Bojovnice

Kriegerin

Bojovníčky

Combat Girls

Německo, 2011, 102 min

silná a nielen stále aktuálna, no v poslednej dobe prekvapivo ešte stále silnejúca v naliehavosti - téma neonacizmu ako forme nekontrolovateľnej vzbury más mladých ľudí (a až priveľmi kontrolovanej manipulácie pár ambicióznych jedincov) je tuto podaná ako príbeh dvoch rebelujúcich dospievajúcich dievčat, ktoré vedú k voľbe naonacizmu ako životného postoja rôzne východiská - v prvom prípade je to a priori sugerované postoje nadobudnuté skrz výchovu, v druhom problémové detstvo siroty. miestami surové (no podľa mňa nie prehnane a chcene kvôli efektu) a formálne nenapadnuteľné. o zrozumiteľnosti posolstva a názoru autorov na problematiku sme síce po filme diskutovali, no ja som bol zastáncom tej strany, ktorá tvrdila, že sú jasné a správne - odsúdenie fanatizmu, poukázanie na nezmyselnosť nielen násilia, ale aj toho, čo za ním stojí - bezmyšlienkovosť a zmätenosť. zároveň však poukázanie a možno snaha o zamyslenie sa nad tým, kde to môže koreniť a čo to môže spôsobovať.(11.11.2011)

Je obrovská škoda, že Wnendt jde na tohle závažné téma tak zbytečně složitě. Pokud by totiž sledoval jen proměnu mladé neonacistky, kterou spustí mladý Afghánec, mohl to být intenzivní zážitek. Takhle se to malinko tříští a divákovy smysly jsou zahlceny ještě příběhem naivní holky, která neví, co se sebou dělat a dá se taky k neonacistům. Mrzí to, protože Wnendt ví, jak si diváka získat. Ruční kamera jde postavám krutě pod kůži a neodvrací se ani před nesmyslným násilím, které nikam nevede a pouze eskaluje napětí ve společnosti. Vsadil i na (alespoň u nás) neznámé herce, kteří hrají velmi dobře a všechno působí autenticky. Scenáristicky není co vytknout, režijně je prostě chyba, že tempo není strhující a hlavně v první polovině dost drhne, což je právě způsobeno výše zmiňovaným množstvím postav. Ke konci ale vše dostane spád a směřuje k nevyhnutelnému závěru. Poměrně emočně silný snímek, který je bohužel stále aktuální a doporučoval bych ho vidět co nejširšímu diváckému spektru, protože je tu dobře vidět, na jakých kořenech je nacismus založen a kteří lidé ho podporují. Nakonec dávám čtyři hvězdy a 70%, ale rád bych dal i víc, bohužel to nejde.(4.10.2012)

,,PŘEMÝŠLEJ KOMU VĚŘÍŠ....“ /// Ze života německý mládeže, která má poněkud jinačí starosti, než ta z jihu. Nejde jim vo hulení čuráků (co kecáš, dyť taky….), jako o vyjádření SVÝHO politickýho názoru. Nosej trička a kérky s číslem 88 (nechápu…Jágr má přece 68? Tak proč…a jó…!), poslouchaj ,,nedostupnou“ muziku, zřejmě znaj i ,,A.C.A.B.“ a rákosník je pro ně třídní nepřítel. Jsou prostě 100% Deutsch! … Kurva ty Němci jsou zase vo kus dál! Zatím co my se nostalgicky dloubem v v punku, voni se hrabou ve svoji NEO současnosti. Já tomu prostě 3* dát NEMŮŽU! Má to v sobě autenticitu, je z toho cejtit ,,současnost“ (pičo zavolej Spáčilový, ty máš slovní zásobu!...), výpověď, pravda (a láska? No tak určitě… třeba k tomu chlápkovi, kterej když vysílal, tak měl celej národ puštěný rádio…). A taky mám dojem, že na rozdíl vod drsnejch Srbáčů, tady nevítězí forma nad vobsahem. Když se k tomu přidá sympatickej výkon A. Levshin… nemusí mě nikdo podezírat z neobjektivity a nadržování jakýmukoliv hnutí či skupině obyvatelstva. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Páč u nás v rodině se odjakživa Mikešův kámoš nejmenoval Jácíček, ale Nácíček. 2.) Jsem taková hezká potetovaná nacistická kunda (…počkej - kluk nebo holka? Hmm, teď nevím…). 3.) Thx za titule ,,Gadza161“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(5.11.2012)

