Muž na Měsíci

• Velká Británie Man on the Moon (více)
USA / Velká Británie / Německo / Japonsko, 1999, 118 min

Režie:

Miloš Forman

quido.morava

Opět Formanovo geniální dílo! (Osobně Jima Carreyho moc nemusím, ale tady mi sedl. Ostatně, v tom je Miloš Forman, kromě jiného, taky geniální, že si umí naprosto perfektně vybrat herce.) ()

Krastom

V tomto filmu mě nadchnul vynikající výkon Jima Carreyho, který autenticky zahrál roli schizofrenického Andyho Kaufmana. Tento nepochopený komik velice rád experimentoval s publikem a tím si ho často znepřátelil. Z celého snímku mě nejvíce zaujal Andyho pohřeb. Líbilo se mi, že i ze svého posledního rozloučení si dokázal udělat inspirující vystoupení. Nelíbilo se mi, že jsem nerozeznal co myslí vážně a co ne, takže na konci filmu jsem nevěděl, jestli ten pohřeb nebyl nahraný. ()

Duratec

Když jsem film viděl prvně, říkal jsem si, nic moc. Ale nedalo mi to, podíval jsem se na něj znovu a už jsem se mnoha scénám začal smát. Potřetí už jsem se snad řehtal skoro celý film. No a počtvrté už jsem se smál, když jsem vkládal DVD do přehrávače. Před tímto filmem jsem Andyho Kaufmanna vůbec neznal. Nedivím se, že nebyl pochopen. Jeho komika jde opravdu až na samou hranu absurdity. Jim Carrey je v hlavní roli naprosto báječný. Na jeho souboj se ženou o nadpohlavního mistra světa se nedá zapomenout a Tony Cliffton se svým zpěvem, to se prostě musí vidět. Jde o film, který by se měl dle mého názoru vidět vícekrát, aby si taknějak na něj divák zvykl, je opravdu netradiční. Děkuji Milošovi Formanovi za to, co stvořil. ()

andy60

Přiznám se, že jsem vůbec netušil, že někdy žil nějaký Andy Kaufman. Teď to vím - díky Formanovi a Carreymu. ()

Tereza11

Rozhodně nejzajmavější a nejschízovější biografický film,který jsem do této chvíle měla možnost shlèdnout...Jim rozhodně vșem hnidopichům dokázal rolí Andyho,že prostě umí,protože to co předváděl po celou dobu,Vás bude přivâdět do totální schízy,zároveň budete propadat smíchu,napětí a totalnímu chaosu....Všemu korunuje režie Formana,odzbrojující.... ()

Zbynek.Vrtal

Kdybych netušil, že byl tento snímek natočen poměrně přesně podle života komika, který se proslavil svým provokativním a často absurdním smyslem pro humor, asi bych tento film považoval za "béčkový" nesmysl. Ale opak je pravdou a film bych rozhodně doporučil. Herecké výkony jsou famózní. Jim Carrey, zde podle mě zahrál svůj životní výkon a Danny DeVito se se svou také se svou rolí popral velmi dobře. Děj je od začátku velmi zajímavý a nedává divákovi příliš možností, aby se nudil. ()

galaxy84

Mám rád filmy, které se zakládají na skutečných událostech nebo lidech. Andy Kaufman byl (podle díla Miloše Formana, jinak ho neznám) originální komik, který se snažil přijít s něčím novým. Podle všeho byla jeho práce (asi kromě těch začátků) založena na tom lidi šokovat. A tuto zábavu se postupně snažil posouvat dál a dál, dělat jí více skandální, aby to vyvolalo emoce v obecenstvu. Proto měl tak velký úspěch. Nezajímalo ho, co si o něm lidé myslí. On hrál na strunu emocí a dobře si uvědomoval, že ty nejsilnější emoce se vzbuzují ne z dobroty, ale zla. A i když se to může zdát jako nesmyslné srovnání, jeho způsob přilákání pozornosti k televizním obrazovkám se dochoval dodnes v podobě absurdních reality show, kde nejde ani tak o humor, jako spíš o to získat do pořadu někoho, kdo vám svým chováním pohne žlučí. A to proto, že nikdo nebude sledovat pořad, kde v hlavní roli působí racionálně uvažující člověk s příkladným chováním, ale raději si přepne program na šílence, kterého může z pohodlí svého gauče soudit. Jediný rozdíl je v tom, že Andy Kaufman to dělal záměrně, aniž by to okolí vědělo. Zatímco dnešní, pro diváky nejlákavější, "hrdinové" těchto pořadů se prostě jen projevují přirozeně. Velké díky za tento výborný film. ()

