Oko dravce

Kamera:

Dariusz Wolski

Hudba:

Brian Tyler

Shia LaBeouf, Michelle Monaghan, Rosario Dawson, Billy Bob Thornton, Ethan Embry, Michael Chiklis, Anthony Mackie, Fahim Fazli, Cameron Boyce, Marc Singer (více)

Mladík Jerry Shaw přijíždí na pohřeb svého bratra Ethana, dvojčete, který byl poručíkem americké armády. Po pohřbu Jerry zjistí, že mu záhadně na bankovním účtu přibylo 750 tisíc dolarů a poté ho v jeho bytě překvapí dodávka několika krabic plných zbraní a dusičnanu amonného. V tuchvíli mu zatelefonuje neznámý ženský hlas varující ho, že bude do minuty zatčen FBI. Jerry nestačí utéct a je skutečně zatčen agentem FBI Morganem. Do výslechové místnosti mu znovu zavolá stejný ženský hlas, který mu sdělí instrukce k útěku a Jerrymu se podaří utéct. Díky instrukcím se setkává s mladou matkou Rachel Hollomanovou, kterou stejný hlas vydírá, aby plnil její instrukce, jinak zabije Rachelina syna Sama. Jerry a Rachel se vydávají na útěk před Morganem a tajemný hlas jim na útěku pomáhá např. řízením dopravních světel. Ve Washingtonu mezitím agenti Pérezová a Bowman pátrají po příčinách úmrtí Ethana Shawa. Zjišťují, že Ethan monitoroval inteligentní superpočítač ARIIA, který se však poté, co armádní velitelé neuposlechli jeho rozkaz a díky tomu dopadla vojenská mise v Pákistánu neúspěchem, rozhodl, že bude chránit národní bezpečnost na vlastní pěst a odstraní pro sebe nepohodlné osoby - první z nich byl Ethan... (TV Prima)

Antonymi

Může mi někdo vysvětlit, PROČ tenhle film vznikl? Jedná se o naprosto překombinovanou, místy směšnou a především zbytečnou konspiraci, kde mrhají talentem nadějní herci. Rozjezd je přitom poměrně slibný, třebaže je divákovi od první chvíle jasné, že pokud scénář nepřijde s nějakým skvělým zvratem, nic nadprůměrného nás nečeká - vizuálně žádný zázrak, režisér jede v zaběhnutých kolejích standardního thrillerového klišé. Ovšem děj nabírá na stále šílenějších obrátkách a ve chvíli, kdy je odhalen hlavní záporák... nechci spoilerovat, ale myslím, že inspirace jistým záporákem z filmu pana Kubricka je tu více než zřejmá. Ve v okamžiku, kdy se dějové linky roztřepí, aby se na konci opět spojily v "grandiózním" finále, už je jasné, že tenhle snímek se řítí do hlubin absurdna a divákovi nezbývá, než to dokoukat už jenom proto, aby zjistil, jestli alespoň ten závěr nebude nějak zajímavý. Popravdě, ušetřete si čas, nebude. Je to předvídatelná nuda až do konce. A ve chvíli, kdy divákovi přeci jen zatrne, je náhle vše odmeteno sladkým happy endem, který to celé stáhne do bažin. Ušetřete si 2 hodiny a jděte na procházku. Určitě na ní uvidíte zajímavější věci, než v tomhle snímku. ()

Peterek82

Tak nějak jsem se do toho snažil zažrat a vyšlo to. Bavil jsem se od začátku do konce. I přez ty občasné trapárničky.... ()

ZekiZeki

Dal jsem si repete a i na podruhé jsem si film užil. Je to akční jízda od začátku až do konce. Všechno to hezky navazuje, nemá to hluchá místa, nestíháte se nudit. Ano, režisér by mohl mít osobitější přístup, ale scénář je naštěstí natolik nadupaný, že to vůbec nevadí. Navíc akční thriller je žánr, který za poslední dva roky snad nezaznamenal ani jeden originální přírůstek, a tak musíme být za Oko dravce vděční i dnes. ()

Ashok

Ja myslim, ze tenhle film ma zbytecne nizke hodnoceni, za ktere si teda pravda tak trochu muze sam. Do chvile, kdy Jerryho sejmou v parlamentu je vsechno v poradku a nevahal bych dat i 4 hvezdy(Jerry zemre jako zapomenuty hrdina, ve skutecnosti ho budou mit vsichni za teroristu a detektiv B. B Thornton shrabne veskera oceneni in memoriam). Bohuzel pak nasleduje jen par minut do konce, kdy se vse zmeni ve zbytecny a nepovedeny happy end, ktery dost srazi celkovy dojem. ()

