Caesar je šimpanz, se kterým jsme se seznámili před třemi lety ve velmi úspěšném filmu Zrození planety opic. Tehdy právě on, jako první z lidoopů, získal mimořádně vysokou inteligenci a to kvůli pokusům s ještě neschváleným lékem na Alzheimerovu nemoc. Chytrý lidoop se stal senzací, ale zároveň předznamenal zásadní revizi pohledu na to, kdo je skutečným pánem tvorstva. Příběh Úsvitu planety opic začíná deset let poté, co se Caesar se smečkou dalších uprchlých lidoopů ukryl v hlubokých lesích poblíž San Francisca. Lidstvo v mezidobí prakticky zdecimoval agresivní virus, jehož první příznaky se objevily na konci prvního dílu. Těm, kteří virovou pandemii přežili, navíc hroutící se svět stavěl do cesty další nečekané překážky. Území uvolněné lidmi postupně obsadil národ geneticky pozměněných lidoopů, v jejichž čele stojí právě Caesar. Síla a schopnosti Ceasarova království narůstají, postupně vzniká nová civilizace řídící se novými zákony a pravidly; civilizace, která si dokáže představit Zemi bez lidí. Planetu opic. Lidé, kteří přežili, se snaží narůstající opičí dominanci narušit a vrátit se na vrchol evolučního žebříčku. Začíná boj o moc, boj o to, kdo bude vládnoucím živočišným druhem na Zemi. Obě strany sice dosáhnou křehkého příměří, ale jen nakrátko. Napětí mezi lidskou a lidoopí komunitou narůstá, sílí i boj o moc uvnitř obou skupin. Tohle napětí může vyřešit jen fatální střet, po němž bude zcela nezpochybnitelné, kdo se stal vládcem planety Země. (CinemArt)

stOKYi

Dosť bolo filozofovania, na to sú tu komentáre podobnou. Ja sa vyjadrím naozaj v skratke. A to že ľudia a hlavne hlavný aktér mi liezol na nervy, ale iba v prípadoch, kedy mal hovoriť a iba neveriacky čumel na tie opičky akoby pozeral film "pozri kto to hovorí". Ináč sa na to dalo pozerať. ()

URBAN

Mám rád Sci-Fi a taky opice a opice jezdící na koních jsou cool, ale mě tato série něják zvlášt nechytla. Ovšem pár aspektů tato série zvládá jednu složku na perfektní úrovní a tato složka je vztah mezi opicemi a lidmi. Do tohoto vztahu jsem se dokázal cítít a to i v minulém díle. Jenže nemám pocit že by tento film mohl nabídnout něco více. Jo akční scény jsou super, ale nepřipadlo mi že jich nebylo něják zvlášt moc. Nebýt dobrého znázornění vztahu v tomto filmu měl by hodně blízko ke dvoum hvězdičkám. ( 22.11.14/MAC ) ()

StanislachKo

Keby som sa dokázal povzniesť a neporovnávať s absolútne geniálnou jednotkou...Storybuilding tu bol ťažkopádnejší, postavy ma nestihli zaujať, sentiment sa ma nedotkol, myšlienku som nepostrehol. Ale čo sa týka úrovne CGI, tempa a celkovej akčnej stránky filmu, hlboko smekám.. Hlboko! ()

Sabrewulf

Ze začátku mě tam štvalo snad všechno (casting, hnusný,digitální hon na jeleny, klišovitě černobílý člen týmu, aneb když je ve filmu nějaká role idiota, tak úplně ve všem, co řekne, či udělá atd...), ale postupně se to začalo zlepšovat a já se do děje úplně ponořil. Pro mě mnohem zábavnější, než jednička. ()

Deyw

Strasna pecka2 kurva...v UHD na OLED tv je to zazitek jako kreten...ten pribeh, ty sceny..ty kravooo !!! BRAVO!!! asi sem si nasel jednu z TOP serii...kurevska pecka! ztoho cezarovo GOOOOO mam jeste ted mraz na zadech.. :D bych se posral :D ()

