Slavný román v dopisech Choderlose de Laclose Nebezpečné známosti (1782) natočil v aktualizované podobě v roce 1959 Roger Vadim s Gérardem Philipem a Jeanne Moreauovou v hlavních rolích. Na sklonku osmdesátých let vznikly téměř souběžně dva další přepisy. Režisér Stephen Frears se přitom opíral o úspěšnou dramatizaci románu Christophera Hamptona a zůstal věrný originálnímu názvu. Miloš Forman spolupracoval na původním scénáři s Jean-Claudem Carrierem a dal mu název podle jedné z hlavních postav – Valmont. Vznikl tak snímek, který se přidržuje základní osnovy románu (ta je ostatně připomínána i četným psaním dopisů) a který vychází ze záměru zachytit žánrový obraz aristokratické společnosti pár let před Francouzskou revolucí. Osud dvou libertinských intrikánů, vikomta Valmonta a markýzy de Merteuil, je podán v sytých barvách pozdního rokoka a zároveň je poněkud odlehčen. Jak se svěřuje jedna z hrdinek dramatu: „Říkala jsem jen ne, ne a pořád jsem dělala, co on chtěl…“ Hra obou cynických poživačníků nachází odezvu v samotné struktuře filmu, jež se tak vzdává důležité moralizátorské polohy. Miloš Forman přitom vychází ze zkušenosti z Amadea (1984) a příběh je plný malebných plenérů, vtipných epizod, bohaté výpravy a kostýmů. Opět spolupracoval s českými tvůrci, kameramanem Miroslavem Ondříčkem a kostýmním návrhářem Theodorem Pištěkem (ten získal prestižního Césara). (Česká televize)

tatka

Jedno veľké sklamanie. Valmont vyzerá ako hlúpy Jano, čo prišiel k peniazom a teraz si môže dovoliť všetko fiknúť, markíza sa nudí, lebo ju zas nemá kto fiknúť, tak vymýšľa, koho by nechala prefiknúť. Mme de Rosemonde je sklerotická stará babka, mme de Tourvel je naivná, nevýrazná puťka bez akejkoľvek citovej hĺbky a vášne. Stačí pár viet s Valmontom a už je na lopatkách. A rytier Danceny kuká ako teľa na nové vráta. Skrátka zostal len sterilný vývar nebezpečnej, zžieravej , ironickej a veľmi kritickej knihy. To asi pre slabšie nátury. ()

wick

Kvalit Frearsových Nebezpečných známostí nedosahuje, ale pořád je to Miloš Forman, který špatný film ani neumí natočit. ()

MFJD

Tento film mal v dobe svojho vzniku dve fatálne chyby. Ta prvá jednoznačne bije do očí a tým je fakt že v tom istom čase vznikol podobný film na túto tému, už to nasvedčovalo že to Forman nebude mať ľahké a viac si ho podajú po úspechu Amadea. Frearsova verzia, ktorá prišla do kín o niečo skôr je očividne silnejší protivník ako si mohol niekto dovtedy myslieť. Tou druhou je strašne mizerný a nepochopiteľno-neučiný casting na ktorom si Forman nedal tak záležať. Najdôležitejšia postava sám veľký skazený, Libertin, ktorý pasie iba po jednom, Valmont. Je tu, ale na čisto smiešny, trápny a nie je mu môžno veriť že práve on je ten o kom sa širia tie všetky zvrátené historky. Veď v podaní Firtha sa tomu ani nečudujem. Dosadiť na miesto jemnučkého, sladkého Colina je úrážkou samotného milovníka. Naopak Malkovich frearsovej verzie je presne taký démon po ktorom priahne každá žena. Jeho postoj je na správnom mieste a jeho premena v závere je viac uveritelnejšia ako vo Firthovom prípade. V ženských úlohách je to ešte horšie zásadne nevýrazna antisamica Beningova prehráva na prvej čiare súboj so zákernou alfasexicou Closou, ktorú by asi každí rád opichal len pri pocítení jej sladkých slovičiek. A to práve nemusí byť každému pochuťi ako ženská, ale má sexappeal tak vyžarujúci, že Annette sa nedalo ani pozerať po dobu filmu a to je v skutočnosti krajšia ako Glenn. Valmontova zverenkyňa Fairuza Balk je skoro to isté, iba že je mladá a neskúsená ako aj Uma Thurman ale z jej tá nevinnosť a čištota nevyžaruje, skôr hlúposť a najivita. Meg Tilly naprosto nezvláda postoj valmontovej milenky, či po estetickej či dúševnej stránke. Strašne fádna žena bez života a iskry, na rozdiel od dokonalej Michelle Pfeiffer. Pre ňu by sa asi každý obetoval. Majstrova réžia po úspechu Amadea akoby pochladla, nie je to ten Forman čo sfomoval súboj Diabla a Boha. Tu sa však zamotáva v nevýrazných scenériach a nudnosti. No aj majster sa sem tam utne, len nepochopím ako je možne že vznilki dva filmy na takú istú tému v ten istý čas. A prečo Forman netrval na zmene témy ak vedel, že to bude o tom istom a šiel do toho. Chcel si hádam dokázať že sa mu to nemôže stať. No v živote aj vo svete filmu to neosereš, po sláve a úspechu, príde isto pád. Veď to podobné sa stalo aj Kubrickovi keď chcel točiť Napoelona, jeho sen zrealizoval niekto iný tak radšej zvolil inú tému a vzšiel z toho Barry Lyndon. Tak nepochopím kde sa tu stala chyba, Pane Formane? ()

