Útok na Bílý dům

• Česko White House Down (více)

Hlava Spojených států amerických, prezident Sawyer (Jamie Foxx), má v plánu uzavřít mírovou dohodu na Blízkém východě a stáhnout všechny americké vojenské jednotky z této oblasti. Potřebuje získat podporu vlády, a tak se snaží její představitele přimět k souhlasu s tímto postupem. Spojuje se proto s mluvčím Bílého domu Raphelsonem a snaží se ho přimět k podpoře. Ten však nemá v plánu návrh podpořit a osobně se domnívá, že stažením vojenských jednotek z Blízkého východu by se mohly Spojené státy dostat do ohrožení. Členem ochranky mluvčího je i mladý svalovec John Cale (Channing Tatum), který má za sebou několik vojenských misí v Afghánistánu. Práce ho nenaplňuje a touží se dostat k ochrance prezidenta USA. Asistentka amerického viceprezidenta mu proto domluvila pohovor přímo v Bílém domě se zvláštní agentkou Finnertyovou, která již léta pracuje pro prezidentovu tajnou službu. John se chce šance chopit naplno, navíc s sebou do Bílého domu bere i svou dceru Emily, která je prezidentovou velkou fanynkou. Agentka Finnertyová roznese Johna na kopytech a práci mu nedá. John je zklamaný, a když se ho po pohovoru dcera zeptá, jestli ho přijali, nemá sílu jí říct pravdu. Dívenka je nadšená a přemluví otce ještě k tomu, aby absolvovali prohlídku této významné budovy. Když se navíc díky prohlídce setká i se samotným prezidentem, a dokonce si s ním natočí video pro svůj blog, je v sedmém nebi. Hlavním šéfem prezidentovy ochranky je Martin Walker, který má za týden odejít do důchodu. Spolu se svou ženou se v současnosti srovnává se ztrátou milovaného syna, který coby voják přišel o život právě v oblasti Blízkého východu. Den probíhá jako každý jiný, alespoň do té chvíle než v budově Kapitolu dojde k výbuchu, při kterém je zraněn i viceprezident USA. Prezidentova ochranka musí okamžitě jednat, zajistit Bílý dům a také dostat prezidenta do bezpečí. V rámci opatření musí také skupina návštěvníků, mezi nimiž je i John, vyčkat v zavřeném salónku. Emily je ale v té době na toaletě a nemůže se tedy nijak spojit se svým otcem. Bílého domu se postupně zmocňuje neznámá organizovaná skupina střelců. Vraždí kohokoliv, kdo jim přijde do cesty. Svědkyní toho se stává i vyděšená Emily, která se snaží najít bezpečné místo k úkrytu, ale přitom stihne natočit na mobil několik záběrů vražedníků a dát je na svůj blog. John má zákaz hnout se ze salónku. I tam se ale dostanou teroristé a drží návštěvníky jako rukojmí. John jim uniká a snaží se najít dceru. Agent Walker řekne prezidentovi, že ho dostane do bezpečí bunkru, ale cestou do bezpečí postřílí ostatní členy ochranky a přiznává prezidentovi, že i on je jeden z padouchů. Do cesty se jim ale připlete John, zachrání prezidenta a společně se vydávají na útěk. Cestou potkají několik ozbrojenců, ale s jejich likvidací si poradí. Ukryjí se spolu ve výtahové šachtě... (TV Prima)