Martin2195

Wau....pri pozeraní tohoto filmu sa vo mne miešali všetky emócie, presne tak ako to zamýšlal Andy Kaufman, ktorého tak úžasne zahral Jim Carrey. Som šťastný, smutný, znudený, no proste zmätený. Neviem čo bola pravda a čo nie, ale vôbec mi to nevadí. Pretože z tohoto filmu som si odniesol to, že niekedy nejde o pravdu, ale o to aký pocit vo vás zanechá samotný čin. Ľutujem iba jednej veci, že som tento film nevidel skôr. Za mňa 0/100 :) ()

SirMinac

Tento film ma rozosmial aj rozplakal, a toto by mal dobrý film spraviť. Od začiatku až po smutní koniec mal Endy stále zmysel pre humor. Najme sa mi páčila scéna z Endyho pohrebu ktorá bola veľmi dojemná, a mám chuť sa rozplakať len keď si na ňu spomeniem. Je to dokonalí film, na ktorý nikdy nezabudnem. ()

StarFsh

Andy Kaufman je v našich končinách pomerne neznámym, preto nemôžem ohodnotiť herecké výkony Jima Carreyho pri napodobňovaní Andyho Kaufmana rovnako, ako vernosť životopisnej stránky. To, čo môžem ohodnotiť je kvalita filmárskej práce a zaujímavosť príbehu. 4.5* ()

buddha_ps

Absolútne dokonalá oslava umenia žiť, baviť seba i ostatných; a zároveň precízny kopanec do vypasených zadníc všetkých tesilových páprdov. Fantastická jazda s podmanivým Jimom, ktorý dokáže byť dojímavý i na zabitie zároveň; a skvele mu sekundujú predovšetkým Courtney, Giamatti a Briscoe. Forman je (teda bol; bohužiaľ) génius, a asi sa aj v nebi baví tým že dodnes nikto netuší čo bol Andy vlastne zač a či to myslel vážne. A netuší to asi ani on sám, ani Jim (pokiaľ vobec Jim sám tuší čo je zač on sám a čo myslel v tom filme vážne) a to je na tom všetkom vlastne nejlepšie. ()

Parisienne09

Zpočátku jsem v tom všem měla trochu zmatek, ale pak jsem konečně Andymu porozuměla. On byl génius. Forman se nijak nesnaží, abychom pochopili, proč je Kaufmanův humor takový, jaký je. Prostě ho na nás hrne. A Andy provokuje a baví:-) Skvělý hereckých výkon Jima Carreyho. ()

ricardo2803

Bože, jak já nemám rád herce jednoho výrazu Jima Carreyho. No jo, ale pak přijde Miloš Forman a obsadí ho do filmu o showmanovi, o kterém jsem v životě neslyšel. A ejhle, vidím úplně jiného Carreyho (i když samozřejmě i tady dostane prostor ke svým grimasám). Stejně jako Andy Kaufman neustále překvapoval svoje publikum, tak i Jim Carrey příjemně překvapil mě. ()

Megahead

Životopisný film o americkom "komikovi" - Andy Kaufmanovi, ktorého by som z môjho pohľadu ako schopného komika a baviča ľudí nikdy neoznačil. Skôr mi pripadal ako prípad pre psychiatra s neskutočne trápnym, odpudivým, konfliktným a vulgárnym zmyslom pre akože humor. Áno, pobavím sa aj na čiernom humore a vulgárnych vtipoch, ale tu som skoro nič vtipné nenašiel. "Humor" pre tretiu cenovú skupinu. Miloš Forman má celkovo rád trápne situácie, divný humor a zvláštnych ľudí... Začiatok filmu bol neskutočne trápny a až som sa čudoval, že ako komik dokázal vôbec niekoho osloviť a mal vôbec možnosť predvádzať svoje "umenie". Bod dávam za niektoré herecké výkony. ()

frostbite

Posledných 15 minút som mal zovreté hrdlo...musel som si naliať, aby to povolilo. Sakra veď je to len film...alebo nie? Nie, verím mu. Je to skutočné. Hrdlo mi stále zviera, tep je zrýchlený...Forman a Carrey ma totálne dostali. ()

OndrejKW

Šíleně nudný a utahaný. Carrey je jeden z mých nejvíc oblíbených herců, ale tady dávám vyjímečně jednu hvězdu jen za scénu s Elvisem. Samozřejmě je tam chyba (na pódiu), která se nedá přehlídnout a to ta, že poté co se hřebenem učeše, tak si bere přes rameno kytaru. Jakmile se otočí, a začne zpívat, tak kytara leží vedle opřená, a ani jednou na ni nesáhne. Ale stane se... prostě tenhle film je o nějakém Andy Kaufmanovi, o kterém jsem nikdy vživotě neslyšel, a proto tenhle film nechápu. ()