30 minut po půlnoci

• USA Zero Dark Thirty (více)

Děj snímku vychází ze skutečných událostí a v průběhu deseti let sleduje vyšetřování, které vedlo k vystopování Usámy bin Ládina (1957 – 2011). Ten se stal po teroristických útocích z 11. září 2001 jedním z nejhledanějších lidí na světě a navzdory vypsané odměně nebylo známé místo jeho pobytu a předpokládalo se, že by se mohl skrývat v afghánských či pákistánských horách. Celých deset let po jeho stopě pátral elitní tým vojenských a speciálních agentů, kteří pracovali v utajení po celém světě. Hlavní protagonistku napínavého snímku představuje agentka CIA Maya (Jessica Chastainová), která krok za krokem rozplétá komplikovanou síť teroristických buněk a během brutálních výslechů narazí na jméno Abu Ahmed, které zmínili agentům CIA vězni při výsleších v tajných věznicích. Abu Ahmed by se mohl stát klíčem k celému vyšetřování a dovést agentku k samotnému vůdci islamistické teroristické organizace. Situaci však komplikují další teroristické útoky, vzrůstající nebezpečí v Pákistánu a stále větší nedůvěra politiků. Maya je však odhodlána dovést svůj osobní boj až do konce a nejnebezpečnějšího muže světa dostat za každou cenu. (Česká televize)

petrskoc

Je mi Bigelow upřímně řečeno docela líto, že v podstatě na vrcholu své režisérské kariéry nemá zajímavější námět, než 12 let starou událost, o které bylo natočeno již XY filmů. To, že na konci partička vymytých mozků předvádí hurá akci, která je v podstatě nejdůležitější akcí za celou dobu od 11. září, a jsou schopni u toho zřítit vrtulník na dvoře uprostřed ničeho a posléze půl hodiny střílet do dětí, ženských a pár slepých stejně vymytých nýmandů v šátcích, jen dokazuje, jak absurdní je tohle vše okolo Bin Ládina, Al-Káidy atd., a nepřijde mi to tak důležité. Důležité je, že tento film je naprosto zbytečný, nic nepřinášející, nepokrokově vedený z režijní židle a opravdu bych očekával, že po takových letech Bigelow přinese něco, co na onu problematiku ukáže trošku jiný, svěží pohled. Chastain neustále v jedné poloze s kamenným obličejem - jinde je to výborná herečka. Střih je slušný, stejně tak zvuk a scénář je dokonce výborný. Bohužel je to ale celkově příšerná, nic neříkající nuda. Technickou stránku věci nemá smysl řešit - když dostanete na film kdo ví kolik milionů dolarů, musel by být člověk opravdu hodně neschopný, aby alespoň ten vizuál nebyl skvělý. A to, že jde podle některých zde o nejlepší film o 11. září, je potom úplně mimo mísu. Místy to působilo až směšně (Chastain píšící neustále dokola na sklo čísla o tom, jak dlouho ví o Bin Ládinovi - další nezodpovězená otázka, proč proboha čekat tak dlouho, podobných WTF momentů bylo víc - hlavně v poslední "akční" části). Celkově to působí jako taková americká agitka o tom, že pouze Američané jsou ti nejlepší, nejsprávnější a nejdůležitější ochránci světového pořádku, a já takové zaslepené adorování a neschopnost vidět si na špičku nosu naprosto nesnáším. Opravdu bych chtěl vidět svět takto černobíle. Bigelow asi nedochází, že Američané jsou svým chováním momentálně ti největší teroristé na světě, a nějaký chytrák nahoře v komentářích nezapomněl vytáhnout i politiku s Klausem a Hájkem - na to, že se všechno zlo světa podobnými hlupáčky (kteří si takto léčí svoje komplexy ze svých zpackaných životů) naprosto neprávem koncentruje právě do těchto dvou osob, jsem si už zvykl, zarážející ovšem je, že stejně zaslepené pohledy přichází i ze zahraničí, kde je ta přemýšlivost a schopnost analytického myšlení přece jen trošku jinde. Nejsem zastánce žádných konspiračních teorií, ale mám na tuto problematiku dost jasný a přímý názor - pokud je kolem 11. září takových dezinformací, polopravd, mýtů a neschopnosti vedoucích orgánů nějak rozumně vysvětlit ony otázky, které s každým dalším rokem vyplouvají na povrch, je logické, že se lidé budou ptát a budou chtít odpovědi. A pokud by vše, na co se snaží konspirační teorie poukázat, bylo nepravdivé a lživé, jsem přesvědčen, že jsou tyto teorie již dávno vyvráceny. Těch otazníků je bohužel stále příliš mnoho. Chci tím pouze říct, že nezodpovězené otázky vyvolávají další otázky. USA si za to mohou sami. A to úplně pomíjím fakt, že žijeme ve světě, kde jsou peníze momentálně nejvíc adorovanou veličinou za celou dobu existence lidstva. A to vyvolává další a další otazníky... () (méně) (více)

