Reklama

Reklama

Top Boy

(seriál)
Trailer
Velká Británie, (2011–2023), 28 h 9 min (Minutáž: 42–66 min)

Tvůrci:

Ronan Bennett

Hrají:

Ashley Walters, Kano, Shone Romulus, Nicholas Pinnock, Benedict Wong, Kierston Wareing, Geoff Bell, David Hayman, Elarica Johnson, Juliet Oldfield (více)
(další profese)

Série(5) / Epizody(32)

Obsahy(1)

Napínavé drama o životě mladých na hraně zákona v jedné východní části současného Londýna. Uchvacujícím způsobem pravdivě zobrazený příběh odehrávající se uprostřed kultury gangu a distribuce drog. (_ksilt)

Videa (2)

Trailer

Recenze (22)

montongery 

všechny recenze uživatele

Syrově a až naturalisticky popsaný svět pouličních dealerů a okrajových chudinských čtvrtí v Londýně. Pro nás v Čr naprosto jiný a nepochopitelný vesmír, na který se tento seriál kouká z více stran, takže nás nutí o něm i trošku více kriticky přemýšlet (ve smyslu z více perspektiv). Kultura násilí mi zde silně připomíná nechvalně proslulý Bronx ci Brooklyn v 80.letech 20.století ale v modernějším hábitu a v prostředí Londýna. A jelikož Londýn znám i z dlouhodobějšího pobytu a jednou jsem pobýval i v podobné čtvrti (studentské low cost cesty..) a náhodou taky ve východním Londýně, tak mohu potvrdit, že prostředí a typy postav jsou doopravdy velmi realné a zatím to je doopravdy dílo, které je nejblíž realitě, co jsem u filmu/seriálu podobného žánru viděl. Zároveň oceňuji casting, kdy do rolí byly obsazeny neokoukané hvězdy ’undergroundové’ grimové Londýnske scény, z nichž se někteří v tomto prostředí pohybují či v něm vyrůstali. O to více se poté role zdájí být reálnější a přirozenější, protože v jiných případech, bych si dovolil tvrdit, že by polovina obsazenstva byla spíše špatnými herci. Ale tyhle role jim doopravdy sednou. Osobně bych ještě vyzvednul i super soundtrack. Který má v prvních dvou sérií takový spíše melanchonický nádech a v pozdější třetí sérii, kdy produkci převzal Netflix, už slyšíme více energetický grime, hudba která je s timto prostředmí a kulturou těsně spjatá. Jinak je zde velký rozdíl mezi první s druhou sérií a mezi tou třetí i zřejmě s násludjícími sériemi, které budou spadat také už pod Netflix. Jak v délce, tak ve formě výpravy. A i když první dvě série se mi zdají trošku více reálnější (i takové britštější) a byly také víc mířené pro britské publikum, tak série od Netflixu už jdou cestou ukojit poptávku mezinárodního publika a to se na výsledku nutně podepíše (akčnější, víc mainstreamově sexy atd..). Ale i tak se to kupodivu pořád drží ve svých zajetých mantinelech a pořád má co nabídnout. Taky je skvělé, že casting je po pauze šesti let skoro stejný, takže to není nějak rušivé a člověk má pocit, že začal, tam kde skončil. Pro mě jeden z top seriálů na toto téma a musím ho také zařadit mezi své oblíbené, protože osobně poslouchám už dlouho grime (specifický britský rap) a skoro celej casting jsem znal už předtím z koncertů a hudebních alb a taky protože k Londýnu mám až osobní vztah. Tak doopravdy doufám, že další série od Netflixu si udrží tuhle, pro mě, speciálnost. (hodnoceno - březen roku 2020) ()

LEGACY 

všechny recenze uživatele

Londýnské předměstí prvních generací přistěhovalců z Afriku, co za pochodu stormzy rapu vydělávají pís je přesně ta mezera na trhu, co měl někdo z kinobranže vyplnit. Start from the bottom ale není to jediné, seriál dobře vykresluje celou škálu problémů, který v EU byli, jsou a budou. Rasismus, Brexit, xenofobie a britská čistokrevnost a nadřazenost. Je to velmi kritický pohled na společnost, ale celkem výstižný. Plus ta řeč, byť nemá s angličtinou skoro co dělat, je prostě strhující a podkreslující.UPDATE- PO KONCI PRVNÍ SÉRIE MUSÍM JÍT NA MAXIMUM. TO NAPĚTÍ A PODLOST MÍŠÍCÍ SE S HODNOTAMI A LIDSKÝM KODEXEM JE TAK KRÁSNÝ KONTRAST, ŽE MÁM NOVÝ TOP SEROŠ - SULLY, JAMIE TOP GUYS FAM ()

