Caesar je šimpanz, se kterým jsme se seznámili před třemi lety ve velmi úspěšném filmu Zrození planety opic. Tehdy právě on, jako první z lidoopů, získal mimořádně vysokou inteligenci a to kvůli pokusům s ještě neschváleným lékem na Alzheimerovu nemoc. Chytrý lidoop se stal senzací, ale zároveň předznamenal zásadní revizi pohledu na to, kdo je skutečným pánem tvorstva. Příběh Úsvitu planety opic začíná deset let poté, co se Caesar se smečkou dalších uprchlých lidoopů ukryl v hlubokých lesích poblíž San Francisca. Lidstvo v mezidobí prakticky zdecimoval agresivní virus, jehož první příznaky se objevily na konci prvního dílu. Těm, kteří virovou pandemii přežili, navíc hroutící se svět stavěl do cesty další nečekané překážky. Území uvolněné lidmi postupně obsadil národ geneticky pozměněných lidoopů, v jejichž čele stojí právě Caesar. Síla a schopnosti Ceasarova království narůstají, postupně vzniká nová civilizace řídící se novými zákony a pravidly; civilizace, která si dokáže představit Zemi bez lidí. Planetu opic. Lidé, kteří přežili, se snaží narůstající opičí dominanci narušit a vrátit se na vrchol evolučního žebříčku. Začíná boj o moc, boj o to, kdo bude vládnoucím živočišným druhem na Zemi. Obě strany sice dosáhnou křehkého příměří, ale jen nakrátko. Napětí mezi lidskou a lidoopí komunitou narůstá, sílí i boj o moc uvnitř obou skupin. Tohle napětí může vyřešit jen fatální střet, po němž bude zcela nezpochybnitelné, kdo se stal vládcem planety Země. (CinemArt)

venison

O hvězdu dolů díky předvídatelnému prvoplánovému ději.. Jinak opičáci jsou přímo mistrovsky vyvedení.. Trošku teda nechápu, proč opice jezdí na koních, když se po stromech pohybují 100x rychleji (a neříkejte mi, že se kopíruje předloha), ale budiž.. Ostatní logika věci funguje, příběh hlavu a patu má, nějaké ponaučení z toho plynou.. Záporáci mě vzbuzovali negativní emoce a klaďasům jsem fandila.. Kulisy zarostlého lidského města i opičího domova byly povedené.. Stopáž bych mírně zkrátila a protahování akčních scén nebývá vždy zárukou většího napětí.. Ale jo, příjemnou úroveň si to stále drží :-D ()

Playman

Když jsem byl malý kluk, neustále jsem vyhledával dobrodružství, čtvrtinu času jsem strávil venku, čtvrtinu u Lega, kde jsem naplno uplatnil svojí pohádkovou fantazii a polovinu času jsem strávil u filmů. Nechával jsem se vtáhnout neexistujícími světy. Chtěl jsem vidět něco víc. Miloval jsem (a stále miluji) filmy jako jsou Star Wars, Indiana Jones, Jurský Park. Chtěl jsem vidět něco neobyčejného. A upřímně, trvalo to asi jen pouhých 10 let, než se objevil film, který mě vrátil zpět. Protože zhlédnutí Úsvitu planety opic je něco neobyčejného. Asi tak první půlhodinu jsem byl v naprostém transu, naprosto okouzlen a uhranutý jsem sledoval příběh, kde opice, jsou lidštější než lidé. Okouzlení a úžas mi vydržel až do konce. A zůstal mi i když jsem film viděl podruhé. Tenhle film je prostě nádhera. Emocionální smršť. A pro mě nejlepší film roku 2014. A nemůžu si pomoct, ale klidně prohlásím, že i jeden z nejlepších filmů vůbec. ()

