30 minut po půlnoci

• USA Zero Dark Thirty (více)

Děj snímku vychází ze skutečných událostí a v průběhu deseti let sleduje vyšetřování, které vedlo k vystopování Usámy bin Ládina (1957 – 2011). Ten se stal po teroristických útocích z 11. září 2001 jedním z nejhledanějších lidí na světě a navzdory vypsané odměně nebylo známé místo jeho pobytu a předpokládalo se, že by se mohl skrývat v afghánských či pákistánských horách. Celých deset let po jeho stopě pátral elitní tým vojenských a speciálních agentů, kteří pracovali v utajení po celém světě. Hlavní protagonistku napínavého snímku představuje agentka CIA Maya (Jessica Chastainová), která krok za krokem rozplétá komplikovanou síť teroristických buněk a během brutálních výslechů narazí na jméno Abu Ahmed, které zmínili agentům CIA vězni při výsleších v tajných věznicích. Abu Ahmed by se mohl stát klíčem k celému vyšetřování a dovést agentku k samotnému vůdci islamistické teroristické organizace. Situaci však komplikují další teroristické útoky, vzrůstající nebezpečí v Pákistánu a stále větší nedůvěra politiků. Maya je však odhodlána dovést svůj osobní boj až do konce a nejnebezpečnějšího muže světa dostat za každou cenu. (Česká televize)

sadlokan

Experti z Pentagramu vyhodnotili,že když se v Pakistánském sídle zvícím pevnosti objevují 3 ženy a 2 muži,musí se,logicky někde skrývat ještě třetí muž.Což je,zejména v muslimistické domácnosti bez tchyní, švagrových a sestřenic,bezesporu,minimálně akbar.A helikoptéry zas dělájí to svoje umbaumba umbababa........ ()

owwidius

Zrucne natocene, zaujimava tema ale trochu pridlhe. Americania mozno z toho budu hikat (uvodna scena, ze ano) ale inak len mierny nadpriemer. Taky Hurt Locker som zral od prvej minuty do poslednej. [#75/2013] ()

Ben Nevis

Zabití UBL není zrovna téma na celovečerní film (žádný výrazný hlavní hrdina, nula heroismu a 100% šťastných náhod nebo mravenčí práce), ale když už byl natočen, tak k němu nemám vážnější výhrady. Akorát by mu slušelo zkrácení o hodinu, protože koukat se 2,5 hodin na schůze v CIA může být zábavné leda pro úředníky a manažéry středních firem. Téměř dokumentární styl však dodává snímku věrohodnosti a emoce jsou nahrazeny pracovní pílí. Režisérce se podařilo zachytit atmosféru, kterou jsem tenkrát cítila i já: i když byl hlavní záporák poslední dekády zneškodněn, žádné oslavné fanfáry neznějí a tvář Usámy je stejně nepodstatná jako jeho osobnost, protože posledních pár let už bylo jedno, jestli žije nebo ne. ()

Lyžař

Tomuhle tématu se moc nevěnuju. Vojáci. Achichouvej. Smrt. Všudypřítomná smrt. Ale tady jsem se konečně nenudil. Napětí od začátku po konec. A co víc. hudební doprovod, který nikdy neruší, herci, kteří nejsou známí, scénář, který člověk "zná". Super. Musím uznat, že pro mě před pár lety ještě neznámá K. Bigelow je skvostem. Jen tak dál. A finále filmu? Hlavní hrdince nezávidím!! Herci: *****; Hudba: ****; Scénář: *****; Režie: ***** ()

korok

Dle mého až příliš dlouhá stopáž, snímek by se dal o cca třičtvrtě hodiny zkrátit a věřím, že by se o moc nepřišlo. To na co jsem se nejvíc těšil - akce a dopadení Usámy přišlo až kolem 1:40:00. Nutno přiznat, že od toho momentu mi film začal brát dech. Ale do této doby celkem zdlouhavé a nudné, pár výbuchů, samé obkecávaní a byrokracie. Být tato část filmu, před samotnou hlavní akcí, kratší, jistě by bylo i mé hodnocení vyšší. Takhle celkově 60%. ()

Heroine odpad!

Nevím co přesně tohle bylo za úhel pohledu. Mělo to vyznít dokumentaristicky objektivně? Protože mi to přišlo spíš s příklonem k obhajování celé té americké maškarády, protože se nám hlavní hrdinka neustále snažila hrát na city svým emotivním odhodláním. Nesympatizuji s celou touhle záležitostí, neuznávám patriotismus formou "ochrana terorem a smrtí", a nedojímá mně jakkoli nafouknuté číslo, označující počet mrtvých 11. září. Jak by mně to mohlo zajímat, když se obě strany chovají stejně krutě a bezohledně? Jak můžu sympatizovat s tou stranou, která pošle partu vojáků někomu, třeba i nebezpečnýmu, do domu, kde postřílí muže a ženy, a dětem říkají "nebojte se!", zatímco na ně míří samopalem? Celá ta věc je mi ukradená. Film je to zdlouhavý, nudný a nezajímavý. Nic, co by stálo za zmínku. ()

