Reklama

Reklama

Top Boy

(seriál)
Trailer
Velká Británie, (2011–2023), 28 h 9 min (Minutáž: 42–66 min)

Tvůrci:

Ronan Bennett

Hrají:

Ashley Walters, Kano, Shone Romulus, Nicholas Pinnock, Benedict Wong, Kierston Wareing, Geoff Bell, David Hayman, Elarica Johnson, Juliet Oldfield (více)
(další profese)

VOD (1)

Série(5) / Epizody(32)

Obsahy(1)

Napínavé drama o životě mladých na hraně zákona v jedné východní části současného Londýna. Uchvacujícím způsobem pravdivě zobrazený příběh odehrávající se uprostřed kultury gangu a distribuce drog. (_ksilt)

Videa (2)

Trailer

Recenze (22)

Maslord 

všechny recenze uživatele

Seriál Top Boy zasadený do fiktívneho Summerhouse východného Londýna, minimálne druhou sériou pripomína The Wired. Napriek tomu, že v tomto prípade nejdeme až do takej hĺbky (alebo skôr výšky), ja som našiel presne to, čo ma zaujíma - Klasickí malí gangstri na ulici. Okrem iného seriál obohatil môj slovník o pár hodnotných výrazov ako wagwan "what's going on" alebo innit "isn't it". ()

Chrustyn 

všechny recenze uživatele

Další z pohledů do drsných životů mladých lidí na hraně zákona. Tentokrát se jedná o gangy mladých černochů v dnešním Londýně. Má to svou atmosféru, ale je mi nepříjemné sledovat životy těchto lidí, kterým bych měl fandit, přestože vím, že jsou často nebezpečnou spodinou společnosti. Hodnoceno na základě první série. Nevěřím, že by mi ty další přinesly nějaký jiný pohled. ()

Reklama

Matulko_ 

všechny recenze uživatele

Chladné londýnske slnko aj uprostred leta a bezvýchodiskový pocit, že jediná cesta z chudoby a mizérie vedie buď cez drogy, alebo cez ich pouličný predaj. Depresívne príbehy sa však odvíjajú odlišne a nie každý sa skončí zle. Druhá séria pridáva po vizuálnej i hudobnej stránke a prináša so sebou ešte silnejšiu atmosféru. ()

montongery 

všechny recenze uživatele

Syrově a až naturalisticky popsaný svět pouličních dealerů a okrajových chudinských čtvrtí v Londýně. Pro nás v Čr naprosto jiný a nepochopitelný vesmír, na který se tento seriál kouká z více stran, takže nás nutí o něm i trošku více kriticky přemýšlet (ve smyslu z více perspektiv). Kultura násilí mi zde silně připomíná nechvalně proslulý Bronx ci Brooklyn v 80.letech 20.století ale v modernějším hábitu a v prostředí Londýna. A jelikož Londýn znám i z dlouhodobějšího pobytu a jednou jsem pobýval i v podobné čtvrti (studentské low cost cesty..) a náhodou taky ve východním Londýně, tak mohu potvrdit, že prostředí a typy postav jsou doopravdy velmi realné a zatím to je doopravdy dílo, které je nejblíž realitě, co jsem u filmu/seriálu podobného žánru viděl. Zároveň oceňuji casting, kdy do rolí byly obsazeny neokoukané hvězdy ’undergroundové’ grimové Londýnske scény, z nichž se někteří v tomto prostředí pohybují či v něm vyrůstali. O to více se poté role zdájí být reálnější a přirozenější, protože v jiných případech, bych si dovolil tvrdit, že by polovina obsazenstva byla spíše špatnými herci. Ale tyhle role jim doopravdy sednou. Osobně bych ještě vyzvednul i super soundtrack. Který má v prvních dvou sérií takový spíše melanchonický nádech a v pozdější třetí sérii, kdy produkci převzal Netflix, už slyšíme více energetický grime, hudba která je s timto prostředmí a kulturou těsně spjatá. Jinak je zde velký rozdíl mezi první s druhou sérií a mezi tou třetí i zřejmě s násludjícími sériemi, které budou spadat také už pod Netflix. Jak v délce, tak ve formě výpravy. A i když první dvě série se mi zdají trošku více reálnější (i takové britštější) a byly také víc mířené pro britské publikum, tak série od Netflixu už jdou cestou ukojit poptávku mezinárodního publika a to se na výsledku nutně podepíše (akčnější, víc mainstreamově sexy atd..). Ale i tak se to kupodivu pořád drží ve svých zajetých mantinelech a pořád má co nabídnout. Taky je skvělé, že casting je po pauze šesti let skoro stejný, takže to není nějak rušivé a člověk má pocit, že začal, tam kde skončil. Pro mě jeden z top seriálů na toto téma a musím ho také zařadit mezi své oblíbené, protože osobně poslouchám už dlouho grime (specifický britský rap) a skoro celej casting jsem znal už předtím z koncertů a hudebních alb a taky protože k Londýnu mám až osobní vztah. Tak doopravdy doufám, že další série od Netflixu si udrží tuhle, pro mě, speciálnost. (hodnoceno - březen roku 2020) ()

DwayneJohnson 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Jedinou radost mi kazí fakt, že jsem nesehnal první dvě série, z čehož jsem zklamaný, jinak je Top Boy přesně ten seriál, na který jsem čekal. Nečekaně hodně málo známé, ve výsledku přesto velmi nadprůměrné drama o válce drogových gangů ve východním Londýně, kde je většinou hodně poražených a strašně málo vítězů. A když tak jen na pár let, než vyroste další konkurence. Za strhující druhou půli a otevřený konec, nemůžu jinak, než jít zase jednou po čase na maximum. Oblíbené postavy: Duschane, Dris, Jamie, Lizzie. ()

Galerie (70)

Zajímavosti (6)

  • Většina hlavních představitelů je v reálném životě hudebníky na britské grime scéně a zároveň mají k tomuto prostředí, ve kterém se seriál odehrává, velmi blízko. Například představitel Sullyho vystupuje a vydává alba pod pseudonymem Kane, představitel Dushane zase pod pseudonym Asher D, dále ve třetí sérii Shelley je v hudebním průmyslu známá jako Little Simz a Modie jako Santan Dave. (montongery)
  • Top Boy byl původně vysílán na brítském televizním kanále Channel 4. Ale i navzdory jeho úspěchu byl roku 2013 po druhé sérii, bez oficiálního vysvětlení, zrušen. Až v roce 2019 byl po šesti letech obnoven, ale tentokrát už na obrazovkách Netflixu pod produkcí Drakea, slavného muzikanta z Toronta, který se považuje za velkého fanouška původních dvou sérií, a proto se ho rozhodl udržet seriál při životě. Sám tvrdí, že se tak rozhodl hlavně kvůli sobě, ale i kvůli Velké Británii, pro kterou měl seriál kulturní dopad a velký význam. (montongery)
  • Mnoho herců v rozhovorech uvádí, že je pro ně v tomto seriálu nejdůležitějši přesná reprezentace celého prezentovaného prostředí a také velký kulturní dopad, který tento seriál má hlavně na africkou a přistěhovaleckou komunitu v Londýně. (montongery)

Reklama

Reklama