Apokalypsa: Vzestup Hitlera

• Česko Apokalypsa - Hitler (více)
Francie, 2011, 1 h 50 min (Minutáž: 55 min)

Epizody(2)

Adolf Hitler v roce 1924 napsal, že „silnější rasa vyhladí slabší rasy“. Nikdo ale nepředpovídal, že by se z něj mohl stát německý diktátor a samozvaný „Vůdce“. Ve válečných zákopech první světové války pochopil zneuznaný umělec a samotář Hitler své poslání: zachránit Německo. Nejdříve byl pro většinu Němců pouhým bláznem na pokraji politického pole. Rozhodujícím okamžikem obratu se stala hospodářská krize roku 1929. Ve strachu z chaosu a nebezpečí ze strany „rudých“ volila většina občanů Hitlera. Mladá demokracie je ohrožena a není tu nikdo, kdo by ji bránil. Nacistický diktátorský režim začíná svou nelítostnou éru. Hitler prohlašuje, že jeho přáním je mír, ale připravuje se na válku. Na Apokalypsu. (oficiální text distributora)

NinonL

Vynikající dokument o cestě Adolfa Hitlera na vrchol moci. Od jeho dětství přes účast v I. světové válce, pokus o nacistický puč v roce 1923, pobyt ve vězení, vydání Mein Kampf, mnoho let politických neúspěchů až po konečný triumf, nastolení diktatury a počátky teroru ve vlastní zemi. Domnívám se, že právě v dnešní době, kdy svět zase haraší zbraněmi a válkou, by měl tento dokument pozorně shlédnout každý. ()

ivishka

Úderný, rychle plynoucí dokument. Koukala jsem jako blázen, že Hugo Boss šil esesákům uniformy a Henry Ford jim věnoval svoji tržbu za Německo a auta. Dokonce mu i pomohl jakýsi pilot letadel...Nikdy v životě nepochopím tak ochromující blbost - chcete-li víru v někoho tak nevyrovnaného a psychicky labilního jako byl Hitler. Jak může někdo dvakrát bezhlavě vstoupit do války aniž by vyhrál? Jak mohl být německý národ tak zahleděný do sebe a nechat si namluvit, že jako árijci(mimochodem naprostým neárijcem dost možná s židovskými kořeny)jsou něco víc než zbytek světa....Dost by mě zajímal třeba dokument ve kterém by se vyjádřili Němci nyní jaký mají postoj k válčení a jestli by se do něčeho podobného pouštěli a proč... ()

erased

Nepřímé pokračování dokumentární série Apokalypsa: 2. světová válka ukazuje přesně to, co titul slibuje. Je proto trochu škoda, že v pouhých dvou dílech není dost prostoru pro umístění vzestupu Vůdce do širších globálních souvislostí. I přesto na mě ale tato minisérie díky političtějšímu a běžnému životu bližšímu pojetí zapůsobila mnohem silněji, než její předchůdce. Obzvlášť proto, že nuance zdejší rétoriky je až příliš snadné najít i v dnešním státnictví. Jen se nemůžu rozhodnout, jestli se mi víc líbila střídmě a spíše atmosfericky vybarvená původní série, nebo zdejší plně kolorované záběry. V tomto, a samozřejmě i samotném obsahu, mají oba projekty rozhodně co nabídnout. ()

iolaos

Po Apokalypse WWII další plná palba. Lepší studie o poválečném Německu plného vnitřních problémů, komunistů a chaosu, ze kterého génius zla AH zformoval své choré vize pod lejblem NSDAP, k vidění zatím není. Bez jakýchkoliv historických odchylek, v barvě, srozumitelně a poutavě. Super materiál pro hodiny dějepisu, myslím, že tohle chytne i děti ze zadních školních škamen. ()

kalap

Ako malý udko pobehoval v kraťasoch a už vtedy vrieskal, že ked bude veľký úd vyrazí dobiť svet a nemecká hlupota mu dala štempeľ, ptáku leť, ale krídla mu nenarástli a tak spáchal vraždu na sebe a nemci len zírali, čo za zrúdu si vychovali. ()

Wiikii

Jestli netušíte jak se Hitler dostal k moci, je tento snímek dokonalým průvodcem co se tehdy stalo. Je neuvěřitelné čeho jsou lidé schopni když jim dáte sílu, mám namysli oddíly SA(hnědé košile), ale i kdo všechno stál u zrodu Hitlera, Hugo Boss, Henry Ford atd... jenže nejspíš to dělali i pro peníze a zviditelnění se, proč by jinak soucítili s tímto psychotickým mužem, který měl mnoho problémů z dětství se kterými se nedokázal srovnat do dospělosti.... A i když jsem o téhle době už četl a viděl dost materiálu, trochu mě překvapilo, že to zas tak Hitlerovi většina národa tzv. nežrala. Byla to především velká shoda náhod co zapříčinila 2.světovou válku... Určitě doporučuji tento dvou dílný dokument skouknout ... HODNOCENÍ: 93% (5*) ()

Stallone

Dokument hodnotím převážně pro jeho zajímavé filmové záběry. Neokoukané, správně na sebe navazující a zvolené přesně ke komentáři. Jako člověku, který se obecně zajímá o historii mi žádné nové informace nepřináší. Jedná se o základ toho, jak se Hitler dostal k moci. Celkově je dokument kvalitně natočený. Mohu doporučit. Chválím český dabing. ()

animaxis

Na film jsem se podíval kvůli našemu češtináři a docela mě překvapil.Adolf Hitler se zde sice představil ve světle,ve kterém jsem ho už sice znal,ale bylo to takové jiné,než v jiných dokumentech.Zase si začínám myslet,že byl jenom hooooodně špatně vychován(hooooooodně). ()

filmmovier

Neuvěřitelný a vlastně i šokující dokument. Adolf Hitler byl poměrmě obyčejný kluk, který měl ohromný talent na malování, ale nevzali ho na uměleckou školu. A svou matku miloval jako nikoho jiného. Byl talentovaný a vedl dost zajímavý život. A pak se z něj stal sviňák.... Hrozně mi to připomíná Anakina Skywalkera. Tenhle dokument mě dostal. Neuvěřitelné. Pro mě za 100%, zasáhl mě přímo a asi se z něj jen tak nevyléčím. Doporučuju všem. ()

