Rivalové

• USA Rush (více)
Drama / Životopisný / Sportovní / Akční
USA / Velká Británie / Německo, 2013, 123 min (Alternativní 118 min)

Režie:

Ron Howard

Scénář:

Peter Morgan

Hudba:

Hans Zimmer

Chris Hemsworth, Daniel Brühl, Olivia Wilde, Alexandra Maria Lara, Pierfrancesco Favino, David Calder, Natalie Dormer, Stephen Mangan, Christian McKay (více)

Závratná rychlost, adrenalin proudící v žilách, krásné dívky a nezkrotná touha po vítězství. Závody Formule 1 jsou místem, kde jediná chyba může znamenat smrt. Na těchto okruzích spolu soupeří dva odvěcí rivalové. James Hunt je neřízená střela, neodolatelný playboy a brilantní řidič. Niki Lauda je dokonalý profesionál, vždy precizní a disciplinovaný. Film Rivalové vypráví skutečný příběh dvou pilotů, kteří jsou soky nejen na okruzích, ale také ve skutečném životě. Přestože jsou soupeři, jsou také jeden pro druhého inspirací. Přes jejich rozdílnost je v životě pojí zvláštní přátelství. Ale rivalita je žene ke stále riskantnějším výkonům. Titul mistra světa může získat jen jeden... (Bioscop)

JohnSmith

Ron Howard natočil po několika průšvizích moc pěkný film. Závody jsou asi ty nejlépe natočené, jaké jsem kdy viděl a i příběh dvou pilotů, kteří jdou až za hranice možností, aby vyhráli titul, je opravdu moc dobře odvyprávěný. Takže příjemný zážitek, ale nebyl jsem z toho tak paf, jako mnozí tady. ()

Trustme

Ron Howard točí biografie o hrdinných profesích a profesionálních hrdinech. O lidech, co za svůj život podstoupili pro svoje cíle ztráty... Jako malý kluk jsem často vídával v časopisech chlápka s červenou kšiltovkou a strašidelnou tváří. Divil jsem se proč je někdo tak škaredý na předních stránkách místo zpěvaček a herců. Pár let na to, když Niki Lauda vyhrál svůj třetí titul byl už i mým hrdinou, jehož příběh znal celý svět... Film Rush má tak k dispozici jeden z nejúžasnějších závodních duelů a hlavně příběh, který vypovídá cosi o lidské snaze stát se lepším než ostatní, o pokoře k životu i jeho mrhání. Filmařsky a herecky bezchybné dílo, které svou retro stylizací vtahuje diváka do oné doby až opojně nostalgicky. Božská kamera, střih a opět geniální Hans Zimmer dodávající filmu emoce už tak neúspěšně krocené oněměním a mrazením v těle. Forma jakou je film podán je nekompromisní a pokud se někdo zajímá o režii úspěšných filmů pro běžné diváky má v tomto filmu ultimátní učebnici. Díky za nejlepší filmový zážitek posledních let a vzpomínku na dávné legendy F1. ()

Sany33

Životopisné filmy a konkrétne so športovou tématikou patria medzi moje topky, na ktoré sa vždy rád pozriem. Inak to nebolo ani s Rush. Film je odrazom najúspešnejšieho a zároveň najkritickejšieho obdobia života rakúskeho pretekára F1 Nikiho Laudu s jeho životným súperom Jamesom Huntom. Jedno sa mi na filme páči je podľa skutočnej udalosti je pravdivý a je silný. Do trištvrtiny filmu som sa sakramentsky nudil, čakal som viac záberov z trate a menej omáčky okolo osobných životov pretekárov, ale v konečnom dôsledku som zistil, že koniec by bez toho nebol taký emotívny a fenomenálny, keby sme tieto skutočnosti nepoznali alebo by nám boli zamlčané. Za pár hluchých miest som pár percent ubral ale aj tak je to slušné za mňa teda 85%. ()

VanTom

Říkal jsem si: Slušný, klasicky útržkovitý a zkratkovitý, ale jinak normální životopisný "hollywood" o zajímavých lidech z atraktivního prostředí. Pak nadešla sezóna 1976 a především Velká cena Německa na Nürburgringu, nehoda, léčba, úspěšný návrat a klimax v Japonsku, kteréžto události mne naprosto přikovaly do sedačky. Bez skvělé režie, hudby a hereckých výkonů by to samozřejmě nešlo. ()

