Francouzská spojka

Francúzska spojka

Akční / Drama / Krimi / Thriller

USA, 1971, 104 min

For ME 90%(23.12.2008)

Další slavný thriller z let sedmdesátých, který mě značně překvapil svojí neurvalostí. Nejen že totiž sledujeme práci dvou nevybíravých detektivů, kteří se s ničím a nikým nemažou, ale ruku v ruce s tím se chová i kamera a střih. Celek je tak podivně drsný a zároveň téměř odfláknutý, že jsem nebyl schopný určit, jestli to byl režijní záměr anebo omyl. Můj vnitřní zážitek z filmu to ale ovlivnilo natolik, že bych si příště pustil radši třeba Drsného Harryho. 6/10(27.9.2015)

Proč dát plné hodnocení detektivce, ve které se málo mluví a většinu stopáže pozorujeme něčí sledování, což hudba dramaticky zdůrazňuje? Protože je to zatraceně dobře natočená detektivka, jež mě zaujala především postavení kamery v některých scénách (odstup při dopadení dealera pronásledovaného Santou) a autenticitou newyorských ulic. Poctivý kus práce odvádí samozřejmě výtečný původní dabing pánů Hradiláka, Ornesta a Adamíry.(29.12.2015)

Tak tento film nemá chybu. Myslím si, že jsem právě včera viděl asi nejlepší krimi v mém krátkém životě. Opravdu perfektně natočený (naprosto výborná kamera) a herecky zvládnutý film. Po dlouhé době jsem se vážně u filmu bavil. Oscaři rozhodně oprávnění a já bych ještě přidal nominaci za hudbu.(28.5.2006)

Cože? 85%? Na imdb 7,9 z 10? 5 Oscarů? A ještě ke všemu v knize 1001 filmů, které musíte vidět než umřete. Buď je něco v nepořádku se mnou, nebo s Vámi tady a nebo s filmovými kritiky, protože já v tomto filmu nevidím nic světoborného. Ať přemýšlím, jak přemýšlím, tak nemůžu najít nic, co by Francouzkou spojku mohlo vyhodit mezi nejlepší kriminální filmy. Prostě nic. Přes hodinu a půl jsem sledoval policajta, který se snaží dopadnou fancouzského drogového dealera, který z Francie do New Yorku převáží heroin. A co jako? Mám se z toho podělat? Ani náhodou. Ještě ke všemu je to docela nudné. Přiznám se, že jsem si to musel rozděli na dvě části. Abych jen nekritizoval, tak snímek se může (alespoň, že něco) pochlubit pár legendárními scénami. Například rozebrání auto do posledního šroubu bylo opravdu výborné. Potom nastupování a vystupování v metru bylo docela i napínavé a zábavné. A pochopitělně scéna kdy hlavní hrdina honí snipera. Tyto scény mají dohromady asi tak 10 minut a to je sakra krátká doba na to, abych se bavil u 100 minutového filmu. Gene Hackman ve své roli je skvělý, ale dostat za to Oscara? Nemyslím si, že to byl tak úžasný výkon. To už se mi možná líbil víc herecký výkon Roye Scheidera. Obyčejná a průměnrá kriminálka, která je hodně přeceňovaná!(24.5.2009)

Geniální film! 95%(24.11.2010)

Veľmi drsná kriminálka starej školy. Sympaťák Hackman ako policajt, nesympatický Ray ako gangster, čiže dokonalý casting. Náhodní mŕtvi civilisti pri prestrelkách, kontrast medzi životom policajtov a bohatých gangsterov, kultová automobilová naháňačka pod dráhou metra, nezabudnuteľné finále, ktoré neprinesie polícii očakávené zadosťučinenie. Nekompromisný, hektický akčný film, jeden z najlepších predstaviteľov kriminálneho žánru v histórii a najlepší Friedkinov film. Druhej časti sa prekvapivo podarilo udržať krok a tempo.(2.6.2012)

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 27.6.1987 - réžia českého znenia (ČST Praha) = JARMILA BERÁNKOVÁ (30.5.2009)(30.5.2009)

Kriminálka v starom dobrom štýle. Atmosféra a herecké výkony ani po rokoch nestrácajú na kvalite. Len to čo sa odohráva je v podstate klasický príbeh o policajtoch a zločincoch. Uznávam že sa na to dobre pozerá, no v porovnaní s konkurenciou o niečo zaostáva.(2.11.2010)

Dnes už opravdu klasický film s vynikajícími hereckými výkony.Nejlepší film Williama Friedkina (tedy z krimi žánru) a zasloužený Oscar pro Genea Hackmana.(6.2.2003)

Drsný Harry i Bullitův případ se mi líbili víc,ale i tahle klasika má styl a hlavně atmosféru.A taky skvostného Gena Hackmana v asi nejlepší roli jeho kariéry.Honička s nadzemkou je skvělá a zajímavý konec se mi moc líbil.Tak moc,že se mi ani nechce do pokračování,které je podle mě zbytečné.Takhle je to hodně působivé.80 %(16.1.2010)

