Oko dravce

Kamera:

Dariusz Wolski

Hudba:

Brian Tyler

Shia LaBeouf, Michelle Monaghan, Rosario Dawson, Billy Bob Thornton, Ethan Embry, Michael Chiklis, Anthony Mackie, Fahim Fazli, Cameron Boyce, Marc Singer (více)

Mladík Jerry Shaw přijíždí na pohřeb svého bratra Ethana, dvojčete, který byl poručíkem americké armády. Po pohřbu Jerry zjistí, že mu záhadně na bankovním účtu přibylo 750 tisíc dolarů a poté ho v jeho bytě překvapí dodávka několika krabic plných zbraní a dusičnanu amonného. V tuchvíli mu zatelefonuje neznámý ženský hlas varující ho, že bude do minuty zatčen FBI. Jerry nestačí utéct a je skutečně zatčen agentem FBI Morganem. Do výslechové místnosti mu znovu zavolá stejný ženský hlas, který mu sdělí instrukce k útěku a Jerrymu se podaří utéct. Díky instrukcím se setkává s mladou matkou Rachel Hollomanovou, kterou stejný hlas vydírá, aby plnil její instrukce, jinak zabije Rachelina syna Sama. Jerry a Rachel se vydávají na útěk před Morganem a tajemný hlas jim na útěku pomáhá např. řízením dopravních světel. Ve Washingtonu mezitím agenti Pérezová a Bowman pátrají po příčinách úmrtí Ethana Shawa. Zjišťují, že Ethan monitoroval inteligentní superpočítač ARIIA, který se však poté, co armádní velitelé neuposlechli jeho rozkaz a díky tomu dopadla vojenská mise v Pákistánu neúspěchem, rozhodl, že bude chránit národní bezpečnost na vlastní pěst a odstraní pro sebe nepohodlné osoby - první z nich byl Ethan... (TV Prima)

emdvojka

Aj keď to bolo zábavné a mimoriadne akčné, viac ma bavila tá tajuplná prvá polovica, ako tá druhá, kde sa trošku potlačilo herectvo a kde už sa film uberal do jasného a predvidateľného konca.... A tá pusa ako od "maminky" na konci filmu ma prekvapila...:-) ()

cerbygerby

Skvělý thriller, který i přes svoji délku ani na minutku nenudil.. Začátek byl trochu pomalý, ale jak zazvonil poprvé telefon rozběhlo se to a už to nemělo chybu... Docela zajímavý námět, s pěknýma kouskama při honičce aut.. i když kamera byla trochu matoucí, ale celkově to bylo vše dobře promyšlené.. je až s údivem co vše dokážou zařídit Ti nad námi.. i když tohle bylo asi už trochu moc, ale asi s námi můžou pěkně hýbat jako s kašpárkama, pokud budou chtít. ()

fraktal

Moc hezky se na to kouká, jen to chce nechat vypnutý mozek (anebo alespoň nic netušit o Hi-Tech + považovat vběhnutí ozbrojeného civilisty do místnosti plné amerických potentátů za normální)... Adrenalinový hollywood bez špičky invence či překvapení aneb klasická "sázka na jistotu". ()

kluzo

Myslím, že POMO to shrnul velmi dobře. Jen bych dodal, že pro mne tam bylo ještě celkem dost různých nelogičností. I přes to všechno se na film podívat dá (50%). ()

dainio

Hodnocením je to mezi *** a ****. Kéž by existoval statut 3,5. Ten, by to nejlépe vystihnul. Jednalo se o můj první film, kde hlavní roli hrál Shia LaBeouf. Mladá talentovaná hvězda. A jak to dopadlo ? Více než dobře. "LaBeouf" je již, ve svých mladistvých letech, takovou osobností, že utáhnout celý film, od začátku do konce, mu nedělá pražádný problém. Má charismatu na rozdávání. O hereckém umu nemluvě. Je tedy už jasné, kdo v příštích letech bude ztvárňovat dramatické a charakterní role. Již teď, je to pán herec. Fakt, že jo. Je vcelku zbytečné něco psát o Thorntonovi. Všichni, kdo ho znají, tak ví, že je to fenomenální herec. I zde, jako agent FBI předvádí v každé scéně svůj "dar". Právě on a "Shia" drží film od průměru. Zápletka rozhodně není špatná. Dokonce v sobě skýtá zajímavé poselství, že přílišná obrana proti terorismu se může jednou a velice nelichotivě vzepřít. A to především v USA. Akční scény jsou provedeny dobře. Zejména pasáž v tunelu, stojí za to. Když to Billy Bob Thornton napálí autem do té stíhačky (nejlepší scéna). Fíha ! Tak či tak, slušně odvedená práce. Nebýt toho "amerikánismu" ke konci, šel bych i výš. ()

