Okupace (TV seriál)

Ockupationen

• angličtina

Occupied

Drama / Thriller

Norsko / Francie / Švédsko, 2015–2020, 18 h (Minutáž: 45 min)

Henrik Mestad, Eldar Skar, Ingeborga Dapkunajtě, Ane Dahl Torp, Selome Emnetu, Janne Heltberg, Ragnhild Gudbrandsen, Vegar Hoel, Kristin Braut-Solheim, Ella Malia Prince, Alexej Manvelov, Veslemøy Mørkrid, Stig Ryste Amdam, Ulrik Skage, Oddgeir Thune, Hippolyte Girardot, Sondre Larsen, Daniel Rusten Larsen, Kristin Skogheim, Hans Olav Brenner, Lisa Loven Kongsli, Sergej Merkusjev, Morten Svartveit, Thea Green Lundberg, Britt Langlie, Morten Traavik, Lydia Indjova, Elishan Naurbiev, Marianne Mørk Larsen, Øystein Røger, Filip Peeters, Mads Sjøgård Pettersen, Darja Ekamasova, Madalena Helly-Hansen, Lenn Kudrjawizki, Krzysztof Pieczyński, Johannes Gjessing, Per Gørvell, Harald Rosenstrøm, Nigel Whitmey, Erik Aleksander Schjerven, Annika Hallin, Emil Johnsen, Sara Khorami, Aslak Eriksrud, Halvor Tangen Schultz, Sverre Anker Ousdal, Vera Rudi, Ivan Mathias Petersson, Vytautas Kaniušonis, Torbjørn Davidsen, Kate Pendry, Lisa Cooper, Rubert Moses, Sajid Malik, Torgeir Reiten, Pia Borgli, Hanne Gjerstad Henrichsen, Jonas Bergland, Yama Wolasmal, Anne Grosvold, Irina Kara-Mosko, Naeem Azam, Tom Audenaert, Timur Magomedgadzhiev, Mehdi Nebbou, Nathalie Roussel, Fredrik Steen, Ville Virtanen, Irina Eidsvold Tøien, Thomas Chr. Hansen, Ragnhild Gudbrandsen (a.z.), Vegar Hoel (a.z.), André Sørum, Kenan Ibrahimefendic, Bram De Maere, Kjærsti Odden Skjeldal, Roar Kjølv Jenssen, Morten Pedersen, Sacha Slengesol Balgobin, Nasrin Khusrawi, Magnus Aasheim, Ramunas Cicenas, Sergej Vasilkov, Kathrine Johansen, Sjur Vatne Brean, Gabija Jaraminaite, Audun Karl Hanssen, Kyrre Haugen Sydness, Valeriu Andriuta, Valentina Alexeeva, Kai Kennet Hanson, Aldona Vilutytė, Rimante Valiukaite, Torstein Bjørklund, Lars Arentz-Hansen, Severina Spakovska, Oscar Ducasse, Arvydas Dapsys, Paulius Markevičius, Harald Sørlie, Assad Siddique, Janne Heltberg (a.z.), Dennenesch Ninnig, Leonardas Pobedonoscevas, Rimantas Pelakauskas, Trond Teigen, Isabel Beth Toming, Jane Perry, Jamal Miad, Tor Sigbjørnsen, Galvan Mehidi, Aslak Maurstad, Øyvind Mørk, Loekke Calle, Jonathan Espolin-Johnson, Martin L. Lotherington, Anders Vegdal Bjerke

Je to politický sci-fi, takže sice jsou úvodní východiska poněkud nepravděpodobný, ovšem není to dokument, že, čili to můžeme těžko seriálu vyčítat... Je to opět velmi dobře vysoustruženej seriál s napínavým dějem, výbornými herci - premiér, Sidorova, Djupvik, novinář - dobrým intrem atd., jak už mají seveřané ve zvyku. Vůbec je zajímavý, jak dokážou umně zpracovávat politiku a taky roli médií do seriálů... Nesbo prostě má talent nejen na detektivky. P.S. ČT už by si mohla vyhradit pravidelný čas pro skandinávský seriálový koutek, kvalita jistě není náhodná. Škoda jen, že obráceně by měli mnohem větší problém v současné české tvorbě najít tolik skvostů...(11.2.2017)