hroubek

Moc jsem tomuto snímku nevěřil, jelikož jsem viděl konkurenční Pád Bílého domu, který mě bavil svou béčkovou atmosférou. Moje chyba, protože Útok na Bílý dům je parádní akční buddy movie, kde se pro hlášky nechodí daleko. Ale všechno hezky od začátku. Roland Emmerich natočil svůj film, tak vážně že každému musí hned dojít, že se film nedá brát úplně vážně. Ono chtít brát film vážně by byla největší chyba, kterou byste udělali. Film se tváří seriózně a herci svoje dialogy pronáší s kamennou tváří, ale všem je jasné co točí. A je vidět, že si to náležitě užívají. Channing Tatum už není herec, kterému byste se měli smát kvůli jeho hereckému talentu. Ba naopak je to obrovský snaživec a sympaťák, který si svoje odehraje a v akčních scénách nevypadá vůbec špatně. Jamie Foxx jako prezident pronáší skvělé hlášky a výborně funguje chemie mezi ním a Tatum. A na druhou stranu i záporáci jsou správně zahraný. Tenhle rok jsem neviděl tolik zábavný záporáku v jednom filmu, který by si takhle užívali své role. Jason Clarke je parádní, James Woods příjemně přehrává. Hodně jsem ocenil pomalejší úvod, který krásně prodá podstatu Bílého domu. Akce, která pak příjde je povedena. Její hodně a ve spoustě případech je vtipná a zábavná a je vždy proložená nějakým dialogem. Nakonec musím říci, že jsem byl spokojený s likvidací záporáku, která se povedla. Útok na Bílý dům je moc fajn podívaná, která je možná trošku jednoduší, ale přesto je to prvotřídní zábava. ()

Mishqo

Čo k tomu povedať. Neplánovalo to byť nič iné ako mainstreamová akčná zábavka. Na tomto fronte film uspel. Avšak keď sa na to pozriem zblízka a očami kritickejšieho diváka, vidím dosť chabý a často aj naivný scenár. Výnimka patrí niektorým vtipným hláškam. Jamie Foxx je osvedčená kvalita, avšak Channing Tatum zase osvedčená NEkvalita. Celkovo boli filmové postavy dosť nesympatické. Ale akčné sekvencie boli akože celkom v poráááádku. Zabavil som sa, jednorázovo, viackrát opakovať netreba. cca 60-65% ()

zdenny

Mé hodnocení je čistě subjektivní. Jedná se především o divákovo rozpoložení a chuť podívat se i na něco lehčího. Co je špatného na americkém (hollywoodském) konci, kdy osmiletá dívka mává prezidentskou vlajkou? Ano, ve skutečnosti by se toto asi stěží stalo. Ale zde jde o film. Taktéž celá situace s obsazením Bílého domu je spíše sci-fi. Ale co na tom? Vždyť je to film, který má diváka pobavit a taky trochu napnout. Co se týče zpracování, ve filmu bylo hodně fakt dobré akce, sympatické herecké obsazení a svižný děj. Co by měli naši obdivovat je skutečnost, že Američani tvoří národ, který je na sebe hrdý, je hrdý na svou zemi, je hrdý na svou vlajku... A tyto pocity umějí implementovat i do filmů, byť jakkoli jednoduchých a přímočarých. Otázka: Co byste si mysleli o člověku, který si na státní svátek vyvěsí na dům českou vlajku? Co byste si mysleli o hospodě, ve které by visely české vlajky? Prostě jen tak, ne že by se zrovna konala nějaká velká sportovní událost? ()

OliverCZ

Film si mě na začátku opravdu získal, bavil mě jak po stránce dějové tak vizuální. V půlce filmu se začaly vyskytovat mnou velice do dané situace nehodící se vtípky, a proto na mě celé to drama a akce začaly působit velice lacině. Po pár úsměvných hláškách (opravdu jen pár), které by se z filmu mohli klidně vypustit, se začalo objevovat tolikrát viděné klišé. O žádnou postavu jsem se nebál, to ani u podobných filmů není možné, ale že pan prezident přežije díky takovémuto klišé jsem opravdu nečekal. Mentalita zločinců ale i "těch dobrých" mě také zarážela. Ke konci jsem se už začal zamýšlet jestli se nejedná o nějaký výsměch akčním filmům, nebo to opravdu bylo myšleno vážně. Došel jsem k názoru, že je správně druhá možnost a proto jen tři hvězdy. Navíc jsem před chvílí zjistil, že jsem možná koukal na špatný film, jelikož si už nepamatuji, který trailer mě to v kině před rokem oslovil, a opravdu mě nenapadlo že ve stejném roce vzniknou dva velmi podobné snímky (Pád Bílého domu) tak uvidíme co nabídne druhý. Film by se určitě vyplatilo vidět na velkém plátně. ()

fefee

Tento film sa mal pôvodne volať "Rambo-cesta po bílem domě a spět!", no potom z mne neznámych dôvodov ho Emmerich premenoval..., škoda. (Neskutočne veľa klišé a nelogickostí) 2,5* ()

