Okupace (TV seriál)

• Švédsko

Ockuperad

Occupied

Drama / Thriller

Norsko / Francie / Švédsko, 2015–2017, 13 h 30 min (Minutáž: 45 min)

Eldar Skar, Henrik Mestad, Ingeborga Dapkunajtě, Ane Dahl Torp, Janne Heltberg, Selome Emnetu, Kristin Braut-Solheim, Veslemøy Mørkrid, Ragnhild Gudbrandsen, Alexej Manvelov, Ella Malia Prince, Stig Ryste Amdam, Oddgeir Thune, Sondre Larsen, Daniel Rusten Larsen, Kristin Skogheim, Hippolyte Girardot, Ulrik Skage, Vegar Hoel, Hans Olav Brenner, Lisa Loven Kongsli, Sergej Merkusjev, Morten Svartveit, Britt Langlie, Morten Traavik, Lydia Indjova, Elishan Naurbiev, Øystein Røger, Lenn Kudrjawizki, Krzysztof Pieczyński, Johannes Gjessing, Per Gørvell, Harald Rosenstrøm, Nigel Whitmey, Erik Aleksander Schjerven, Annika Hallin, Emil Johnsen, Sara Khorami, Aslak Eriksrud, Halvor Tangen Schultz, Sverre Anker Ousdal, Vera Rudi, Ivan Mathias Petersson, Vytautas Kaniušonis, Madalena Helly-Hansen, Torbjørn Davidsen, Kate Pendry, Lisa Cooper, Rubert Moses, Sajid Malik, Torgeir Reiten, Pia Borgli, Hanne Gjerstad Henrichsen, Jonas Bergland, Yama Wolasmal, Anne Grosvold, Irina Kara-Mosko, Naeem Azam, Tom Audenaert, Timur Magomedgadzhiev, Filip Peeters, Mehdi Nebbou, Nathalie Roussel, Fredrik Steen, Ville Virtanen, Irina Eidsvold Tøien, Thomas Chr. Hansen, Ragnhild Gudbrandsen (a.z.), Vegar Hoel (a.z.), André Sørum, Kenan Ibrahimefendic, Bram De Maere, Kjærsti Odden Skjeldal, Roar Kjølv Jenssen, Thea Green Lundberg, Morten Pedersen, Sacha Slengesol Balgobin

Norsko se octlo v prekérní situaci a nálada obyvatelstva je nevalná. A otrocká poslušnost jedinců vůči těm, kteří se jakýmkoli způsobem dostanou k moci, se dostavuje záhy. Spojenectví mezi EU a Moskvou utužila ropa, především ve prospěch vyšších, nadnárodních cílů. Ve skutečnosti je to politika dvojí tváře bruselských eurokratů. Stojí za to připomenout. Asi tak jako Mnichov, kdy Francie a Velká Britanie také Čechoslováky zradila. Není sporu o tom, že zacílením i formou seriál varuje před nebezpečím z Ruska. Celkově svérázný experiment, byť se děj odehrává v časech, které teprve přijdou. Nemám nic proti pravděpodobnosti něčeho, pokud to působí alespoň trochu přesvědčivě, přestože to je fabulace. Ach ano, tak trochu kocourkov, třebaže v řemeslné kvalitě.(8.3.2017)

Chyba, očekávat od toho ruskou invazi ve smyslu Red Dawn. Studené válce odzvonilo a metody konfliktu jsou mnohem sofistikovanější. Norové se toho nebáli a servírují dost možná nejzásadnější politický komentář dneška. Překonat zdánlivě nekonečné první čtyři díly, kdy se pomalu nahazuje zápletka a představuje plejáda hrdinů, z nichž za hlavního si můžete vybrat kohokoliv dle libosti, je po zásluze odměněno druhou polovinou, kdy pomalé tempo sice nezrychlí, ale tvůrci začnou velmi bedlivě budovat ucelený obraz fungování moderní války, která nemusí nutně znamenat řinčení zbraněmi, odhalují sílu a slabiny diplomacie, a že papírová spojenectví nemusí nutně vždy znamenat spolehlivost v opravdovém střetu. Otázky kolaborace a státem (ne)posvěcených buněk domobrany na hraně terorismu included. 4 a ½. (Prozatím, slíbená druhá sezóna dává tušit pořádné grády.)(8.4.2016)

