Předlohou k filmu Přelet nad kukaččím hnízdem byl režiséru Miloši Formanovi román Kena Keseyho, který ho psal při působení v „nemocnici pro veterány“. Snímek se stal největším mezinárodním úspěchem ve Formanově kariéře. V roce 1976 získal Oscara ve všech hlavních kategoriích – za nejlepší film, režii, mužský herecký výkon (Jack Nicholson), ženský herecký výkon (Louise Fletcherová) a scénář. Majitelem filmových a divadelních práv byl 13 let Kirk Douglas, který je postoupil svému synu Michaelovi a tím z něho udělal úspěšného producenta... Zrzavý irský rváč a profesionální karbaník Randle Patrick McMurphy si odpykává trest za opakované násilné napadení a sexuální zneužití. Místo aby se držel v pracovním táboře, hraje pomateného a nechá se poslat do zdánlivého klidu psychiatrické léčebny. Jeho životní elán a silná osobnost se v ústavu brzy střetávají s absolutismem vrchní sestry Ratchedové, která s pomocí trojice lapiduchů tyransky vládne celému ústavu. McMurphy nesnese pohled na ušlápnuté pacienty a brzy v nich probouzí poslední špetku hrdosti a radosti ze života. V zápasu s Velkou sestrou obrátí blázinec doslova vzhůru nohama. Stěny ústavu se otřásají jeho hřmotným smíchem a nespoutaným elánem. Vzpoura McMurphyho ale nemá velkou naději proti síle mašinérie zosobněné Velkou sestrou… Brilantní románová satira Kena Keseyho, mísící v sobě komiku i tragiku, přerůstá v neobyčejně působivém filmovém zpracování v silný protest proti neomezené moci a omezování každého člověka. (Česká televize)

Aky

Takhle dokonale, hluboce a přitom s takovou lehkostí mohl tenhle film natočit jen režisér, který si odžil svůj díl nesvobody v totalitě. V mikrosvětě psychiatrické léčebny pak předvedl v tomto směru nezkušeným Američanům, co to je žít pod deptající kuratelou moci, která má plná ústa proklamací o všelidských zájmech, vzájemném porozumění a respektování, ale ve skutečnosti je chladná, nelidská a cynická jako krutost sama. Vystavěl zde naprosto uvěřitelný svět diktatury od vládců se shovívavými úsměvy nahoře až po policejní pitt bully dole, ve kterém jsou ostatní, koneckonců a nakonec dobrovolně. ()

Cappuccino

Po zdejších ohlasoch som očakával niečo veľkolepého a omračujúceho, no bolo mi dané "iba" kvalitného pôžitku v podobe Formanovho a Nicholsonovho umu. Nič prehnané a prvoplánované - to oceňujem, ale.. jeden z najemocialnejších filmov aké ste kedy videli? Myslíte to vážne? McMurphyho príbeh je vskutku zaujímavý a jeho povaha charizmatického a neopotrebovaného minirebela inšpirujúca, no tam už asi tak so všetkou chválou končím.. škoda. ()

GilEstel

Svět bláznů. Tvůj nový domov. Cizí a chladný svět plný přízraků zabalených do bílých prostěradel, co čekají než je vyvedeš z údolí zatracených. Je tvým údělem být jim spasitelem. Sám však bloudíš po klikaté cestě. Tvou mysl čeří neklid a zlo pokouší tvou pýchu. Tohle je tvá životní zkouška, tak na chvíli vypni emoce. Jsi starý bojovník, co dávno poznal svět. Není kam spěchat. Hoď se do klidu, vždyť o to tu jde. Žena v bílém tě sleduje. Má růžové líce a oči plné bezedného milosrdenství. Ta bezduchá hříčka omylu, ta prázdná nádoba soucitu, to její věčné ženství.....Pojď na můj klín a ukaž, jak se to u vás dělá. Ne, ne. Je čas si vzít medicínu. Jsi přeci voják a víš, jak na to. Dost bylo těch co s mozkem plným plamenů a slávy, dnes leží v prachu ulice. Jedna bitva válku nevyhraje. Tvůj anděl smrti horlivě káže za sklem. Je čas připravit se na modlitbu. Ukaž, jak umíš Otče náš. Promluvme si. Však ty už dávno píšeš vlastní verše. Pravda? Jsi dítě Sodomy, marně zbloudilé ve smrtelné únavě. Jsi jako kluk, co zapálí požár a uteče. Přízrak temnoty, co uvěznil hříchy v žaláři svého srdce. V tomto domě jsi došel na konec sil. Moc času ti nezbývá. Jen neochvějná jistota, že poslední rána bude patřit tobě. ()