ywo666

Pokračovanie opičiarne je tentokrát epickejšie a akčnejšie. Franco si tu zahrá iba na fotkách a s ním ide príbeh ide trochu do ústrania. Musím priznať že to je napínavé, zaujímavé a nájdeme tu kopec silných scén. Keď opice rozprávajú batmanovským hlasom, ide z toho rešpekt. Ale tá schéma dobrý vodca zlý vodca intrigán a agresor. Dobrí ľudia vs. zlí ľudia. Davová psychóza. To všetko tu bolo. Teraz to dostávamne v kvalitnom CGI ale bez inej pridanej hodnoty. Herecká trojica Oldman, Clarke, Sarkis podáva solídny výkon ale každý z nich už predviedol aj lepšie divadielko. Jednotka bola trochu zaujímavejšia. 75-80% ()

neoBlast

Hezké obrázky, působivé triky a bravurní režie. To mně k dvouhodinové zábavě nestačí. Bohužel naprosto nezajímavý příběh a jakýkoliv pokus o herectví ze strany lidí u mě nové "opičáky" úplně zabíjí. Nejvíce mě překvapil Michael Giacchino, dříve můj nejoblíbenější skladatel, dnes fušer, který zabředl příliš hluboko do standardizovaných Disney vod. Jeho hudební doprovod se v první polovině hodně inspiruje legendární hudbou Jerryho Goldsmitha z první Planety opic, bohužel mu to nevydrží a s přibývající stopáží se tento švih vytrátí úplně. 50 % ()

Koocik

Díky úspěchu skvělé jedničky se snažili o další výcuc chechtáků z dosti špatně vymačkané dvojky. Jako asi jo, co se týče podojení diváků filmaři, tak zde lze mluvit o úspěchu. Co se ale týče kvalit Úsvitu opičáků, tak to už ani zdaleka. Vesměs bych to nesrovnával s jedničkou a už vůbec bych to ani nepřirovnával k druhému dílu. Ty rozdílné kvality jsou naprosto zřetelné, proto snad ani nemůže být řeč o tom, že jde o druhý díl. Herecké obsazení nula, přičemž mi něco říkala snad jen ta hl. ženská postava, která mi trochu připoměla bejvalku - takže těžko polemizovat o tom, jestli to lze zařadit do kladu či záporu :D. A co se týče příběhu samotného, tak to jsou dvě nuly. Tak lehce předvídatelná zápletka, kdy už prakticky od prvního momentu víte, co se po celý čas bude dít, tak to je opravdu zklamání. Jo, technologie a animace jsou super, ale o tom přece není celý film. Možná je to ale tím, že Zrození planety opic byl fakt super film, který tu laťku zřejmě bohužel nahodil až moc vysoko, takže to půjde velice těžko překonat, ale tady z tohodle mi ani nepřišlo, že by byla vůbec nějaká snaha o jakési "překonání". Zklamání, protože jsem byl asi opravdu až příliš natěšený, až todle konečně uvidím s domněním, že se bude jednat o jeden z nejlepší filmů roku 2014. Realita ale byla trošku jinde. Hlavní plus z celého tohoto blivajzu je, že jsem za to nevyhodil prachy návštěvou kina. To bych byl zklamán ještě víc. ()

Gar-mogoth

Marně vzpomínám na jiný druhý díl, který by byl od toho prvního tolik odlišný. A (o něco méně) marně taky vzpomínám na jiný velkofilm, u kterého se mi tolikrát tajil dech a řikal jsem si, jak je to úžasné. Jen je (vážně nevěřím, že to v případě Giacchina píšu) škoda výměny hudebního skladatele - hudba funguje skvěle, o tom žádná, ale narozdíl od prvního dílu nemá žádný pamětihodný motiv. ()