Unnamed

“Stop thinking of it as a curse to have been given an enemy in life. It can be a blessing too. A wise man gets more from his enemies than a fool from his friends.” Ze všech zhlédnutých filmů vyšlých v roce 2013 pro mě jednoznačná jednička. Málokdy člověk zažívá takové rozpory, kterému z hrdinů fandit - ale tady to jinak, než fandit oběma, prostě nešlo. Moc příjemné překvapení. Absence na Oscarech je překvapivá, smutná a lehce urážlivá v jednom. 5* ()

Pump

To jsem opravdu netušil! Film z prostředí, které mne příliš nezajímá a taková pecka, takový nátěr? Jeden můj dobrý kamarád to předpovídal a tak když byla příležitost film shlédnout, nezaváhal jsem. Úžasné herecké výkony a silný děj, dělá právem z tohoto neuvěřitelného spektáklu film filmů! Nádhera!!! ()

Krysa SPK

"Chytrý člověk získá víc od svých nepřátel, než hlupák od svých přátel." Niki Lauda. Souhlasím a jsem rád, že se můj soukromý pantheon nejlepších filmů všech dob rozrostl o další kousek. A Niki Lauda a James Hunt v něj zajeli s Formulí 1 hodně blízko k prvnímu místu. ()

Timak

Naprosto odzbrojující a dech beroucí herecký a režijní galakoncert. Jasná topka. Stejně jako povinná četba, toto by mělo být povinné pro všechny milovníky filmu. ()

yeniczek

Neskutečně nadupaný a intenzivní životopisný (!!!!!) film, který překvapivě strhává právě interakcí mezi Huntem a Laudou namísto akcí s formulemi. A je to zatraceně dobře a neskutečná zábava. Naposled jsem na sledování formulí měl chuť jen po dokumentu Senna a po tomto filmu jsem tu chuť měl ještě větší. 8,5/10 ()

dANo

Veľmi som sa tešil na tento film, bol som zvedavý na príbeh, hercov (pomerne málo známych) a keďže sledujem šport, tak aj na "športové" spracovanie. Pravda je však, že som ostal mierne sklamaný... :o( Samozrejme, jedná sa o veľmi dobrý film a celkom zaslúžene má takéto vysoké hodnotenie, ale ja som ho nejako podvedome porovnával s veľmi podobným filmom Senna a musím priznať, že Rush mi pripravil oveľa slabší filmový zážitok. ()

zdenny

Nejsem fanouškem Formule 1, ale mám rád sportovní filmy. I proto, že se člověk hodně dozví o slavných sportovcích - a tím se i jeho pohled na daný sport změní. Narodil jsem se v roce 1974 a když jsem asi v osmi letech dostal pod stromeček autodráhu, znal jsem od svého otce dvě jména - Peterson a Lauda. A jméno Lauda bylo určitě frekventovanější - možná kvůli libozvučnému sousloví Niki Lauda. Proto, když jsem zjistil, že je tento film natočen, říkal jsem si - musím ho vidět, bude určitě zajímavý. Do zhlédnutí tohoto filmu jsem o Laudovi nikdy nic nevěděl. Věděl jsem jen o jeho hrůzném zranění. Jméno James Hunt jsem naopak neslyšel nikdy v životě. Takže co mi film, mimo zajímavé podívané, dal? Seznámil mě s fragmentem historie F1 a řekl mi, že Niki byl jiný, než jsem si ho jako dítě romantizoval. Byl velký profesionál, který ale (dle mého a opravdu jen mého sugestivního soudu) nejezdí srdcem, nýbrž počítačovou, až robotickou přesností. Svému sportu a své práci obětoval vše a to vlastně až do současnosti. Jamese Hunta jsem neznal, takže představy o něm jsem logicky žádné neměl. Dle zhlédnutého filmu to byl ale bohém, který skvěle jezdil a při jízdě se řídil převážně srdcem. Tito dva velcí závodníci si nikdy nedokázali pořádně porozumět, nicméně se navzájem respektovali a dokázali jeden druhého motivovat až za hranice červeného na otáčkoměru. Skvělý film se skvělou hudbou. ()

