30 minut po půlnoci

• USA Zero Dark Thirty (více)

Děj snímku vychází ze skutečných událostí a v průběhu deseti let sleduje vyšetřování, které vedlo k vystopování Usámy bin Ládina (1957 – 2011). Ten se stal po teroristických útocích z 11. září 2001 jedním z nejhledanějších lidí na světě a navzdory vypsané odměně nebylo známé místo jeho pobytu a předpokládalo se, že by se mohl skrývat v afghánských či pákistánských horách. Celých deset let po jeho stopě pátral elitní tým vojenských a speciálních agentů, kteří pracovali v utajení po celém světě. Hlavní protagonistku napínavého snímku představuje agentka CIA Maya (Jessica Chastainová), která krok za krokem rozplétá komplikovanou síť teroristických buněk a během brutálních výslechů narazí na jméno Abu Ahmed, které zmínili agentům CIA vězni při výsleších v tajných věznicích. Abu Ahmed by se mohl stát klíčem k celému vyšetřování a dovést agentku k samotnému vůdci islamistické teroristické organizace. Situaci však komplikují další teroristické útoky, vzrůstající nebezpečí v Pákistánu a stále větší nedůvěra politiků. Maya je však odhodlána dovést svůj osobní boj až do konce a nejnebezpečnějšího muže světa dostat za každou cenu. (Česká televize)

peetriss

Zfilmování takovéto náročné a stále ještě poměrné aktuální látky chtělo možná trochu větší časový odstup, přesto musím tento film pochválit, protože se nezvrhnul v prázdnou americkou propagandu. 30 minut po půlnoci popisuje události od 11. září až po dopadení bin Ládina, způsobem, ze kterého nevyšli čistě ani Američané, což je jen ku prospěchu věci. Bohužel film má jen velmi omezenou výpověďní hodnotu, protože napříč událostmi proletává jen velmi bodově a jako filmový příběh zase postrádá hlubší rozpracování psychologie postav. Avšak hlavní devizou je atmosféra, která se povedla režisérce nastínit, věrohodné obrazové ztvárnění a výborná Jessica Chastain. Možná bych trochu ubral na stopáži a protřídil řečnění postav příběhu nijak nesloužící, ale ve výsledku se jedná o zajímavý filmový pokus na aktuální téma. Chválím i hudbu. ()

Lionheart

Na to jak je to dlouhé (a že v roce 2012 těch 2,5 hodinových filmů vzniklo spousty) to narozdíl od Lincolna není zdlouhavé, je zajímavé sledovat proměnu hlavní agentky z "ptáčete" v sáčku při mučení až po vyčerpanou "motherfucker", která našla UBL. Epizodické členění do jakýchsi kapitol se mi taky líbilo, ale nejzvláštnější bylo si během tohoto filmu připomenout všechny události, které se od 9/11 staly... a že jich bylo. ()

Harapes

Vypjaté momenty,necenzurované násilí,výborné herecké výkony a vynikající scénář....jasný adept na Oscara. ()

Teabag

Po The Hurt Locker další působivý zářez na pažbě od Kathryn Bigelow. Je to syrové, kruté a trochu ukecané, ale na mě tenhle snímek fungoval skvěle. Největší dojem ve mně zanechali jednak Jessica Chastain (to je prostě kočka) a suverénní Jason Clarke. Do páté hvězdy mi chybělo trochu svižnější tempo nebo kratší stopáž, ale i tak palec nahoru! ()

dormouse

Zajímavé, jak se v dnešní době dělá špionáž. Oceňuji upřímnost, s jakou se odkryly indicie jenž vedly k napadení domu UBD. ()

derryl

"Kurevsky dobrý film," přišlo mi na mysl v souvislosti s nejčastějšími replikami hlavních aktérů snímku. Realistické doku-drama zachycující honbu za UBL. Pocit, který si z díla odnáším, je velmi rozporuplný a nevím zda, po zkušenosti s veškerými násilnými, proto pravdivými scénami, dokáži pravdivě vnímat jakoukoli snahu o "vývoz" amerického chápání demokracie z USA a dokáži plně pochopit americký postup při honbě za nepříteli demokracie a demokratického zřízení... To však zabíhám spíše do politiky, než do filmového umění, protože filmu po formální stránce nelze nic vytknout. Je to precizní film, který je důležité vidět. ()

jasiska

Veľmi zaujímavý film po faktickej stránke, hoci na to, aby sme sa dozvedeli fakty, si stačí prečítať článok na Time.com. Dôvod, prečo je ZD30 viac ako len sterilným dokumentom, je realistický pohľad do zákulisia vypočúvania, vyšetrovania a rozhodovania, ktorý ponúka. Nastoľuje aj otázku, koľko sme schopní a ochotní spraviť pre nejakú informáciu, a či existujú informácie, pri ktorých takéto hranice neexistujú. Veľmi sa mi páči, že film nemoralizuje - autori dokonca ani len nepredsúvajú svoj názor. Tiež sa mi páči, ako chladnokrvne a profesionálne celý proces zobrazili - nie tradiční americkí hrdinovia bujaro oslavujúci úspešnú misiu a hláškujúci nad padlým nepriateľom. ZD30 má proste úroveň. ()