Allien.9

"Přelet nad kukaččím hnízdem" je úchvatným zfilmováním už tak neobyčejné knihy. Téměř každý film, kterého se kdy chopil Miloš Forman, je nezapomenutelným zážitkem, ale "Přelet" u mě hraje prim. ()

vteco

Miloš Forman zanechal tímto filmem velmi hlubokou, českou rýhu ve světové kinematografii. Samotná režisérská práce se zde výrazně projevuje po celou stopáž a nechává vyniknout každý moment. I přes poměrně stresové prostředí, kde vyčnívá i samotné ztělesnění zla v podobě sestry, je zvládnuté výborně a spolu s fenomenálním Jackem Nicholsonem nedává šanci na jakékoliv nudné části. Legendární drama plné hvězd pod taktovkou ukázkové režie. [95%] | TOP 10 ()

HAL

Ještě nikdy ve mně žádný film nevzbudil tak silnou nenávist, jako Přelet nad kukaččím hnízdem s vrchní sestrou Ratchedovou - a se vším co ona představuje. 10/10 ()

Satan

Jack Nicholson jako symbol naděje, Louise Fletcherová jako symbol komunismu a Miloš Forman jako symbol zlatých českých ručiček. Famózní drama, ve kterém mezi válečnou zónou pacient-vrchní sestra poskakuje několik bizarních postaviček, z nichž každá má své místo, opodstatnění a scénku, je přeletem Miloše nad Hollywoodem. Z nepřeberného množství oněch charakterů mě (po Jackovi přirozeně) zaujal Martini v podání Dannyho Devita. Závěr patří k nejsilnějším zážitkům filmu obecně a mráz mi běhal ještě během titulků. [Přesná stopáž: 128 min] ()

mchnk

Ukázka československého filmařského kumštu, s americkými herci. Takto bych to ve stručnosti nazval já. Přepečlivý výběr herců, jasná představa Miloše Formana o tom, jak to má vypadat a takový diktát Holywoodu-tak takhle se točí drama jo? Tohle je potřeba znát. ()

