Mapy ke hvězdám

• Kanada Maps to the Stars (více)

Dr. Stanford Weiss (John Cusack) a jeho manželka Christina (Olivia Williams) jsou typickými představiteli hollywoodské rodinné dynastie. Ale rozhodně nejsou typickou rodinou. On je psychoterapeutem pečující o hollywoodské hvězdy a také autorem úspěšných motivačních knih, které mají jejich čtenářům zajistit více dokonalý a šťastný život. Christina se zase snaží rozvíjet hereckou kariéru jejich třináctiletého syna Benjieho, který je dětskou hvězdičkou a zároveň byl od devíti let na protidrogové odvykací kúře. Kdežto dcera Agatha (Mia Wasikowska) byla pro změnu propuštěna z léčebny, kde se léčila z pyromanie a vrací se zpět do rodiny. Agatha se po návratu stane osobní asistentkou jedné z otcových hvězdných klientek, stárnoucí herečky Havany Segrand (Julianne Moore). Ta se neustále vyrovnává se slávou své mrtvé matky. I proto urputně usiluje o natočení remaku filmu ze 60. let, který její matku proslavil. A aby toho na ni nebylo málo, musí čelit nočním návštěvám matčina přízraku. Jediným, kdo vidí životy hollywoodských hvězd a hvězdiček s nadhledem, je řidič limuzíny Jerome (Robert Pattinson). Ale i on touží po filmové slávě. (CinemArt)

Eddard

Cronenbergova odpověď na otázku: "Mají se slavní, krásní lidé (v Hollywoodu) opravdu lépe než my ostatní?" Posuďte sami. Mě osobně by jen zajímalo o jak velkou nadsázku (a zda vůbec nějakou) se u něj jednalo. Další důkaz toho, že Julianne Moore patří k absolutní špičce americké herecké školy, a že Cronenberg ani náhodou nepatří do starého železa (v tomto názoru se zde s jinými váženými komentátory rád rozcházím). 70% ()

viperblade

Zhlédnuto v kině. Nebudu si hrát, že jsem odborník na Cronenbergovi filmy, nicméně tohle je můj šestý kousek od tohoto režiséra a musím říct, že tohle je jeho typický rukopis. Takže já, při usednutí do sedačky, jsem tušil, co můžu čekat, respektive, že se může stát naprosto cokoliv a že musím číst mezi řádky, abych film jakžtakž pochopil, nicméně moji kamarádi, co se mnou byli, neměli tušení, do čeho jdou, takže si umíte představit jejich obličeje, jakmile film skončil… :-) Maps to the Stars pro mě byl zatím jeho "nejpochopitelnější" (je to vůbec slovo?) film, ale jen proto, že se točí kolem něčeho, co sleduju velmi pečlivě - Hollywoodu. Pokud čtete novinky o filmech, pamatujete si jméno toho týpka, co hrál tam v tom filmu a té žensky, co měla druhou roli v tomhle filmu, tak pravděpodobně vám neujdou ty lehké náznaky na různé celebrity a hlavně ta neskutečná satira na hollywoodskou smetánku. Kde každý je váš kamarád, když jste na vrcholu, ale to se v momentě může změnit… Myslím, že za nějakou dobu asi nakoukám vše, co David natočil a při té příležitosti si tuhle "laskominu" docela rád zopakuju. 75 %. ()

Spooner

Cronenberg už to tam prostě nemá. Zdánlivě je všechno na svém místě. Divná atmosféra, úchylné postavy, bizarní děj. Jenže bývalý režijní mág už zkrátka neumí s těmito atributy tak šikovně pracovat a spojit je do srozumitelného a koukatelného celku. Takhle tu zbylo jen chladné, sotva koukatelné nic, které člověk dokouká tak nějak s apatií a do druhého dne na něj zapomene. ()

