Oko dravce

Kamera:

Dariusz Wolski

Hudba:

Brian Tyler

Shia LaBeouf, Michelle Monaghan, Rosario Dawson, Billy Bob Thornton, Ethan Embry, Michael Chiklis, Anthony Mackie, Fahim Fazli, Cameron Boyce, Marc Singer (více)

Mladík Jerry Shaw přijíždí na pohřeb svého bratra Ethana, dvojčete, který byl poručíkem americké armády. Po pohřbu Jerry zjistí, že mu záhadně na bankovním účtu přibylo 750 tisíc dolarů a poté ho v jeho bytě překvapí dodávka několika krabic plných zbraní a dusičnanu amonného. V tuchvíli mu zatelefonuje neznámý ženský hlas varující ho, že bude do minuty zatčen FBI. Jerry nestačí utéct a je skutečně zatčen agentem FBI Morganem. Do výslechové místnosti mu znovu zavolá stejný ženský hlas, který mu sdělí instrukce k útěku a Jerrymu se podaří utéct. Díky instrukcím se setkává s mladou matkou Rachel Hollomanovou, kterou stejný hlas vydírá, aby plnil její instrukce, jinak zabije Rachelina syna Sama. Jerry a Rachel se vydávají na útěk před Morganem a tajemný hlas jim na útěku pomáhá např. řízením dopravních světel. Ve Washingtonu mezitím agenti Pérezová a Bowman pátrají po příčinách úmrtí Ethana Shawa. Zjišťují, že Ethan monitoroval inteligentní superpočítač ARIIA, který se však poté, co armádní velitelé neuposlechli jeho rozkaz a díky tomu dopadla vojenská mise v Pákistánu neúspěchem, rozhodl, že bude chránit národní bezpečnost na vlastní pěst a odstraní pro sebe nepohodlné osoby - první z nich byl Ethan... (TV Prima)

Marlow2

Dobrý je začátek s vynikajicí automobilovou honičkou a pak už film pomalu ztrácel tempo. Dost dlouho jsem si u filmu říkal: "proč to ti lidé vlastně dělají a na tajemný hlas v telefonu se prostě nevybodnou". ()

coolglitterk

Hmm, pěkné...Na začátku policejní honička s cílem nabourat a rozmlátit co nejvíc aut a pak už prázdno.. Kdyby se to na začátku víc rozjelo a pokyny by jim nedával počítač, ale nějaký šílený maniak, mohl by místo akčního filmu vzniknout klidně horor. ()

Puchyr

Dost originální Thriller v neobvyklém stylu. Ta atmosféra je tam vystižena pěkně, i akční scény a převším chaos a to CO SE TO SAKRA DĚJE.???? Dost zajímavý. ()

Pierre95

Tenhle film mě nezklamal a vydržel sem u něho celou dobu, bez jediné přestávky. Taky Michelle Monaghan byla jako vždy výborná ()

Bednobuch

Průměrný akčňák. Docela dobrý nápad na film, ale přišel dost nevyužitý. Dobré akční scény, dobré efekty, ale jinak žádná hitparáda. Mladý Shia opět utíká před strojem. Trochu ohrané. ()

RonnieR

Nepriateľ štátu nokrútený o dekádu neskôr! A aj teraz sedíte prikovaný v kresle, ani nemuknete a nedýchate! 90%. ()

Fixa

Druhou polovinu filmu jsem si pustil až o mnoho později. Přišlo mi to jako hrozná, trapná fraška, bez nápadu. Druhá část byla o něco málo zajímavější, ale pak jsme se opět dostali k očekávanému scénáři. SPOILER: Jde mi o operaci Gilotina. Kdyby byla provedena a byly odstraněny lidé ze senátu, vč. prezidenta, další jejich nástupci by si pak rozmysleli, než udělají něco neuváženého. Paradoxně tak Jerry Shaw není hrdina, ale debil, co zachránil špatný lidi. No dobře, já vím, že zabít lidi, je špatné, i když jde o politiky :-) ()