• Frajer42

Vzpomněl jsem si, že už je to delší dobu, co jsem naposledy zhlédl nějaký ten film. Francouzská spojka mi přišla jako vhodná volba, a to vůbec nevím proč. Dovolím si začít tím, co se mi na filmu líbilo, neboť tady budeme rychle hotoví. Kdo film viděl, tak hádá správně, že to byl ten závod napříč městem auto vs. nadzemka. Tak a teď stojím před dvěmi možnostmi, jak ocenit zbytek. Mohu tu teď na 5 řádcích rozepsat, co všechno se mi vlastně na filmu nelíbilo a co všechno mi přišlo více než zastaralé, a nebo mohu prostě jednou větou napsat, že se mi nelíbil zbytek. Bystřejší z vás správně hádají, že jsem si vybral tu první možnost. Nuže, do fanklubu Gene Hackmana jsem nikdy nepatřil, nepatřím a patřit asi nikdy nebudu. Přesto tomuto chlapíkovi přeji dlouhý a pestrý zbytek života. Film je hrozně a zbytečně natahaný. Honička městem, kde dva chlapíci utíkají je divákovi zprostředkovaná stylem, že vám režisér několikrát ukáže každého z nich, snad abyste měli dokonalou představu zda jim stále stačí síly + pár záběrů společných, kde vám je umožněno překontrolovat jejich rozestupy. Myslím, že nemá cenu vás vodit i nadále za nos a přiznat vám, že zdejší fámy, že film za 40 let nezestárl jsou založené na lžích. 40 let je prostě dlouhá doba, za kterou dovede zestárnout film každý. Děj je velmi přímočarý a je vlatně napsán ve zdejším obsahu. Dovolil bych si to doplnit, že boj probíhá stylem, že detektivové buď někoho sledují, někoho honí a nebo někoho šikanují. Málem bych snad zapomněl, že su tu i cca 3× střílí. Tudíž hádáte správně. Film je velmi pestrý. Takže se slzou na víčku si stále myslím, že ten odpad tady není úplně mimo. A hurá na druhý díl.(27.12.2011)

Ve své době velmi vyhledávaný snímek. Mě však moc nesedl a pět hvězd nedám. Mimo jiná ocenění získal i tyto skalpy:Kansas City Film Critics Circle Awards - herec (G. Hackman), film. Writers Guild of America - adaptovaný dramatický scénář. National Board of Review - herec (G. Hackman). New York Film Critics Circle Awards - herec (G. Hackman)(18.3.2013)

Nadupané krimi s výborným Hackmanom. Friedkina mám rád aj za jeho rannú tvorbu hlavne Exorcist aj sa tú novšiu. Jeho Zabijáka Joea považujem za skvelé divadlo pretransformované do filmu. Francúzska spojka mimo toho, že dáva akési náznaky toho prečo nemajú Francúzi radi Amíkov funguje na prvotriednej kamere Owena Roizmana. Ten švenkuje, jazdí a zase len švenkuje. Tým, že prevažne využíva veľké celky dosahuje jeho snímanie dynamickú a komplexnú úroveň. Hlavné postavy furt niečo sledujú, alebo utekajú a preto je jeho snímanie pomerne bezchybné. Základná zápletka tiež. Rovnako ako jej vyústenie. Naháňačka za vlakom je aj po vyše 40 rokov vizuálnou lahôdkou, kde napätie a tempo funguje bezchybne. Plný počet nedávam kvôli nevýraznej vzťahovej ukotvenosti u ústrednej dvojice a kvôli useknutému koncu. Ten akoby odbil rýchlo to, čo sa tak poctivo a bezchybne celý čas budovalo. Inak super.(18.4.2015)

Docela dlouho sem se nudil než mi zhruba v polovině došlo, že to je vlastně revoluční film se skvělou atmosférou. Hackman hraje drsnýho Pepka skvěle, tu nasranost jsem mu nemohl nevěřit, zároveň záporáky jsem měl bohužel v jednom pytli s cedulí "ti hajzlové". Slavná honička vrchol filmu, ale abych docenil jí a i samotný film, tak se nad tím musím hodně zamyslet.(21.2.2015)

Výnikajicí drsná kriminálka s opravdu realistickou akcí. Hackman a Schneider předvadí jedny z nejlepších výkonů ve své kariéře.(27.11.2008)

"Ty znáš Doyla, Bille ??" - "Jo, Pepka znám.. Jeho čuch stál život dobrýho poldu !!"(4.3.2014)

Scheider a Hackman sú kápovci..ale moc ma to nechytilo(14.3.2010)

Tenhle film je snad vic 70's, nez samotne 70's. Spinava atmosfera New Yorku se vsim vsudy, ktera silne evokuje Taxi Drivera. Vyborna zamerne nemelodicka a napovrch nesympaticka hudba a live rezie Williama Friedkina, ktery uz v zacatku 70's delal podstatne lepe to o co se o 30 let pozdeji snazi Paul Greengrass. Friedkin zde navic velmi schopne posiloval a trenoval na svuj vrcholny masterpiece - "The Exorcist", ktery mel prijit necele 2 roky pote. Francouzska spojka si vas musi prvni tretinu ziskavat, ale nekde v pulce se to rozjede a ta sledovaci policejni jizda trva az do konce. Divim se a jsem prijemne prekvapen, ze takovy relativne alternativni kousek vyhral Oscara za nejlepsi film. 7/10(26.4.2011)

Popredný predstaviteľ hard krimi-thrilleru so slušnou štruktúrou, prepracovanými postavami a pomerne hustým tempom. Spočiatku mi ale tá ručne mechanická kamera robila menšie problémy a musím uznať, že atmosférické zázemie bolo miestami pokojnejšie, vynahrádza to však muž činu Hackman s nenápadným a typologicky najvhodnejším vedlajšákom Scheiderom (s kľudnejším temperamentom, čiže adekvátne vybalancované policajné rady) a výrazným záporákom. To tempo teda graduje a divák sleduje akúsi archívnu akciu v pohybe - keďže je to pod záštitou skutočnej udalosti a nie sme veľmi stotožnený s nikým. Keď si navyše predstavím najnapínavejšiu jazdu na aute a sarkastické mávanie rukou nesympatického Reya, neraz vo mne prepukne dobrý pocit :).(14.10.2013)