Wacoslav1

Tak tohle byl naprostej masakr. Váhal jsem jestli na to jít nebyl jsem si jistej, ale pochybnosti smeteny. Je fakt, že nejvíc mě na to lákalo jméno režiséra říkal jsem si, že prostě není možný aby můj oblíbený psychopat David Cronenberg natočil vyloženou sračku a opravdu se tak nestalo. Navíc David neztratil nic ze svého šmrncu a pořád je to správnej úchyl co se nebojí řádně proprat i sebekontroverznější téma. Takže tentokrát poučka o tom, že incest (ať už chtěnej nebo nechtěnej) vám rozhodně dokonalou rodinu jak z Americkýho sitcomu nezajistí. Odvrácená tvář továrny na sny Cronenberg má koule a nebojí se do toho jít naplno spousta nadsázky pár dialogů co mě naprosto odrovnali a tak hnusný (rozuměj přesvědčivý) herecký výkony, že jsem se vracel z projekce fakt slušně rozebranej. Tohle jsem opravdu nečekal. Na čistých 5* to sice není, ale já tomu toho bůra střelím, protože jsem se dneska konečně dozvěděl co je to kurva ta narace a to přímo z úst toho nejpovolanějšího který mi to srozumitelně vysvětlil. Sice jsem to vůbec nepobral, ale koho to sere.95% ()

Davies182

Excellent. Sžíravá satira démona kapitalismu, vládnoucího povrchním celebritám v ulicích Beverly Hills. Všichni proti všem a každý sám za sebe aneb s Cronenbergem objevíte netušené levely sobeckosti. A taky prdící Julianne Moore, konečně. Fakt psycho, žánr experimentální fantasy nabírá zcela nečekaný směr. ()

venus

Stojí za zhlédnutí už jen kvůli Julianne Moore, která dokáže excelovat i v tak choré spleti duševní vyšinutosti. Cronenberg se pouští do reflexe nemocných duší, kterým ale ani za mák nerozumí. Cestičky tak vůbec nenavazují a celý snímek dohromady vůbec nehraje. Skvělé téma chorobného Hollywoodu zůstává absolutně nevyčerpané. ()

pepo

Cronenberga mam v kategorii hit or miss. Toto je nastastie ten prvy pripad. Prehliadka sialenosti a zakrytej tvare hollywoodu v uzasnom hereckom podani vsetkych zucastnenych. Najviac mi to pripominalo povodny Twin Peaks. Co je iba dobre 8/10 ()

Xmilden

V poslední době si režiséři nějak oblíbili točit filmy vlastně o sobě samých. Nechávají často nahlédnout diváky ce se ukrývá pod pokličkou. Divák se tak jen nestačí divit, jak hodně vzdálená realitě vlastně hollywoodská smetánka je. Z herců nejvíce zajímavý výkon předvádí Julianne Moore, která se nebojí ani vysedávájí na hajzlíku. Že je na konci umlácena zlatou soškou, snad nikoho už ani nemůže překvapit. Tihle predátoři se totiž žerou navzájem. Cronenberg po dvou nepovedených výpravách, opět zaujal. 60% ()

darkrobyk

Cronenberg s každým svým filmem potvrzuje výjimečnost své tvorby.Jeho příběhy jsou jako nekonečná bažina s klidnou hladinou, pod jejímž povrchem se bahenní sopky chystají k smrtícímu výbuchu. Jako pavouk sítě spřádá svůj film - zpočátku vidíte jen samostatná vlákna, která nedávají moc smyslu, ale když na konci poodstoupíte, objeví se pavučina v plné kráse. Masky, přetvářka, pozlátko, svět luxusu...oheň, drogy, beznaděj, zánik, smrt. Cronenberg necouvne tam, kde se jiní zastaví. Vulgární dialogy nejsou prvoplánové, brutální činy jsou nevyhnutelné. Zdánlivě se vlekoucí snímek se postupně dostane do obrátek a cválá nezadržitelnou rychlostí až tam.... J.Mooreová je fascinující. Film rozhodně ne pro každého. ()

paascha

Celá sbírka oschlých a místy i okousaných former stars dělá celou dobu, co může, aby přesvědčila, že si své místo v propadlišti zaslouží. Julča smrděla i přes obrazovku a chorá rodinka psychouše a jeho ségry tomu nasadila korunu... A poučení z filmu? Všude blbě, v USA nejhůř! ()

Fiftis odpad!