jjjerry

Také budu srovnávat s Frearsovým dílem, které vyšlo "bohužel" o rok dříve (ja viděl ve stejném pořadí), být druhý je daleko těžší. Věřím, že kdyby Forman byl první, mohlo být srovnání být uplně jiné. Uchvátila mě hlavně hudba, tím film exceluje, dokresluje atmosféru, které je někdy scénárově možná méně výrazná. Například " rychlá návštěva opery" je famozní=) Kostýmy si Oskara zaslouží, celkově interiéry a exterieéry- skvělé detaily, například svíčky hra světla a stínu. Téma je stále stejné, libil se mně konec. Příběh je dávno daný, pozor na mocné a pomstychtivé zklamané ženy:-D ()

Kozlowski8

Příběh, ukazující poměry na královském dvoře v předrevoluční Francii, v tomto případě především lehkovážné milostné hrátky mladého vikomta Valmonta a intrikářské markýzy de Merteuil... Ze tří adaptací románu Choderlose de Laclose je tato bohužel nejslabší. Oproti první z r. 1959 jí chybí síla atmosféry a dialogů. Film Stephena Frearse je zase ostřejší, tvrdší, emotivnější a hlavně herecké představení všech tří hlavních protagonistů (Glose, Pfeifer a Malkovich) je famózní. Tento snímek Miloše Formana však zaslouží alespoň dílčí pochvalu za kostýmy, hudbu a Annette Bening v hlavní roli. Celkově však pouze průměrné pokoukání. 60%. ()

bmx6

Nečekaně na mě film zapůsobil.Výborné kostýmy,zajímavý příběh,herecké výkony.Líbilo se mi to. ()

r007

Když jsem film viděla poprvé, nemohla jsem Colina v té roli vystát. Podle mě to byl nejhorší Formanův film. Ale s přibývajícími lety jsem se rozhodla podívat se na něj znovu. Jaké bylo mé překvapení...film je totiž plný lásky a bolesti. A já hloupá si tenkrát myslela, že je to jen o přetvářce a sexu. Moc dlouho jsejm přemýšlela, kdo by byl lepší než Colin v roli Valmonta.( Annette byla vynikající ) Snad Stellan Skarsgard ? Možná by neměl dost něhy. Nezapomenutelná scéna : "Napsala byste snad dopis lépe ?" "Ne ? " "Tak pište !" ()

Igy007

Není to špatné, ale Nebezpečné známosti s pány Glenem Close a Johnem Malkovich se mi líbí mnohem víc, protože to má koule. Valmont je jistě subtilnější a reálnější, kultivovanější a herci podávají i lepší výkon. Přesto nemůžu Firtha postavit nad Malkyho .... ()

PTuranyi

Skvelá adaptácia románovej predlohy, v ktorej Miloš Forman v perfektnej produkcii rozohrá vysokú hru vášne a lásky, plnú intríg. Ale bez skvelých hereckých výkonov Colina Firtha a Annette Bening, ktorí svoje postavy stvárnili ako živé bytosti plné emócií a nie iba vyprázdnené intrigánske charaktery, by ani trpký záver s malým semienkom šťastného konca nebol uveriteľný. Každá postava je tu zahraná s citom a presvedčivo. Takže či už fandíte vikomtovi de Valmont alebo pani Merteuil, osud každej postavy vás zasiahne. ()

