Mapy ke hvězdám

• Kanada Maps to the Stars (více)

Dr. Stanford Weiss (John Cusack) a jeho manželka Christina (Olivia Williams) jsou typickými představiteli hollywoodské rodinné dynastie. Ale rozhodně nejsou typickou rodinou. On je psychoterapeutem pečující o hollywoodské hvězdy a také autorem úspěšných motivačních knih, které mají jejich čtenářům zajistit více dokonalý a šťastný život. Christina se zase snaží rozvíjet hereckou kariéru jejich třináctiletého syna Benjieho, který je dětskou hvězdičkou a zároveň byl od devíti let na protidrogové odvykací kúře. Kdežto dcera Agatha (Mia Wasikowska) byla pro změnu propuštěna z léčebny, kde se léčila z pyromanie a vrací se zpět do rodiny. Agatha se po návratu stane osobní asistentkou jedné z otcových hvězdných klientek, stárnoucí herečky Havany Segrand (Julianne Moore). Ta se neustále vyrovnává se slávou své mrtvé matky. I proto urputně usiluje o natočení remaku filmu ze 60. let, který její matku proslavil. A aby toho na ni nebylo málo, musí čelit nočním návštěvám matčina přízraku. Jediným, kdo vidí životy hollywoodských hvězd a hvězdiček s nadhledem, je řidič limuzíny Jerome (Robert Pattinson). Ale i on touží po filmové slávě. (CinemArt)

dr.horrible

"Všetko sa blíži ku svojmu koncu." Tak pravil Cronenberg. A možno je to ešte úchylnejšie, keď zasadí svoje postavy do (skoro) normálneho sveta. V Cosmopolise by sa cítili lepšie ()

Anderton

Ono ani nie je tak dôležité, nakoľko účinnou a chytrou (a nakoľko vôbec) satirou a kritikou na Hollywood Mapy ku hviezdam sú. Dôležité sú zvolené prostriedky, filmová reč a majstrovstvo režiséra. V neposlednom rade si film užijete tým viac, čím viac Cronenbergových filmov ste videli a môžete sa nesmierne baviť pri identifikácií jeho stále sa opakujúcich obľúbených tém a akým spôsobom ich v tomto filme (a v novom tisícročí) variuje. Nakoniec sú dôležitejšími otázky svedomia, rodičovstva, násilia a žiarlivosti, ako tá propagovaná kritika továrne na sny. Chovanie ľudí v nej je takým istým, akým je chovanie ľudí v spoločnosti, iba v showbyznise je to viac na očiach. Takže sústreďte sa na rôzne významy, kontrasty (voda-oheň, láska-smrť, atď) a detaily a budete/môžete byť (vzhľadom na znalosť Cronenbergovho diela) maximálne spokojní. ()

Dzeyna

Další creepy snímek, po kterém mám chuť někomu ublížit. Vážně kreativně ujetá psychárna, která je vtipná a zároveň nechutná. Je tady snad všechno, co má ve správném americkém trháku být. Navíc incest a nedospělost tomu přidává na originalitě. Ovšem musím přiznat, že má hodně nudných a bezvýznamných scén, bez kterých bych se rozhodně obešla a kvůli kterým to není úplně top. ()

swamp

Cronenberg je starý úchylák, který se rozhodl nám ukázat, že celý Hollywood je snad ještě úchylnější a bizarnější než on. :) "On the stairs of Death I write your name... Liberty." ()

RUSSELL

Maps to the Stars je víceméně typicky cronenbergovsky divný a zvrácený film, jen je méně poutavý a explicitní, než jeho ostatní kousky. Rozjede se prakticky jako komedie a vzápětí se vyvine v silně psychologické drama zkoumající zvrácenost lidských duší, zejména těch, co si žijí dost nad poměry. Zápletka nakonec vyústí ve velmi zajímavé a šokující rozuzlení, jen ta cesta k němu je chvílemi dost nezáživná. I přes skvělé herecké obsazení jsem se nedokázal dostatečně sžít s postavami, a tak mi bylo po většinu času naprosto lhostejné, co prožívají a kam spějí. Film nabízí pár velmi zajímavých a pikantních momentů a na druhou stranu také několik WTF scén. Každopádně doufám, že Cronenberg nepoleví a bude i nadále přenášet na plátno své zajímavé a často zvrhlé nápady a představy. Ne vše mě dokáže naplno pohltit, ale i tak jsem rád za každý jeho nový film, i když tento řadím mezi ty slabší fláky z jeho jinak výstavní filmografie. ()