BeranSon

Prostě se mi nelíbí styl režie. Kathryn Bigelow nemá ve valné většině filmu co předvést a tak všechno popostrkává na lehkých a ohraných trikách. Doopravdy bych hledal jen málo věcí, které si mi líbili. -2/10- ()

studo

Možno dve. Keby niet Jessicy, tak neviem. Prvých zhruba 65 minút sa deje veľké nič, ktoré by sa dalo zostríhať do 10 minút. Film svoje kvality nesporne má, taká kamera sa mi zdala parádna, taktiež všetky lokácie vyzerali presvedčivo a nemal som problém uveriť reálnosti. No mučenie a snaženie sa dolapiť "poslíčka" vám začína liezť po polhodine na hlavu a postavy nerobia nič iné len zbesilo kráčajú hore dole čumia do monitorov a akákoľvek interakcia medzi nimi chýba. Centrum príbehu tvorí workoholička, ktorá je skvele zahraná ale nemáte sa k nej ako dostať. V podstate 10 ročný prierez sa snaží zamieriť len na tie dôležité veci, takže to, že sa tam objavujú neustále nové a nové postavy, ktoré si ani nedokážete zatriediť má pravdepodobne len podkresľovať udalosti. Tým, ktorí sa zaujímaju o pozadie 9/11 to príde určite ako narodeninová oslava skĺbená s Vianocami no mne to prišlo ako surové stvárnenie zaatlantickej honby za "nepriateľom", ktorá pohladí maximálne tak americkú vlasteneckú dušičku a konšpirátorov... ()

talbot25

Skvelý herecký ensemble vedený Jessicou Chastain, ktorá si zaslúži za stvárnenie nešťastnej zúfalky Mayi zaslúži Oscara. Film samotný sa napriek svojej dĺžke nevliekol ako slimák a po celý čas som čumel do notebooku čo sa bude diať a nebolo jednoduché pauznúť film, aby som odpísal frajerke na facebooku. Aj keď je každému jasné ako film skončí, cesta akou sa dostali k dopadnutiu hlavného padoucha bola tým čo robí tento film zaujímavým. A k tomu, čo viacerí hovoria, že tentofilm je propaganda, tak to si určite nemyslím keďže vo filme je kľúčovým prvkom k dopadnutiu osamu mučenie, čo mi nepríde niečo za čo by američania mali byť hrdí a keď navyše samotná CIA poprela, že by mučenie využívali. A aj keby nakoniec žiaden osama nebol a ľudia čo veria v iluminátov mali pravdu tak tento film stál za tie dve a pol hodiny. Nie je to môj favorit na oscara, ale ak ho získa tak si ho určite zaslúži. ()

Killingjoke

11. září 2001 byl pro celý svět chtě nechtě zlomový okamžik. Znamenal oficiální posvěcení křížové výpravy, kterou vedly USA proti islámskému světu, rozuměj „odveta“. Nechci se pouštět na tenký let a rozvádět co si o tomto závažném tématu myslím. Řeknu jen tolik, že nenávidím agresi a extremismus v jakékoliv podobě a je zcela jedno, ze které strany přichází. Zero Dark Thirty má být filmovou rekonstrukcí a do jisté míry ji určitě je a já nejsem kompetentní hodnotit, zda zobrazuje skutečnou pravdu. Co se týče snímku samotného, ve srovnání s předchozím, rozhodně lepším snímkem režisérky Kathryn Bigelow – Smrt čeká všude, je jeho velkým problémem časový úsek a množství událostí, které chce sdělit divákovi. Jednotlivé scény se tak mění ve fragmenty, mezi kterými se křečovitě skáče v čase a místě. Po několika desítkách minut začínají konverzační a výslechové okamžiky nudit a vy se jen nemůžete dočkat, kdy už vypukne ten závěrečný a z televizních zpráv známý hon na bin Ladina. Zero Dark Thirty bylo podle mne natočeno s malým časovým odstupem od oné události a tak trpí na svou až moc velkou popisnost a nejistou dávku sebereflexe. Na druhou stranu musím poznamenat, že se rozhodně nejedná o příliš okatě zaujatý pohled jedné strany a nedojde k žádným hrdinským akcím typu Rambo. Možná by to byl zajímavý dokument, ale pro hraný film, který měl nějaké vyšší ambice tomu prostě něco chybí… ()

Wopat

Tohle je doposud jediný, ale opravdu jediný film, kde se vojáci speciálních jednotek chovají jako vojáci speciálních jednotek a ne jako směšní idioti z akčního válečného trháku. ()