Eleanor05

Film, který šlape stejně přesně jako závodní stopky... Rivalové jsou technicky bravurně zvládnutým snímkem, oplývajícím především výbornou kamerou a střihem, který ještě víc, než řvoucí motory Formule 1 nebo šlapavý soundtrack Hanse Zimmera pohání kupředu výborný herecký výkon Daniela Brühla. Zatímco Chris Hemsworth propůjčil Jamesi Huntovi pouze své standardně dokonale osvalené tělo, Daniel Brühl šel ve své transformaci mnohem dál, Nikimu Laudovi naprosto přizpůsobil dokonce i přízvuk (z německého na rakouský) a intonaci hlasu. Takže si říkám, že byli možná právě tito dva herci vybráni do svých rolí velmi trefně i co se týče přístupu k práci... :D Každopádně Ron Howard opět režisérsky nezklamal, film má tendenci diváka vtáhnout a nepustit až do závěrečných titulků, žádná scéna nepřebývá, vcelku v žádném bodě stopáže nemá snímek hluché místo. (SPOILER: mě osobně jen přijde trošku dlouhý závěrečný závod Jamese Hunta po té, co ho předčasně opustí Lauda. KONEC SPOILERU). Bohužel, navzdory všemu, co už jsem napsala, nemají Rivalové žádný výrazný ideový přesah, něco co by si divák odnesl navíc. Uvítala bych větší hloubku psychologie postav, větší důraz na to, co oba ústřední hrdinové prožívají v soukromí. Díky absenci tohoto vyznívá film tak trochu povrchně a plytce. Ale to je má jediná výtka. ()

Beatle

Bylo to dobré, ale takhle vysoké hodnocení?....ano, mělo to jasnou, typickou howardovskou dynamiku, příjemnou hudbu a chytlavé střihy a zpracování. V mnohém to opravdu připomínalo film TĚŽKÁ VÁHA. Těžko se mi přes žaludek dostává postava Nikiho Laudy, který je prostě "idiot", a jestli takový ve skutečnosti není, tak se mu moc omlouvám, ale film jej rozhodně neukazuje jako člověka, se kterým byste si dali v poledne oběd. Nechci znít zle, ale vlastně nevím, proč o něm byl natočen film :). Niki byl podle všeho super pilot, ale nehodu přežil a vrátil se na trať...jenže to není první, co po nehodě něco takového dokázal, ne? Chyběla mi tam nějáká jobovka, co by mě posadila do křesla, něco takového...nevím. Více emotivního, než ohořelý chlapík. Jeho schopnostem všechna čest, ale v mém hodnocení je to na film prostě málo.....Myslím, že si Niki dojel pro svých krysích 80% a všechna čest lidem z castingu. Podoba s reálnými představiteli je skvělá! ()

VasaX

Rush je opravdu skvělý snímek. Spojení historie, sportu a dramatu, spojení F1 s osobními příběhy opravdových šampionů (samozřejmě s uměleckou licencí a dramatizací...), které skvěle funguje. Povedené obsazení, skvělá výprava, padnoucí kamera. Tenhle film má našlápnuto od začátku na všech úrovních a dvě hodiny prosviští jako Lauda s Huntem v zádech. A to je skvělé tak, že jsem to ani nečekal. Ron Howard má prostě cit na uchopení tématu, mnohokrát se mu to povedlo a Rivalové dokazují, že se mu to daří nadále. Jsem zvědav, co nám narežíruje dalšího. Střet dvou archetypů s kulisou bouřících motorů byl totiž moc, moc fajn. ()

sochy.zirafka

Hm, hm. Ten film je tak dobrý, že i přes všechen odpor, který v sobě mám proti něčemu tak nesmyslnému, jako jsou závody F1, a následně i přes silnou nevoli si film s touto tematikou promítnout, překonat očividnou snahu o zahlcení divákových smyslů nepolevující smrští rychlé akce, rychlejších dějových posunů a ještě rychlejších vozů nejspíše poháněných testosteronem, musím hodnotit vysoko. Proti svému přesvědčení, snad. Tak rychle, než si to rozmyslím. ()