Dej absolútne negraduje. Postavy nesympatické až hrôza. Režisér sa snažil ukázať, že akákoľvek láska nepozná hranice, ani incest, nemožnosť vysporiadať sa s nočnými morami, ktoré dávno prekročili prah reality a stali sa bežným dňom. Maps to the Stars v mnohom evokujú tvorbu Davida Lyncha. Z krásnych tvárí sa vykľúvajú čoraz desivejšie monštrá, sú katalyzátormi zmätku zvráteného sveta, kde vládne boj o moc, slávu a peniaze. Spodné prúdy Hollywoodu sú odhalené, panuje jediný princíp, prežije najsilnejší, ten, ktorý zapredá nie len najbližších, ale i seba. Pohrávajúc sa s hranicou reality a fatamorgány, Cronenberg buduje snový svet, ktorý je expresívnym odrazom, síce nadimenzovaným, nie však reálnym. Aj napriek všetkým snahám nedochádza k pôžitku, Mapy ku hviezdam sú len písmom na papieri, z ktorého môže mať divák po skončení tupý pocit, že jeho očakávania boli totálne opľuté. ()

Jhershaw

Souhlasím se zdejšími komentáři, že se nejedná o satiru na Hollywood, spíš jde o netypickou vztahovku o více či méně divných a úchylných lidech. Sledování mě bavilo, ale do opakování se zatím nehrnu a ani si nejsem jistý, jestli to celé má mít nějakou pointu, hlubší smysl. 7/10 ()

playboxguest

David sice nepřebral vicodinu natolik jako Hopkins, když točil Slipstream, ale stejně si poslední dobou moc nerozumíme a pokud zrovna nostalgicky nevzpomínám na vymazlené kousky, které ve filmovém světě dokázal (ExistenZ, Crash...), nemáme si spolu u pomyslného stolu moc co říct. Být všechny "celebrity" jako hlouček těch, o nichž tenhle film vypráví, nesním už nikdy více o tom, že s támhletím hercem vychovávám děti a s touhle hvězdnou krasavicí ho pravidelně podvádím, když zrovna nesedím na pivu s režisérem filmu... Sakra, už mi to zase stoupá do hlavy. Já si to asi hodím. ()

Madsbender

[Be2Can 2014] Smrť apoteóze, aneb "Fuck you Hollywood!" v zámerne divadelnej generačnej metafore Štyroch ročných období. Hláška "Informuje mne mrtvola!" definuje skostnatenú postavu Julianne Moore. A ja ju milujem aj s vedomím, že som zrejme nekrofil. Dá sa vôbec kohokoľvek z tej "sebranky" nemilovať? 85% P.S.: Najpodvratnejším na filme je fakt, že sprvu pôsobí v kontexte Cronenbergovej tvorby nevinne. ()

Cappuccino

Režisér Muchy (1986) a Prísľubov z Východu (2007) zašiel do úplne netradičných vôd a to priamo do vôd Hollywoodu, v ktorom sa teda dejú poriadne šialené veci. Aj keď si niesom istý, či som stihol spracovať a pochopiť Cronenbergov odkaz a pointu Máp ku hviezdam, môžem úprimne povedať, že som si túto filmovú jazdu naprieč kalifornské, nablištené ulice plnohodnotne užil a to hlavne kvôli výbornému hereckému obsadeniu (bezkonkurenčne kraľuje Julianne Moore) a neprepokladateľnému vývoju deja, ktorý si išiel svojou vlastnou, netradičnou cestou. ()

vteco

Těžko se hledají slova jak tento opravdu výjimečný film nazvat. Směs naprosto úchylných, pro mě těžko pochopitelných a často nechutných výjevů mi celý příběh neuvěřitelným způsobem kazí. Stejně tak zbytečné a bezduché dialogy, které se marně snaží o lepší atmosféru. Jediným pozitivem je velice dobrá Julianne Moore a závěrečná pointa celého, bohužel velmi špatně a chaoticky vyprávěného příběhu. [40%] | Kino - Prom. ()

