Francouzská spojka

The French Connection

Francúzska spojka

Akční / Drama / Krimi / Thriller

USA, 1971, 104 min

Kriminální klenot co svou napínavostí strčí do kapsy většinu akčních filmů. Autentičnost filmu zvýrazňuje skvělé použití ruční kamery (zvláště v jistých momentech snímání z dálky navozuje pocit, že scénu vidíte např. z protější ulice) a protáhnutí a úmyslná utahanost některých scén, zvýrazňující náročnou a místy nepříliš zábavnou policejní práci. Akce je úchvatná - čtvrthodinová akce pronásledování nadzemky u mě patří k snad nejzdařilejší akční scéně nejenom v tomto filmu. Závěr mi byl jak pěstí do obličeje.(23.10.2010)

velmi dobrý film, bohužel ve formátu blu-ray neskutečně špatná obrazová kvalita.(25.12.2010)

Ruční kamera, typická detektivní klišé či rutinní záležitosti a drsňácké kecy Pepka dělají ze snímku klasickou kriminálně-akční záležitost, u které se především člověk odreaguje. Vtipné i napínavé momenty (honička s nadzemkou, sledovačky, hra "kdo z koho" v metru) jsou vyváženy nezvyklým pojetím konce a vlastně i celkovou autentičností (na motivy skutečných událostí + herecké obsazení obou policistů, kteří posloužili jako vzory hlavních postav, okolnosti natáčení a dohra filmu). Novácký dabing v čele s Borisem Rösnerem je docela kvalitní.(13.2.2013)

Sázka na autenticitu a syrovost se vyplácí. Sledovačky jsou ve své jednoduchosti parádní, bohužel první půlka už tak záživná není, což je trošku problém.(10.5.2013)

Typická špinavá kriminálka s jedným dobrým a jedným zlým policajtom v akej len činnosť "sledovania" tvorí 90 % filmu. K tomu jedna luxusná naháňačka, zopár suchých hlášok a nebezpečná pointa na záver. Vďaka filmu viem jedno, že nikdy nechcem patriť do zboru. Ak ste žánrovým štamgastom kľudne pridajte hviezdu navyše.(26.7.2015)

Dnes již klasická kriminálka, kde se hodně času chodí po ulici a sledují se možní pachatelé, s nádhernou honičkou auto vs. nadzemka. Výborné herecké obsazení a žádný idylický konec.(4.2.2007)

Když to vezmu kolem a kolem, film nebyl zas takovej zázrak. Oceňuju ovšem realističnost vyobrazení a nepřikrášlovanou drsnost prostředí. Ono asi aby člověk mohl v té době fungovat, a obzvlášť jako fízl na protinarkotickém, nesměl být žádná slečinka. 720p(10.3.2013)

Na oskarovou kriminálku docela slabota.(30.8.2017)

Drsňácká a přímočará kriminálka, která svým hektickým tempem a brilantní režií (Friedkin byl tehdy opravdová klasa) nechá diváka s otevřenou pusou civět do své 4K dvoumetrové televize i téměř půlstoletí od natočení. Tempo má francouzská spojka opravdu pekelné, Gene Hackman podává nejen skvělý herecký výkon, ale i po fyzické stránce je neuvěřitelné, co všechno zvládá. A přesně tenhle perfekcionismus, kdy nic není na půl plynu, ale spíše naopak dělá z French Connection jedinečný kus filmařiny, který i teď obtížně hledá konkurenci. Mistrně vygradovaná koncovka do neuspokojivé nejistoty je pak absolutně geniálním tahem, kdy jen zůstanete civět. Ty vado :-). 100%(4.12.2019)

Pro me rodice prulom v zanru - pro me vsak mirne nadprumerna kriminalka! Je az zarazejici, kolik lidi tenhle film napodobilo!!!(neco jako Vesmirna odyssea)(29.10.2003)

Na to ze tento film ma vyse 35 rokov, tak sa da na neho pozerat, fakt je na svoj datum výroby dobre spravený. Patrí medzi krimi kultovku, ktorá si zaslúži vašu pozornosť a hackman je fakt dobry herec a myslim ze tato uloha mu bola na mieru šitá.(2.11.2007)

Prvotřídní kriminálka se zajímavým koncem, takového filmu už se asi nikdy nedočkáme.(16.6.2008)

Jeden z nejzásadnějších počinů v kriminálním žánru všech dob.Parádně zrežírovaný,se skvostným Hackmanem a dost možná nejlepší honičkou všech dob.(21.8.2011)

Gene Hackman v jeho životní roli. Roy Scheider mu velice dobře asistuje. Téma je působivé, zpracování navodí pocit opravdovosti, věříte tomu od samotného počátku až do hlubokého konce ve dvojce. Můj první film o policistech, do kterých jsem se poté zamilovala.(29.4.2012)

Neviem ako je to možné, ale kriminálky zo 70- tich rokov, ma bavia viac ako tie súčasné. Francúzska spojka je kvalitne z filmovaný skutočný príbeh, s dobrým scenárom, hustou atmosférou, výbornými hercami a nanajvýš slušnou auto-naháňačkou. Nič viac a predsa dostatok.(5.2.2014)

Jednoznačne auto vs nadzemka je historická a má svoje neuveriteľné grády !(24.1.2015)

Dokumentárně věrohodné i bez grenngrassovského parkinsona. Friendkin ruční kamerou soustruží idylu městské stoky bez hrdinů; jako místo, kde k dobrým skutkům dochází na obou stranách zákona jen jaksi mimoděk. Hackmanův polda není ani tak správný, jako pouze pomstychtivý a umanutý maniak. Není s podivem, že nejcharismatičtější postavou bijáku je přes veškerou slizkou zrůdnost bunuelovsky šarmantní francouzská spojka Fenrando Rey. Jestliže je celý film přehlídkou té nejlepší sedmdesátkové filmařiny, lakonický závěr (a to, co mu těsně předchází) jej činí dnes, kdy už se takové filmy zkrátka netočí, možná relevantnějším než v době, kdy pointy mainstreamových filmů nepřepisovaly reakce zkušebního publika.(22.10.2015)

Obsahem asi nic výjimečného, ale když srovnám s novodobými akčními filmy, přihazuji pátou hvězdičku. Je to kvalitně a poctivě natočené, nepomáhá si efekty, na každé scéně je vidět spousta práce... vrcholem je scéna se sniperem a následným pronásledováním. 85 %(17.12.2017)

Pro Friedkina mám jenom respekt. Miluju Vymítače, miluju Sorcerera a obdivuju jeho dokumentaristický styl... ale Francouzská spojka mě nebavila. Je to zvláštní, protože mám rád procedurálky, neo-noir a filmy, co vás hodí do děje bez zbytečného expozice, ale stejně. Asi hlavně proto, že většinu děje hrdinové, na kterých mi až do pasáže s rozebíráním auta ani moc nezáleželo, dokola někoho sledují a dost brzo to začne být ohrané. Legendární honička mi tak legendární taky nepřišla, mnohem víc mě strhlo pronásledování pěšmo na začátku a pronásledování pěšmo předcházející té honičce. Gene Hackman a Roy Scheider jsou ale skvělí a když se zrovna dělo cokoliv jiného než sledovačky, bylo to fajn. I když pro příště radši zůstanu u toho Sorcerera.(30.6.2018)

"Pay attention, we're gonna ask questions later!"(25.12.2018)

Atmosféra filmů 70.let, výborné výkony, honička v nadzemní dráze, drsný Gene Hackman, kdo by se znovu nepodíval?(2.6.2003)