Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Llano Estacado jako by bylo nejméně pohostinným místem na slunci. Přes tuto vyprahlou poušť musí projet kryté vozy přistěhovalců směřujících na Západ. Čeká je tu nejedna útrapa – nejen žhavá výheň, ale i Supové. Tak si říkají bandité, kteří přepadávají vysílené osadníky, aby se zákeřnou lstí zmocnili jejich majetku. Vinu pak svalují na hrdý indiánský kmen Šošonů. Mladý syn lovce medvědů Baumanna, Martin, společně s Vinnetouem a Old Surehandem chtějí toto místo zbavit jeho věčného prokletí. Je to však úkol nad jiné obtížný... Film Mezi supy vznikal jen několik týdnů po dokončení předchozí mayovky v produkci společnosti Rialto Film, druhého dílu centrální trilogie Vinnetou – Rudý gentleman. Původně měl ve vyprávění po boku indiánského náčelníka figurovat jeho chrabrý přítel Old Shatterhand v podání Lexe Barkera, ale pak se producentovi Horstovi Wendlandtovi podařilo angažovat Stewarta Grangera, hollywoodskou hvězdu předchozího desetiletí proslavenou snímky jako Doly krále Šalamouna a Scaramouche. Již hotový scénář byl následně přepracován, aby se druhou hlavní postavou vedle Vinnetoua stal doposud opomíjený hrdina z Mayových knih Old Surehand. Také štáb doznal změn, když se Wendlandtovi naskytla možnost spolupracovat s Alfredem Vohrerem, jenž byl do té doby smluvně vázaný s firmou Constantin, pro kterou točil veleúspěšnou sérii adaptací kriminálek Edgara Wallace. Postavu ústřední krásky tentokrát ztvárnila mezinárodně známá hvězda Elke Sommerová a part rozhodného a odvážného mladého muže si zopakoval Götz George. Vedlejší part náčelníka Šošonů Vokadeha zase představuje první větší indiánskou roli Gojka Mitiće, jenž v předchozích vinnetouovkách figuroval povětšinou jako kaskadér a o dva roky později si získal popularitu ústřední rolí v indiánce Synové Velké medvědice. Mezi supy se stejně jako předchozí mayovky stalo hitem, navzdory faktu, že skalní fandové série na film již v době jeho premiéry koukali skrze prsty. Vedle absence Lexe Barkera, je také popouzel fakt, že Stewart Granger k mayovskému mýtu přistupoval s legrací a nadhledem, neboť coby herec, jenž prošel řadou béčkových hollywoodských produkcí, neměl vůči německo-jugoslávským produkcím iluze. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (148)

Everyone 

všechny recenze uživatele

Ačkoliv byl Vinnetou v mých dětských letech srdeční záležitost a Poslední výstřel jsem i oplakal, tak po zhlédnutí prozatím neviděného dobrodružství při osidlování (Jugoslávie :-)) s názvem Mezi supy jsem byl upřímně zklamaný. Kolikrát si říkám, že některé emoce se stávají světlejšími a zářivějšími jen díky faktoru času, možná ale jsem neměl to štěstí a narazil jsem na paskvil. ()

Rattlehead 

všechny recenze uživatele

Náhodou celkem povedený díl, který je zde podle mě podhodnocen. Ano, chybějí tu Old Shatterhand, Káslpůl i Sam Hawkins, ale zase jsou zde jiné, nové postavy. Hrají zde Terence Hill či sexy blonďatá Němka Elke Sommerová. Jsem rád, že i Evropané umějí natočit dobrý western. Podotýkám, že nejsem ovlivněn nostalgií z dětství, neboť tento film jsem viděl poprvé až skoro ve čtyřiceti... ()

