Okupace

(TV seriál)
  • Norsko Okkupert (více)
Drama / Thriller
Norsko / Francie / Švédsko, (2015–2020), 18 h (Minutáž: 45 min)

Henrik Mestad, Eldar Skar, Ingeborga Dapkunajtě, Ane Dahl Torp, Selome Emnetu, Janne Heltberg, Ragnhild Gudbrandsen, Vegar Hoel, (více)

Série(3) / Epizody(24)

Desetidílný norsko-švédský thriller Okupace vznikl podle námětu spisovatele Joa Nesboho, jenž se také podílel na scénáři. Příběh, zasazený do blízké budoucnosti, vypráví o hypotetické okupaci Norska Ruskem. Nově zvolená norská vláda, zaměřená na ochranu životního prostředí, zastaví těžbu ropy a vývoz ropných produktů. To samozřejmě způsobí otřes v celé Evropské unii. Rusko vyjde vstříc požadavkům EU s tím, že jeho vojska vstoupí na norské území. Jelikož Spojené státy americké již nejsou členem NATO, je severská země odkázána sama na sebe. Dramatické události na sebe nenechají dlouho čekat. Brzy je totiž unesen norský premiér Jesper Berg... Pozoruhodné televizní dílo tvoří originální umělecký komentář k současnému politickému uspořádání světa a jeho bezpečnostním rizikům. Dotýká se tématu kolaborace, stinných stránek diplomacie i novodobých metod vedení válečného konfliktu, který zdaleka nespočívá jen v použití zbraní. (Česká televize)

Gemini

Tak tomuhle se říká držet prst na tepu doby - bohužel. Okupace se díky vysoko postaveným "production values", velmi dobrému obsazení (potažmo hereckým výkonům) a příběhu obsahujícímu správný poměr nečekaných zvratů a logických reakcí/vývoje může stát kultovní záležitostí. Přísahal bych, že úvodní titulky desátého dílu začínají slovy "Česká televize uvádí RUSKÝ koprodukční seriál":) Velmi dobrá práce, nezbývá než čekat, zda druhá řada naplní vysoká očekávání, a doufat, že s dosud zajímavými osudy svých hrdinů naloží stejně promyšleně, jako se to evidentně dělo doposud. Řekl bych, že Česká republika přijme Okupaci mnohem lépe než některé jiné země - s řekněme pragmatismem našich spojenců a touhou větších sousedů panovat nám máme bohaté a ještě ne zcela historické zkušenosti. A vzhledem k současné geopolitické situaci rozhodně neuškodí si ty zkušenosti názorně připomínat. A pak by to ještě chtělo něco z nich vyvodit, ale to už je jiný příběh... Hodnocení 1939 nebo 1968 procent si schovám pro případ vydařené druhé řady:) Zatím ode mě 90%. ()

Enšpígl

Včera jsem viděl na ČT první dva díly a tak mě to odrovnalo, že jsem nelenil a během víkendu celou serii pokořil. Je to neskutečnej fofr. Když jsem do okupace šel, měl jsem představu válečnýho seriálu, ale to jsem se sekl, protože Okupace je všechno jen ne typický válečný dílo...no smíchy u toho taky moc pukat nebudeš. Velmi dobře napsaný scénář neumožňuje i přes mnoho postav nějaký zmatky, takže se orientuješ poměrně rychle jak v ději, tak v postavách. Každá postava má svůj vlastní příběh, který velmi přesně zapadá do děje, který má asi nejblíž k politickému thrilleru, který působí až na občasné jednání hlavních postav velmi realisticky. Umím se představit, že takhle nějak by Rusáci skutečně mohli na slabší státy zaútočit, všichni moc dobře víme, že Evropa není schopná ničeho krom prázdných keců. Jediný co mě v tom vynikajícím uragánu vadilo bylo jednání postav. Premiér země, která je prakticky ve válečném konfliktu bez ochranky ? Bodyguard co si občas počíná naivněji než Pat s Matem při malování, ale jinak je Okupace hodně luxusní a navyková látka. ()