Pavlínka9

Na začátku jasně a stručně uvedeno, o co se jedná, ale že pak budu ještě 20minut koukat pouze na opice, než se tam objeví člověk - měla jsem dost nutkání se mrknout dál, zdali tam vůbec nějaký člověk ve filmu vůbec bude :D :D Vizuální efekty neskutečně úžasné a nejvíce jsem byla nadchnutá z propojení bravurní hudby a různých "opičích" útoků, kdy nejvíc pro mě je propojení opice+kůň+zbraň. To je pro mě neskutečné sci-fi a jeden záběr z celého filmu mě vyděsil ze všech nejvíc a budu si ho pamatovat ještě hodně dlouho..Když Koba projíždí na koni se zbraní, okolo oheň a jeho jedinou myšlenkou bylo pozabíjet co nejvíce lidí...Do toho to dát zpomaleně a husina je na světě :) Přílišná, hlavně OPAKOVANÁ důvěra se často vymství a Koba byl takovej s*áč, že nebýt jeho, tak by to bylo o dost jednodušší...Zní to možná nadneseně, ale několikrát se mi při pomyšlení na něj vybavil Hitler...No - celý ten film byl pro mě ohromná bomba, jelikož se mi líbilo vlastně úplně vše. Včetně Garyho Oldmana :D :D Hudba skvělá, efekty - lepší jsem snad dosud neviděla, příběh - mělo to hlavu a patu, délka - přiměřená tomu všemu a závěr - ;) nekonečný boj ;) ()

ivan bohatyr

Není to úplně špatný film, bohužel plný takových hovadin, že po nějaké půl hodině jsem absolutně ztratil zájem a dodíval jsem to spíše "z povinosti". Rozhodně nelze tolerovat takové zásadní nesmysly, co tvůrci vymysleli. Vše se točí kolem neuvěřitelné neschopnosti a blbosti lidstva a kolem neuvěřitelných kvalitách opic, které před příchodem člověka byly schopny maximálně udělat velice primitivní obydlí z haluzí a velice primitivní oštěp z ostrého kamene a klacku. Je to velký "joke" si myslet že můžou konkurovat lidem s armádní technikou. Nebudu všechny ty blbosti vypisovat, to by bylo na dvě stránky, no především pokud ti lidé nebyli nějací mentálové z ústavu, tak rozhodně by si nenechali vzít zbraně a jakmile by v opicích viděli ohrožení nestala by genocida, protože s kamenem a klackem se proti somopalu, raketám atd. opravdu jít nedá i když opice měly početní převahu. Takže pro mě obrovské zklamání a velký otazník směrem k tvůrcům proč nejsou schopni použít rozum - alespoň trochu se občas zamyslet. ()

uglug

Vizuálně pekně zpracovaný film o dvou částech - první dobrá, napínavá - druhá lehce plytké klišé. Dohromady - takový hodně vlažný čtyři hvězdy. ()

romajz15

Tak tohle je opravdu hodně dobrý film, je jiný než první, ale to neznamená horší. Je to takové válečnější a dramatičtější, ale filmu to spíše prospělo. Opět detailě propracované animace i osobnosti opic. Několik úžasně dramatických momentů, spousty krásně přehledných akčních scén. Na začátku krásná idylka opičí kolonie. Místy je však to dramatické vypětí až příliš strojené a mohlo by ho ve filmu být trochu méně. ()

Mishqo

Bál som sa, že po tak dobrej jednotke príde film s výrazne zhoršenou kvalitou. Bál som sa zbytočne. Pokračovanie sa dostalo do správnych rúk. Ľudia sú na pokraji vyhynutia a opice vo svojom rozpuku. Vizuálne je to zase jedna veľká nádhera, hudba takisto, herecky nemám takisto čo vytknúť. Precízny náhľad do novovzniknutej komunity opíc. Tentokrát nám film ukazuje, že nielen ľudia majú vo svojich radoch bezchrbticové zvery, ale aj opice. Nech to znie akokoľvek paradoxne, je to tak. Skvelý filmový zážitok. Hail Caesar! 90% ()