Adam Bernau

Včera jsem se na to podíval podruhé a slibuji, že už nikdy nenapíšu komentář k filmu, který jsem viděl naposled před dvaceti lety. Přelet funguje jako model, politologická studie podaná fascinujícím způsobem v termínech ústavní péče, v čemž vynikají zvláště scény skupinové (anti)terapie. (Ze všeho vypíchnu alespoň dokonalou argumentaci Velé sestry, neustále se proti skutečným pacientům odvolávající na imaginární „něktré pacienty“, „všechny“ či „někoho“, užívající proti konkrétním návrhům zcela bezobsažné námitky budící dojem argumentační nenapadnutelnosti.) Celou dobu si myslíme, že sledujeme příběh rebela, aby nás závěr zcela ohromil. Ukazuje se, že děním (či událostí), které onen model, tak jak je filmem ustanoven, přesahuje, je příběh kuriózní okrajové postavy. Rebel McMurphy je zde pouhou součástí modelu jako jeho kontraprvek, na němž teprve se stává podstata systému zjevnou. Lobotomii nutno chápat jako lobotomii. Při pohledu na úlovky pyšných rybářů nelze si nevzpomenout na úvodní rozhovor v kanceláři vedoucího lékaře. Chválit na tomto filmu lze mnohé, jak také mnozí činí; já doplním náležité vyznění některých momentů pomocí trpělivého setrvání kamery (např. bestie totální moci po atentátu opět dýšící). Nejsilnějším momentem závěru je chvíle, kdy se zpod soklu začíná řinout voda. A samozřejmě Náčelníkova postava mizící v dál, směr Kanada. Tento excelentní film by si jistě zasloužil mých pět hvězdiček, ale kazí si to dojímační užvaněností, do níž někdy upadá víc, než je zdrávo, takže v rámci meziformanského rozlišování dávám jen čtyři. Proti těm pěti Oscarům ovšem nic nenamítám, jakkoli nejhodnotnější část Formanovy tvorby jednou provždy uzavírá předchozí Taking off. Dost by mě zajímala interpretace, která by jednotlivé postavy chápala jako psychické složky osobnosti jediného člověka. Nicholsonův projev mi v jistých okamžicích silně připomínal Mifuneho v Sedmi samurajích - dokonalý protipól sfingy Fletcherové, jejíž tváře nekonečná pomalost dobře souzněla s pomalostí záběrů. Nedá mi to, abych se nevyjádřil k Šandíkovu hodnocení postavy McMurphyho: nesouhlasím. McMurphy zde přece nemá být vzorovým hrdinou, nýbrž prostě potížistou, který se odmítá podvolit nátlaku totální moci, který jako spadlý z višně kouká, co se to tady sakra děje a který pro tuto moc představuje nebezpečí. Např. divoký kořalkový mejdan je zcela na místě. Sám mám sice problém s tím, zda dát McMurphyho povaze nějaký pozitivní význam nebo ji považovat jen za líbivou filmařskou konstrukci "sympatický dareba", na druhou stranu ale musím dát za pravdu Shadwellovi. A hlavně: všichni pacienti se chovají normálně (dle normy), jedině zdravý McMurphy je nenormální. ()

pornogrind

Tak tohle je opravdu silný snímek.Jack Nicholson podává excelentní výkon,Ale nesmím opomenout ostatní herce kteří byli taky vynikající.Opravdu nevídané herecké výkony.Ani se mi nechce věřit že to byli všichni herci a nebyli mezi nimi nějací opravdový pacienti.A co se týče sestry Mildred,tak ta je přímo odporná.Ani se nedivím Randelovi že tu čubku chtěl uškrtit.Škoda že to nestihl dokončit.A já mu tak fandil.Takže co víc dodat.Nekompromisně jedno z nejlepších dramat co kdy bylo natočeno.Díky Miloši za ten mistrovský kousek. ()

Vančura

Výborná věc a naprostá klasika, byť mám pocit, že když jsem to před lety viděl poprvé, zapůsobilo to na mě přece jen víc (svou roli snad sehrálo, že podruhé jsem film zhlédl v příšerném českém dabingu - hlas Borise Rösnera k Jacku Nicholsonovi fakt ne-e). Na můj vkus mi nově přišlo, že je ten film přece jen trochu moc dlouhý a v některých momentech jsem se lehce nudil, rovněž mi trochu vadí zkreslený pohled filmu na psychiatriickou léčbu (byť akceptuji, že dějiny léčby psychických poruch skutečně jsou neobyčejně drastické a plné přeslapů ještě hluboko i v 20. stol.), a moc mi ani nesedla ta divná hudba, která hraje v závěrečné scéně - osobně bych tam asi nechal hrát něco jiného. Nemohu už bohužel porovnat film s Keseyho předlohou, protože jsem ji četl kdysi dávno na gymplu a už si ji moc nepamatuji - vím jen, že film na rozdíl od románu není vyprávěn z pozice Náčelníka, což mi však nijak nevadí - ale stejně si myslím, že je to výborná adaptace, která navíc dokonale funguje i bez znalosti předlohy - přesně tak by to mělo být. Za sebe musím závěrem napsat, že mi bylo na konci hodně smutno a že na mě z toho filmu padla značná malomyslnost - závěrečné vyústění nemůže nechat lhostejným snad nikoho, což je pravděpodobně i důvod, proč se tento film stabilně po léta drží mezi nejlépe hodnocenými filmy na ČSFD. Podle mě zcela právem. ()