HAL

Silný příběh kterému nechybí Cronenbergovská vyhraněnost, ale chybí mu Cronenbergovský přesah. Lost Highway je blízko, velmi blízko, ale zákruty těchto Map jsou přecejen výrazně přímočařejší, a hlavně s jasně definovaným cílem. 8/10 ()

misterz

Démoni Hollywoodu v plnej paráde. Snímok je o odvrátenej stránke tohto miesta, o pekle plného všelijakých mentálnych problémov, úchyliek a šialeností. Pritom vo filme všetko začínalo tak nevinne... príchodom popáleného dievčaťa, ktoré sa stalo osobnou asistentkou jednej starnúcej herečky (J. Moore) predstavujúcej dokonalý archetyp tohto morálne skazeného sveta. Vďaka výraznej psychologizácii hlavných postáv, ich vzájomnej konfrontácii a osobných démonov minulosti, sa tak môže začať nepríjemná cesta do útrob tohto temného sveta plného cynizmu a holého pragmatizmu. Nech je Cronenbergova téma pre námet akákoľvek, vždy ma dostane. Aj v tomto prípade je tu zrejmý jeho rukopis, pričom niektoré scény vyvolávajú príjemné spomienky na jeho staršiu tvorbu, čo som len uvítal. Škoda, že pri pár momentoch nezatlačil viac na pílu, niektoré scény si priam pýtali vyššiu explicitu a šokantnosť, žiadalo sa mi ísť do väčšej hĺbky. Ale inak veľká spokojnosť, prostredníctvom filmu sa nikto nedokáže na nejaký problém v spoločnosti pozrieť po psychologickej stránke tak brilantne ako Cronenberg. 85/100 ()

2-Xtreme

Trailery tentokrát neklamali a film je presne taký ako ho zobrazujú ukážky. Zabudnite na predošlé dva Cronenbergove filmy, pretože Maps to the Stars je kvalitatívne úplne inde. Téma predošlých dvoch filmov je viac menej rovnaká a to kritika spoločnosti, ale toto zaujme širšie publikum, ktroré ho bude vedieť patrične oceniť. Psychologický thriller (alebo ak chcete home invaion movie, ako je v spojení s týmto filmom spomínané) z prostredia Hollywoodu je presne tá sonda do života ľudí, ktorá vie osloviť.Film stavia predovšetkým na dialogoch a hereckých výkonoch v ktorých naozaj kraľuje Julianne Moore a osobne jej budem fandiť pri získavaní cien. Herecké výkony sú doprevádzané snovými až hororovými výjavmi, ktoré naši hlavní hrdinovia zažívajú popri sexuálnych hrátkach, užívaní drog a iných vecí, ktoré sú (podľa scenáristu BruceaWagnera) bežné pre hercov či pseudo hercov v meste anjelov. Ak poznáte predošlú tvorbu Davida Cronenberga, tak si prídete na svoje a film si určite užijete. Pretože on v podstate točí stále to isté a to psychopatické filmy plné násilia, sexu a nechutností... len v minulosti išlo o tú telesnú stránku (Shivers, Rabid, The Brood) a v tomto štádiu tvorby o psychickú - duševnú (A Dangerous Method, Cosmopolis, Maps to the Stars). [9. MFF Cinematik 2014] ()

