k dokonalosti. Zo začiatku fajn prestrelky, ktoré rovnako ako ostatné akčné scény sprevádza fajn hudba, strih, !kamera a atmosféra!. Po prestrelkách tu máme sekanice na mačety a po nich nasledujú zase bitky jeden proti všetkým, ktoré sú ku*va dobre natočené. Žiadne zrychlovačky, spomalovačky, nepriehľadné scény, skratka perfektná choreografia bitiek a kamera. Záverečné finále tiež nebolo zlé, vlastne som si ho užil, ale po tých všetkých super akciách už nemalo ten správny náboj. Film presne splnil to čo sme očakávali po traileri - masaker na život a na smrť s perfektnými akciami, ktoré len tak neuvidíte. 90% - 5*(30.5.2012)

Škoda rány, která padne vedle!! Čistokrevná rubačka, která neví, kdy přestat a když už se začne přeci jenom zajídat, předhodí nenasytnému divákovi další porci nekompromisní řežby, kdy postupně s dějem opadávají výstřely a létající ledničky a ke slovu přicházejí nože, mačety nebo holé nohy a ruce. Všechna čest choreografii. Herci jdou co se fyzického výkonu na dřeň, hlavního klaďase jakoby údery protivníků motivovaly ještě k vyšším obrátkám. Právě živočišný tah na branku, který mi chyběl třeba u Ong-baka (bavil neošizenou fyzickou akcí, ale nudil opakovanými záběry a mizerným feelingem), je tu poctivý s každou ránou. Děj je jasně nalinkovaný – velký barák, policejní jednotka a banda vrahounů, kteří se nehodlají vzdát. Videoherní koncept pak vydrží až do horních pater, kde na přeživší čeká slušný záporák s výbornými poskoky (démonický Yayan Ruhian zvlášť). Žádné vykecávání, jen jedna lekce anatomie za druhou a divák si užívá, klaní se poctivé dřině a oceňuje přehledné záběry. Neučesané, hektické, zoufalé i brutální. Vedle tohohle vypadá takový Van Damme s hezoučky nasnímaným, efektně sestříhaným a lahodně vypadajícím výskokem jako malý skřítek schovaný pod dekou.(16.7.2012)

Bez přemýšlení 100%. Tohle je neskutečnej nářez, který nemá obdoby. U spousty filmů v minulosti divák čeká 90 minut na jeden ultimátní úder kdy hrdina zasadí svému protivníkovi těžké K.O. Přesněji se mě vybaví např. série Karate Tiger. Naproti tomu před nějakým časem v Thajsku prošlápli cestičku a já si nikdy neuvědomil že nadupané Ong-Baky někdo něčím překoná. Stalo se! Tahle indonéská zběsilost je něco jako dárek, který si každé malé dítě přeje dostat pod stromeček. Film mě ani na chvilku nepustil ze svého sevření. Scény jsou doprovázeny soundtrackem, který zážitek povyšuje tak nějak samozřejmě na vyšší level. Yayan Ruhian je Mad Dog!!!!! Blue-Ray prosím. A druhý díl chci okamžitě. PS: Asiaté musí být šílení. Ať mi nikdo nevykládá že během natáčení nikdo neumřel.(16.7.2012)

• - V traileri je uvedené, že budova má 30 poschodí, no vo filme a podľa obrysu budovy ich je iba 15. (Sticks)

• - Spoiler: Poté, co poručík Wahyu (Pierre Gruno) zastřeli Tama (Ray Sahetapy), by si rozpálenou hlaveň nedal tak lehce pod bradu, protože by se popálil. (Butcher of Blaviken)

• - Yayan Ruhian, jež ztvárnil postavu Mad Doga, učil na přelomu roku 1989 a 1990 ochranku prezidenta a indonéskou militantní polici, a to bojovému umění Pencak Silat. (HellFire)