Duoscop

Francouzi se zase předvedli a po skvělém seriálu Apokalypsa 2.světová válka nám tentokrát naservírovali životopisný dokument skopčáckého hajzla Adolfa Hitlera. Mnoho nových zajímavých informací a poznatku od úplných začátků hnědokošiláčů, až po vynucení si absolutní moci, kdy se celé Německo zahalilo do diktatůry, která sebou brzy zatáhla do války celý svět. ()

noriaki

Jako už je pravidlem, tak v těhle kolorovaných dokumentech s náskokem vede forma nad obsahem. Přitom obsahová stránka na tom není vůbec špatně. Vždyť záběry z Německa dvacátých a třicátých let mají občas větší sílu, než dávno známé obrázky z Druhé světové války. Jen by neškodilo kdyby měl seriál víc epizod, protože sled událostí se odehrává v poklusu, a není dost času všechno vstřebat. ()

Autogram

Jak to vlastně všechno začalo? –––– Ani netreba dvakrát hádať, o ktorej osobe je natočených najviac dokumentárnych filmov. Nevedno z akého dôvodu nám o Hitlerovi televízie servírujú dokumenty takmer denne. Pritom sú to filmársky kvalitné dokumenty s unikátnymi zábermi, ako aj tento. Temné stránky histórie si treba pripomínať, ale už to hraničí takmer s posadnutosťou. Možno sa snažia ľudí poučiť, ale darmo, ľudia sú nepoučiteľní. A tak sú parlamenty a vlády po celom svete plné populistov podobných Hitlerovi, ktorí dokážu pred voľbami sľúbiť modré z neba, a výsledkom ich voľby môže byť peklo a apokalypsa. Pri prvých voľbách začínala nacionálno-socialistická strana v nemeckom parlamente len s 12 poslancami, a kam to dospelo. Z dokumentu ma prekvapilo, že jedným z najväčších priaznivcov a sponzorov Hitlera bol antisemita Henry Ford. ()

Georgex

Francouzští tvůrci nám po skvělém dokumentárním seriálu Apokalypsa: 2. světová válka servírují takový menší "prequel" svého veledíla, ve kterém se zabývají životem a politickým vzestupem jednoho z hlavních strůjců světové války a holokaustu. Nicméně nabízí také ucelený pohled na meziválečnou politickou situaci v Německu a na nejdůležitější Hitlerovi spolupracovníky Hermanna Göringa a Josepha Göbelse. Jedná se o velmi přesný a výstižný dokument, který ve dvou hodinách shrne ty nejdůležitější fakta, díky kterým se dostal tento nelítostný diktátor k moci, přestože už na toto téma bylo natočeno nespočet seriálů a dokumentů, tento přináší či spíše zdůrazňuje některá málo probíraná fakta, mezi které například patří sponzorování jeho nacistické strany NSDAP, na kterém se podílelo velké množství mocných a slavných osobností, ať už to byl Henry Ford či Hugo Boss, který jako sponzorský dar zadarmo šil nejen gestapácké uniformy. Beze sporu tento dokument patří k nejlepším na danou problematiku, kterou navíc prezentuje v "revolučním" kolorovaném obrazu. Moje hodnocení 90% ()

joora1

Zajímavý dokument o tom, jak se postupně dostal Hitler k moci. I přes dílčí neúspěchy a pobyt ve vězení jeho touha podmanit si nejen Německo začala dostávat reálné rozměry. Dokument je hodně dobře vyprávěn a podkreslen zajímavými a reálnými záběry. Člověk se dozví i méně dostupné informace - například o spolupráci se světovým "guru" automobilismu Henry Fordem nebo světovým návrhářem Hugem Boosem, který šil pro Hitlera mundůry. ()

CSSML

Dokument složený výhradně z obarvených dobových záznamů. Za to by si zasloužil plný počet, ovšem doprovodný komentář se snaží diváku vnutit ty „správné“ pocity a názory tvůrců. Třeba na záznamu se chlapci cvičí ve střelbě z pušek, komentátor smutně konstatuje, jak se chlapci ve školách učili zacházet se zbraní a očekávaná reakce diváka je zřejmě: „Ó hrůza, jací to byli zlí a nenávistní lidé!“ Přitom na samotném učení střelbě není ani zbla špatného. Některé komentáře pak vyznívají téměř ve smyslu, jak by bylo dobře, kdyby byly bývali vyhráli v Německu marxisti. To nikdo nevidí, že vzestup Adolfa Hitlera umožnila demokracie, kterou pak odvrhl? Už V. I. Lenin věděl, že „socialismus nemůže zvítězit, nebude-li uskutečňovat plnou demokracii“. Adolfa Hitlera si náboženství demokracie zvolilo za satana pro strašení ovčanů. Ovšem on má na svědomí možná deset milionů obětí, to demokracie zvládne za rok na světě pozabíjet několikanásobně více nenarozených dětí, konkrétně něco přes 40 milionů. Tak kdo je ten démon? ()

Paity

Velmi dobře natočený film, který by si zasloužil mnohem větší diváckou pozornost, než jaké se mu zatím dostává. ()