Nivenx

První díl byl hlavně úplně o něčem jiném jak pokračování. Fakt bomba, užíval jsem si opičky, lidi i příběhové zvraty. Takhle to má vypadat! ()

kjakob

Pokračování solidní "jedničky" se nese v podobném duchu. O poznání víc se tu utrácelo, a finále podobně jako v jedničce stojí za to. Přibylo emocí, tentokrát totiž jde do tuhého a o střety není nouze. Ale nevzalo mě to tolik, jako první díl nové ságy. Přesto se mi Úsvit líbil, příjemně komorní atmosféra (odehrává se na relativně malém území) tomu hodně pomáhá a bez zbytečných eye-candy scén nechává promlouvat hlavní postavy. Jestli bude pokračování v podobném duchu, nebudu se vůbec zlobit. ()

wader

Tož jsem se jednoho rána vzbudil, a řekl si, že je třeba nějak neuváženě utratit 180Kč. Jak jsem řekl, tak jsem udělal, a vyrazil jsem do multibiografu na Vopice. Nu, a film vo vopicích mě jako fakt sral! Nepřipadal mi ani skvělý ani špatný, prostě takový průměrný. Jestli něco nesnáším víc než Justina Bíbra, jsou to průměrné filmy. První půlka předlouhé stopáže mě ale absolutně nebavila, nezajímala, až jsem měl chvílema nutkání promazávat si smsky. Tomuto skvělému nápadu jsem ale nepodlehl, a začal jsem vzpomínat na památnou větu US prezidenta ze Dne nezávislosti, která by ihned vyřešila celé scénáristické trápení: Nuke 'em! Taky se mi hodně hodně hodně moc nelíbil casting, kdy často nebylo poznat kdo je vopice, a kdo je herec... Ale filmaří tak dlouho ždímali, až mi nakonec v jednu chvilku slzička přeci jen ukápla, ale ten dojemný okamžik byl okamžitě zasypán obrovksou hromadou hoven, které si už ani nevybavím. První Opice (2011) jsem viděl 3 krát (2x v kině), a těším se, až je zase uvidím. To nemůžu říct o Úsvitu, který příště hodlám vidět jedině na tvrdých drogách se zaraženým análním kolíkem. ()

Lopezka1982

Sérii Planety opic mám ráda, ale musím přiznat, že tento díl mě docela zklamal, zbytečně dlouhé, nudné, srdceryvné scény... Chybělo mi tam to napětí a drama jako z ostatních dílů. Celkově se mi film líbil, ale prostě čekala jsem od něj něco jiného.. myslím, že tvůrci nevyužili možnosti, které se jim při natáčení naskytly, tak půlku scénáře bych přepsala :))) ()

SniperG1

Tak první hodinku jsem se docela i nudil, ale pak už se to rozjelo a děj celého filmu je dost předvídatelný! Zlatá jednička...70% ()

Triple H

Poctivá a zodpovedná práca všetkých zúčastnených. Mal som trošku obavu z absencie Jamesa Franca, ale po pozretí filmu musím povedať, že: a) dej ho úprimne nepotreboval, b) Jason Clarke obstaral ľudský emocionálny background mnohonásobne lepšie. Vo Foxe si tentokrát opičky šanujú ako rodinné striebro a je radosť to sledovať. Reči o klišé a občasných lapsoch v logike nechávam bokom - film fungoval po dramatickej, emocionálnej i akčnej stránke. Počítačových postáv kombinovaných s živými hercami sme už zažili nespočetne, ale málokedy si k tým potvorkám z jednotiek a núl človek vypestuje aj vzťah. Myslím, že keď sa mi ako divákovi tají dych pri sledovaní rozhovore dvoch počítačových opíc, tvorcovia urobili niečo fakt dobre. Podobne ako v prvom dieli, Caesar je aj tu za absolútne plnohodnotnú, dobre napísanú a zaujímavú postavu. Ostatní opičiaci nemajú toľko priestoru a ich charakterizácia tak často skĺza do dvojrozmernosti, ale aj tak sa jedná o výrazný posun vpred oproti prvému dielu. Posledné konštatovanie platí vo všeobecnosti pre celý film - vo všetkých smeroch sa jedná o hutnú nadstavbu k jednotke a Matt Reeves celý projekt ustál na jednotku s hviezdičkou. Stále však je kam rásť, čiže na tretí diel som naozaj zvedavý. ()

Mr.Ripley

Ve výsledku kvalitativně téměř totožné, jako předchozí část. Variace na legendární Ceasarův pád potěšila. Z dua Jaffa & Silver se pomalu, ale jistě stává scénáristická jistota současného Hollywoodu. ()

