Ragtime

Psychopatický vrah, rozvodové intriky, tvrdohlavý pianista a zběsilý čas nových přeměn v adaptaci románu E. L. Doctorowa.  Ragtime - neboli roztrhaný čas. Takový je i příběh zachycující hroutící se životní styl 19. století a nastupující čas proměn počátku 20. století (jenž později ústí do šokujících zkušeností 1. světové války). První chvíle filmu otevírá vražda, kterou má na svědomí milionářský floutek. Jeho žena se stává "hlavní" figurou v následných rozvodových intrikách. Třetí důležitou postavou příběhu je náhle úspěšný černošský pianista, který není ochoten se dál krčit před manýrami některých omezených bělochů a chce vzít zákon do svých rukou... Románový bestseller spisovatele E. L. Doctorowa se stal předlohou čtvrtého amerického filmu režiséra Miloše Formana. Za kamerou přitom stál další náš úspěšný filmový tvůrce Miroslav Ondříček. Jejich společnou zásluhou zůstal v literárním přepisu důraz na vykreslení dobové atmosféry i na herecké obsazení (za pozornost stojí především James Cagney ve své poslední roli komisaře Walda). V malých rolích se ve filmu mihnou Jan Tříska a Pavel Landovský. Snímek byl nominován na Oscara v osmi kategoriích, nezískal však ocenění v žádné z nich. (oficiální text distributora)

Chrysopras

Ač Forman, tak z toho víc jak 60 % nevykřesám. Zajímavá historická freska protkaná nábojem rasismu. Velmi dobrý jsou i některý herecký výkony v čele s panem Rollinsem. Pobaví i to mihnutí se takovýho borce jako je Samuel :-) Ale tohle všechno nedokázalo občas odbourat pocit nudy. Proto průměr... ()

kinderman

Škoda, že postavu Thawa nehrál původně zamýšlený Jack Nicholson. Ještě větší škoda však je, že nikdy neuvidíme žádnou režisérskou verzi, do níž by bylo vráceno 20 minut natočené, ale na poslední chvíli vystřižené vedlejší linie s postavou Emmy Goldmanové. Rád bych v tomhle pečlivě rekonstruovaném světě strávil víc času, viděl víc z přeměny pouličního "siluetáře" Tateka ve filmového režiséra, ale chápu, proč se Forman zaměřil především na příběh Walkera- tohle je jeho téma a výkon Jamese Cagneyho coby policejního inspektora je výtečný. ()

Katarine

Famózní a strhující film, který mě oslovil od první do poslední minuty. Otázkou rasismu se zabýváme stále, i když toto období v Americe bylo asi nejsilnější. Já sama se rozhodně nepovažuji za takového rasistu, jako jsou lidé v mém okolí (samozřejmě tím, že žiju v Karviné, kde je koncentrace romských spoluobčanů značně silnější, bojím se procházet jejich teritoriem, nebo je potkávat na ulici kdekoliv, ale i tak vím, že existuje spousta slušných a kultivovaných romů, není tedy důvod odsuzovat hned úplně celou tuto rasu k záhubě), takže v tomto filmu bych naprosto stála za panem Walkerem, a to ve všem. Knižní předlohu jsem nečetla, ale je to velmi zajímavý námět, možná by stálo za to tuhle knihu vyhledat. Pokud jde o režii, Miloši Formanovi nelze nic vytknout, stejně tak hereckým hrdinům. ()

Martin741

Milos Forman /Prelet nad Kukaccim Hnizdem/ a jeho mapovanie rasovej problematiky v USA. Treba pretrpiet prvu tretinu, potom to uz ide. 60 % ()

