Okupace (TV seriál)

• Švédsko

Ockuperad

Occupied

Drama / Thriller

Norsko / Francie / Švédsko, 2015–2017, 13 h 30 min (Minutáž: 45 min)

Eldar Skar, Henrik Mestad, Ingeborga Dapkunajtě, Ane Dahl Torp, Janne Heltberg, Selome Emnetu, Kristin Braut-Solheim, Veslemøy Mørkrid, Ragnhild Gudbrandsen, Alexej Manvelov, Ella Malia Prince, Stig Ryste Amdam, Oddgeir Thune, Sondre Larsen, Daniel Rusten Larsen, Kristin Skogheim, Hippolyte Girardot, Ulrik Skage, Vegar Hoel, Hans Olav Brenner, Lisa Loven Kongsli, Sergej Merkusjev, Morten Svartveit, Britt Langlie, Morten Traavik, Lydia Indjova, Elishan Naurbiev, Øystein Røger, Lenn Kudrjawizki, Krzysztof Pieczyński, Johannes Gjessing, Per Gørvell, Harald Rosenstrøm, Nigel Whitmey, Erik Aleksander Schjerven, Annika Hallin, Emil Johnsen, Sara Khorami, Aslak Eriksrud, Halvor Tangen Schultz, Sverre Anker Ousdal, Vera Rudi, Ivan Mathias Petersson, Vytautas Kaniušonis, Madalena Helly-Hansen, Torbjørn Davidsen, Kate Pendry, Lisa Cooper, Rubert Moses, Sajid Malik, Torgeir Reiten, Pia Borgli, Hanne Gjerstad Henrichsen, Jonas Bergland, Yama Wolasmal, Anne Grosvold, Irina Kara-Mosko, Naeem Azam, Tom Audenaert, Timur Magomedgadzhiev, Filip Peeters, Mehdi Nebbou, Nathalie Roussel, Fredrik Steen, Ville Virtanen, Irina Eidsvold Tøien, Thomas Chr. Hansen, Ragnhild Gudbrandsen (a.z.), Vegar Hoel (a.z.), André Sørum, Kenan Ibrahimefendic, Bram De Maere, Kjærsti Odden Skjeldal, Roar Kjølv Jenssen, Thea Green Lundberg, Morten Pedersen, Sacha Slengesol Balgobin, Nasrin Khusrawi

Komentáře uživatele Luk Skywalker k tomuto TV seriálu

Námět dobrý, ale utáhne to celu řadu? Nemyslím si, takže jistě budou odbočky. Jinak EU se kamarádí s Rusy nebo je má jen na špinavou práci. To je jedno, hlavně ať je Evropa jednotná, ať už Norsko chce nebo ne. Jen ta genderová a rasová korektnost mě sere, ženy na vysokých postech ať si klidně jsou, ale ukázat hned začínající snědou soudkyni v Norsku, to mi přijde moc plánované.(5.1.2019)

Atentát na ruskou velvyslankyni mi přišel vcelku logický, když se vetře na oslavy, kde nemá co dělat. Postava Djupvika je pro bodyguarda škoda, tak povýší, zato investigativní novinář Thomas Eriksen třeba časem přijde k úrazu...(6.1.2019)

Slabší díl, ale pravdivý v tom, jak "nezávislou" moc soudní ovlivňují politici. Jenže co je život jednotlivce a ještě k tomu cizince v porovnání s celým národem, který je okupován.(6.1.2019)

A je to tady, hranice mezi terorismem a odbojem je velmi tenká.(7.1.2019)

Člověk s nádorem na mozku by se měl užít zbytek života a ne se zapojovat do politických bojů v rámci odboje nebo terorismu (záleží, jak se to bere či komu fandíte). Rusové zůstávají, to se dalo čekat, jen byla otázka jaký důvod autoři zvolí, takže akce Svobodného Norska byla kontraproduktivní. Sympatický premiér nakonec nemusí končit a ještě chvíli bude v čele oficiálního Norska.(7.1.2019)

Jede to na plné obrátky, zůstalo jen pár postav, které se ještě označit za "dobré", jinak každý se nějak rozhodl a zařazuje se k různým frakcím v tomto konfliktu, který zde rádi označují jako mírový.(9.1.2019)

Svobodné Norsko se stalo opravdovým odbojem. Premiér ani nevím co zachraňuje, zdá se, že už něco co už nemá smysl. EU dává od Norska ruce pryč a dává Rusům volnou ruku, okupace není jen domnělá a dočasná, ale opravdová a má trvat nastálo. Pobavili dva politici, kteří prohlásí, že už nejde dělat eko politiku, to je výmluva nebo jsou tak blbí (taky bych je nepustil). Seriál zatím neskutečně graduje.(9.1.2019)

