Tajemství rodu

všechny plakáty
Rozhovor  - Karel Šíp
Česko, (2013–2015), 19 h 11 min (Minutáž: 52–53 min)

Karel Šíp, Veronika Freimanová, Michal Viewegh, Květa Fialová, David Vávra, Ester Janečková, Viktor Preiss, David Koller, Halina Pawlowská, Tereza Kostková (více)

Série(2) / Epizody(22)

Unikátní seriál, v němž se známé osobnosti stávají detektivy a vydávají se na dobrodružné pátrání do minulosti. Na základě svého rodokmenu odhalují to, jak žili jejich předci, objevují netušené souvislosti, překvapivé informace, dojemné osudy. Historie naší země v příbězích jednoho rodu podle slavného formátu BBC. (Česká televize)

ghatos

No jde to, ale vidět Halíka a poté Bangu...to jsem málem umřel smíchy. Cikánské vykládání rodinné hrdinské partyzánské historie někde na Slovensku, to je masakr :) . Celkově se mi zdá, že některé "osobnosti" tam nemají co dělat. 62%. ()

MurielRezek

Viděla jsem zatím jen pár dílů z obou řad televizního cyklu, kde známé osobnosti pátrají po životě svých předků a společně s pamětníky, archiváři, muzejníky, knihovníky a historiky pozvolna odkrývají jejich příběhy. Sdílela jsem radost z pátrání Davida Vávry a také se mi líbil díl s Janem Pirkem, protože ukázal silné osudové okamžiky, které změnily život celého rodu. A protože mám doma také jednoho zavilého genealoga - amatéra:-), moc dobře vím, co všechno rodopisné pátrání po vlastních předcích obnáší, nemohu tomuto zajímavému tv pořadu udělit méně než tři ***. ()

Billie777

Velmi kvalitní pořad na úrovni. Myslím, že se originálu britské BBC může klidně rovnat. Výborně zpracované, poutavé, velmi zajímavé informace. Vždycky, když se na tento pořad dívám, mám chuť to zažít také, ponořit se do hloubky svého rodu a zjišťovat nečekané. Zároveň jsem ráda za osobnosti, kterým nevadí pátrat po svých předcích takto veřejně přes televizní obrazovky. Super! Velká pochvala ČT. ()

Wishkah

Zatím viděny tři díly a tenhel komentář budu aktualizovat ale jedná se o velmi skvěle zpracovaný dokument. Chválím tvůrce i za výběr osobností, po jejichž minulosti pátráme. Jen toho Viewegha si mohli odpustit. ()

neneka

Tento seriál jsem očekávala celkem s napětím (těšila jsem se), protože vypátrat své vlastní předky jsem si vždy přála i já sama. Ano, zůstává to sice jen v těch myšlenkách, protože jde o náročné hledání jak časově tak i finančně, ale co když jednou? Tedy téma pro mě hodně zajímavé a už jen z tohoto důvodu jsem bez sebemenšího zaváhání dala 5 hvězdiček. Včera první díl mě sice stále nechal nadšenou, protože ať je to, jak chce, dva nově nalezení strýčkové v Americe a jeden bratranec v Čechách, to je prostě super! Jen jsem ale byla vlastně docela zklamaná tím, že průběh dokumentu pro mě vyzněl tak nějak povrchně. Rozumějte: šlo to po povrchu :) Samozřejmě, že v reálu to tak nebylo a ani být nemohlo, naopak muselo jít o detektivní a svým způsobem vlastně dobrodružné pátrání - tedy něco úžasného! -, což se nejspíš do jedné hodiny ani vejít nemohlo, ale v té výsledné podobě bych jako divák ráda viděla i víc detailů z pátrání, zjišťování, než nám bylo nabídnuto. Ráda bych se, byť jen na televizní obrazovce, ponořila do starých listin a dokumentů, nacházela souvislosti. Takže za toto bych nejspíš dala o nějakou tu hvězdičku míň :) Ale jde o skvělý počin a jsem moc ráda, že Česká televize tento formát od BBC přejala. Na další díl se rozhodně těším a ujít si ho nenechám :) Super! ()