Slartibarkfast

[ČSFD projekce] Scénárista David Wagner nám společně s Davidem Cronenbergem představuje další sondu do mezilidských vztahů v Hollywoodu. Jelikož je to film o hercích samotných, nikdo zřejmě nemusel příliš přehrávat, a i proto zde uvidíte třeba Roberta Patyzóna. Intriky, drogy, sex a mentálně nezpůsobilí adolescenti, kteří se psychicky hroutí již ve 13 letech. Ano, to vše a ještě více zvratků a výkalů zde uvidíte. Že jste na to zvyklí z plátků bulvárních časopisů zřejmě nikoho nezajímá, natož režiséra a scénáristu. Bohužel do tohohle šíleného výtvoru zapomněli zakomponovat smysluplnou zápletku, děj a závěr filmu, tedy jsem byl malinko zmaten, když mi před očima uháněly závěrečné titulky. Zřejmě se snaha o to, nastavit zrcadlo samotnému Hollywoodu, malinko vymkla z rukou. Mým nejsilnějším zážitkem z tohoto filmu je proto sexy děvče, které sedělo vedle mne a chlapec s rovnátky, který na mne po představení cosi prskal z řady přede mnou (už ne tak sexy). Never more a more dyk! 40% ()

Slarque

Cronenberga vždycky zajímalo patologické chování postav, ale v tomhle případě mi přijde, jako by na těch mapách bylo až moc bílých míst. Hollywoodské panoptikum je tu přehnané až ke směšnosti a žádná postava není natolik psychologicky propracovaná, aby mohla diváka zaujmout. Takže to vlastně z větší části stojí na hercích v čele s Julianne Moore a Miou Wasikowskou. Škoda, od Cronenberga jsem čekal víc. ()

Willy Kufalt

Prodíval jsem se tím filmem úspěšně až do konce, ale čím déle trval, tím víc mě svým vztahovým propletencem plným intrik a trpkých zákulisních osudů nešťastných hollywoodských hvězdiček míjel... tématem i zpracováním. Snad jen první třetina mě ještě dost upoutala a navnazovala zdánlivě atraktivním prostředím, talentovanými herečkami a otevřeně cynickými dialogy. Jenže zpracování celého příběhu naplněného často hnusem nejen charakterního rázu na mě působilo poněkud bez pohltivé či napínavé atmosféry. Jakobych nahlížel na plátno z dálky přes tvrdé sklo navrch a osud postav mi zůstával lhostejný. Po delší době mě tak David Cronenberg nějakým filmem zklamal. Zatímco jeho klasické sci-fi horrory mě zatím až na výjimky velice bavily, další méně typický Cronenbergův film mimo tyto žánry (po Nahém obědu) opět zařadím k těm, které ve mě nic výraznějšího nezanechaly. Vnímám však jako pozitivum, pokud si film našel své vděčné publikum. [50%] ()

dopitak

Filmařsky (kamera, hudba) vytříbené, dějově ucelené, nicméně hodně pošahané dílko od tvůrce legendárního Videodromu. Kdyby to jen bylo zábavnější, hodnocení jde prudce nahoru. I fekál lze pojmout decentně, i když s tou pistolí a záchodem jsem si úplně nehověl. Více v listopadovém kultu. ()

classic

Ostrá výstižná satira na HOLLYWOOD-Továreň na sny,v ktorom sa preplietajú spletité príbehy účastníkov,ktorí končia zle-nedobre s vynikajúcimi hercami,ktorí prepožičali svoje tváre viacerým charakterom:Herečka Julianne Moore hrá herečku Havana Segrand,ktorá sa má objaviť v REMAKU filmu,v ktorom hrala kedysi jej mama,ktorá ju chodí strašiť ako prízrak,alebo pyromanka Mia Wasikowska(bola zavretá v liečebni),ktorá prekročila prah dospelosti a ocitne sa v Los Angeles,kde to má na skok domov,pričom fotrovci nebudú dva-krát nadšení,či brat Benji(Evan Bird),ktorý mal problémy s drogami,ale problémy si ho nájdu samy od seba...Ešte tu je šofér limuzíny,ktorý vozieva hollywoodske hviezdy s tvárou Roberta Pattinsona,ktorý by taktiež rád vyskúšal herecký chlebíček.Alebo cameo Carrie Fisher,kde sa pýtam sám seba:„Ona ešte žije...?”Celkovo absurdný snímok o klasickom ponímaní mašinérie,ktorá vyrába filmy ako na bežiacom páse,kde sa vyskytujú jednotlivé mini-príbehy ľudí,ktorí pre to,aby sa objavili v bárs akom braku urobia skrátka čokoľvek. Herci majú k dispozícii skúseného režiséra Davida Cronenberga,ktorý je starým odborníkom na medziľudské vzťahy, trošku brutálnejším spôsobom...Páčila sa mi najmä Julianne,ktorá predvádza naprosto uveriteľný hysterický uplakaný výkon,za ktorý má nábeh na Cenu Akadémie(vo vedľajšej úlohe),či celková atmosféra produktu a výroby filmov,kde v skutočnosti všetko funguje inak,ako by sa na prvý pohľad zdalo... ()

Chrustyn

Cronenberg se po výtečných filmech "Dějiny násilí" a "Východní přísliby" dostává k látce, která může připomínat některé z jeho starších opusů, ale bohužel to není viditelné v kvalitě výsledné podoby, ale v její bizarnosti, která zachází do absurdna, které nemá divákům co říct a jen je nebetyčně nudí. ()

Arsenal83 odpad!