Palvinie

Channing Tatum nám zestárl a pořídil si nezbednou trucovitou dceru, která chová nesmírnou lásku k panu prezidentovi. A jelikož je Channing super táta, pořídí své dcerušce volňásky na prohlídku Bílého domu. Co čert nechtěl, usmiřovací večírek jim naruší teroristé! Taťka Channing ale nenechá jen tak dceřin idol zemřít a tak se stane nepolapitelným, nezastřelitelným, no zkrátka nesmrtelným. Všechno zachrání a nedostane víc než let nad jakousi vodou, poněvadž slávu si získala dceruška máváním vlajkou před hořícím barákem. Důvodem, proč film vidět je ten, že v něm proběhne tolik změn prezidenta USA, že se ani nestačíte divit. Druhým důvodem může být zábava vyhlížející z počítání oken, kterýma Tatum proletí, proskočí, projde,... ()

Castrator

Smrtonosná past smíchaná s Přepadením v Pacifiku a okořeněná Skálou. Podáváme v typickém emmerichovském provedení, samozřejmě za tepla. Tenhle film je nechutně podhodnocený, patří mezi nejlepší akční filmy vůbec. ()

Lukyn007

Tak tohle mi po absolutně nevydařené páté Smrtonosné pasti spravilo náladu. Nevěřil jsem tomu, ale kdyby se hlavní hrdina jmenoval McClane, tak by se nic nestalo, jenom by hromada fandů zajásala, že se oblíbený hrdina zase objevil v nesprávný čas na nesprávném místě. Klidně by to mohl být v Hollywoodu vděčný reboot. Ikskrát lepší než zmiňovaný pátý díl...........Před projekcí mě udivilo, jak velmi pozitivně hodnotili tento film kluci z moviezone. No, musím jim dát za pravdu. Skvěle jsem se bavil. Nikdy bych neřekl, že týmovka Tatum a Foxx může šlapat.....Jak to mám shrnout? Nadsázka jako kráva, skvělé hlášky i akční scény, i ty kluci muzikantský se konečně pod Emmerichem vytáhli a složili důstojnej hudební randál. I přes tyto klady však k dokonalosti ještě něco chybělo. Každopádně Emmerichovi děkuju a doufám, že v tomto tempu bude pokračovat. 80% dávám s čistým svědomím. Už se těším na ID: Forever :) ()

zigíš

Nostalgická žánrová hra se sympatico ústřední dvojkou počínaje a s americkou vlajkou mažoretícím děvčátkem konče (!) mezitím žertézny záporáci - průvodce zachraňující starožitné artefakty - prestřelky (těch je pomálu) a hlášky (těch je hodně) .. 90% ()

blackJag

Ucházející vzpomínka na akční filmy z 80. (SMRTONOSNÁ PAST) a 90. (SKÁLA) let, že by ale došlo k jejich vyrovnání nebo neřkuli překonání nemůže být ani řeč. Laxní režie, odfláknuté souboje muže proti muži, iritující dětská postava a kolísavé triky (přílet speciálních jednotek ve vrtulnících byl jak z videohry) byly jasně proti. 65% ()

ghatos

Jasně, je to jen tak na odreagování, ale i přes to neuvěřitelná koncentrace USA kýče je abnormální. Debilní děcko (mor všech podobných filmů) mávající prezidentskou vlajkou...to jsem fakt nemohl. Celkově je to strašná propaganda, jak černý diamant v čele největší demokracie světa se chce kamarádit se zbytkem zeměgule. Vnitřním obsahem poměrně nebezpečné, hloupé a zjednodušující. Všechno házet na vojensko-průmyslový komplex je nesmysl. Jsou určité politické mezinárodní strategie, třeba intervencionistická, to však nikoho nezajímá. Důležitější je, že "sympatický" prezident podporuje youtube, nosí tenisky a je cool. To ignorantskou manipulovatelnou americkou masu rajcuje daleko více. 38%. ()

