Reklama

Reklama

Okupace

(seriál)
  • Norsko Okkupert (více)
Norsko / Francie / Švédsko, (2015–2020), 18 h (Minutáž: 45 min)

Hrají:

Henrik Mestad, Eldar Skar, Ingeborga Dapkunajtě, Ane Dahl Torp, Selome Emnetu, Janne Heltberg, Ragnhild Gudbrandsen, Vegar Hoel, Kristin Braut-Solheim (více)
(další profese)

Série(3) / Epizody(24)

Desetidílný norsko-švédský thriller Okupace vznikl podle námětu spisovatele Joa Nesboho, jenž se také podílel na scénáři. Příběh, zasazený do blízké budoucnosti, vypráví o hypotetické okupaci Norska Ruskem. Nově zvolená norská vláda, zaměřená na ochranu životního prostředí, zastaví těžbu ropy a vývoz ropných produktů. To samozřejmě způsobí otřes v celé Evropské unii. Rusko vyjde vstříc požadavkům EU s tím, že jeho vojska vstoupí na norské území. Jelikož Spojené státy americké již nejsou členem NATO, je severská země odkázána sama na sebe. Dramatické události na sebe nenechají dlouho čekat. Brzy je totiž unesen norský premiér Jesper Berg... Pozoruhodné televizní dílo tvoří originální umělecký komentář k současnému politickému uspořádání světa a jeho bezpečnostním rizikům. Dotýká se tématu kolaborace, stinných stránek diplomacie i novodobých metod vedení válečného konfliktu, který zdaleka nespočívá jen v použití zbraní. (Česká televize)

(více)

Recenze (130)

Praxis 

všechny recenze uživatele

Začátek se rozjíždí v hodně pomalém tempu, nicméně od poloviny je to takový masakr, který směřuje k naprosto šíleně vyhrocenému finálu, že jsem místy ani nedýchal. Sakra se těším na druhou řadu. Opravdu mistrovský kousek ze severu Evropy, který zároveň děsivě ukazuje současný politický svět. Hybridní válka v přímém přenosu. Jen upřímně doufám, že se tohle nezačne v blízké budoucnosti objevovat v Litvě nebo Estonsku než v celkem mírumilovném Norsku. 87% ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Zajímavé téma, nezajímavé zpracování. 1) Spoiler. Základní východiska příběhu nedávají smysl._____ a) Útlum těžby ropy přece neproběhne ze dne na den, je to spíš záležitost několka desítek let, tím spíš, když na dodávkách závisí další země._____ b) Jak se podařilo Norům zbavit se přes noc závislosti na motorové naftě například v dopravních prostředcích?_____ c) Představa Ruska jako poslušného pejska Evropské Unie je vskutku zábavná. Jaký zájem by mělo Rusko na udržení norské těžby, která mu konkuruje?_____ 2) Logické lapsy jsou i v samotném příběhu._____ 3) Když vypneme kritické myšlení, zůstane nám ke sledování zajímavý příběh, zvláště pro národy, které mají podobnou historickou zkušenost. Praxi bezohledné mezinárodní politiky zobrazuje film vskutku výstižně. Vůbec nemám pocit, že by šlo o politickou fikci._____ 4) Bohužel však celé zpracování je neobyčejně fádní a jednotvárné. Jako když dostanete na talíř flák dobře uvařeného hovězího se suchými bramborami, bez másla, bez koření, bez chutě. Silné emocionální situace prošumí jen tak mimochodem a divák, který se jen na okamžik ohlédne, si jich ani nevšimne. Nabízí se srovnání se šťavnatým americkým počinem House of Cards._____ 5) Z herců mě vedle spousty zajíčků zaujal především pěkný 32letý Eldar Skar (bodygurd zprostředkovatel Djupvik)._____ 6) Psáno po první řadě. ()

Reklama

InJo 

všechny recenze uživatele

Skvěle zvládnutý politický thriller na hodně palčivé téma. Velice chytrý, promyšlený, napínavý i svižný. Asi nejvíce se mi na tom líbí náramně důsledná a komplexní práce s problematikou národního odboje, (teroristické) domobrany a (zdánlivé) vlastizrady. Moc se těším na druhou sérii, která by mohla být (vzhledem k událostem konce první řady) ještě lepčejší... S01: 80 %; S02: 80 % ()

joker.george 

všechny recenze uživatele

Pocit frustrace a bezmoci, že nejde namířit na konkrétní viníky a jedním výstřelem situaci a problémy vyřešit, postupně nabírá na síle. Také napětí a kvalita seriálu stoupá díl od dílu, i když se ani u jednoho úplně nevyužije jeho potenciál. Zastoupení postav je dostatečně rozmanité na to, aby si každý našel tu, která mu nejvíce vyhovuje. Jen bych se chtěl častěji podívat i na opačnou stranu barikád, ať už by šlo o ruskou nebo evropskou. ()

Jizni Tlapa 

všechny recenze uživatele

Až do třetího dílu se to ve mně mlátilo a přiznám se, že bylo párkrát zatraceně blízko k tomu, to prostě vypnout. Od čtvrtého dílu se to však krásně rozjelo do úžasného zážitku... Napínavé, s neokoukanými gsichty, akční, dobře scénaristicky postavené a hlavně geniálně nápadné...Druhá série je už tak po jistotě.. ()

Galerie (85)

Zajímavosti (7)

  • Seriál vyvolal ještě před svou premiérou v roce 2015 nevoli ruského ministerstva zahraničních věcí, neboť Rusko zobrazuje jako agresora. „Je rozhodně politováníhodné, že v roce sedmdesátého výročí vítězství v druhé světové válce se autoři seriálu, kteří jako by zapomněli na hrdinské přispění sovětské armády k osvobození severního Norska od nacistických okupantů, rozhodli v duchu nejhorších tradic studené války děsit norské publikum neexistující hrozbou z Východu," vyjádřil se tehdy pro agenturu AFP ruský velvyslanec v Oslu Vjačeslav Pavlovskij. (Kaufman)
  • Ruské vrtulníky, které v této epizodě útočí na norskou námořní těžební plošinu, jsou KA-52 Alligator (bitevní vrtulník se dvěma protiběžnými rotory) a Mil Mi-17 (výsadkový vrtulník). (Rudy_742)

Související novinky

Přehlídka Scandi v deseti českých městech

Přehlídka Scandi v deseti českých městech

14.01.2017

Třetí ročník přehlídky současného severského filmu Scandi představí v kinech nové tituly i tvůrce. Skandinávský rodinný film, komedie, současné i historické drama, horory i detektivky. Zástupci všech… (více)

Reklama

Reklama