geimz

Nesmierne nadhodnotená nezáživná americká sračička, ktorá by také vysoké hodnotenia od kritikov určite nezískala, pokiaľ by sa natočila o pár rokov neskôr. Výpovedná hodnota takmer nulová, posledná akčne ladená polhodinka ju však zachránila od nekonečnej nudy. ()

Jaro_slav

Celý skoro dvě hodiny jsou jen taková ochutnávka oťukávka: vymyšlená sexy zrzka, co nešuká, pojí dohromady různý "střípky mozaiky", je tam krev, moč, výkal, jídlo, pot, pití, šourek (naznačený), obojek, vodítko, ženská naivita, rivalita mladí vs. staří, zvuk stíhaček (někdy podivný), zvuk aut, zvuk větru, tu a tam minimalistická hudba, tu a tam ukázaný nějaký to mučeníčko, hladoví makakové, nějaký výbuchy (dobře nazvučený), nějaký to střílení (SKVĚLE nazvučený!) hezký obrázky měst a hor... V podstatě taková reklama na Pakistán a celý jsem to jakž takž pochopil až napotřetí po ne úplně malém gůglení souvislostí. Ale pak následuje TA akce. Prý to měl být původně psychologický film pouze o frustraci vyšetřovatelů při neúspěšném pátrání po UBL, což by asi ve výsledku byla děsná nuda, zvláště ve srovnání s The Hurt Locker/Smrt číhá všude. Celé se to (údajně) přetočilo, když (prý) Amíci UBL našli a zabili. No i kdyby nenašli a nezabili, tak dokonale uvěřitelně (pro nás laiky) natočenou akci jsem dosud neviděl. Věřím, že tak nějak to asi probíhá, i když představení Black Hawků se stealth modifikacemi určitě nebylo tak michaelbayovsky teatrální. Jakožto fanda do letectví si pamatuju, jaké haló?! a cožé?? způsobily snímky ocasního rotoru dosud neznámé stealth helikoptéry rozbité o zeď UBL sídla v Abbottabádu. A tenhle prvek pro mě osobně znamená hvězdičku navíc, takže ve výsledku je to pětihvězda s balkonem s výhledem na veliký ovocný a kořenný souk v nějakém fiktivním karáčském hotelu. ()

sona123

Zero Dark Thirty se dostalo obrovské publicity - jednak proto, že ho točila opěvovaná Kathryn Bigelow, jednak proto, že zobrazuje zajímavé téma. Co podle mne ubírá na atraktivnosti je fakt, že prý není úplně jisté, zda nějaká taková Maya byla (asi ano, ale...). Je to poctivě natočený skoro-dokument, který na můj vkus trval moc dlouho. Ale že je to kvalita sama o sobě, o tom žádná. Kathryn mi motá hlavu. A já jen přemýšlím, že to ženy skutečně mají v dnešním světě těžké a kloubit rodinu a kariéru není jen tak...a někdy je třeba něčeho se vzdát. Bude fajn, až někdo natočí film právě o Kathryn, je fascinující. ()

LuckyStar

Celý film je na tři hvězdy, jeho přesah však na pět. Pravděpodobně žádný jiný film nedokázal zachytit onu nepřijemnou pachuť úvodu 21. století tak dobře, jako právě Bigelow se svým filmem. Tam, kde končí United 93, tam začíná Zero Dark Thirty - aby odvyprávěl odkaz moderního světa - sevřeného honem na jednoho muže - od nárazu do Věží - přes deset let frustrace - až po poslední výstřel do hlavy. Lidská schopnost řešit rozdílnost názorů unášením letadel, dekádu zadostiučiněním a spravedlností nad ležící mrtvolou na konci světa v Pakistánu - jsou eskalací absurdnosti toho, co se (nám všem, lidem) tenkrát stalo, v New Yorku, 11. září 2001. ()

