poster

Top Boy (TV seriál)

Drama / Krimi / Thriller

Velká Británie, 2011–2019, 15 h 23 min (Minutáž: 44–66 min)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • montongery
  *****

  Syrově a až naturalisticky popsaný svět pouličních dealerů a okrajových chudinských čtvrtí v Londýně. Pro nás v Čr naprosto jiný a nepochopitelný vesmír, na který se tento seriál kouká z více stran, takže nás nutí o něm i trošku více kriticky přemýšlet (ve smyslu z více perspektiv). Kultura násilí mi zde silně připomíná nechvalně proslulý Bronx ci Brooklyn v 80.letech 20.století ale v modernějším hábitu a v prostředí Londýna. A jelikož Londýn znám i z dlouhodobějšího pobytu a jednou jsem pobýval i v podobné čtvrti (studentské low cost cesty..) a náhodou taky ve východním Londýně, tak mohu potvrdit, že prostředí a typy postav jsou doopravdy velmi realné a zatím to je doopravdy dílo, které je nejblíž realitě, co jsem u filmu/seriálu podobného žánru viděl. Zároveň oceňuji casting, kdy do rolí byly obsazeny neokoukané hvězdy ’undergroundové’ grimové Londýnske scény, z nichž se někteří v tomto prostředí pohybují či v něm vyrůstali. O to více se poté role zdájí být reálnější a přirozenější, protože v jiných případech, bych si dovolil tvrdit, že by polovina obsazenstva byla spíše špatnými herci. Ale tyhle role jim doopravdy sednou. Osobně bych ještě vyzvednul i super soundtrack. Který má v prvních dvou sérií takový spíše melanchonický nádech a v pozdější třetí sérii, kdy produkci převzal Netflix, už slyšíme více energetický grime, hudba která je s timto prostředmí a kulturou těsně spjatá. Jinak je zde velký rozdíl mezi první s druhou sérií a mezi tou třetí i zřejmě s násludjícími sériemi, které budou spadat také už pod Netflix. Jak v délce, tak ve formě výpravy. A i když první dvě série se mi zdají trošku více reálnější (i takové britštější) a byly také víc mířené pro britské publikum, tak série od Netflixu už jdou cestou ukojit poptávku mezinárodního publika a to se na výsledku nutně podepíše (akčnější, víc mainstreamově sexy atd..). Ale i tak se to kupodivu pořád drží ve svých zajetých mantinelech a pořád má co nabídnout. Taky je skvělé, že casting je po pauze šesti let skoro stejný, takže to není nějak rušivé a člověk má pocit, že začal, tam kde skončil. Pro mě jeden z top seriálů na toto téma a musím ho také zařadit mezi své oblíbené, protože osobně poslouchám už dlouho grime (specifický britský rap) a skoro celej casting jsem znal už předtím z koncertů a hudebních alb a taky protože k Londýnu mám až osobní vztah. Tak doopravdy doufám, že další série od Netflixu si udrží tuhle, pro mě, speciálnost. (hodnoceno - březen roku 2020)(19.3.2020)

 • Matulko_
  *****

  Chladné londýnske slnko aj uprostred leta a bezvýchodiskový pocit, že jediná cesta z chudoby a mizérie vedie buď cez drogy, alebo cez ich pouličný predaj. Depresívne príbehy sa však odvíjajú odlišne a nie každý sa skončí zle. Druhá séria pridáva po vizuálnej i hudobnej stránke a prináša so sebou ešte silnejšiu atmosféru.(17.10.2017)

 • DwayneJohnson
  *****

  Jedinou radost mi kazí fakt, že jsem nesehnal první dvě série, z čehož jsem zklamaný, jinak je Top Boy přesně ten seriál, na který jsem čekal. Nečekaně hodně málo známé, ve výsledku přesto velmi nadprůměrné drama o válce drogových gangů ve východním Londýně, kde je většinou hodně poražených a strašně málo vítězů. A když tak jen na pár let, než vyroste další konkurence. Za strhující druhou půli a otevřený konec, nemůžu jinak, než jít zase jednou po čase na maximum. Oblíbené postavy: Duschane, Dris, Jamie, Lizzie.(14.11.2019)