Chápu, že v současné době existuje jistá poptávka po tom, aby v roli těch ošklivých vykonavatelů zlé vůle byli právě Rusové, nicméně je třeba si přiznat, že i sebelepší konstrukce musí vycházet z bezchybných předpokladů. Je totiž dosti absurdní si myslet, že právě oni by dělali "špinavou práci" pro jiné evropské země, navíc v situaci, kdy mnohé z nich jsou zásadně závislé právě na jejich ropě a plynu, nikoli na norských, jak je zde prezentováno. V tomto směru to může být vnímáno i jako docela zjevná provokace. Nicméně, když odhlédnu od některých nepříliš logických předpokladů, tak pokud by se našla nějaká opravdu věrohodná záminka k takovému postupu ze strany jakékoli mocnosti, může tento velmi barevný pohled na následné dění být jeho celkem realistickou a promyšlenou ukázkou. Atmosféra balancování nad propastí, ve chvíli, kdy navíc nelze vůbec nikomu věřit, je vynikající. Jednání postav je uvěřitelné a jejich motivace dávají smysl, i když s nimi vždy nemusí všichni souhlasit. Vyznění téměř všech jednotlivých činů je podáno nejednoznačně a ponecháno soudu diváka, což dává prostor pro různé interpretace, v nich nejblíže hrdinům jsou zřejmě ti, kteří by většinou lidí byli vždy považováni za zrádce či nepřátele, a to na obou stranách. 70 %(7.2.2017)

• bloodcountes

Zatím jenom první díl a bububu rusáci - och jak moderní - a taky by mě hrozně zajímalo, kde jsou všichni ti hnědáci, kteří zamořují Norsko už teď a kteří totálně ovládnou a zamoří norsko, pokud se nestane nějaký zázrak... Že by scénáristi vymysleli nějakej zázrak? Uvidíme, v prvním dílu o tom nepadlo jediný slovo.--No pokračuje to čím dál líp. Jsou tu nelegální přistěhovalci, kteří se mísí do civilního obyvatelstva a tvoří spící agenty a vojáky, ale nejsou to arabové, nývrž nelogicky Rusové, jsou tu deportace, kdy domovská země nechce přijmout imigranty zpátky a tak jsou vytvářena záchytná místa pro ilegální přistěhovalce, ale nejdsou to hnědáci, ale nelogicky Rusové. Prostě místo afrošů a arabů jsou to tady pořád ti Rusáci. Nechápu, co tím chtějí tvůrci říct nebo čeho chtějí dosáhnout, ale přijde mi to jako vrchol všeho kreténského kreténismu....Anebo to má bejt jako alegorie, kdy ve skutečnosti myslej hnědáky, ale kvůli zločineckému multi korektivismu, který je ideologií reálných okupentů, to nesmějí říkat nahlas? Ano, TOMU říkám pořádná okupace, vedlle které je ta seriálová jenom dětská legrácka. Fuj, že na to norové mají žaudek............no možná že okupanti přikázali a tak musí:( Takže v tomhle příápadě je mi totálně fuk, jaký profesní kvality dílko má, je to nemožná sračka a jak jsem rozčílená, tak bych řekla i odpad. Mentálně morální odpad.(9.2.2017)

Je to politický sci-fi, takže sice jsou úvodní východiska poněkud nepravděpodobný, ovšem není to dokument, že, čili to můžeme těžko seriálu vyčítat... Je to opět velmi dobře vysoustruženej seriál s napínavým dějem, výbornými herci - premiér, Sidorova, Djupvik, novinář - dobrým intrem atd., jak už mají seveřané ve zvyku. Vůbec je zajímavý, jak dokážou umně zpracovávat politiku a taky roli médií do seriálů... Nesbo prostě má talent nejen na detektivky. P.S. ČT už by si mohla vyhradit pravidelný čas pro skandinávský seriálový koutek, kvalita jistě není náhodná. Škoda jen, že obráceně by měli mnohem větší problém v současné české tvorbě najít tolik skvostů...(11.2.2017)

• - Seriál vyvolal ještě před svou premiérou v roce 2015 nevoli ruského ministerstva zahraničních věcí, neboť Rusko zobrazuje jako agresora. „Je rozhodně politováníhodné, že v roce sedmdesátého výročí vítězství v druhé světové válce se autoři seriálu, kteří jako by zapomněli na hrdinské přispění sovětské armády k osvobození severního Norska od nacistických okupantů, rozhodli v duchu nejhorších tradic studené války děsit norské publikum neexistující hrozbou z Východu," vyjádřil se tehdy pro agenturu AFP ruský velvyslanec v Oslu Vjačeslav Pavlovskij. (Kaufman)

• - Alexej Manvelov si už jednou roli bodyguarda zahrál, a to v Případech Anniky Bengtzonové - Studio Sex (2012), kde se objevil hlavně v závěru filmu. (Cheeter)

• - Ve 2. sérii používají politici a hnutí Svobodné Norsko ke komunikaci na PS4 českou hru „DayZ“  od studia Bohemia Interactive Studio, která původně vznikla pod stejným názvem jako modifikace pro hru „ArmA 2“. Modifikace „DayZ“ je známá tím, že výrazně zvýšila prodeje „Army 2“. „DayZ“ patří mezi MMO hry s otevřeným světem a nádechem survival hororu. (CRUZ05)