Nethar

Tak o filmu, který vznikne jenom rok po popisovaných událostech, navíc tak významných jako je smrt OBL, jsem měl pochopitelně velké pochyby. Představoval jsem si rychlokvašku popisující hrdinství amerických vojáků a US vlajky ve větru. Naštěstí jsem byl mile překvapen, nebyla to katastrofa. On podobný scénář vznikal už delší dobu a měl to být původně film o hledání bin Ladina nebo tak něco, nicméně jak došlo k jeho zabití, scénář se přepsal. První (mnohem větší) část popisuje strasti agenty CIA bojující nejen proti teroristické síti, ale i proti státní mašinérii. Založeno na pravdivých událostech, ale nepochybně hodně přikrášleno. Závěr pak ukazuje samostatný nájezd na úkryt OBL. Myslím, že jsem ve filmu tak pomalý a předem vyzrazený "raid" speciálních jednotek ještě neviděl, o to to je důvěryhodnější a dle skutečnosti (myslím, že jsem četl něco o 38 minutách). Takže ok. ()

mira007

Velice dobré, popisné a věrohodné a dle dokumentů na toto téma by se dalo říct i dle skutečnosti. Ovšem scéna kdy komando vstupuje do objektu, kde je Bin Ladin, je dle mého jedna z nejnapínavějích v historii filmu, naprosto dechberoucí - žádná rušivá muzika, žádné kvanta střeliva, žádný křik nebo silácký hlášky , ale dlouhé noční přítmí, šeptání a proklestění si cesty tmou v prachu zvířeném vrtulníky, likvidaci a zajmutí osazenstva, přes zastřelení Usamy až po zajištění výpočetní techniky. Bravo, nikdy jsem v kině nesledoval s otevřenou pusou 30-minutovou scénu aniž bych pípnul . ()

Klajnik

Nic moc. První dvě hodiny spolu mluví různé postavy různých vysokých funkcí, hledají bin Ládina, občas někdo bouchne, občas se někdo s někým pohádá kvůli práci. Pak najdou nějaký opevněný komplex a silné podezření vede k akci, která se odehraje v poslední pů hodině. Ta akce ale moc akční není, což je v pořádku. Jen je třeba počítat s tím, že tam v noci vběhnou vojáci, pár militantních muslimů přijde rychle o život, mezi nimi i Usáma, kterého pak vezmou do pytle spolu s různýmy disky a spisy, naběhnou s tím vším do helikoptéry a odletí zpět s tím, že ho dostali. Konec. Na to, jak je ten film dlouhý, nemá skoro žádný rozměr ani význam. Člověk by mohl očekávat, že mu takový film názorně uvede do toho konfliktu a o něčem ho vzdělá, jenže většinou je to jen bezpředmětnej zmatek nějakého složitého konfliktu, kde spolu mluví postavy bez většího charakterového prokreslení, něco se odehraje, ale divák z toho vlastně nic nemá. Jessica Chastain je však ve svých rolích silných a schopných ženských postav dobrá. ()

Pedro Morales

Zklamání. Špionážní dvě hodiny jsou po většinu času sice poměrně napínavé, avšak ke konci se to celé začíná stávat bezúčelně natahované a snad až přílš úmorné. U některých scén jsem se nemohl ubránit dost silnému pocitu, že jsou při celkově přestřelené stopáži ve filmu naprosto totálně zbytečné. Finální zásah proti UBL pak podle mě naprosto postrádal jakékoliv napětí a místo toho, abych seděl přikován na židli a ani nedýchal, jak tu někteří v komentářích popisují, tak jsem spíše útrpně doufal, že to co nejdřív skončí. Závěrečná scéna, při níž má zřejmě přijít ten pořádný emocionální zásah, tak pod dojmy všeho předchozího jen tak vyšumí do prázdna. A to nemluvím o roztřepané ruční kameře, které já osobně taky zrovna moc nemůžu přijít na chuť. Vyzdvihnout však musím perfektní casting a Jessicu Chastain s Jasonem Clarkem obvzlášť, oba byli ve svých rolích ohromní. ()