Wiikii

Podívaná, která má své kouzlo. Kde musíte obdivovat krásnou vizuální podobu přelomu 19 a 20 století, či reakce postav, které nejsou tupě zpracované jak to bývá u dnešních blockbusterů, každá má svou kvalitu, jen v tom propojení těchto postav, respektive v jejich příbězích nebyla ta dokonalost, ale to se dá čekat, však jinak by ten film byl na pět hodin. .... HODNOCENÍ: 75% (4*) ()

starbrejkr

Měl jsem z toho filmu trochu obavy, a nakonec se z toho vyklubal opravdu nejslabší Formanův film, co jsem zatím viděl. Přesto jsem nakonec spokojený, někdy v půlce to vypadalo mnohem hůř. Především jsem nepochopil, proč Forman rozštěpil ten film do tolika pro děj naprosto nepodstatných dějových linek (celá situace kolem slečny Evelyn, onen Rus.....). Kdyby se příběh věnoval hlavnímu hrdinovi - černému Walkerovi a byl o hodinu oněch zbytečných kliček kratší, bylo by to na jasných pět hvězd. Věčná škoda, možná chtěl oněmi vedlejšími dějovými linkami Forman zavzpomínat na svoje první "bezdějové" filmy, ale srovnání s nimi vyznívá absolutně do ztracena, protože zatímco v těch prvních filmech ony bězdějové momenty ten film dělaly, tady ho poškozují. No ale nebudu zas tak kritizovat, ten závěrečný výstřel ve mně pořád dost vězí... ()

tomtomtoma

Přepsáno v květnu 2019. Ragtime je svéráznou filmovou anekdotou, se kterou nedokáži navázat bližší vztah. Miloš Forman opět nechává vyniknout své cynické a nihilistické zaujetí pro vedení příběhu a vyzdvižení pointy, svědomitě dobývá absurdity běžného života, slídí po intimních záhadách a morální stav společnosti je pod těžkou palbou vzdušného náletu naléhavého hlasu kritiky. Miroslav Ondříček bravurně zachytil ozvěny času minulosti z počátku dvacátého století v paprscích lyrického rozednění, v táhlém melancholickém pláči i v náladách škodolibé rozpustilosti. Ragtime se pokouší uchopit každou vášeň i bolest života a udává své příběhy i aktéry. Naráží na rasismus a buší rozzlobeně na zapečetěnou plechovou bránu. Všímá si emancipace a feminismu a pohrává si s novým pohybem stavu věcí. Vyznává lásku, dvoří se půvabu žen, nevěrně jiskří a žárlivě bouří. Vzpomíná na sociální nerovnost, běsní a zlověstně křepčí u hořkého pocitu nespravedlnosti. Ragtime je pestrobarevná mozaika v působivém filmovém rámu, přesto mě nechává netečným ke svým snahám. Hlavním zprostředkovatelem amerických emocí počátku dvacátého století je výrobce vlajek (sympatický James Olson), decentní hlava úspěšné rodiny. Je zdvořilý, přesto se neodvažuje rozbíjet tradiční společenské konvence. Má humanistické povědomí, přesto se nedokáže povznést nad tradiční procesy všech rolí. Svět a touhy mění svou polaritu i sevření světa. Hlavní ženskou postavou je manželka (šarmantní Mary Steenburgen) prosperujícího výrobce vlajek. Je křehká a citlivá, přesto pevná při prosazování zásadních aspektů lidskosti. A ženský půvab taje pod dotyky pozorného muže, ženské uvědomění slaví své nepatrné vítězství. Nejsmutnějším hrdinou příběhu je Coalhouse Walker Jr. (velmi zajímavý Howard E. Rollins Jr.), ctižádostivý černošský pianista. Americký sen o bohatství dostává zcela jasné proporce, přesto sebevědomí umírá na pýchu a monstrum, jménem rasismus, se v ohrožení staví k zarytému potrestání za narušení osvědčených pořádků. Důležitou postavou je švagr výrobce vlajek (velmi příjemný Brad Dourif), schopný znalec v oboru zábavné pyrotechniky. Neopětovaná láska posouvá mužskou nenaplněnost do výbuchu zloby a svérázné formy společenské odplaty. Významnou postavou je Rheinlander Waldo (zajímavý James Cagney), zkušený newyorský policejní komisař. Rasismem naštvaný černoch představuje nepříjemné bolení hlavy. Podstata skutku není důležitá a hlavním cílem je zajistit klid a pořádek bez zbytečného ničení. Výraznou ženskou postavou je Evelyn Nesbit (sympatická Elizabeth McGovern), mladá atraktivní tvářička masové zábavy. Naivní prostoduchost střídá její místa určení. Ze sborové tanečnice je manželkou milionáře, je středobodem žárlivého sváru, milenkou i novou hvězdou, stoupající strmě vzhůru. K výraznějším postavám patří Tateh (příjemný Mandy Patinkin), ruský imigrant, pouliční výtvarný umělec a nová hvězda filmového světa v režisérském křesle. Je spojnicí několika nitek osudu a vše dělá pro svou malou dcerku. A je zde také Willie Conklin (zajímavý Kenneth McMillan), velitel dobrovolných hasičů. Úspěšný černoch je skandálním pobouřením poklidu správného života, ale kanadský žertík si každý nenechá líbit. Z dalších rolí: spořádaně kultivovaný bojovník za černošská práva Booker T. Washington (Moses Gunn), precizní právník zámožné rodiny Thawů Delphin (Pat O'Brien), Evelynin nový taneční mistr (Donald O'Connor), Walkerova bojácná a snaživá snoubenka a služka Sarah (Debbie Allen), světoznámý iluzionista Harry Houdini (Jeffrey DeMunn), Evelynin psychicky nevyrovnaný manžel a průmyslový magnát Harry Kendall Thaw (Robert Joy), životem bezstarostný architekt Stanford White (Norman Mailer), rasistické konvence nepřekračující strážník P. C. O'Donnell (Jeff Daniels), Tatehova nevhodně nevěrná manželka Mameh (Fran Drescher), nový a ctižádostivý Evelynin manažer (Zack Norman), podobně neodbytný nový Evelynin agent (Norman Chancer), tvrdá a vypočítavá matka magnáta Thawa (Eloise Taylor), americký viceprezident Fairbanks (Thomas A. Carlin), malý synek výrobce vlajek (Max Nichols), malá Tatehova dcerka (Jenny Nichols), či členové komanda a prodloužené Walkerovy trestající ruky (Samuel L. Jackson, Frankie Faison, Calvin Levels a Dorsey Wright). Ragtime má vše, s čím Miloš Forman pracoval rád. Marný boj jedince proti neprodyšnému soustrojí společenských zvyklostí a nespravedlivého řádu života. Cynismus si krutě pohrává, nihilismus znevažuje, obrazy se pnou od obzoru k obzoru, morální kritika letí krajem. A mě ten guláš nedokáže strhnout ani opakovaně. () (méně) (více)