Seriál mě dále neskutečné baví, takže už s plným počtem neotálím. Premiér Norska se nechce podřídit Rusům a je za to potrestán, nakonec najde útočiště na ambasádě USA, kde také jinde, když EU poslala Rusko do Norska (další silný stát je Čína, ale ten v seriálu vůbec nefiguruje).(13.1.2019)

Pohostinnost americké ambasády trvá jen chvíli, jelikož aktivita norského premiéra může narušit vztah s Ruskem. USA chce mírové řešení, jenže to by nesměl norský odboj unést ruskou velvyslankyni. Djupvik je na hraně zrady nebo už za ní, ale jinak to v tomto případě nejde. Jen některé postavy mění své (neutrální) postoje, což mi přijde zvláštní vzhledem k nedávné minulosti. Jsem zvědav na druhou část finále řady.(13.1.2019)

Tomu se říká otevřený konec. Djupvik stále lákán na ruskou stranu, ale on vlastenecky odolává, nakonec povýší. Premiér přijat/přiveden do odboje. Jsem zvědav na druhou řadu, to už bude válka a partyzánská, jinak to proti Rusku nepůjde.(20.1.2019)

Rozdíl mezi 1. a 2. sérií je patrný: Zatímco 1.série je více obecná, 2. se klasicky zaměřuje na osobní věci jednotlivých postav. Takže za mě 1.lepší, bo sledování osudů postav je v každém seriálu, tady to bylo zčásti jiné.(6.4.2019)

Začíná se šukačkou v bezpečném Švédsku a jak byla důležitá se projeví hned vzápětí a že poradci chtějí být povýšeni. Odboji se podařilo 8 měsíců tajit smrt "představitelky" odboje, to je taky husarský kousek. Komunikace přes konzolovou hru je dobrý nápad, jenže to není nijak chráněné. Druhá řada má dobře nakročeno, ale jeden akční díl norská vs. ruská armáda by se mi líbil, i když tohle není cíl seriálu.(20.1.2019)

Komunikace přes konzolovou hru, jak jsem napsal u komentáře k 1.dílu 2.řady, bezpečná není a byla odhalena. Naštěstí expremiér Berg má svoji spojku a prchá i ze Švédska. Djupvik i jeho žena jsou teda kolaboranti, podobně jako vláda Ryghové, ale jinak to v téhle situaci vyřešit nejde.(2.2.2019)

Další díl přináší další drama s koncem, který mi přišel reálný, ale v americkém seriálu byste ho určitě neviděli. Jsem zvědav kam až povede dějová linka od Bente z hotelu. Akorát v tomto díle chybí Berg, nejspíš se objeví v dalším díle. Hezká hláška zazněla: "Tohle je politika, logiku v tom nehledejte."(2.2.2019)

Myslel jsem, že Jesper skončil, ale je to trošku jinak, tak jsem zvědav jak ho tvůrci použijí. Dále naštvat ženskou a stát u otevřeného okna je nerozum a je jedno, jak jste mocný, protože gravitace platí pro každého. Djuvik je těžký kolaborant toho už nic nezachrání, jen nevím co čekat od mírových protestantů Free Our Soldiers. Každopádně tento díl byl dost hutný.(10.2.2019)

Odboj je všude i v norské policii. Berg opět cestuje, nakonec ho zachraňuje aktuální partner jeho bývalé ženy. Trnité jsou někdy cesty životní.(6.4.2019)

Anselme s Bergem nakonec vyjebal, ale nějaký užitek to mělo. EU částečně řeší norskou okupaci, která se z 6 měsíců protáhla na dva roky.(6.4.2019)

Je to seriál, i když nejlepší hackeři jsou "obyčejní" lidé mezi námi. Berg cestuje lodí a vesele to streamuje živě na netu. Premiérka Ryghová má buď pro Jespera pořád slabost nebo chce aspoň někdy dodržovat mezinárodní zákony. Každopádně politici jednají, jak jsem jim zrovna hodí a tak spojenci na Bergovi lodi prořídli - v tomto díle je zmíněna i Česká republika, která svého premiéra měla taky na lodi ;-).(6.4.2019)

Zoufalí lidé, dělají zoufalé věci. Vcelku chválím události, jak by nejspíš v reálném životě proběhly, prostě žádné pohádky. Konec taky není jako z amerického seriálu. Takže závěrečné epizodě této řady 5 hvězd dám, i když první řada mi přišla lepší.(6.4.2019)