Master19

Důkladně natočený film, o bublině zvané formule 1. Pravdou je, že v sedmdesátých letech to byl ještě úplně jiný sport, ale už tam bylo vidět to zkažené podhoubí. Rozšířil jsem si ovšem obzory v tom, že jsem nikdy o řidičích F1 nepřemýšlel. Je pravda, že to je tak intenzivní záležitost, že úplně chápu jejich pohnutky. ()

Prekarkar

Ano, pět hvězd film si ode mě zaslouží! Sport miluju a tady je přesně popsáno rivalství mezi cílevědomým dříčem a bohémem obdařeným od přírody. Aspoň tak na mě film zapůsobil. Nevím do jaké míry je film autentický, ale panu Howardovi se podařilo vyzdvihnout to, jak u některých lidí příroda funguje. Film je výtečně zpracován a podtrhnu i zpracování technické a kameru Pro mě zvuk trochu zaostával, ale můžu doporučit. A sám sobě se divím, že jsem se k filmu dostal až tak pozdě. ()

Castrator

Kovaříkovy knihy Svět formule 1 a Devět rychlých mužů mám přečtené několikrát od začátku i od konce, nejvícekrát jsem četl kapitolu o Niki Laudovi, viděl jsem všechny velké ceny od r. 1982 (zdroje jsou) včetně mnoha z let sedmdesátých a v knihovně mám přes dvacet knih s tématikou F1 (ročenky nepočítám). Proč to píšu? Rád se vytahuju, hlavně tím dávám na srozuměnou, že fandové F1 budou tímto snímkem nejspíš velmi naštváni. Film je na skutečných událostech založen jen velmi volně a nebýt nehody na Nürburgringu a skutečných jmen jezdců, neměl by s realitou moc společného. Samozřejmě kdokoliv může namítnout, že kvalitu snímku to nijak nesnižuje, důležitý je film samotný, ne nějaké detaily, které nikoho stejně nezajímají. Což mnozí v komentářích namítají a já nesouhlasím. Howard, to je ten chlapík, co natočil skvělé Apollo 13. Dovolil si tam snad překrucovat nebo strkat něco, co do filmu nepatřilo, protože se tak ve skutečnosti nestalo? Upravoval si snad fyzikální zákony? Nikoliv, držel se skutečných událostí do puntíku a je to dobře, jinak by nešlo o film o Apollu 13, že jo. Ne tak v Rivalech, kde jsou jak Lauda tak Hunt vykresleni tak, aby se od sebe co nejvíc odlišovali bez ohledu na skutečnost a spousta scén je vyloženě lživých (Nürburgringu se obávali, závodit se jim na něm ani trochu nechtělo) a napsaných a natočených tak, aby si divák přišel na své a věděl, že Lauda je ten nudnej klidnej patron a naprostý opak Hunta, bohéma co při závodech sosá z flašky dvanáctileté whisky a před závody ošustí pět ženských najednou. Prostě slátaninka. Skvěle natočená, o tom není sporu, ale slátaninka. Film samotný je tak na čtyři hvězdy (pět určitě ne), ale za to překrucování a nesmysly, které mě jako fanouška F1 a faktů točí, jdu s hodnocením dolů. Nejradši bych filmu za znásilňování faktů dal odpad, ale na to je film až příliš kvalitní. K mému překvapení jsem film už nikdy nechtěl po prvním zhlédnutí vidět, tady vyhrává Miloš Kovařík na celé čáře. Hodnocení na imdb, 81 %, je mnohem střízlivější než zde přepálená devadesátka. Doporučené komentáře: Robbi, Zeck, kingik. ()

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

03.05.2020

Příběh chlapců uvízlých v thajských jeskyních byl v roce 2018 velkou událostí. I z toho důvodu se několik filmařů rozhodlo celou událost zfilmovat. Po několika oznámených projektech ovšem nyní… (více)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

22.06.2017

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

22.03.2016

Rivalové jsou v žebříčcích ČSFD.cz dodnes nejlepším filmem roku 2013. Více hvězdičkových hodnocení v daném roce nasbíraly pouze druhý Hobbit a Vlk z Wall Street, ale výsledným hodnocením se nedostaly… (více)

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

Na Febiofest přijede Daniel Brühl