JohnSmith

Nezbývá než srovnávat s Olympem. Tak za prvé, herci. Zvučná jména jsou v obou filmech, nicméně Olympus vede, protože Butler je prostě Butler a Tatum nemá ani zdaleka takové charizma. Za druhé, akce. Akce slušná na obou stranách, ale opět u mě vítězí Fuqua a jeho drsná a více reálná akce. Scénář je děravý v obou filmech,takže standard. Další nevýhodou Emmerichova snímku je ten, že je na něm moc vidět, jak je točen v ateliérech a to exteriér. Triky jsou rozhodně slabší a nejhorší jsou snad záporáci, hlavně ten dement s knírem a křížema.. Podtrženo sečteno, Útok na Bílý dům je slabší snímek. ()

V.Silver

Emmerich umí akci natočit pěkně, ale scénáři chyběla logika do té míry, že to místy vypadalo až opravdu trapně. Mohl z toho udělat daleko zajímavější spektákl :) 55% ()

m.a.t.o.

„Práve si zabil ministra obrany." – „Aj tak nerobil svoju prácu príliš dobre." Komentár obsahuje spoilery White House Down vnímam z troch uhlov pohľadu: 1. Emmerich vs. tvrdo zomierajúci Bruce - inšpirácia Smrtonosnou pascou, ktorá svojho času v podstate vytvorila subžáner priestorovo obmedzených akčných filmov, je viac než zjavný. Emmerichov hlavný hrdina sa tiež zhodou okolností volá John a tiež pobehuje v tielku so samopalom preveseným cez rameno po baráku plnom teroristov. Čakal som už len nato, kedy sa vyzuje :) No a samozrejme podľa svojho veľkého vzoru nezabudne stráviť nejaký ten čas vo výťahovej šachte. To čo však Johna z Bieleho domu spája s Johnom z Nakatomi najviac je motivácia. Nezachraňuje prezidenta a jeho bielu chatrč preto, že chce, ale preto, že musí - tam niekde v tých 132 izbách a 35 kúpelniach sa okrem kopy rukojemníkov nachádza aj jeho malá dcéra (s veľkou hlavou :)). 2. Emmerich vs. James Bond z Alcatrazu - Nech mi nikto nehovorí, že Roland nevidel Skalu. Na prvý pohľad to možno nie je zrejmé, no isté prepojenie so slávnou Bayovkou tu je. Hlavný záporák totiž robí to čo robí nie zo svojich nacionalistických popudov (AIR FORCE ONE), ani pre peniaze (SMRTONOSNÁ PASCA), ale z osobných dôvodov. Preto, aby v jeho očiach bolo spravodlivosti učinené zadosť. No nie je to mäkkýš. Zatiaľ čo Ed Harris svojho času iba blufoval, James Woods je odhodlaný na čokoľvek. Ďalšie pojítko so Skalou možno vidieť i na ústrednej dvojici. Jeden je prefesionál, druhému aj raketomoet vypadne z ruky... 3. Emmerich vs. Gerardov padnutý foťák - Je nanajvýš divné, že dva tématicky rovanké filmy mali premiéru v ten istý rok...a nebolo to v 90. rokoch, ale v roku 2013. Obe snímky majú svoje pozitívne, ale i negatvíne stránky. V sumáre však u mňa vyhráva White House Down, pretože akcia bola jednoducho nápaditejšia a rôznorodejšia. Zatiaľ čo v Olympuse sme sa dočkali (doslova) bombastickej a veľkolepej prvej akčnej sekvencie a všetky ostatné už boli menšie a menšie, Roland to vzal z opačného konca. Začína akciami menšími a dávky náledne stupňuje. Samozrejme, môže sa oprieť i o dva krát vyšší rozpočet, vďaka čomu mi tie kulisy Bieleho domu pripadali byť "ozajstnejšie", než v prípade Fuquovej párty. Vyšší budget sa odráža i na kvalitnejších efektoch, a tak jediné čo Rolandovi z tejto stránky môžem vytknúť je len digitálne nepodarený skok prezidentskej limuzíny do bazéna. V mojich očiach však Emmerich nad padnutým foťákom vyhráva hlavne v nadhľade a (ne)patriotizme. Tu totižto nikoho neuvidíte so smrteľne vážnym výrazom tváre prisahať na vernosť vlajke USA a vlastne aj onú vlajku uvidíte možno tak dva-tri krát za dve hodiny. No a Jamie "Obama" Foxx tiež obmedzil debilné patriotické rečičky na minimum. White House Down je skártka podarená variácia Smrtonosnej pasce, no chýbajú mu dve podstatné veci - charizmatický hlavný hrdina, ktorý by nevyzeral ako (a teraz si pomôžem citáciou užívateľa T2) "prerastené decko" a drsnejšia akcia (čítaj R-kový rating). 70 % () (méně) (více)