Mr.Mick

Prosím pekne, predstavujem vám film nominovaný na 5 oscarov, čo len utvrdzuje to akou fraškou oscary sú, len pre to ako sa derie do zadku američanom. Prvý oscar, Najlepší film - to som už asi vysvetlil predchádzajúcou vetou. Druhý, Herečka v hlavnej úlohe - Jessica Chastain - žena ktorej mimické svaly sa môžu rovnať Kristen Stewart, prejavom suchším ako deti v Afrike a o charizme asi nečítala ani v knihách. Presne takto si predstavujem nominantku na oscara... Strih - nič výnimočné absolútny priemer, sem tam poriadny chaos ale dá sa to vydržať. Nomináciu si istotne nezaslúži ale ak by som mal vybrať jednu čo sa zmení na oscara, zvolil by som najmenšie zlo zvané strih. Pár výbuchov a približne tridsať výstrelov z automatu je dôvod ďalšej nominácie - Zvukových efektov. Kompetentným sa asi málili 4 tak sa prihodili jednu navyše. Prachbiedne charaktery, prvoplánové dialógy, a srdcervúci 2 minútový vzťah medzi agentom CIA a opicami sú nominované za Scenár. Ďakujem za pozornosť. ()

Brejlil

První polovina relativní nuda. Jediná agentka široko daleko neztrácí ani po letech zápal a stává se pomalinku osinou v prdeli celé slavné CIA. Její tápání může mít ke skutečnosti hodně blízko, ale divácky to příliš atraktivní není. Přidají-li se scény s dopředu odhadnutelným vývojem (autobus v Londýně, večeře v hotelu Marriott v Islámábádu), má divák o zábavu vskutku postaráno. Ani setkání s doktorem kdesi v Afghánistánu nevěštilo nic dobrého a skutečně, nic dobrého to nebylo. Ale Maya je zabejčená a pomalu, ale jistě jde za svým cílem. Druhá polovina je tedy rozhodně lepší, hledání jehly v kupce sena dopadlo dobře a závěrečná akce je velice dobrá. S nikým jsem se neztotožnil, a navíc, jsa rozmazlen hollywoodskými spektákly, byl jsem zklamán nedostatkem výbuchů apod. Lze jí tedy obdivovat jako profesionálně dokonale natočenou, ale divácky nepříliš přístupnou. Kladem snad je, že americké vlajky nevlají přes celé plátno, nikdo nepronáší zdrcující řeč a vše vyplyne tak nějak do ztracena. Až na Mayu, protože s koncem Usámy ztrácí smysl života. ()

Mattij

Nic pro zaryté pacifisty a hledače konspiračních teorií na každém drobku, který američani upustí od úst. Ale psychologie postav linoucí se celý film a závěrečná takřka "live stream" akce šlape na výbornou. Jednoduše (dle mého) skvěle zrežírovaná proamerická agitka, která ačkoliv nenadchne, tak spíše potěší. [75%] ()

WinstonS

Kathryn Bigelow opět ukazuje, že je nesmírně silná v zobrazení válečných operací. Tato kvalifikace se jí v ZERO DARK THIRTY hodí hlavně ve druhé polovině děje. Ta první je ale neméně zajímavá: ukazuje úmorný hon CIA na nejhledanějšího muže světa a zároveň i nekompromisní metody, jimiž se získávají potřebné informace od chycených teroristů. Na jeho pozadí pak probleskuje životní příběh samotářských technokratů, pro něž se jejich práce stala jediným smyslem života. ()

bolan

Trošku roztahané, ale v závěru slušně gradující atmosféra, která strhne. V Abbottábádu jsem byl osobně a ano, je to reálné. ()

(Z)denny odpad!

Skoro dvě a půl hodiny koukám na něco a přemýšlím - má to být dokument? to tomu ale chybí jakákoliv popisnost a vypovídající hodnota. Má to být triller? to tomu chybí jakékoliv napětí. Má to být akční? tak proč tam sakra nedali nějakou akci! Jedině drama to podle hudby mohlo být. Jo a ještě jak v popisku uvádí "historický". Stejná historie, jako moje včerejší ranní stolice. Dávám "odpad" a splachuji do propadliště filmových omylů ()

Stanley619

Po diplomatické stránce to bylo určitě zpracováno na jedničku, o tom žádná. Ale člověk se těší na nějakou tu akci, a když pak ta scéna přijde, tak zase hned rychle odejde a člověk si toho ani moc neužije, protože toho půlka nejde vidět. Dlouhá stopáž tomu taky moc nenahrává. Herecký obsazení ovšem na výbornou. 69% ()

Tom Hanks, Will Smith a kupa kriminálníků

Tom Hanks, Will Smith a kupa kriminálníků

01.07.2015

Ansámblové drama Triple Frontier už je ve vývoji přes pět let. Dlouho to vypadalo, že se ho ujme oscarová Kathryn Bigelow (Smrt čeká všude), ta ale dala přednost 30 minutám po půlnoci. Projekt tak… (více)

Uncharted má oscarového scenáristu

Uncharted má oscarového scenáristu