hroubek

Před pár lety Zrození Planety opic ukázalo jakým směrem se bude nový příběh o inteligentních opicích vyvíjet a já jsem za to vděčný. První části jsem vůbec nevěřil a v kině mě dostala, tu samou chybu jsem podruhé neudělal. Úsvit planety opic jsem považoval za jeden z nejočekávanějších filmu tohoto roku a po včerejší projekci o tom ani na moment nepochybuji. Jsem velmi rád, že se studio rozhodlo dát filmu velké peníze a dovolilo tvůrcům vydat se tou cestou jakou se vydali. Byl to trochu skok do neznáma, který mohl dopadnout špatně, což se nestalo. Režisér Matt Reeves má moje velké uznání za Cloverfield(Monstrum), jelikož je to film, který umí zvednout tep, napětí a dokáže být hodně intenzivní podívanou. A totéž se Reevesovi podařilo prodat i v opicích. Sází na emoce, dlouhé záběry bez dialogů, ve které se vznáší hudba od Giacchino, atmosférou, která vyděsí a ne že ne, a scény, tak působivými, že je budete chtít vidět znovu. K tomu jednu z nejzajímavějších postav vytvořenou na počítači, kterou královsky ztvárňuje Andy Serkis. Tohle všechno je hodně fajn, ale bez pořádného příběhu by to bylo jen obyčejné pozlátko, na které by snadno dalo po čase zapomenout, a právě příběh to povyšuje na něco více, než to bylo v komorní jedničce. Nechápejte mě špatně, mě se příběh v jedničce líbil, ale byla to sázka na jistotu, když to tady je to jiné, ale zároveň dobře známe. Stačí úvodní scéna lovu na jeleny a pochopíte o čem píši. A to samé platí i zbytku filmu. Reeves netočí o tom jak se lidé vyrovnávají s apokalypsou. Točí film jak se opice snaží vyrovnat nadřazenější rase a najít své místo v potravinovém řetězci, když to napíši jednoduše. A ono to funguje hodně moc dobře. Je to zásluha dobrého scénáře a skvělé režie, která nikam nespěchá a skoro polovinu filmu nás pomalinku připravuje na to co příjde v samotném závěru. A vždy to prokládá zajímavými scénami, která se pak spojí v jeden kompletní obraz. Filmu prospělo, kdyby některé pasáže byly dramatičtější a kratší a vůbec bych se nezlobil, kdyby část lidský postav dostala větší prostor. Andy Serkis tady vládne. Už jako Glum byl úžasný, ale jako Caesar je boží a je to rovnocenná postava a každá scéna s ním je nádhera. Jason Clarke a Keri Russell jsou zajímavé postavy více prostoru by jim jen a jen prospělo. Toby Kebbell a Gary Oldman svoje postavy dokáží prodat i na malém prostoru, tak dobře že je chápete. Po technické stránce není filmu co vytknout hudba je působivá, triky jsou extrémně nádherné a realistické a akce je kapitola sama osobě. Akce je ve filmu dost a vždy dokáže mile překvapit a dost dobře zapůsobit s čím příjde a to ať už jde o lov, vpadnutí do města nebo finální souboj. Pokaždé je vidět špičková práce. I přes všechny klady, bych pár nedostatku viděl a to zejména v logice v druhé půli, ale to je jen vada na kráse, kterou můžete a nebo nemusíte akceptovat. Úsvit planety opic je velmi povedené pokračovaní, které je pro kina jak dělané a já už se nemůžu dočkat až uvidím třetí část. ()

VasaX

Nová opičárna. Pokračování legendy o lidu Caesarově. Aneb překlenutí mezi prvním, skvělým avšak "komornějším" a třetím, snad epičtějším dílem. Více prequel ke trojce než sequel ke dvojce... I tak je to ale dobré. Dlouhé, a dobré. Uteče to jak šimpanzi v pralese, když padne výstřel. Žádné extra slavné tváře, to je v pořádku, ubírá to tendenci přepalovat charaktery, což je milé a sympatické jako Lvíček zlatý co se nechá drbat za ouškem či nakrmit kousek banánu. Děj je v pořádku, sice trošku kýčovité mechanismy a principy, co budou otřepané i pro diváka, pro kterého filmový svět znamená "ten film v sobotu na nově po správách, co v průběhu dvacáté třetí reklamy u něj usnu", ale v pořádku. Jediný problém vidím v tom naroubování... od prvního dílu je to poměrně neohrabaný skok a k uspokojivému konci s předzvěstí pokračování tomu chybí došlápnout. Zásadních nepříjemností nemnoho, skvrnek na kráse povícero, ale zdařilé zpracování a dynamika je nechávají za sebou. Dávám hezké dva páry hvězd. ()