Profík

Je to možná blbina, ale pro mě krutě zábavná, která prakticky neztrácí tempo a navíc v něm hrají sympatičtí herci v hlavních rolích. A sci-fi já taky můžu. 80%. ()

rocky77

Může obsahovat SPOILER! Na začátku jsem si řekl, že námět je dobrý, ale když bylo čím dál jasnější, že z toho vyleze nesmysl (ten, kdo by měl takovou moc, jako "paní na telefonu", by vskutku nepotřeboval najímat nějaký lůzry k uskutečnění svých plánů), což finální rozuzlení a vzpoura robotů potvrdilo... ()

BR23

Kvalitný film o tom čo sa môže stať... plus k tomu réžia, scenár atd pridali akčný prvok a fajn herecké obsadenie- obaja my boli sympatickí. Naozaj kvalitka, Jerry Shaw... doteraz si viem ten robotický hlas predstaviť. Akčný tech, Sci-Fi -triller ktorému dávam 4/5 ()

kriplozoik

To, co tam bylo, reálně není možné (většina věcí, které byly ve filmu ovládány, nemají "zadní vrátka" právě z těchto důvodů). Ale když stačilo si to odmyslet a strašně mě to bavilo. Mimochodem: bylo by hodně úchylné fandit, aby se ona revoluce uskutečnila? ()

gustaw

Šajla Baf se tentokrát docela ukázal a je to jeho nej role od Transformera 1. Jen jsem čekal že na konci dostane francouzáka a dostal jen hubana na tvář takže konec trapas! ()