Haniczka

Dramaturg chtěl první řadou projít celé naše dějiny a zrcadlit přeberné množství charakteristik českého národa v jednotlivých osudech, to chápu. Někdy se to povedlo více, jindy méně. Obecně nechápu snahu najít v předcích za každou cenu hraběte nebo aspoň hrdinu z války. Většina lidí má zdánlivě obyčejné předky, kteří sice nebydleli na zámcích, ale svojí prací a odhodláním a často strádáním se dopracovali toho, že tu jsme dneska my. Každý se počítá a nemusí to být slavný spisovatel nebo šlechtic nebo oběť nacismu. A v neposlední řadě k tomuto poněkud křečovitému genealogickému běsnění malá poznámka - na zdejší poměry a můj vkus možná trochu moc Židů. ()

anitae

Celkem zajimavé, ale já u toho vždy usnu. Pěkný díl je třeba s Květou Fialovou. edit 2015 - nevyváženost mezi jednotlivými díly, povedené Jan Pirk, Barbora Poláková. ()

haWranka

Sleduju občas britskou verzi, takže jsem se trochu bála, co z toho vyleze. A jsem mile překvapená! První díl mě zaujal, hodně velkou zásluhu má na tom samozřejně i sympaťák Karel Šíp. Těším se na další díly. ()

ChickenPate

Pořad zajímavý rovnou v několika rovinách, člověk může dostat impulz k tomu se začít zajímat o své kořeny, osudy předků seriálových "hrdinů" bývají občas dosti zajímavé a v neposlední řadě je hezké sledovat jak někteří aktéři touží po tom objevit a nebo naopak neobjevit něco konkrétního. Bohužel některé díly se upnou pouze na malou část onoho stromu. ()

Karp

Na tom pořadu bylo unikátní pouze to, že bylo veřejnosti dovoleno nahlédnout do rodinných vztahů a propletenců známých osobností... Osobně bych tedy tento cyklus řadil k lehce bulvárním. Informační hodnota malá, zajímavost diskutabilní, ale lidem se to líbilo... to zase jo... ()

