poster

Okupace (TV seriál)

 • Norsko

  Okkupert

 • Francie

  Occupied

 • Švédsko

  Ockuperad

 • anglický

  Occupied

Drama / Thriller

Norsko / Francie / Švédsko, 2015 - 2017, 13 h 30 min (Minutáž: 18x45 min)

Hrají:

Henrik Mestad, Eldar Skar, Ane Dahl Torp, Ragnhild Gudbrandsen, Ingeborga Dapkunajtě, Kristin Braut-Solheim, Selome Emnetu, Daniel Rusten Larsen, Vegar Hoel, Veslemøy Mørkrid, Sondre Larsen, Sergej Merkusjev, Ella Malia Prince, Janne Heltberg, Lisa Loven Kongsli, Elishan Naurbiev, Hippolyte Girardot, Stig Ryste Amdam, Morten Svartveit, Lenn Kudrjawizki, Krzysztof Pieczyński, Johannes Gjessing, Per Gørvell, Harald Rosenstrøm, Nigel Whitmey, Oddgeir Thune, Erik Aleksander Schjerven, Annika Hallin, Emil Johnsen, Sara Khorami, Aslak Eriksrud, Halvor Tangen Schultz, Sverre Anker Ousdal, Vera Rudi, Ivan Mathias Petersson, Vytautas Kaniušonis, Alexej Manvelov, Madalena Helly-Hansen, Torbjørn Davidsen, Ulrik Skage, Kate Pendry, Lisa Cooper, Rubert Moses, Kristin Skogheim, Sajid Malik, Torgeir Reiten, Pia Borgli, Hanne Gjerstad Henrichsen, Jonas Bergland, Yama Wolasmal, Anne Grosvold, Irina Kara, Øystein Røger
(další profese)
 • Dudek
  ****

  Okkuper vypadá jako by byl založený na nedávných skutečnostech a působí děsivě realistickým dojmem. Konfrontace tichého ruského nátlaku a norského navazování na politiku appeasementu je tu zobrazena nadmíru působivě zejména kvůli pomalému vývoji situace, který nemíří k pozitivní katarzi, ale propadá se do stále větší a bezvýchodnější deprese. Celkovému dojmu napomáhají silné postavy, které jsou značně nevyhraněné, jsou neustále rozervané vnitřními dilematy a vzhledem k nepříjemným posunům situace dochází k vývoji jejich postojů. Důležitý je i fakt, že seriál rozděluje hlavní pohled mezi několik hlavních postav, z nichž každá má své vlastní motivace (většinou nepochopené okolím), ale hlavně každá pochází z odlišného pracovního prostředí. Díky tomu nemá Okkupert problém s kolísavým tempem a nemusí se soustředit jen na politické dialogy, které postrádají sílu čistě politických seriálů jako je House of Cards nebo Borgen. Výtku však lze mít k Djuptvikovi, který v několika prvních dílech funguje jako hlavní tmel mezi jednotlivými zatím nepospojovanými postavami. Jeho neustálá přítomnost a vstup do děje v případě neřešitelných problémů mezi oběma stranami působí po chvíli trochu otravně. Snad jediná scéna, kde se nečekaně nenachází je, když Wenche hovoří se svým lékařem… I když i tam se to „dalo“ čekat: „Bohužel rakovina se již dostala do finální fáze, tohle dokáže vyřešit už jenom Djupvik.“(11.5.2016)

 • InJo
  ****

  Skvěle zvládnutý politický thriller na hodně palčivé téma. Velice chytrý, promyšlený, napínavý i svižný. Asi nejvíce se mi na tom líbí náramně důsledná a komplexní práce s problematikou národního odboje, (teroristické) domobrany a (zdánlivé) vlastizrady. Moc se těším na druhou sérii, která by mohla být (vzhledem k událostem konce první řady) ještě lepčejší... S01: 80 %(5.2.2017)

 • jhr
  *

  Stupidní zápletka, která nedává moc velký smysl. Proč by Rusové dělali špinavou práci za EU a napadali Norsko? Kvůli ropě? Rusko má přece ropy a zemního plynu dost a podobné rozhodnutí Norska ukončit těžbu by mu naopak jen prospělo, protože by celá Evropa byla závislá právě na Rusku! Na straně Ruska bych naopak takový krok Norska podpořil s cílem uškodit právě EU.(7.1.2017)

 • Fretakata
  odpad!