Reklama

tron 

všechny recenze uživatele

To fakt v každej mayovke musí byť dlhá pasáž, v ktorej sú hrdinovia (ideálne vrátane Winnetoua) zajatí indiánskym kmeňom, s ktorým sú priatelia, ale „niečo“ sa stalo (najviac sa osvedčilo falošné podozrenie) a daný kmeň ich obmedzí na osobnej slobode a núti ich bojovať o holý život? Winnetou je v Medzi supmi stále za ťažkého machra. Aj s odstupom desaťročí sa mi páči ten jeho krásny, stoický pokoj a harmónia, ktorá z neho vyžaruje. V dobe vzniku boli možno jeho výkony v mayovkách hodnotené jemne posmešne v tom zmysle, že jeho prednes môže pôsobiť umelo a nerealisticky, ale mne sa to práveže pozdávalo. To, ako proklamoval svoje čisté morálne hodnoty ako sú statočnosť, pravdovravnosť, dodržiavanie slova za každú cenu alebo užívanie si priateľstva s podobne eticky založenými nielen Indiánmi, ale aj belochmi. Predbehol svoju dobu, bol to skúsený vyjednávač, diplomat a mierotvorca. Problém filmu Medzi supmi je, že v tom, že hoci tu má Winnetou oficiálne hlavnú rolu, v praxi ju dostal skôr mladý, bizarne akčný Götz George, ktorý robí saltá, brutálne výskoky, preskoky, záskoky a iné akrobatické čísla aj keď ráno schádza z poschodia dole do kuchyne na raňajky. Tiež ma rozčuľovali postavy, s ktorými sa dá príliš ľahko manipulovať: sudcovi pár od pohľadu podozrivých týpkov povie, že osoba X kradne kone a sudca už chystá slučku a zrakom vyhliada strom na obesenie. Prípadne dám na miesto vraždy jeden šíp a už si každý automaticky myslí, že to spravili Indiáni – toto sú veci, ktoré mi s odstupom rokov fakt nevyhovujú. Razantný problém som mal aj s Old Surehandom (ďalším kandidátom na hlavnú rolu, ehm), ktorý sa na Old Shatterhanda nechytá ani omylom. Na jednej strane oceňujem, že sa tvorcovia trápne a lacno neopakovali a prišli s úplne iným typom hrdinu, ale proste na Old Shatterhanda či chcete alebo nechcete musíte myslieť. Navyše, Old Surehand je proste, ja neviem... blbá postava? Vyzerá ako lascívny nemecký (pardon, anglický) pornoherec a správa sa skôr ako komická postavička. Dobrá výprava. ()

vesper001 

všechny recenze uživatele

Ty dvě hvězdičky nejsou zasloužené. Jedna je pro Pierra Brice, protože ho mám ráda, druhá za to, že jsem se u téhle pseudomayovky docela upřímně zasmála. Tajemný míšenec Old Surehand je v knižní verzi moje oblíbená postava, jeho filmové alter-ego Čůrhend s ním ale nemá společnou ani třásničku na svém nažehleném oblečku. Olda Shatterhand se sice také zpravidla toulal po prérii pěkně učesán a hladce oholen, měl ale tak drtící charisma a sexappeal, že lehké nelogično divák rád přehlédl. Old Zářivý chrup je jen nechutně žoviální, nepříjemně kontaktní a navíc úchylný fetišista (líbá šípy a haní Stříbrnou pušku!). Vinnetoua očividně sere. Postava Old Wabblea má se starým podlým kovbojem z knihy společného asi tolik jako já s Čingischánem, Miss Annie nosí nemravné výstřihy (kam se na tuto ctnostnou pannu hrabou všechny lehké děvy z jiných dílů) a aby peklo bylo kompletní, straší tu Götz George s obvyklým přiblblým úsměvem v tradičně přiblblé roli. Jen za to ubohé medvídě, které toto panoptikum hrdinně oddělá hned na začátku, by všichni zasloužili prostoj u mučednického kůlu. Tvůrci pak, aby je duch Llana Estacada chodil strašit po nocích. ()

Mik_e 

všechny recenze uživatele

Samozřejmě, je to výrazně slabší než ústřední trojice a Poklad na Stříbrném jezeře. To asi nikoho nepřekvapí. Ale v zásadě, tahle "šůrhendovka" není tak špatná. Místy to i docela připomíná literární předlohu, která byla v tomto případě dobrá. Sice se ve filmu nevyskytuje téměř žádná postava z knihy Duch Liana Estacada, ale zase přibyl Old Surehand a výraznější roli dostal i Martin Baumann v podání sympatického Gotze George. Stewart Granger není nejhorší, charisma určitě má, ale moc strhává pozornost na sebe a velká chyba tvůrců byla udělat z něj takového supermana, jako byl tady. Bylo by to asi na lepší dvě, ale na tu třetí to spolehlivě vytahuje Rambo Mitič v roli mladého Vohkadeha. :) ()

Galerie (24)

Zajímavosti (29)

  • Medvěd, kterého na začátku filmu Vinnetou (Pierre Brice) a oba Baumanové (Götz George a Walter Barnes) loví, pocházel z nedaleké vesnice, kde byl držen od narození. Psi, kteří ve filmu doprovázeli lovce, se ho však báli. Jejich rozmrzelý majitel hodil po medvědovi kámen, ten se ovšem proti němu rozběhl a na poslední chvíli byl zastřelen. Filmaři se tak museli spokojit s neúplnými záběry. [Zdroj: karel-may.majerco.net] (mar48)
  • V lyžařské oblasti Plataku byla postavena vesnice Šošonů. Většina vigvamů byla použita z nedávného natáčení Rudého gentlemana. (hippyman)
  • Ze 73 snímků promítaných v sezóně 1964-65 v Německu obsadil Vinnetou – Rudý gentleman první, Mezi Supy druhé a Petrolejový princ šesté místo. (hippyman)

Reklama

Reklama