Javert

Miloš Forman dokázal natočit velice silný film, ve kterém se úsměvné situace střídají s těmi dramatičtějšími. Knižní předloha je tu ovšem poněkud pozměněna - hlavní roli tu má Randall McMurphy (naprosto výborně zahraný Jackem Nicholsonem) a nikoliv "náčelník" v podání Willa Sampsona. Ochuzeni nezůstaneme ani o dechberoucí vyvrcholení a naprostý konec příběhu, který mně, musím se přiznat, vehnal slzy do očí. ()

liskam

Opět jeden ze snímků, které opravdu stojí za to vidět. Geniální herecké výkony J. Nicholsona a dalších. Film vás tak pohltí, že po nějaké době zapomínáte, že koukáte na film. Dokonalá režie a scénář! Za mě 98% ()

Goldbeater

Po všech směrech výborný snímek, který s počtem zhlédnutí v divákově mysli zraje jako víno. Miloš Forman v nejlepší formě a ze zběsilého herectví Jacka Nicholsona nelze odtrhnout oči. A takto bych mohl vyzdvihnout všechno u tohoto filmu. Zkrátka právem legendární dílo. ()

Legas

Je tady tolik hodnocení a komentářů, že netřeba snad nic dalšího psát. Snad jen - není ten film divácky přeceněný? ()

Šakal

Bez zbytečných sálodlouhých komentářů, toto nemohlo být namýcháno lépe! Světové drama z prostředí psychiatrické léčebny s nesmírně silnou nosnou myšlenkou a výpovědní hodnotou a to sice právem každého člověka na osobní lidskou svobodu.Toto netřeba dalšího komentáře, to se musí vidět na vlastní oči! Vynikající Jack Nicholson, Louise Fletcher a takhle bych mohl pokračovat dále a dále...... to vše pod taktovkou mého oblíbence Miloše Formana! Tady bych neměnil snad jediné políčko záběru! Jasná záležitost v mé top 10 a spolu s Amadeem nejpůsobivější ( pro mě ) Forman. Díky všem zúčastněným za tento nesmírně silný živočišný zážitek! ()

InJo

Strhující dílo, u kterého se chvíli od srdce smějete a vzápětí se div nerozpláčete nad (ve své podstatě strašlivě tragickým) osudem hlavních postav, nad směšným, nefungujícím systémem (blázinec je zde použit jako metafora totalitních režimů), a nad jeho ignorantními zastánci. Emočně i myšlenkově neskutečně nabité humanistické drama o potřebě a důležitosti (osobní) svobody, ze kterého mrazí a které, ač je to s podivem, funguje skvěle i jako komedie (byť proklatě hořká) pro masy. Jedna z životních rolí Jacka Nicholsona (jeho neodolatelně živelný rebel McMurphy patří k postavám, které mě v životě nejvíce oslovily a ovlivnily) v jednom z nejlepších (a mém nejoblíbenějším) filmů českého režisérského titána, jenž si zde mohl naplno vylít svůj vztek na komunistický režim, který tehdy sužoval jeho rodnou zem. A abych se přiznal, především díky tomuto snímku jsem v dobách svého dospívání poznal, že psychologické drama může být zábavné a poutavé stejně (ne-li ještě více) jako akční snímky, oddechové sci-fi nebo horory. Prostě nádhera a zcela zasloužených pět hlavních Oscarů. 100 % ()

Zemřela herečka Louise Fletcher

Zemřela herečka Louise Fletcher

24.09.2022

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018

14.04.2018

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

07.11.2012

Přijďte dát divácký dárek Miloši Formanovi k osmdesátinám, které letos oslavil. V kinosále Městské knihovny v Praze se bude od 7. do 13. prosince konat Forman Festival, kompletní retrospektiva této… (více)

Psycho Film Praha 2009

Psycho Film Praha 2009