  Co toto je?!? Namet je slabomyselny. Norska vlada spacha politicke harakiri tym, ze krajinu oberie o zasadny (mozno najsilnejsi) zdroj prijmu. EU si moze ropu kupit (napr. od Ruska, furt lepsie nez dat im pod kontrolu aj norske zdroje) a namiesto obchodu poziada svojho nepriatela - Rusko - o to, za co ho predtym "potrestala" (hosp. sankcie nahlas za Krym, potichu za Ukrajinu, min. na Kryme by uz zrejme mali zakladnu NATO) - o vojensku intervenciu !I - u svojho priatela !!! (clen NATO, hospodarsky spolupracuje s EU, bolo by clenom, keby obcania v referende 2x neodmietli vstup do EÚ). A Rusko? Namiesto toho, aby sa tesilo, ze odpadol konkurent, zacne plnit zelanie svojo nepriatela - EU a vojensky obsadzovat Norsko ?!? Aauuuu ! Ibaze by slo o propagandu tvorcov filmu - take nasadzovanie psej hlavy na EU a este vacsej na Rusko. Take stupidne kombinacie by pokazili aj scifi. Sori, tuto vec urobili nekukatelnou. Pobavilo ma, akoze" USA vystupilo z NATO", heh, tym by sa cela hra rozpadla.(29.1.2017)

 • dr.fish
  ****

  To si takhle jednou řeší pan premiér zelenou energii a jak si Norsko bude ekologicky žít, a najednou se mu jeho dílo začne rozsýpat pod rukama. Octne se sám se svou zemí v politické izolaci a Rusko mu činí návrhy, které se nedají odmítnout. Pod hrozbou konfliktu. Rusko jen brání své zájmy, pak chrání i norskou demokracii, pak sleduje většinu důležitých osob a .....než se pan premiér naděje, občané státu ho označují za kolaboranta. Náhle nejde o komfort života obyvatel, ale o existenci samotného státu. Moc pěkně a pomalu vysledovaná vytrvalá podvratná činnost ruských složek, na kterou je každá demokracie už z principu krátká, jelikož se nedokáže na protiopatřeních demokraticky shodnout. Myslím, že toto je ten správný seriál, který má Evropu varovat co jí ze strany Ruska může hrozit. Na co válka, destabilizace, stačí klasický satelitní stát, vazal, který podpoří, zásobuje, přikyvuje. Známe to z vlastní historie že? 80%(8.1.2017)

 • - Alexej Manvelov si už jednou roli bodyguarda zahrál, a to v Případech Anniky Bengtzonové - Studio Sex (2012), kde se objevil hlavně v závěru filmu. (Cheeter)

 • - Seriál vyvolal ještě před svou premiérou v roce 2015 nevoli ruského ministerstva zahraničních věcí, neboť Rusko zobrazuje jako agresora. „Je rozhodně politováníhodné, že v roce sedmdesátého výročí vítězství v druhé světové válce se autoři seriálu, kteří jako by zapomněli na hrdinské přispění sovětské armády k osvobození severního Norska od nacistických okupantů, rozhodli v duchu nejhorších tradic studené války děsit norské publikum neexistující hrozbou z Východu," vyjádřil se tehdy pro agenturu AFP ruský velvyslanec v Oslu Vjačeslav Pavlovskij. (Kaufman)

 • - Ve scéně v restauraci je vidět ruská a norská vlajka, přičemž ta ruská, je vyvěšena obráceně, než by měla být, což se považuje za urážku. (Cheeter)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace