Taxi do Tobruku

• Francie Un taxi pour Tobrouk (více)

Příběh hrdinů filmu Taxi do Tobruku se odehrává v říjnu roku 1942 v Libyi okupované německými jednotkami. Z jedné bojové akce komanda z Long Range Desert Group, zůstali jen čtyři muži. Když jim nepřátelské letadlo zničí auto, zůstávají ztraceni v poušti bez vody a radiového spojení. Jediné, co jim zbývá, je jít pěšky do El Alameinu. Stopy auta je zavedou k německé hlídce, která právě bezstarostně odpočívá v dunách pouště… Film je adaptací románu Reného Havarda a vychází z osudů příslušníků francouzských odbojových sil (FFL), kteří v rámci britských speciálních jednotek (Special Air Service) prováděli sabotáže na německých jednotkách Afrika Korpsu generála Rommela v letech 1942–43. Do hlavních rolí obsadil režisér Lina Venturu a Charlese Aznavoura. (Česká televize)

ostravak30

Michel Audiard se zjevně do Afriky vracel rád. Jeho 100 000 dolarů na slunci nebo Mrchožrouti se také odehrávají v Africe. Taxi do Tobruku je o skupině vojáků, kteří se snaží přežít pouť přes rozžhavené písky. A ještě mají zajatce. Je to film, který připomíná, jak náročné, ale hlavně odlišné bylo v 2. světové válce bojovat na zcela jiném poli než je to evropské. Měnily se podmínky i lidé. Voda, horko, to vše (ne)bylo samozřejmostí. Film je skvěle obsazen a jde opravdu o drama, ve kterém si filmaři najdou prostor i na lehkou zábavu. Zároveň se tu diskutuje na téma, jak musí vojáci spolupracovat s nepřítelem, když jim jde o stejnou věc. A když potřebujete přežít a nepřítel přežití zajišťuje, tak musí nenávist a touha po pomstě jít stranou. ()

pafka

Zpusob, jak se da presvedcive, ale v zasade odlehcene, vypravet pribeh lidi, kteri jsou na hranici smrti kazdou chvili, je presne ten, ktery ma u me zelenou a ja se bavim cely film. Tohle lidstvi me v mnoha valecnych filmech chybi a nakonec to neni ani tak presvedcive. Podobny film Stalag 47. Taky mnoho odlehceni, ale s temi lidmi na platne ten pribeh prozijete. ()

zigy

Jaká škoda, že tenhle film nemá původní dabing! Kromě Krugera a Ventury jsou ostatní členové výpravy zoufale nevýrazní, což by právě starý dabing o dost vylepšil....i tak je to film rozhodně hodný naší pozornosti, navíc s hodnotnou hlavní myšlenkou vyjádřenou v jednom výroku z filmu: "Lidi se mají zabít dřív, než je poznáš." Dojem kazí někdy až nesnesitelně pomalé tempo filmu a tragické výkony dabérů s čestnou výjimkou Michala Dlouhého. Dialogy jsou však dobře napsané a mají svoji hloubku. Konec filmu je úderný a zasáhne vás v srdci. ()

brasek

Vojnová road movie s klasickým hereckým obsadením, veľa sa nebojuje ale snímok je vyrozprávaný zaujímavo. Spokojnosť. ()

Winster

Asi bych nechtěl hrát toho vojáka ve svetru....Jinak stejné a jiné jak všecky ostatní filmy z ,,písku druhé světové"...auto, písek, benzín. voda...XXX km od cíle. ()

PTuranyi

Výborný vojnový film. Dráma 4 francúzskych vojakov snažiacich sa dostať cez púšť z obsadeného Tobruku späť na spojenecké územie. Cestou zajmú nemeckého dôstojníka, s ktorým sa musia deliť o vodu a stravu. Počas cesty sa medzi nimi vytvorí vzťah, ale ich cesta nemá šťastný koniec. ()

Sa.sa

Dobrý film o cestě pouští zpět do bezpečí... Ten konec stál za to teda a chudáci... (a opravdu jsem takový nečekal) No ale alespoň jeden to přežil a vrátil se zpět do Francie... ()

Cesty timem

Můj oblíbený Lino Ventura občas nevolí film, který by byl šálkem mého čaje. Někdy hodně politický až k nepochopení nebo tady válečný. Z těchto témat mám raději spíše dokumenty. A to si Lino prý pečlivě vybíral filmy, což ale můžu potvrdit, protože jsou bez výjimky kvalitní a pro mne zajímavé a záživné kromě pár výjimek. No ale každému se nezavděčíš co se týče témat, no... V tomto mne ale absolutně zaujal moment, kdy jeden z vojáků vylétne do povětří s minou a Lino s kolegou i v tomto okamžiku stojí bez hnutí jako by se nic nestalo. Ano kdyby se hnuli, následovali by toho nešťastníka. Ale sakra představte si sebe, jak to ustojíte bez leknutí a bez hnutí. To byl fakt moment, za který bych snad přidal jednu hvězdu. Možná příště a třeba se mi film i lépe trefí do nálady. ()

PORTER44

Válečné road movie čtyři Francouští vojáci po čase pět když zajmou němce ,bloudí pouští a hledají svoji základnu,válečná scéna žádná až na nějakou tu přestřelku herecké výkony v pohodě. ()

Luk8

Na inak veľmi dobrom filme v celku ma trochu sklamal koniec ktorý bol oproti celému filmu ktorý sa miestami až vliekol veľmi urýchlený. Film ale aj tak naplnil moje očakávania a vynikajúco podal že spolu bojujeme len preto že sa dobre nepoznáme. ()

Zemřel herec Hardy Krüger

Zemřel herec Hardy Krüger