Autogram

Na zničenie bieleho domu netreba ani arabských teroristov, stačí partia údržbárov, upratovačov a jedného hackera. Keď ide do tuhého, tak musí nastúpiť novodobý krajší a šikovnejší Rambo nezraniteľný aj bez nepriestrelnej vesty. Svoje si vo filme užije, možno právom, aj zbrojársky priemysel ako príčina všetkého svetového zla a konfliktov. Hromada neuveriteľnej akcie a nezmyslov je zabalená do tak zábavného obalu, že sa nedalo nesmiať alebo neotvárať ústa. Napríklad nad prezidentom v akčnom podaní vyklonenom z idúceho Ground Force One s granátometom v ruke. –––– Určitě bude v pořádku. Jsme v nejbezpečnějším domě na světě. ()

Guzo

Vcelku pomalý rozjezd je asi jedinou viditelnější vadou na filmu (ale dá se pochopit vzhledem ke stopáži - asi by neuškodilo být ještě chvíli ve střižně), jak ale začne akce, přichází Emmerich jako vždy s precizně odvedenou prací. Navíc hlášky od ústřední dvojice fungují, a i když je to typický akční "buddy movie" se vším dobrým i zlým (naprostá předvídatelnost děje), podobných filmů za rok opravdu moc není, tak budiž mu to odpuštěno. 65 % ()

Kosmik 1

White House Down a Olympus Has Fallen. Dva filmy, které prostě nejde nesrovnávat. Jelikož jsem viděl Pád Bílého Domu nedávno, tak jsem srovnával již od začátku. Musím říct, že do první půle filmu jsem téhle verzi nedával moc šanci. Ale pak se začaly dít věci, které mě pomalu začínaly přesvědčovat, že to ještě nemám vzdávat. Ke konci mi to začalo malinko připomínat The Rock (včetně shazování těch bomb)... Akce to byla drsná a napínavá, bohužel taky až moc přehnaná (klasicky po Emmerichovsku), což se dalo čekat. Hodnotím stejně jako Olympus Has Fallen, tedy 4*, ale přeci jen se mi o malinko více líbila ta druhá verze. Bylo to vážně těžké rozhodování. Už jen proto, že roli prezidenta tu zvládl lépe Jamie Foxx, ale roli zachránce zase Gerard Butler ve Fuquaově dílku. Takže 80%. ()

mkubalikova

Hrůza, já si s hodnocením jaksi nevím rady. Ale musím férově připustit, že jsem se bavila. Srovnávám s Žérárem, i když... 70% ()

Bagr_007

Překvapení roku. Namísto tuctové vymejvárny s tématikou teroristů a rukojmích jsme dostali nahláškovanou akční jízdu, za kterou by se nemusel stydět ani John McClane v nejlepší formě. Emmerich by se takových věcí měl držet. A Tatum taky. "Tour is over!" ()

Underworld míří do Prahy

29.12.2013

Terminátor: Hledají se Connorovi

Terminátor: Hledají se Connorovi

14.12.2013

Už teď je jasné, že pokračování robotí ságy pod názvem Terminator: Genesis bude obsahovat i cestování v čase. Vyplývá to z postupně se rýsujícího obsazení: role Johna Connora byla chvilku spojována s… (více)

Gerard Butler po Bílém domě zachrání Londýn

Gerard Butler po Bílém domě zachrání Londýn