dubinak

Na film Ragtime jsem se netěšila a to hlavně z důvodu velmi dlouhé stopáže. Začátek mě ale docela zaujal a tak jsem hodila veškeré předsudky za hlavu a nechala se unášet velmi obsáhlým dějem. Miloš Forman je mistr filmového umu a i v tomto případě dokázal, že veškeré jeho počínání je na vysoké úrovni a to hlavně v oblasti výpravy, hereckého obsazení a řemeslné zručnosti po vizuální a audiální stránce. Líbilo se mi, jak všechny ty příběhy postupně hezky zapadávaly do sebe a nic nebylo přenecháno náhodě. První hodina a půl mě velice bavila, každá z postav měla něco do sebe a zajímalo mě, jak se vyvine její osud. Nicméně posledních šedesát minut pro mě bylo posléze kritických. Děj se začal soustřeďovat jen na pomstu Coalhouse Walkera, přičemž došlo k velké retardaci děje kvůli častým dialogům a žádné akci a moje pozornost se pomalu začala vytrácet. Ovšem, co nepopírám je, že Forman dokázal atmosféru a odporné amorální hodnoty amerických občanů na konci 19. století,vykreslit až zrcadlově autenticky a divák tak má možnost vžít se do tohoto smutného období vcelku s přehledem. Ragtime je opravdu komplexní dílo, kterému kralují hlavně výborné davové scény a kvalitní herecké výkony, ale podle mě Forman natočil už lepší filmy. ()

zette

Ragtime je celkem dobre koukatelny film i pres svou delku. Je zde ale sledovano prilis osudu, ktere do sebe sice na konci zapadnou, avsak velmi vlazne. Na tomto snimku predevsim ocenim to, ze si Forman vzal na sva bedra problematiku rasismu v USA na zacatku 20. stoleti, kdy mela jeste tvrdsi podobu nez ta dnesni.. Jinak ale ani atmosfera ci herecke vykony ( u Formana zvlast vzdy dobre zvladnute ) a dej samotny me nijak neuchvatil a ja tento snimek ( ktery je mym poslednim v jeho americke tvorbe ) musim ohodnotit jako nejslabsi... ()

jaklee

Skvelý príbeh o nespravodlivosti a ľudskej nenávisti. Film má síce dlhší rozbeh ale potom je to svieže ako vánok. ()