yeniczek

Druhý díl pokračuje naštěstí v dokonalé kvalitě jedničky. Triky jsou ještě vypiplanější a uvěřitelnější než před třemi lety a tlačení lidoopů do popředí místo lidských postav je jednoznačně správným krokem. Nejlepší na tom všem je, že při jednoduchých komunikačních scénách člověka nepřestává mrazit a užívá si každý posunek, každé těžce vychraptěné slovo, každý pohyb v opičím obličeji. Už dlouho mě zase tak film nebavil tím, jak je natočen. Škoda jen, že jde opět o druhý díl, po kterém už je plánovaný třetí a tím pádem se během tohoto filmu nikam moc neposuneme, což oproti výraznému dějovému oblouku prvního dílu působí značně nevyužitě. Jediný šrám (i když dost velký) na jinak dokonalém zážitku. 8/10 ()

Aven

Po všech stránkách horší než nesmírně kvalitní jednička, navíc až otravně černobílé vykreslení postav a ne moc povedená práce s emocemi. Ale jinak celkem fajn a dalšímu pokračování bych se nebránil. ()

Natabar

Oproti předchůdci (Zrození), zásadní sešup o level níž. Nekonečné utápění se v sentimentu a rádoby silných emocích, šíleně nesympatičtí hlavní hrdinové, hloupý scénář,... a celkově špatně. Škoda přeškoda. ()

Trustme

Nemohu se nabažit masek a hereckých výkonů opic. Jenže něco mi tu chybí. Je to jako vidět první Jurský park, kde jste zcela okouzleni a pak se těšit na druhý díl, kde je všeho jaksi moc a zároveň tak málo. Druhé Opice jsou nadprůměrný film, ale nepřijde žádný velký zvrat. Je to jen malý krok pro opice a ještě menší pro lidstvo. Je tu však stále ten pocit diváka, který sleduje něco, co se jen tak nevidí - dokonalé CGI masky a epické výjevy stáda revoltujících opů! Nikdy bych nevěřil, že spatřím i v tak nereálném odvětví, jakým je sci-fi film velkého řvoucího šimpanze cválajícího na koni a střílejíc z předních dvou tlap z lehkých kulometů M249. Andy Serkis je zde právem umístěn na první místo v titulcích herců a zasluhuje si i nejvyšší ocenění. ()

Brain-D

Od režiséra snímku "Monstrum" bych čekal daleko víc a po "Zrození planety opic", kdy to bylo na jasný plný počet, protože to mělo v sobě cit, nepředvýdatelnost a hl. závěrečnou boom akci. Tohle byl tipický příklad pokračování po převzetí člověka, který na to má naprosto jiný (pro mě avšak nevyhovující nahled. ()

pravdovravny

Úvodných 15 minút je doslova fantastických Ale.... potom príde dráma ohľadom energie, kde opice prejdú rýchlovýcvikom streľby z útočných zbraní a jazdenia na koňoch. Teda áno, prehnaná dramatičnosť a surové scény kazia toto pokračovanie, bez humory a nadhľady, všade len ultra vážne výrazy a hlášky prípadne aj slzy.... všetko to zaklincovali opice strielajúce presne bez mierenia do ľudí. ()

Světová premiéra hudby z Jurského světa

Světová premiéra hudby z Jurského světa

25.01.2016

Kdo svede Válku o planetu opic?

Kdo svede Válku o planetu opic?

26.08.2015

Když v roce 2011 ožila filmová série o Planetě opic, jen málokdo od ní čekal takový kritický a komerční úspěch. Zrození planety opic vydělalo 481 milionů dolarů, Úsvit planety opic pak dosáhl až na… (více)

Oscary 2015 - výsledky

Oscary 2015 - výsledky