F2003F

Forman vedel vytvoriť pohľadnej štýlovú záležitosť aj z úplnej banality obrazovo postavenej na ohromného výprave a detailne vyšperkovaných kostýmoch rovnako ako presne obsadiť každú postavu. Zo snímku sála odviazaná nadnesenosť nad zobrazením predlohy s čarovne fungujúcou atmosférou. Dielo svojou nenápadnosťou a kasovým neúspechom zapadlo síce prachom bez širšieho povšimnutia, ale stále dokáže ponúknuť krásnu sondu do romantiky sprevádzanú fantastickými výkonmi a krásnymi zábermi. Dať si to po Cruel Intentions vyvoláva zábavne odľahčený dojem. Značne odviazané dozvuky skvostného Amadeusa. ()

marti

Páčia sa mi obidve verzie, aj Formanova aj Frearsova, ale Formanova o máličko viac. Je bezstarostnejšia, veselšia a príjemnejšia. Netrvá na potrestaní markízy Merteuil, to iskrenie medzi Firthom a Beningovou mi pripadá skutočnejšie. Vo filme až na trochu rozháraný záver nevidím žiadnu slabšiu pasáž (mám rád hlavne dialóg plný jemných náznakov a narážok pri večeri u madame Rosemonde, nekonečné zvádzanie madame de Tourvel, písanie listov s Cecile). Tento Forman sa mi páči viac ako jeho Ragtime, Muž na mesiaci a Larry Flynt dohromady. ()

pseudo

valmont ztrácí jednu hvězdičku kvůli mrkající tetičce. to jedno zmáčknutí řas definitivně potvrdilo, jak je její postava plochá a kýčovitá. bohužel tedy jen ****. ()

J.Bourne89

Krásná doba dává vyniknout krásným uměleckým skvostům, především kostýmům. Chvíli jsem se chtěl cítit být Valmontem, chvíli jsem litoval všech mladých žen té doby a jejich ,,Panenskému" údělu. Narozdíl např. od Goyových přízraků si film drží svou kvalitu i o druhé polovině a nechybí mu nic, co je tak charakteristické pro Formanovy filmy. A už se vůbec nevyjadřuji o nádherných herečkách a vůbec celé té atmosféře. Při pár záběrech, kterých je po skrovnu, můžeme vidět ten kontrast mezi bohatými a chudými, ale je to naznačeno jen tak decentně a dobře to vystihuje tehdejší Francii. Prostě jeden z drtivého mála romantických filmů, který mne zaujal a nejednou i vzrušil, co je pravda........ ()

Tomulka

Velmi dobrý film, ale musím přiznat, že více mne bavili nebezpečné známosti. Ve Valmontovi se forman asi snažil podat příběh dtochu stravitelnější. Příběh není až tak moc vulgární (což tedy v nebezpečných známostech tedy je). Kdyby se povedlo Annette Bening dostat místo Glen Close k Johnu Malkovichi mohl by existovat jeden dokonalý film. No nic možná příště. ()

lapatata

Kritici na slovo vzatí tento film nepřijali, a hele, už se to tady hemží výtkami a připomínkami, přestože jindy je Forman prostě Bůh. Tento film není ani o sebemenší nic horší, než cokoli jiného od Formana. On si uchovává docela rozpoznatelný rukopis, který vkládá do každého svého filmu. U mě to s výjimkou Vlasů nikdy není na sto procent. Vždy tomu k dokonalosti chybí jen opravdu malinko, ale chybí. Valmont se mi líbil velmi. Líbí se mi, že Forman umí obsadit tak, že si člověk neumí představit dokonalejší obsazení. O roli Valmonta to možná neplatí, ale o roli Annette Bening rozhodně ano. Pokud byl někdo poznamenán knižní předlohou, možná spokojen nebyl. Já ale ne, a proto byl pro mě film napínavý, zábavný a velmi příjemně neslušný. ()

Johgas

Pro mne jeden ze "slabších" Formanových filmů . Děj šel mimo mne, herecké výkony - určitě dobré, ale mně film přišel takový - jakoby bez emocí. A že se tam děje intrik více než dost., ze scénáře se dalo vytěžit více. Nenapraví to ani bohatá kostýmní výprava. Film jsem viděla v relativně krátkém časovém odstupu od Amadea, ve srovnání s ním je to krůček zpět. ()

Miloš Forman bude točit o Goyovi

Miloš Forman bude točit o Goyovi

23.04.2005

Miloš Forman připravuje nový film, inspirovaný životem slavného španělského malíře Francesca Goyi. Projekt je prozatím nazván GOYA'S GHOST a scénáře se ujal zkušený Jean-Claude Carriére, francouzský… (více)