Vignette

Pro mě asi nejvíc fascinující (ale neříkám, že nejlepší) a zároveň nejmíň "formanovský" film mého oblíbeného režiséra :-) ()

danecek24

39. Zlatý Glóbus za rok 1981 - nominace (7) - Nejlepší film (drama), Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Mary Steenburgen, Nejlepší herec ve vedlejší roli - Howard E. Rollins Jr., Nejlepší režie - Miloš Forman, Nejlepší filmová píseň - "One More Hour" - Hudba a text Randy Newman, Objev roku - Elizabeth McGovern, Objev roku - Howard E. Rollins Jr. ()

Juto

Je to panel rasizmu, intolerancie, násilia, chamtivosti a pokrytectva, ktorý ukazuje formovanie americkej spoločnosti. Scény, kostýmy a produkčný dizajn sú nádherné a hudba je jednou z najlepších filmových partitúr 80. rokov. 9/10 ()

mortak

Přiznám se, že u Ragtime dávám přednost románu, který se snaží pomocí struktury vyprávění, jazykových prostředků, něpřetržitým tokem slov evokovat dobu počátku století. Ragtime v názvu značí, že románová forma má být odrazem tehdejší hudební módy, ale taky ukazuje na něco operetně směšného, na chování postav v příběhu. Forman se však za prvé soustředil jen na jeden z několika příběhů v knize a za druhé jeho režie je klasická a nerespektující knihu. Výsledek je podobný třeba Cotton clubu - vše je profesionální, myšlenka zjevná, jen chybí něco, co by film odlišovalo od masy, od průměru. ()

TomPrusik1

Miloš si vybral náročné téma ke zfilmování a myslím, že se mu to celkem podařilo. Ve filmu je opravdu velké množství postav, různých příběhových linií a zpočátku sledování nevíme jak se film bude odvíjet. Po čase se naštěstí pozorný divák chytne a už má přehled. Hlavní a zásadní problém jsem měl však s tím, že příběhy, které sledujeme ze začátku do jisté míry skončí tak nějak nedodělaně a nezajímavě. Jde konkrétně o příběh vraha, se kterým je veden soudní proces a vztah mezi ženou toho vraha (Elizabeth McGovern) a švagrem (Brad Dourif-Blly z Přeletu) majitele obchodu s pyrotechnikou. Vyprávění jejich osudů je místy poměrně nezajímavé a nudné. Pak ale film od druhé půlky skočí někam jinak, na to co vyprávěl doposud se úplně vykašle a věnujeme se osudům černošského pianisty a jeho ženy. Tato linie my přišla podstatně zajímavější, svižnější a otvírá větší prostor pro diskuzi nad rasismem v na přelomu 19.-20. století v USA. Myslím, že kdyby se to točilo jen kolem toho a ostatní věci by se více zredukovaly, nebylo by to vůbec na škodu. Nečetl jsem ale předlohu a nejsem schopen objektivně posoudit, do jaké míry se film jí drží a zda jsou v knize více vykresli a lépe uchopeny ostatní linie příběhu. Jinak je film po filmové stránce zvládnut velmi dobře (herecké výkony, kostýmy a kamera). Silnější 3 hvězdy a 65% ()

campix

Formana mám až na výjimky velmi rád. Bohužel období mezi Přeletem a Amadeusem oficiálně není pro mě. Vlasy a ani Ragtime mi nesedí. Nemám se tady moc čeho chytit. Oboje obsahuje velké množství přesahů do celospolečenské situace ve Spojených státech zasazených do různých historických reálií. Bohužel mě tohle vůbec nebaví a nedokážu toto Formanovo období ocenit. ()

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

07.11.2012

Přijďte dát divácký dárek Miloši Formanovi k osmdesátinám, které letos oslavil. V kinosále Městské knihovny v Praze se bude od 7. do 13. prosince konat Forman Festival, kompletní retrospektiva této… (více)