Khumbac

Musím si položit otázku. Je lepší když hlavní hrdina vypadá dobře anebo je lepší, když vypadá jako z nějakého úchylného thrilleru? Obodvoje má pro i proti. Sympaťák je hollywoodská nuda, klišé a často nutnost. A najednou si nakráčí tenhle Jason Clarke co vypadá jak Tarantino a umí řvát a potit se. Opice po většinu času ušly...sem tam nějaká nedokonalost. Caesarovi oči na konci - to bylo něco. Jo ! ()

filmmovier

Neskutečně působivé a o dost lepší, než Zrození, je vidět, že když je tam víc opic než lidí, tak je to opravdu lepší, ale hodnocení předchozího dílu kvůli tomu měnit nebudu. Skvěle to taky působí jako přechod mezi tímhle a starým filmem, který tím sice ztrácí tu příchuť tajemna o tom, jak se to vlastně všechno přihodilo, ale s tím se budeme muset smířit - a pokud tohle není přechod mezi starým filmem, tak už nevím co. Z děje až mrazí, jak je to skvěle napsané a jak se to vyvíjí, snad jen úvod mohl být delší. Gary Oldman tradičně skvělý, Andy Serkis už by konečně měl dostat Oscara (na co to v té Akademii myslí, když tohle nevymyslí) a i ostatní herci byli skvělí. Postapo atmosféra (i když to vlastně tak úplně apo nebyla, ale prostě je to postapo) byla fantastická a San Francisco porostlé vegetací, bylo šmrncovní, to město má prostě kouzlo ať vypadá jakkoliv. Zatím to má nakročeno k výjimečně kvalitní trilogii (a navíc se vzestupnou tendencí), takže se těším na rok 2016 a doufám, že se to nezvrhne v podobný průser jako původní série, ale myslím, že nemusím mít obavy, protože tenhle Úsvit, to bylo vážně něco. Je až škoda, že to byl letní blockbuster. 100%. ()

chelseaman22 odpad!

Jen si u toho onanujte vy šulíni! Infantilní pohled na boj dobra se zlem, na výtečné charakterové vlastnosti hlavního opičáka a pohled přímo baratheonský na oře osedlané opičkami s puškami. Zápletka na úrovni bábovky z mikrovlnky za 15 Kč od Vládi Hrušky. A do toho vše ještě opice melou. A melou pořád. Vskutku děsivý film, co vás na tom vzrušuje vy experti?! odpad! ()

Pod

Úžasně atmosférický a zcela dokonalý thriller. Matt Reeves po svém neúspěchu je opět na správné cestě a doufám, že s dalším dílem této vzkvétající nové velkolepé série nasadí laťku nad první díl. Našlápnuto má vskutku jedinečně - jedním z nejlepších filmů letoška! ()

Doudis19

Už to není ta nefalšovaná, filmová nadšenost, která provázela první novodobou Planetu opic jako překvapení roku. Stále je to ale důstojné pokračování takového filmu. Páteří Úsvitu planety opic je vykreslení jejich tlupy téměř jako mafiánské organizace. Gorily pro černou práci, kmotr Ceasar, zrádci toužící po moci a vše se točí kolem rodinných hodnot :-). To všechno funguje a přidáte-li ještě sem tam slušnou akci, pak se z kin odchází ve vší spokojenosti. ()

tatanapope

Film měl velmi pěkné grafické zpracování a líbilo se mi i to jak dokázali vdechnout opicím , takovou jako by lidskou podobu . Děj ze začátku , než přišli lidé malinko nudil , ale zase se pochlubil grafickou hravostí , co se týče zvířat v lese , naštěstí tenhle ne úplně zábavný začátek trval jen pár minut . Kdyby jsme si představili dva různé národy , které proti sobě bojují děj by se nejspíš o moc nezměnil . Vždy se najdou mezi námi dobří i špatní jedinci a zde byl jediný rozdíl v tom , že přátelství , nenávist i sobeckost se týkala nejen lidí , ale i zmutovaných opic , kdo viděl první díl bude film hodnotit lépe než , kdo začal tímto filmem . Pokud by jsme to brali jako že v lese žijou chytré opice , pak by jsme film považovali za naprostou hovadinu , tak tomu naštěstí není , já první část viděla , tak že vzhledem k tomu , co se filmem snažili zdělit můžu hodnotit jen kladně . Snažili se zdělit , jak hrozně důležitá je lidskost a že ne všichni ji máme danou . Viděno v rámci Season Challenge Tour 2015 ()

Světová premiéra hudby z Jurského světa

Světová premiéra hudby z Jurského světa

25.01.2016

Kdo svede Válku o planetu opic?

Kdo svede Válku o planetu opic?

26.08.2015

Když v roce 2011 ožila filmová série o Planetě opic, jen málokdo od ní čekal takový kritický a komerční úspěch. Zrození planety opic vydělalo 481 milionů dolarů, Úsvit planety opic pak dosáhl až na… (více)

Oscary 2015 - výsledky

Oscary 2015 - výsledky