Piri

Kvalitný výpravný bojový film, akčný a dramatický. Či aj odráža skutočné udalosti, to veru neviem, napokon film je umelecké dielo a autori majú v rámci licencie možnosť si dotvoriť vlastné predstavy, napr. aj to, žeby si z Bin Ládina spravili černocha. Dej je postavený podľa typickej hollywoodskej šablóny o super-hrdinovi (v tomto prípade o žene), ktorá dokázala všetkým vytrieť zrak a išla si za svojím cieľom, bez ohľadu na prekážky. V podstate nič nového v kinematografii, ale je to kvalitne a autenticky natočený film, niet čo dodať ;) ()

iampatrik

75% Dlouho jsem se snímku vyhýbal, vůbec mě nelákala takhle tematika a taky kdoví, kde je pravda co se týká Usáma Bin Ládina. Když si odmyslím skutečnost, že se tedy zakládá na skutečných událostech, film by asi bez vědomostí, že někdo takový existoval (a že se děly dlouhá léta vyšetřování, teror. útoky atd.) vypadal, že začíná bez postavených základů, někde v druhé polovině všeho. Bál jsem se taky všemi zmiňované nudy, ale musím říct, že mě děj vtáhl od samého začátku a i pouhé tlachání a vyšetřovaní bavilo a když už baví tohle, tak je zbytečné psát, že druhá polovina (kdy se přidává na tempu) bavila ještě víc. Další velkým plusovým bodem je napínavost a to hlavně při závěrečné akci, i když člověk ví jak vše dopadne. Určitě je třeba také vyzdvihnout herecké výkony zvlášť J. Chastain. ()

bloodcountes

Nakonec vlastně jo....jo, tahle práce bývá asi málokdy strhující v takovém tom akčním smyslu. Je to těžkopádná kolikrát vlekoucí se lopota, ve které hrajou roli nejrůznější faktory, některé i hodně brzdící, jindy zase zajiskří nečekané štěstí. Přesto mě film udržel ve střehu a napnutou. Nedostala jsem klasickou závěrečnou střílečku, boj (ale ani jsem ji nečekala)...jenom jakýsi vojensko-technický zákrok proti víceméně nechráněným lidem. Zvláštní, čekala bych, že Usama bude mít kolem sebe pořádnou jednotku bodyguardů. Pamatuju si, že tehdy jsem zachytila jen nějaké matné zprávy v novinách (moc jsem se o to tehdy nezajímala) a jen jsem si říkala, že to slavné dopadení slavného vládce teroristů bylo takové nějaké neslavné, rozpačité. A ani po shlédnutí tohoto filmu se můj názor vlastně o moc nezměnil (obzvlášť po tom posledním dlouhém záběru). Ale zpět k filmu. Je to velice dobře provedený film, profesionálně vystavěný, herecké výkony uspokojivé, hudba velmi pěkná a příhodná. Ztotožňuji se s komentářem Mattyho. ()

vander19

Ku koncu roka som si zamiloval špionážne thrilleri. A čo by bolo lepšie ako pozrieť si lov na Usámu bin Ladína? Hlavná predstaviteľka Jessica Chastain sa fanaticky zamiluje do svojej práce a tak trošku mi pripomínala Cate z Homelandu. Rovnako vyšinutá a ochotná urobiť všetko, aby dosiahla svoj cieľ. Zo začiatku namiesto akcie vidíme hlavne to ako sa USA agentom darí stopovať vodcov Al-Kaidy. Až nakoniec sa dostavajú ku akému si domu niekde totál v prdely, ale netušia kto tam býva. Je jasné, že divák to tuší už od začiatku, kto sa tam ukladá na spánok, ale napätie musí byť. Len je na škodu filmu, že je tak brutálne dlhý. Podľa mňa by tak max 120 minút stačilo. ()

Prochy38

Moc dobrá žánrovka. Nejsem žádnej fanda K. Bigelow, ale tohle byla skvěle odvedená práce. Obzvláště ta akce na závěr filmu. Precizní práce. Velmi sympatickému obsazení figuruje jednak krásná, ale především vynikající J. Chastain. Skvěle si vypracoval hlavní postavu a její tak trochu mrše v oboru jsem věřil úplně všechno. Nemám přehled, co se informací k tomuto tématu týče, ale je mi jasné, že si to celé nevymysleli... Líbilo se mi to hodně, teď fakt dost záleží na tom, jak moc velkou roli tento čin hrál v celkové bitvě proti terorismu. Každopádně po filmové stránce vynikající práce! ()