• UncleG

Hele já nevím. Možná už jsem fakt nerudnej stařec, kterýho nedokáže nic nadchnout. Jenže mě prostě nedokáže upoutat politickej seriál, kde základní premisa tak strašlivě šustí papírem, že přes ten šustot skoro není slyšet herce. Takže si trošku zaspoilerujme: Jasně, v Dánsku objevili nový zdroj ekoenergie založenej na nějakým pseudo-mumbo jumbo blábolu, shodou okolností tam vyhrál volby zelenej fanatik a rozhodl se vydírat celou Evropskou Unii tím, že okamžitě uzavřel dánský ropný kohouty. To se samozřejmě zabedněcům z EU nelíbí, hrozí energetická krize a tak se čelní představitelé rozhodnou, že nechají Dánsko okupovat Ruskem, aby mohlo černé zlato dál vesele proudit do našich nekonečně žíznivých fosilních tepen.. Ehm... COŽE? Takže popořadě: Vydírat Evropskou Unii tím, že způsobíte energetickou krizi a ze dne na den závažným způsobem poškodíte ekonomiku celýho kontinentu? To musíte bejt už opravdu nepříčetnej. Ale i kdyby se v čele demokratickýho státu octnul blázen, místní politická mašinerie už by si našla způsob, jak se případnýho magora zbavit. Absolutně nevěřím tomu, že by takový rozhodnutí získalo jakoukoli politickou podporu a ža by "pan premiér" neskončil hned druhej den jako manager městský skládky někde u městečka Bloeslunde. No a pak tady máme ty Rusáky, že? Jasně, protože v případě hrozící krize si Evropa natáhne za svý hranice ještě větší problém. Nehledě na to, že kdyby už Švábi v tom Dánsku byli, rozhodně by neřešili nepohodlného politického protivníka nějakým zastrašováním. Tohle prostě není ruský způsob řešení problémů. Pokud by se do věci opravdu vložil Ivan, pan premiér by se v žádným případě nedožil konce prvního dílu. Buď by s ním spadnul vrtulník nebo by třeba omylem pozřel bagetu s příchutí plutonia. "Problém vyřešen. Drugoj..." Závěrem: Tohle je celý tak strašně nepravděpodobný a vycucaný z Nesbova paralytického údu, že jakýkoli další mikroděje v rámci politického "propletence" pro mě postrádají smysl. Nehledě na to, že je to celý docela únavný a první série naprosto nic nevyřeší.(27.4.2017)

Nemá zmysel komentovať, či dianie v seriáli kopíruje správanie niektorých krajín. No treba uznať, že jednotlivé modelové situácie boli vykreslené veľmi dobre. Prvé dve série boli výborné, tá paranoja a bezmocnosť... Tretia ma už tak nezaujala. A to som sa tu obával politiky. Zbytočne. Severania to skrátka s drámou vedia. Slušný nadpriemer. 80/100(5.9.2020)

Tak takhle by to nějak mohlo být...Taková ta křehká linka mezi mírem a konfliktem zvláště, když zde nejsou jen nějaké vymyšlené státy, ale přímo reálnost, které jsou tak blízko nás...Nezávislé Norsko, Rusko, EU, USA atd...Nejde o úplnou autenticitu, ale je tam vše, co se klidně můžeme doslechnout zítra ve zprávách...Jsem zvědav jestli dojde k druhé sérii...Ne každému takový seriál sedne, ale člověk si opravdu hned uvědomí, že stačí málo a je průser jako mraky...Zvláště v dnešním světě...(31.1.2016)

Hned na začátku seriálu nám je velmi stručně načrtnuta fiktivní zápletka a rozehrává se politický boj Davida a Goliáše. Jakmile diplomatická jednání selhávájí, situace eskaluje v otevřený odpor proti okupantské mocnosti (která by českému divákovi nemusela být uplně cizí). Toť jednoduchá zápletka, ve které se objevuje hned řada postav, se kterými se můžete ztotožnit a postupem času chápat jejich konání, které v žádném z nich neshledávám jako černobílé. Když se pozorně prokoušete vlažným startem, budete si v druhé půlce mlaskat blahem a poslední dva díly se budete modlit za stejně našlapané pokračování. Jako velký fanoušek Nesba nemůžu dát méně jak 85%(3.5.2016)

• - Ve 2. sérii používají politici a hnutí Svobodné Norsko ke komunikaci na PS4 českou hru „DayZ“  od studia Bohemia Interactive Studio, která původně vznikla pod stejným názvem jako modifikace pro hru „ArmA 2“. Modifikace „DayZ“ je známá tím, že výrazně zvýšila prodeje „Army 2“. „DayZ“ patří mezi MMO hry s otevřeným světem a nádechem survival hororu. (CRUZ05)

• - Alexej Manvelov si už jednou roli bodyguarda zahrál, a to v Případech Anniky Bengtzonové - Studio Sex (2012), kde se objevil hlavně v závěru filmu. (Cheeter)

• - Seriál vyvolal ještě před svou premiérou v roce 2015 nevoli ruského ministerstva zahraničních věcí, neboť Rusko zobrazuje jako agresora. „Je rozhodně politováníhodné, že v roce sedmdesátého výročí vítězství v druhé světové válce se autoři seriálu, kteří jako by zapomněli na hrdinské přispění sovětské armády k osvobození severního Norska od nacistických okupantů, rozhodli v duchu nejhorších tradic studené války děsit norské publikum neexistující hrozbou z Východu," vyjádřil se tehdy pro agenturu AFP ruský velvyslanec v Oslu Vjačeslav Pavlovskij. (Kaufman)