 • smetak30
  *****

  Netflix (s veľkým pričinením Drake-a) sa rozhodol ujať projektu ktorý bol predčasne zrušený Channelom 4 so snahou dostať ho do povedomia aj za hranice UK. Už prvé dve série (ktoré Netflix upratal pod názov Top Boy Summerhouse) boli luxusnou záležitosťou, mrazivo realisticky ukazujúcov tvrdý a neistý život londýnskych drogových gangov. Netflix však tento počin tretiou (resp. prvou?) sériou posúva na úplne nový level. Tvorcovia a herci zostali rovnakí, dostali však možnosť naplniť po 6 rokoch svoj plný potenciál za pomoci vyššieho rozpočtu a dlhšej stopáže a pripravili počin ktorý si užijú tak hardcoroví fans seriálu ako aj uplní nováčikovia. Síce môže byť zo začiatku trocha problém orientovať sa v jednotlivých postavách a dejových líniach, netreba si s tým však robiť hlavu keďže dej sa po chvílke výrazne rozbehne a množstvo dýchajúcich postav začne byť nepriamo úmerné množstvu predaných dávok v uliciach Summerhouse. Top Boy je surový, brutálny a miestami velmi smutný, veríte mu však každú jednu sekundu. Čerešničkou na torte sú fantastické výkony celého obsadenia a fanúšikov rapu určite potešia sympatické výkony od Dave-a a Little Simz. Po skuknutí celého seriálu a orgazmického finále v priebehu 2 dni zostávam zarytý do sedačky a nezostáva mi už dodať nič iné ako : This show is f*cking sick Fam, innit?(22.9.2019)

 • flu
  ****

  Stalo se v podstatě povinností všech solidních recenzentů televizních pořadů hovořit o každém druhém kriminálním seriálu jako o "(dosaď libovolnou národnost) The Wire". Nejinak tomu bylo u tohohle hrubozrnného dramatu z produkce Channel4. Avšak kromě toho, že se "Top Boy" odehrává v prostředí velkoměstských subkultur a drogového byznysu, to srovnání (jako obvykle) moc nesedí. A není divu, dvě sezóny po cca dvou stech minutách se co do hloubky a komplexnosti mohou jen těžko poměřovat s bezmála šedesátihodinovým eposem jako byl "The Wire". Což ale v zásadě není na škodu. "Top Boy" si totiž prošlapává vlastní cestu v ryze britské tradici nekonvenčních miniseries a jde mu to více než dobře. Prostředí východolondýnských borroughs je vykresleno realisticky a přesvědčivě, příběh svižně odsýpá v rytmu 2x4x48 minut a postavy (i postavičky) jsou barvité, nejednoznačné a vesměs solidně zahrané. Navíc se tvůrcům podařilo do seriálu poměrně nenásilnou formou a bez otravného moralizování zakomponovat i mnohá závažnější témata a otázky, jež trápí nejednu současnou západní společnost. Za mně tedy spokojenost a nezbývá než doufat, že exekutivci z Channel4 posvětí i další sezónu (už jen kvůli tomu, v jakém okamžiku skončila ta poslední).(9.6.2014)

 • - Většina hlavních představitelů je v reálném životě hudebníky na britské grime scéně a zároveň mají k tomuto prostředí, ve kterém se seriál odehrává, velmi blízko. Například představitel Sullyho vystupuje a vydává alba pod pseudonymem Kane, představitel Dushane zase pod pseudonym Asher D, dále ve třetí sérii Shelley je v hudebním průmyslu známá jako Little Simz a Modie jako Santan Dave. (montongery)

 • - Původní dvě série jsou o hodně kratší. Každá má pouze 4 díly (jeden díl cca. 50 minut). Zatímco třetí série má dílů 10 (jeden také cca 50 minut), což jí dělá delší než celé předchozí dvě série dohromady. (montongery)

 • - Mnoho herců, kteří hrají ve třetí sérii, uvádí, že se seriálem vyrůstali a že nemohou uvěřit, že se točí pokračování, ve kterém samo dokonce účinkují. (montongery)