Jirkacek

Snímek Oko dravce z roku 2008 jsem si koupil v dubnu 2019 na blu-ray disku zejména kvůli zajímavému námětu a hlavní mužské postavě, kterou byl můj oblíbený herec Shia LaBeouf. Tento sympatický herec se mi líbil už v několika jiných filmech a většinou mne nijak nezklamal. Zaujal mne i samotný námět snímku, slibující napínavou podívanou, i když tedy terorismus a všelijaké to FBI, CIA a já nevím co ještě vůbec nemusím a bytostně je ve filmech nesnáším. I když jedna z těchto institucí zde hrála důležitou roli, naštěstí jsem si to nejnutnější odbyl pouze na začátku filmu a když se na pomyslném plátně naší TV objevil Shia, začalo se to celé pořádně rozjíždět. Vše začalo zpackanou akcí USA na Blízkém východě, kdy armáda zabila raketou skupinu několika Arabů na pohřbu v domnění, že se mezi lidmi nachází hledaný terorista. Pokyn k výstřelu dal americký prezident, i když zcela nový počítač zvaný oko dravce aneb ARIIA, vyhodnotil informaci jako nespolehlivou a doporučil nezasahovat. V důsledku toho se počítač rozhodl předcházet podobným lidským chybám a vzal situaci do svých neexistujících rukou. Jeho výhodou bylo, že byl propojen se všemi lidskými sítěmi typu internet, telefony, banky, semafory, stavební stroje či s dopravními prostředky. Oko dravce se tedy rozhodlo odstranit prezidenta USA a jeho 11 spolupracovníků za onu chybu a k tomu potřeboval lidskou pomoc. Pomocí nejmodernějších technologií si k této akci vybral dva lidi - prvním byl již zmíněný Shia LaBeouf, který se ve filmu jmenoval Jerry Shaw, jenž po odchodu z univerzity pracoval v kopírovacím centru a z výplaty sotva zaplatil nájem. Jednoho sne se mu však na účtu objevilo 750 tisíc dolarů a když přišel domů, našel v bytě zásilku zbraní a návody na sestavení bomb. Okamžitě k němu domů přijela zásahová jednotka a zatkla jej, i když měl jednu šanci k útěku. Pár vteřin před zásahem mu jakási žena zavolala na mobil, aby utekl, což však neučinil a stal se z něj terorista proti své vůli. V sídle FBI jej začal vyslýchat agent Tom Morgan, jehož si střihl legendární Billy Bob Thornton a jenž byl odhodlán milého Jerryho nikdy nepropustit, Mezitím si počítač ARIIA vybral druhého člověka, kterou byla svobodná matka Rachel Hollomanová v podání zajímavé Michelle Monaghanové. Když svého malého syna posadila na vlak, kterým s hudební školou odjel na soutěž do hlavního města Spojených států, také jí zavolala tajemná žena. Podivný hlas jí oznámil, aby odešla do vedlejší ulice a nasedla do Porsche, jinak vlak se synem vykolejí. Rachel poslechla a odjela s autem na určené místo. Zatím dostal Jerry příležitost k pověstnému jednomu telefonátu a tak na chvíli zůstal v kanceláři FBI sám. Jenže sotva vytočil číslo, ozvala se mu ARIIA, která mu vzápětí pomohla k velmi akčnímu útěku a navedla jej k mísu, kde na něj čekala v Porsche Rachel. Oba ihned začala pronásledovat FBI a policie, což vedlo k dramatické honičce ulicemi města a líbila se mi i akce v přístavu. ARIIA dávala dvojici stále nové pokyny, ale nikdo z nich nevěděl o jejich skutečném úkolu. Následovala jedna nebezpečná akce za druhou, dramatické útěky, přičemž se mi hodně líbila ta na letišti, když dvojice i s jejich hlavním pronásledovatelem Tomem Morganem jezdila po pásech pro přepravu zavazadel. Po ozbrojené loupeži a cestě vojenským letadlem konečně dvojice dorazila do Washingtonu, kde je čekal náročný úkol od přechytralého počítače. Zde se začala odvíjet závěrečná část filmu, ovšem rozhodně neprozradím, jakým způsobem nakonec vše proběhlo, jestli to oba přežili a co se stalo s počítačem, který si hrál na boha. Každopádně celý film byl neutuchající akční jízdou plnou zběsilých útěků, honiček a přestřelek, takže na nudu nebyl rozhodně čas, natož odejít na toaletu. Z filmu jsem vycítil i snahu filmového štábu o to, sdělit určité poselství čili aby si lidé uvědomili, že vyrobit takové chytré počítače, které by přemýšleli místo člověka, nemusí vždy dobře dopadnout. Já jsem se tedy u tohoto filmu dobře bavil a také jsem si z něj vzal ponaučení, takže investice do modré krabičky rozhodně nelituji a určitě se na film znovu podívám. A netrvalo to tak dlouho a o půl roku později jsme se na Oko dravce podívali podruhé. Kouzlo prvního překvapení bylo sice pryč, ale alespoň jsem si mohl více vychutnat samotný průběh filmu, který jsem si navíc už moc do detailu nepamatoval. Během sledování jsem se ujistil, že se režiséru D.J. Carusovi povedlo v roce 2008 natočit velmi dobrý snímek s několika vynikajícími herci, zajímavými dialogy a napínavým dějem, který svižně odsýpal a diváka pobavil. Teď už však přišel čas na jeho hodnocení. Suma sumárum, snímek Oko dravce ode mne získal pět dravých hvězdiček *****. () (méně) (více)

cogitorrr

No kraviny tam boli ako toho typka zabilo elektricke vedenie alebo kolko im trvalo vypnut pocitac tiez pocitac hlasi nahlas co ide robit dopredu si nespravy zalohu a nakoniec ho stacilo buchnut palicou vsetci policajti najprv strielaju az potom sa pytaju ako to tu pisem asi strhnem hviezdu ()

doom.cz

Všechno je propojené, všechno je přístupné, všechno je zneužitelné. A pak jednoho krásného dne nějaká umělá inteligence vyhodnotí, že Amerika je na scestí a tudíž je nutno něco dělat. A protože AI nemá ručičky a nožičky, zmanipuluje spoustu lidí, aby makali za ni. Svižný filmeček, který svým tempem nechce nechat diváka moc myslet nad tím, jak je to vlastně absurdní námět. A v tom rychlém tempu to vlastně funguje. A když nefunguje tempo, zafunguje roztomilý nosík Michelle. ()

Honba za předělávkami

Honba za předělávkami

12.12.2009

Praštit, či nepraštit kladivem?

Praštit, či nepraštit kladivem?

30.09.2008

Marvel teda umí překvapit. Když jsme naposledy psali o komiksové adaptaci Thor, ve které je student Donald Blake vlastně převtělením vikingského boha a používá k boji se Zlem své magické válečné… (více)