Tristaver

V podstatě velmi stručný timeline honu na bin Ládina, který končí třicetiminutovou přestřelkou. Po Hurt Locker další drsný snímek K. Bigelow, která zatraceně dobře ví, co dělá. Až do oné přestřelky one woman show Jessiky, která hraje jak o život (aspoň do té míry, kolik jí scénář dovoluje), a které jsem (na rozdíl od členů DEVGRU) věřil všechno. Jedinou výtku tak mám ke stopáži - s mírně rychlejším střihem šlo klidně půlhodinu ubrat. ()

Mikino00

Po shlédnutí filmu jsem teprve docenil Homeland, ti ví jak se postarat o dramatickou stavbu, dobré postavy a napětí. To tento snímek nemá, Jessica ač se snaží, není to nic výrazného. Film se snaží pojmout moc věcí najednou, ve výsledku vypadá jako uměle natažené. Celé je to takové strojené, není to lidský příběh, který může divák prožít, nezaujme to. Abych jen nekritizoval, tak pohled do zákulisí tajných služeb je zajímavý a samotná cesta k dopadení UBL je až nepředstavitelně složitá. Konečná akce stojí za to. ()

aLPaC

Poslední půlhodinová akce, kdy jdou američané zabít Bin Ladina, počínaje letem helikoptér s famóní hudbou, je opravdu dech beroucí a určitě patří k nejlepším akčním scénám, které jsem kdy vůbec viděl. Problém, proč nedám plný počet je v tom, že této akci předchází dvě hodiny výslechů, zkoumání důkazů a dalších ne až tak záživných věcí. Takhle, být tato část o hodinu kratší, tak by mi to nepřišlo, protože ze začátku je to opravdu drsné a emocionální, ale prostě po té hodině už vás to přestane bavit a čekáte na finiš. PS. Kdo by čekal, že nejlepší současné válečné filmy bude točit žena. ()

janeke

záverečná "kľúčová" scéna výborná,miestami dychvyrážajúca. problém je však v tom, čo pekne sformuloval užívateľ H34D, a teda, že réžia núti upnúť sa na "nasranú Mayu", ktorá je ale nie práve sympatickým hrdinom, a preto je jej častokrát obtiažne držať prsty. štvrtá hviezda putuje za informačnú hodnotu filmu.. ()

Ollie235

Srovnání s The Hurt Locker se přímo nabízí, tak se mu ani já nevyhnu. Oproti oscarovému snímku chybí Zero Dark Thirty větší dávka napětí, jinak jsem ale vcelku spokojen. Téma je zajímavé a i když se v první polovině nestane v podstatě nic, přípravnou fázi celé akce jsem si poměrně užíval. Oceňuju zejména fakt, že film působí velmi reálně, i když místy postrádá grády. Závěr je zvládnutý velmi dobře a nakonec tak kladné pocity u mě převládly. Lepší 3. ()

serioga

Najslabší film z filmov,ktoré boli tohto roku nominované na Oskara.Akurát to hralo na americký patriotizmus a že dostali toho kto stál za útokmi na dvojičky(ak to bol vôbec on).Hlavne asi aj preto bol nominovaný na Oskara,nie pre kvalitu snímku ale hlavne preto o čom bol príbeh.A príbeh bol tom na čo su američania hrdý a to sa aj akademii pačilo.Som rád,že neziskal oskara,lebo si ho popravde ani nezaslúžil.Hlavná predstaviteľka mi poriadne liezla na nervy a dopozeral som to zo sebazaprením. ()

Weyland

Je mi to opravdu líto, ale i jako velký zájemce o okolnosti kolem 11. září 2001 musím bohužel říct, že tento snímek je snad tím nejhorším, co bylo ve spojení s tímto datem natočeno. Film je zbytečně natažený na téměř tři hodiny. První hodina je neuvěřitelně nudná a opravdu jsem přemýšlel, jestli v tu chvíli z kina neodejít. Děj skáče z města do města, ze státu na stát a v podstatě se všechny dialogy stále vedou o ničem. Jediné, co tenhle film podrželo, byla až druhá část, kdy to konečně začalo být zajímavější a akčnější. Každopádně jsem od filmu čekal daleko více… ()

Tom Hanks, Will Smith a kupa kriminálníků

Tom Hanks, Will Smith a kupa kriminálníků

01.07.2015

Ansámblové drama Triple Frontier už je ve vývoji přes pět let. Dlouho to vypadalo, že se ho ujme oscarová Kathryn Bigelow (Smrt čeká všude), ta ale dala přednost 30 minutám po půlnoci. Projekt tak… (více)

Uncharted má oscarového scenáristu

Uncharted má oscarového scenáristu