Gixian

Profesionálně natočený, svižný, nenudící thriller, který má jen jedinou "chybičku". Totiž je úplnou hovadinou. Ucházející (byť ne originální) námět je zabit stupidně ad-absurdum překombinovaným scénářem, kde každá druhá scéna vyloudí autory nezamýšlený "lol!" překvapění a trapnosti. Obsazení je super, a pár scén má celkem sílu, celkově si ale jen říkám proč někdo tolik peněz a energie nacpe do zfilmování takovýho škváru. ()

Deever

Shia se vám může líbit jak chce, ale tohle je prostě slabší kus ze stáda paranoidní sci-fi. Co ušetřili na hercích, utratili za efekty, které jsou v pohodovém průměru. Jednoduchá zápletka a příliš mnoho nesmyslů v ději (včetně debilního počítače, který je nejenom hnusný, ale i opravdu nepočítačový). Takřka dvouhodinová stopáž pak posouvá průměrnou jednohubku do podprůměru. ()

Kingjiri

Nepřítel státu meets Terminátor 3: Vzpoura strojů. I přes recyklovaný náměty ale nemám nic proti, protože mě hi-tech thrillery bavěj. Občas sice člověk zakroutí hlavou, co všechno "pani" z telefonu dokáže naplánovat, jak složitě probíhá finální boj proti nepříteli (když k jeho eliminaci stačí správně bouchnout trubkou) nebo jak postavy vždycky doběhnou tam, kam maj, aniž by znaly detailně cestu. Jenže ono se vlastně pořád běhá, nahání, demoluje nebo střílí, takže neni príliš času se těmahle "maličkostma" zaobírat a hlavní postavy neventilujou svoje strasti víc, než by bylo zdrávo. D.J. Caruso dává svižnou režií akci slušnej šmrnc, stejně jako hudba od Briana Tylera. Vyšlo taky herecký obsazení a mě opět mrzí, že se sympatickej Shia LaBeouf na stříbrnym plátně objevuje stále míň. Jedinou výtkou asi zustane tradiční patriotickej podtext, tentokrát aspoň jenom ve finále (zachraňování pana prezidenta nebo proslov o svobodě), čtyři čistý hvězdy. ()

Zacharias

Po dlouhém uvažování dávám pouhé tři hvězdičky a to jenom díky Shiovi. Kazí to nedotažený scenář a jeho béčkové zápletky. Už jenom to, že film začíná jako skoro politický thriller (Nepřítel státu) a ke konci se z něj stane uplné sci-fi (Terminátor). Je to prostě jednoduchá popcornová zábava a nesmí se u toho moc přemýšlet. Škoda, to mi nejde. ()

nwx

Upgradovaná verze filmu "Enemy of the State". Akce od začátku do konce. Až moc třesoucí se kamery, ale nuda to rozhodně není! ()

gemi

Pocit déjá vu je sice všudypřítomný (chvíli budete mít pocit, že se díváte na Terminátora, pak zase na Matrix, Agenta bez minulosti, Jsou mezi námi, Já, robot, Trávníkáře a spoustu dalších), film je kompilací snad všech akčních pecek poslední doby i let minulých. To mu ovšem neubírá na zábavnosti, spádu a atmosféře. Pokud chtěl Spielberg v divákovi po zhlédnutí filmu vyvolat stejné mrazení v zádech při zazvonění telefonu, jako Čelistmi při koupání v moři, tak se mu to nepovedlo. Přesto, že nejde o žádný kinematografický přelom či revoluci, odcházel jsem z kina spokojený. A o to přeci jde, ne? (Druhé zhlédnutí, 27. 11. 2021) ()

Saimon

Kdo má rád šablonovitého amerického hrdinu,tak vřele doporučuji. Autonehody,skoky z rozjetého vlaku,zdemolované budovy,letící kulky...nic z toho ho nerozhází. Ach jo,škoda,že jsem se nenarodil jako američan. ()

bakeero

Shia je borec, na Michelle se dobře kouká, všechno to pěkně odsejpá. Ale na 4* to zatim není. Možná po druhém shlédnutí... ()

Honba za předělávkami

Honba za předělávkami

12.12.2009

Praštit, či nepraštit kladivem?

Praštit, či nepraštit kladivem?

30.09.2008

Marvel teda umí překvapit. Když jsme naposledy psali o komiksové adaptaci Thor, ve které je student Donald Blake vlastně převtělením vikingského boha a používá k boji se Zlem své magické válečné… (více)