kingik

Ententýky, dva Cusackovy prstíky do zadku Julianne Moore, a Cronenberg vyletěl z elektriky. A co že si to natloukl? Podařilo se mně zjistit, že nebyl až tak režijně bos, avšak byl vyhozen neúchylnými cestujícími, kteří už mu nechtěli dál trpět jeho excesy. Copak za to mohl?! Jen bezděčně sdělil svůj pohled na uměleckou filmovou sféru a jak to v ní chodí (těžko říct, jestli zrovna takhle) a možná, že nebylo jeho cílem usilovat o aféru. Mezi ním a filmem vždy panovaly poměrně dobré vztahy. Ne už tak mezi ním a divákem. Tenhle jeho film je z diváckého hlediska trochu méně přístupný a hlavně je roztahaný až běda. David Cronenberg se v něm hlavně soustředil na vybroušené dialogy, které se táhnou napříč spektrem několika postav, které mají společný jeden činitel, a sice jsou nějakým způsobem divné a mají se sebou (psychické) problémy. Úspěšnou herečku (Julianne Moore) tíží trauma incestu, považte, s vlastní matkou, mladičkého herce tíží dětská drogová závislost a vidiny a má poněkud atypické rodiče, přičemž jeden z nich je ne úplně sympatickým terapeutem hollywoodských hvězd (John Cusack). Poněkud divná a nevzhledná dívka s popálením v obličeji (Mia Wasikowska) vracející se z léčebny se stává asistentkou stárnoucí herečky a určitým způsobem koketuje se sympatickým řidičem limuzíny (Robert Pattinson) s ambicemi být slavným hercem. Všechny postavy se režisér snažil nějakým způsobem provázat. Není to nijak zvláště objevný způsob a ani se mu tenhle krok nijak zvláště nepodařil. Na dvě hodiny se toho ve filmu příliš nestane. Hodně (vulgárních) dialogů, vesměs většinou na sexuální téma, ale podávaných s tvůrčí osobitostí. Postavy jsou nasnímané po "cronenbergovsku" a tedy na pochvalu. Stejně tak lze ocenit skvělou práci s herci. Z Julianne Moore si dokonce udělal vlastní objekt sexuální touhy. Mám pocit, že doposud v žádném filmu nebyla tak sexy jako zde, a to už dávno překročila padesátku. Její psychicky rozporuplná postava stála jasně v popředí. Moore byla zcela perfektní ve své výrazovosti a složitější charakter dokázala obdařit i určitým nadhledem. Ostatní herci velmi dobří, ale trochu v jejím stínu. Cronenberg se pokusil být invenční, ale také nudný. Jeho film přímo volá po prostříhání a celkovém zkrácení. Chybí mu rytmus, prostředí, kde se klade velký důraz na dialogy, se po čase až moc opakuje a divák k žádné postavě nepřilne. Tak nějak jsou mu postavy a jejich osudy fuk. Cronenberg však stále disponuje originálním režijním rukopisem a stále je to starý perverzák. Tady se krotil. O sexu se více mluví, než že se provozuje. Pravda, chlípný divák ocení, že se mu podařilo svléknout šťabajznu Julianne Moore. Ta má ve filmu scénu sexu ve třech a také sex s Pattinsonem v limuzíně. Kupodivu byl Cronenberg v těchto scénách odtažitý a z jeho scén nesálá příliš velké vzrušení. Ostatně ani velké nadšení nemám z jeho filmu jako celku. Občas byl film na jednu stranu zajímavý a nezřídka sklouzl do nudy, až jsem málem usnul. Ovšem, v tom pomyslném dopravním prostředku, ze kterého byl slušnými cestujícími vyhozen, se ho musím zastat. Mám však pocit, že jeho tvůrčí období už nemá takovou sílu jako dřív. Co takhle zkusit mainstream? Aha, tak to ne. Cronenberg důrazně odmítá. No tak jsem zvědavý, nad kterou herečkou bude jeho hollyúd slintat příště. Tohle rozhodně ne nezajímavé téma mohl pojmout poutavěji. 60% () (méně) (více)

David Cronenberg si vybral svůj další projekt

David Cronenberg si vybral svůj další projekt

13.05.2022

David Cronenberg plánuje seriál

David Cronenberg plánuje seriál

02.09.2018

Režisér Východních příslibů nebo Dějin násilí David Cronenberg si poprvé vyzkouší televizní formát. Na festivalu v Benátkách to oznámil novinářům, podle jeho vlastních slov se pak jedná dlouhodobě o… (více)