Pulper

Dovolím si názor, ač lehce zaujatý. Zatím jsem viděl všechny díly a i pár epizod z původní série od BBC. Zásadní rozdíl tam není. Některé díly jsou prostě poutavější, jiné ne. Souhlasím s tím, že oblíbenost dílů se odvíjí od sympatií k aktérům. U mě je to ale spíš dojem, který si vytvořím během sledování. Příklad. Karel Šíp je velmi profesionální moderátor, ale působí na mě jako lehounce popudlivý děda s někdy trapným smyslem pro humor (sprosťárny, vtipy o blondýnách). V seriálu obrat o 100%. Sympaťák jako hrom. Veronika Freimannová, pěkná žena, dobrá herečka. Tady se chová afektovaně a zmiňované "výčitky" nevlastní sestře na adresu otce byly dost mimo mísu. Trochu se mi nelíbí jedna věc, která je pro podobné dokumenty typická a nejvíc byla vidět v dílu s Davidem Kollerem. Mám na mysli vypichování některých předků tzv. za každou cenu. Bojovali v legiích (uf!), byli ve službách šlechty, účastnili se stavby Svatovítské katedrály apod. Venkovani jsou rychle přecházeni jako nevýznamní, Viktor Preiss si posteskne, že předkové opravdu přišli z Pruska (což vůbec neznamená, že to byli nějací mizerové), Veronika Freimannová lituje, že její rodina nebyla "von". S tím souvisí i ujišťování, že pradědeček, dědeček, strýc atd. byl opravdu hrdina atd. Já hledám svoje předky zhruba půl roku (neustálým povídáním o tom už lezu rodině a kamarádům na nervy) a samozřejmě jsem taky čekal nějakou exotiku (prý původ z Itálie), šlechtu ... Moji předkové z otcovy strany byli od 17. do 20. století samí sedláci. Na první pohled nuda. Na druhý si uvědomíte, jak silné nátury to musely být, když v takových podmínkách (vysoká úmrtnost dětí, nízký příjem) tak dlouho vydrželi. O to větší piplačka a zároveň zadostiučení je zjistit o nich něco víc. Pradědeček celou první válku strávil v Rakousko-uherské armádě, ačkoliv většina mužů z jeho vesnice se nechala zajmout a vstoupila do legií, popř. dezertovala. Přesto se stal za první republiky na 9 let starostou a jako veselý a čilý chlapík se dožil 93 let. Matčin strýc sice byl legionář, ale k mojí babičce (své švagrové), která se u něj učila krejčovskému řemeslu, se choval dost špatně a bez záruk jeho tovaryšů by se jí do důchodu nezapočítala léta, která u něj odpracovala. Takové rozpory a vady na kráse jsou pro mě jako člověka i diváka mnohem zajímavější a je dobře, že se občas v tom seriálu objevují. Zároveň mě baví sledovat, jak na to ty osobnosti reagují. Ještě rada těm, kdo díky tomuto pořadu (OBROVSKÉ PLUS) chtějí hledat své kořeny. Nemusíte objíždět úřady a otravovat kdekoho, jak to na první pohled vypadá. Většina matrik je přístupná online (oskenovaná) na serveru Actapublica (možná i jinde) a pokud něco nelze přečíst (velmi často), spousta zkušených pátračů (většinou důchodci) velmi ochotně pomůže. ()

PhoenixSwan

Psal se rok 2013 a i já jsem se ponořila do tajů svých předků. Měla jsem k nim blízko už i dříve, ale k činům jsem se odhodlala až po pár dílech právě Tajemství rodu. Genealogie je dřina, ale výsledek stojí za všechny hodiny proseděné u starých dokumentů, fotek, matrik, sčítacích listů, školních záznamů, kronik a tisíce dalších listin. S přestávkami se genealogii věnuji sedm let a znám své předky do 17. století. Teprve až poznáte své předky, dojde Vám kým jste. Tajemství rodu má své slabší díly, ale laiky zaujme ,co vše se lze o předcích dozvědět a možná se i vy pustíte do pátrání po vlastní historii. Jen dejte pozor, někdy se o ní dozvíte i to, co by jste radši vědět nechtěli. ()

Pertinacia

Viděla jsem pouze díl s Natálií Kocábovou. Příliš jsem od toho nečekala (pustila jsem si to jen v rámci prokrastinace ;), ale ukázalo se to jako překvapivě zajímavý pořad s několika velmi silnými momenty, zejména v americké části. Ohodnotila bych minimálně 4 hvězdičkami, ale protože jsem viděla pouze jeden díl z (tuším) celkem 26, nechávám zatím bez hodnocení. ()

t.b.kat

Taktéž plánuji si vyhotovit vlastní rodokmen, pořad byl opravdu zajímavý, jen Karel Šíp mi připadal málo překvapený (asi tak bych si to představoval ty...píp...ty...to je hustý:-):-)). 4* ()

The Hobbit

Pořad je obsahově docela zajímavý ale naprosto nerealistický.. V reálu musíte prohrabat stovky stran v matrikách či archivech a pak možná narazíte na naškrabanou šifru, kde při troše štěstí vyluštíte jméno, otce, věk, bydliště a někdy povolání (prostě základní info). Zato tady vkročí do archivu a už za nima běží s fotkama, osobními dopisy a bůhví čím ještě + jim navíc o dané osobě ještě povypráví nějakou historku.. tyhle věci a další podrobnosti jsou pro běžného smrtelníka prostě nezjistitelné.. Chápu, že se musí být na co dívat ale takhle to prostě nefunguje :) ()