• javak810i

Německá tvorba z tohoto filmu přímo čiší (a ne(jen) proto, že pojednává o neonacistech). K tomuto filmu se ale drsný německý styl hodí. Neonacisté to prostě nemají v tom hrozném demokratickém Německu snadné a ti, které si vyberou jako své oběti, se mají ještě hůře. Pokud měl tento film nějakou skrytou myšlenku o nápravě, tak jsem ji nejspíše přehlédl. Každopádně i přesto hodnotím relativně kladně, místy naturalistické a někdy i vtipné. Každopádně lépe by tomu seděla forma dokumentu, či road movie.(19.10.2012)

• verbal

Šukat nezletilou pokladní z Tesca hnusnou tak, že se vám kroutí prsty u nohou a myslíte při tom raději na nějaké roztomilé, chundelaté, hospodářské zvířátko, musí být takový opruz, že to nabyté trauma prostě musí někudy ven. Někdo vstoupí do církve a přijme to jako Boží trest, jiný si ze zoufalství oholí hlavu, vytapetuje si záda Hitlerem a mlátí na potkání všechny ty zlé, přičmoudlé přistěhovalce, protože připravují mimo jiné poctivé, rodilé Němce o tolik žádané pozice metařů, stavebních přidavačů, vyvážečů žump a vytíračů hajzlů. Tolik odborně ve zkratce ke kořenům militantního neonacizmu. Nechápu, proč se někdo vůbec namáhá rozebírat a poukazovat. Prostě banda vymaštěných, slaboduchých lopat, které nedopatřením unikly čistkám potratových klinik a místo na skládce genetického odpadu skončili v civilizaci. Nezkrotná touha po pocitu sounáležitosti, nejlépe zaštítěná nějakou roztomilou, patologickou ideologií, je náramná berlička, jak se vyrovnat s nehostinnou realitou a mentální retardací. A je to prašť jak uhoď, vyhledáváte li první tvář na vietnamských tržnicích či nastavujete druhou při nedělní mši. Je to kolaborace s teroristy na obou koncích extrémistického spektra. Každopádně, jakmile jednou vyhladíme všechny ty araby, asiaty, buzeranty, cigány, negry a židy a zbudou jen nacisté a kudlanky, doporučoval bych zaměřit se na ty zasrané důchodce! Smrdí, neproduktivně nám ujídají ze společného talíře, obírají ty ubohé zdravotní pojišťovny o tarifní body, že si pak poctivě pracující našinec musí cvakat i blbé amalgámové plomby a platit výpalné lapiduchům, kteří by jinak s třicítkou měsíčně pošli hlady, a v neposlední řadě šouravě zasírají uličky v Kauflandu v honbě za rohlíky za korunu. Kultura nakupování je pak naprosto v hajzlu, což mě nesmírně pobuřuje. Jo, a málem bych zapomněl! Ten film je totálně nudná, tendenční, kýčovitá sračka a raději si místo toho pusťte Zimíra, Němce jako poleno! Takže, milí křesťané, homosexuálové a fašisti, své stížnosti, prosím, zasílejte na pomo@csfd.cz, třeba už mě taky konečně zabanuje, protože jsem nevybíravě vulgární v diskuzích a mám fuj, fuj komentáře! Chodit kolem mě jako kolem horké kaše, protože mi kdejaký mentál leze na profil, což přitahuje prodejce děsně výhodných pojistek a malware telefonních operátorů, a při tom na pouhou žádost kdejaké bezvýznamné bonzácké mrdky zařezávat bez mrknutí oka a jakékoliv snahy o pátrání po příčině slušné uživatele, kterým náhodou někde výjimečně ruply nervy, není nic jiného, než zkurvené pokrytectví!!! Zbavíte se zlého verbala a budete si moct bez rozčilování plně vychutnávat bigotní čistotu šosácké databázičky!(16.11.2012)

• - Hudbu k filmu skladatel a producent Johannes Repka nahrál s anonymními skinheadskými hudebníky, kteří se od použitých písní distancovali a smluvně zakázali jejich šíření mimo soundtrack k filmu. (Terva)

• - Jedná se o absolventský film režiséra Davida Wnendta, jenž studoval na Vysoké filmové a televizní škole v Postupimi. (claudel)