Reklama

Chrustyn 

všechny recenze uživatele

Další z pohledů do drsných životů mladých lidí na hraně zákona. Tentokrát se jedná o gangy mladých černochů v dnešním Londýně. Má to svou atmosféru, ale je mi nepříjemné sledovat životy těchto lidí, kterým bych měl fandit, přestože vím, že jsou často nebezpečnou spodinou společnosti. Hodnoceno na základě první série. Nevěřím, že by mi ty další přinesly nějaký jiný pohled. ()

Maslord 

všechny recenze uživatele

Seriál Top Boy zasadený do fiktívneho Summerhouse východného Londýna, minimálne druhou sériou pripomína The Wired. Napriek tomu, že v tomto prípade nejdeme až do takej hĺbky (alebo skôr výšky), ja som našiel presne to, čo ma zaujíma - Klasickí malí gangstri na ulici. Okrem iného seriál obohatil môj slovník o pár hodnotných výrazov ako wagwan "what's going on" alebo innit "isn't it". ()

smetak30 

všechny recenze uživatele

Netflix (s veľkým pričinením Drake-a) sa rozhodol ujať projektu ktorý bol predčasne zrušený Channelom 4 so snahou dostať ho do povedomia aj za hranice UK. Už prvé dve série (ktoré Netflix upratal pod názov Top Boy Summerhouse) boli luxusnou záležitosťou, mrazivo realisticky ukazujúcov tvrdý a neistý život londýnskych drogových gangov. Netflix však tento počin tretiou (resp. prvou?) sériou posúva na úplne nový level. Tvorcovia a herci zostali rovnakí, dostali však možnosť naplniť po 6 rokoch svoj plný potenciál za pomoci vyššieho rozpočtu a dlhšej stopáže a pripravili počin ktorý si užijú tak hardcoroví fans seriálu ako aj uplní nováčikovia. Síce môže byť zo začiatku trocha problém orientovať sa v jednotlivých postavách a dejových líniach, netreba si s tým však robiť hlavu keďže dej sa po chvílke výrazne rozbehne a množstvo dýchajúcich postav začne byť nepriamo úmerné množstvu predaných dávok v uliciach Summerhouse. Top Boy je surový, brutálny a miestami velmi smutný, veríte mu však každú jednu sekundu. Čerešničkou na torte sú fantastické výkony celého obsadenia a fanúšikov rapu určite potešia sympatické výkony od Dave-a a Little Simz. Po skuknutí celého seriálu a orgazmického finále v priebehu 2 dni zostávam zarytý do sedačky a nezostáva mi už dodať nič iné ako : This show is f*cking sick Fam, innit? ()

Galerie (70)

Zajímavosti (6)

  • Původní dvě série jsou o hodně kratší. Každá má pouze 4 díly (jeden díl cca. 50 minut). Zatímco třetí série má dílů 10 (jeden také cca 50 minut), což jí dělá delší než celé předchozí dvě série dohromady. (montongery)
  • Top Boy byl původně vysílán na brítském televizním kanále Channel 4. Ale i navzdory jeho úspěchu byl roku 2013 po druhé sérii, bez oficiálního vysvětlení, zrušen. Až v roce 2019 byl po šesti letech obnoven, ale tentokrát už na obrazovkách Netflixu pod produkcí Drakea, slavného muzikanta z Toronta, který se považuje za velkého fanouška původních dvou sérií, a proto se ho rozhodl udržet seriál při životě. Sám tvrdí, že se tak rozhodl hlavně kvůli sobě, ale i kvůli Velké Británii, pro kterou měl seriál kulturní dopad a velký význam. (montongery)
  • Mnoho herců, kteří hrají ve třetí sérii, uvádí, že se seriálem vyrůstali a že nemohou uvěřit, že se točí pokračování, ve kterém samo dokonce účinkují. (montongery)

Reklama

Reklama