Modus

Vyčerpávající zážitek, Kathryn Bigelow nemám nijak v lásce ale jedno se jí musí nechat, o problematice terorismu neví žádný režisér tolik co ona. Její vize na plátně dokresluje skutečnost, pro kterou stojí za to, si to pustit znovu. ()

karinakari

V pauze a v netrpělivém očekávání 3. série Homelandu, jsem měla chuť přesně na takový typ filmu, abych to psychicky vydržela. Kromě toho, že se oba věnují dost podobnému tématu, mají společnou ještě jednu věc, a to naprosto úchvatnou a dech beroucí hlavní hrdinku. Na hereckém umu Jessicy Chastain stojí celý příběh. A ač naprosto zbožňuji Jennifer Lawrence, musím zkonstatovat, že její role je oskarová. Takže dámy, ať vyhraje ta nejlepší, zasloužíte si ho obě. Rozhodně se v nejbližší době na Jessicu trochu víc zaměřím, protože mě jednoduše uchvátila. Ze samotného filmu odcházím dosti psychicky vyždímaná. Děj působí až zbytečně natahovaně. Sedíte a říkáte si: „Tak kdy už konečně sakra proběhne ta akce s velkým a“. Ono to přijde, bum a konec. Na druhou stranu to tvůrcům nemohu vytknout, protože přesně s takovým pocitem odcházet máte. Realita byla dosti obdobná. Mohu říct, že dopadení toho zlého vousáče Bina Ladina je pro budoucí generace zmapovaná celkem věrohodně. Dávám čtyři hvězdičky a minimálně dvě patří hlavní herečce, bez které by šlo pouze o průměrnou podívanou, na kterou bych do týdne zapomněla. ()

ozeki

Dlouho jsem tenhle film odkládal a dlouho jsem se modlil, aby to nebyla nuda jako v případě všude číhající oscarové smrti. Modlitby byly nakonec vyslyšeny, když jsem se po celou dobu téměř nenudil. Těžko posuzovat, jak "to" doopravdy celé bylo (v dané problematice se necítím jako ryba ve vodě), dal bych ale ruku do ohně za to, že si tvůrci některá fakta hodně upravili k obrazu svému. Říkám si i, jestli by v tomto případě nebyl lepší dokument, ale neutrální pohled bez zbytečného amerikanismu měl za příčinu ničím nerušený zážitek a i ta oscarová nominace se dá nakonec pochopit. ()

Carthorias

Hlavním problémem filmu je podle mě ledová královna Jessica Chastain. Nemohl jsem se s ní ani na vteřinu ztotožnit, vcítit se do ní, nebo jí aspoň fandit, což je u filmu, kde je prakticky jedinou trojrozměrnou postavou docela problém. Hraní s absencí emocí, nebo výrazu může fungovat, viz například Sheldon Cooper, Sylar z Heroes, Spock, Dexter. Ve všech těchto případech musí být ale výraz něčím nahrazen, například zajímavou osobností, nebo dialogem. V případech, že nějaká z těchto postav vybočí ze svého nulového projevu, dostáváme mimořádně silné momenty. V tomto případě dostáváme kamennou pannu, která dokáže tak maximálně unudit k smrti. Její vybočující moment potom působí vyloženě směšně (I´m the motherfucker who found this place, sir). Nominace na Oscara je pro mě záhadou, možná je to kvůli "kontroverzi" kolem snímku. Dalším problémem je délka filmu a nedostatek materiálu který by ho vyplnil, některé scény jsou neúnosně roztahané (například příjezd doktora). Jessica to neutáhne a vedlejší postavy jsou buď ploché s nedostatkem prostoru (Mark Strong), nebo napůl karikatury (Seal Team). Suchopárná vážnost s jakou je film pojat už je pouze třešnička na dortu. ()

Naki

Proč můj favorit na Oscara nikdy v konečném výsledku neuspěje?! Ať už film, nebo herečka, bez ohledu na výsledek, jsou pro mě vítězové. Tak jako u Arga, není nutný historický fakt, ale požitek, který přinese. Bigelow je pro mě Paní Režisérka, která dokáže svými trháky konkurovat elitě a za to si jí vážím. ()

Kingjiri

Dámy prominou, ale stejně si myslim, že se na nezáživnosti snímku podepsal fakt, že ho natočila ženská - tohle spojení prostě v akčnim/thrillerovym žánru nemůže fungovat. Třeba takovej Paul Greengrass by určitě dokázal natočit o level lepší snímek - možná by stačilo přidat pár akčních scén a zkrátit stopáž o půl hodiny. Na začátek sice přišlo povedený mučeníčko, pak ale hodně dlouho (téměř hodinu a půl) nic jinýho než žvásty agentů CIA/politiků a na závěr možná realistickej, ale pro filmovej žánr neefektní a nudnej, zátah na dům Bin Ladina. Horší než úvodní waterboarding však byla nenamalovaná Jessica Chastain. Menší plus aspoň za zajímavou hudbu. Obávám se, že dokument na tohle téma by mě bavil víc, dvě silnější hvězdy. ()

Tom Hanks, Will Smith a kupa kriminálníků

Tom Hanks, Will Smith a kupa kriminálníků

01.07.2015

Ansámblové drama Triple Frontier už je ve vývoji přes pět let. Dlouho to vypadalo, že se ho ujme oscarová Kathryn Bigelow (Smrt čeká všude), ta ale dala přednost 30 minutám po půlnoci. Projekt tak… (více)

Uncharted má oscarového scenáristu

Uncharted má oscarového scenáristu