Pythonator

Další film, který nás varuje, že nemáme všechno nechávat automatizovat přes počítače. A lidstvo stále neslyší a stále se snaží vytvořit umělou inteligenci. Než nám tu vypukne první válka s Terminátory a než nás počítače přemění v baterie a do palic nám nahrají virtuální realitu ne nepodobnou životu v EU, tak se můžeme zatím dívat na podobné filmy jako Oko dravce a přemýšlet nad tím jestli doma preventivně nerozmlátit počítač. ()

Nechic

Trochu otřepaný, přes to zajímavý námět vede diváka k zamyšlení. Ačkoli se jedná o akční guláš US typu, tak nemohu říct, že by mě ten film nějak nebavil nebo unavoval a film ani netrpí bůhvíjakou monotóností, protože stále očekáváte co přijde příště. ()

Slahy94

V upadajícím žánru akčního filmu jsem poslední dobou viděl opravdu jen velmi málo dobrých filmů. Oko dravce je jedním z nich. Docela chytře vymyšlený scénář (i když se občasne nevyhne klasických klišé), samozřejmě nechybí spousta akce a zvratů (i když někdy je toho tolik, že se divák přestvá orientovat) a především vynikajicí výkony Shia LaBeoufa a Michelle Monaghan. ()

knoxwile100

První polovina filmu působí jako solidní americký akčňák s relativně originální scénářem. Bohužel od druhé poloviny jsem se začínal nudit, jakoby opadlo napětí a po zjištění "kdo nebo co" je oko dravce už mi bylo celkem jedno jak to dopadne. Skok ze střechy bez škrábance v podání LaBeoufa už by se dal zařadit do kategorie sci-fi. Nedávno jsem viděl Disturbii, tak jsem také čekal víc strachu a emocí od hlavních postav, což se v Dusturbii D.J. Carusovi relativně povedlo. Oko dravce moc s thrillerem společného nemá...slabý průměr ()

TwilightAC

Jeden ze slabších kousků, kdy je hlavní nepřítel počítačový systém a všechno se spiklo proti nevinnému jedinci (v tomto případě páru). Asi je to ovlivněno tím, že jsem podobných filmů viděla už dost a tenhle je jeden z těch, co fakt nic nového nemůže nabídnout. Žádná scéna ve mě nezanechala a rozhodně nezanechá vzpomínky, co by se mi vryly do paměti... a myslím, že tenhle film s klidným štítem můžete vynechat. Jediným světlem je zde výkon Shia, ale prostě to fakt nestačí a opravdu nechápu tak vysoké hodnocení.., ale hold mám prostě jinej vkus. 45% (v porovnání s podobnými filmy) ()

bodo1

Strašné. Dve hviezdy len kvôli spracovaniu. Dlhé, totálna vypatlanina, učiteľka a drbko odzbroja všetko a zachránia svet a k tomu ešte ten odporný slizký kokot Billy bobík, starý geront tam lietal ako dvadsať ročný agent Jason Bourn ale vypadal ako vyberač kontajnerov v Brooklyne. No proste hnus. ()

Signore

7/10 Chápu, že námět (zápletka) přijde někomu přitažená za vlasy, ale já jsem ji v rámci žánru přijal za svou, navíc jí nelze upřít notnou dávku originality. Jinak filmu nelze nic podstatného vytknout, jde o po všech stránkách řemeslně zvládnutý akční thriller z produkční dílny Stevena Spielberga. ()

vitek_korenn

Dobrý sci-fi thriller s obstojným obsazením. Zápletka již všem známá, ale i tak nenudila. Tempo filmu totiž bylo velmi rychlé a akční. Občas se zde vyskytlo pár věcí, co nedávalo smysl, ale nic vážného. Zakončení jsem čekal lepší, ale i klasika potěší. Jako večerní kulisa k učení, četbě perfektní. Nic složitého, ale trošku si zapřemýšlíte. Za mě 75% ()

mlock odpad!

Ten film musel stát strašnej balík a přitom taková stupidita. Kde to vzalo skoro 70%, je to pohádka pro debily, nereálná a nelogická. Dokoukal jsem to s největším sebezapřením. ()

ForeverZiak

Oko dravca, ako film ma zaujal najmä pre výber hercov do hlavných rolí, no i samotný nápad filmu a spracovanie akčných scén ma fascinovalo. Aj keď v poslednej tretine filmu už film scénaristicky miestami zaostáva, vyrovnáva to predošlý zvrat hlavného záporáka. Za mňa žiaden veľký odpad, no ani "kinematografický zázrak" - 72 % = 4 hviezdy. ()

kodwin

Moc mě to nebavilo. Jak by řekl klasik "vynález má své mouchy". Ale pár momentů tam bylo, takže slabší tři. ()

Honba za předělávkami

Honba za předělávkami

12.12.2009

Praštit, či nepraštit kladivem?

Praštit, či nepraštit kladivem?

30.09.2008

Marvel teda umí překvapit. Když jsme naposledy psali o komiksové adaptaci Thor, ve které je student Donald Blake vlastně převtělením vikingského boha a používá k boji se Zlem své magické válečné… (více)