Malarkey

Představte si, že takový národ, jako zrovna pokrokoví Norové, přijdou na to, že z ropy nemůžou živit celou Evropu věčně a tak ji přestanou těžit a přejdou na alternativní palivo. Co se asi tak stane? No například v tomto desetidílném mini seriálu na ně vlítnou Rusové z pověření Evropské unie a budou je tlačit k tomu, aby zase otevřeli kohoutky a mohli tak lifrovat tuny a tuny ropy do celé Evropy. Jenže toho se chytí parta nacionalistických hovádek, kterým to nebude po chuti a pár těch Rusáků zabijou. V tu chvíli se hodně těžce udržuje mír v celé Evropě, co myslíte? No a tento seriál celý tento proces ukazuje. Jak z hlediska obyčejného člověka, tak z pohledu politika. V obou případech hodně zajímavé náhledy na situaci k posraní a v obou případech tak precizní zpracování, že emoce v něm budete hledat těžce. I tak musím říct, že těch deset dílů za to vysloveně stojí. Norové si brzo uvědomili, že jejich největší příjem je nezastavitelný kolos, za který jsou sice královsky placení, ale zastaví ho až moment, kdy je celý svět doslova vycucne. ()

Isherwood

Chyba, očekávat od toho ruskou invazi ve smyslu Red Dawn. Studené válce odzvonilo a metody konfliktu jsou mnohem sofistikovanější. Norové se toho nebáli a servírují dost možná nejzásadnější politický komentář dneška. Překonat zdánlivě nekonečné první čtyři díly, kdy se pomalu nahazuje zápletka a představuje plejáda hrdinů, z nichž za hlavního si můžete vybrat kohokoliv dle libosti, je po zásluze odměněno druhou polovinou, kdy pomalé tempo sice nezrychlí, ale tvůrci začnou velmi bedlivě budovat ucelený obraz fungování moderní války, která nemusí nutně znamenat řinčení zbraněmi, odhalují sílu a slabiny diplomacie, a že papírová spojenectví nemusí nutně vždy znamenat spolehlivost v opravdovém střetu. Otázky kolaborace a státem (ne)posvěcených buněk domobrany na hraně terorismu included. 4 a ½. (Prozatím, slíbená druhá sezóna dává tušit pořádné grády.) ()

Radek99

Opravdu zajímavý seriálový politický thriller zaštítěný jménem Joa Nesbøho. Když celý svět dobře zná fenomén ruské hybridní války, proč by nemohla nastat i ruská hybridní okupace? Geopolitická situace nastíněná v seriálu v kontextu norské historie odkazuje k postavě Vidkuna Quislinga, ministerského předsedy kolaborantské národní vlády, který pomohl Hitlerovi ovládnout Norsko a vyhlásit tam německý protektorát, český divák jistě najde podobnost s Mnichovskou dohodou a následným vývojem a spěním k protektorátu Böhmen und Mähren...a samozřejmě ještě víc připomene srpen 1968...sovětská okupace, ovšem v mnohem skrytější podobě a s mnohem sofistikovanějšími metodami, jaké Rusové vyvinuli téměř k dokonalosti při okupacích a anexi Krymu, východu Ukrajiny, Severní Osetie, Abcházie, Podněstří... Tvůrci navíc speciálně akcentují motiv kolaborace a její tenkou hranici s oportunistickým přístupem k světu. Rozdíl mezi kolaborantem a oportunistou může být leckdy minimální. Je Djupvik kolaborant a vlastizrádce, nebo hrdina? A premiér Jesper Berg svou naivní levicovou zeleně-rudou politikou zachraňoval mír, nebo pomohl Rusům k plíživé okupaci své země a navázal tak na výše zmíněného Vidkuna Quislinga? PS: Shodou okolností čtu právě román Michaela Žantovského Ochlazení a dalo by se v něm najít mnoho spojnic se seriálem Okkupert, ozvuky ruské agrese a anexe sousedních států je zřejmě velmi palčivá otázka...a díky ruské zahraniční politice ani není divu... Fritt Norge! Free Norway! ()

• Ve scéně v restauraci je vidět ruská a norská vlajka, přičemž ta ruská, je vyvěšena obráceně, než by měla být, což se považuje za urážku. (Cheeter)
  • Ve 2. sérii používají politici a hnutí Svobodné Norsko ke komunikaci na PS4 českou hru „DayZ“  od studia Bohemia Interactive Studio, která původně vznikla pod stejným názvem jako modifikace pro hru „ArmA 2“. Modifikace „DayZ“ je známá tím, že výrazně zvýšila prodeje „Army 2“. „DayZ“ patří mezi MMO hry s otevřeným světem a nádechem survival hororu. (CRUZ05)