Starý páprda Cronenberg prekvapil strašným nezmyslom. Pred diváka zvolená nepríťažlivá forma v obale nejakého príbehu, ktorý má asi šokovať. Herecké výkony nemôžu film vytiahnuť, lebo v tomto scenári sa ani nedá hrať. Tempo filmu sa dá navyše dá prirovnať k asistovanej samovražde. ()

mat.ilda

Slabota. U klasické hollywoodské rodiny očekávám hlubší výpis z anamnézy... chybí mi - děda zoofil, bába pedofil, strýc nekrofil a jako rodinný přítel Marylin Manson. S výběrem Julianne Moore ovšem Cronenberg nepochybil. ()

Flakotaso

Já mám halucinace, ty máš halucinace, my máme halucinace! A radujeme se, když konkurentce v boji o roli zemře dítě a tím pádem roli získáme! A umocníme to tím, že dotyčná postava si bude prozpěvovat známý hit. To by nás asi mělo šokovat, že? A pro jistotu ještě stokrát za sebou recitovat Éluarda, ať je tam taky něco pro ty Francouze v Cannes. No nevím, tohle vypadlo někde z počátku 90.let? Myslel jsem, že takhle přežité prostředky k vedení diváka už jsou těžce pasé. A hrozně mě sral ten týpek, co měl hrudník ve tvaru hrušky a hlavu širší než ramena a vypadal jak z komiksu - v tomto případě opravdu body horror. ()

Hortensia

Ohromne sa mi páči zobrazenie šialenstva v tomto snímku. A jeho až démonická podstata plynúca z čírej zlo vôle všetkých postáv. Zlovôĺa, ktorá prechádza do bludov a blúznenia, prízrakov, ktoré sú sprievodcami tejto tragédie, ktorá na jednej strane bezvýcodnosťou a determinovanosťou pripomína shakespearovské masakre, na druhej anitcký Cosmopolis. Desivý, rozrušujúci film. Sympatické, že sa v dnešnej dobe niekto odváži problematizovať na filmovom plátne Eitku. ()

evulienka3

Zvláštny film o ešte zvláštnejších ľuďoch, pričom si ale pokojne dokážem predstaviť reálny základ. Podivuhodné a svojím spôsobom desivé figúrky rozohrávajú hru, ktorá nemusí byť každému milá a po chuti. Ja však filmy nehodnotím na základe toho či mi jeho hrdinovia boli či neboli sympatický, a či ma príbeh nudil či nie, ja mám svoje vlastné tiež svojím spôsobom "úchylné"(objektívno-neobjektívne) kritéria. Filmu nie je po technickej stránke čo vyčítať, je dobre natočený aj odohraný, dokonca aj psychológia postáv tu funguje na kvalitnej úrovni. U mňa to teda znamená, že menej ako pod tri hviezdičky ísť nemôžem, otázka znie či si ich zaslúži viac. Po krátkom zvažovaní som dospela k presvedčeniu, že áno. Pretože jednoducho túto bandu si zapamätám ešte na veľmi dlhý čas a to je pridaná hodnota, ktorá sa u mňa ráta. ()

jojinecko

Cronenberg je svojský a Maps to the Stars je "buď - alebo" film (ako vlastne všetko od tohto kontroverzného týpka:). Ja som spokojný a nie je v tom len fanúšikovské pozitívne skreslenie! ()

Flego

Moje hodnotenie je značne ovplyvnené ozaj kvalitným spracovaním, lebo samotný príbeh ma niekedy až iritoval. V prekomplikovanej zápletke som sa v prvej polovici strácal, príbeh postrádal spád a nepomáhala mu ani nevšedná kritika hollywoodskej smotánky. ()

David Cronenberg si vybral svůj další projekt

David Cronenberg si vybral svůj další projekt

13.05.2022

David Cronenberg plánuje seriál

David Cronenberg plánuje seriál

02.09.2018

Režisér Východních příslibů nebo Dějin násilí David Cronenberg si poprvé vyzkouší televizní formát. Na festivalu v Benátkách to oznámil novinářům, podle jeho vlastních slov se pak jedná dlouhodobě o… (více)