Mezi supy

• Západní Německo Unter Geiern (více)
TV spot

Llano Estacado jako by bylo nejméně pohostinným místem na slunci. Přes tuto vyprahlou poušť musí projet kryté vozy přistěhovalců směřujících na Západ. Čeká je tu nejedna útrapa – nejen žhavá výheň, ale i Supové. Tak si říkají bandité, kteří přepadávají vysílené osadníky, aby se zákeřnou lstí zmocnili jejich majetku. Vinu pak svalují na hrdý indiánský kmen Šošonů. Mladý syn lovce medvědů Baumanna, Martin, společně s Vinnetouem a Old Surehandem chtějí toto místo zbavit jeho věčného prokletí. Je to však úkol nad jiné obtížný... Film Mezi supy vznikal jen několik týdnů po dokončení předchozí mayovky v produkci společnosti Rialto Film, druhého dílu centrální trilogie Vinnetou – Rudý gentleman. Původně měl ve vyprávění po boku indiánského náčelníka figurovat jeho chrabrý přítel Old Shatterhand v podání Lexe Barkera, ale pak se producentovi Horstovi Wendlandtovi podařilo angažovat Stewarta Grangera, hollywoodskou hvězdu předchozího desetiletí proslavenou snímky jako Doly krále Šalamouna a Scaramouche. Již hotový scénář byl následně přepracován, aby se druhou hlavní postavou vedle Vinnetoua stal doposud opomíjený hrdina z Mayových knih Old Surehand. Také štáb doznal změn, když se Wendlandtovi naskytla možnost spolupracovat s Alfredem Vohrerem, jenž byl do té doby smluvně vázaný s firmou Constantin, pro kterou točil veleúspěšnou sérii adaptací kriminálek Edgara Wallace. Postavu ústřední krásky tentokrát ztvárnila mezinárodně známá hvězda Elke Sommerová a part rozhodného a odvážného mladého muže si zopakoval Götz George. Vedlejší part náčelníka Šošonů Vokadeha zase představuje první větší indiánskou roli Gojka Mitiće, jenž v předchozích vinnetouovkách figuroval povětšinou jako kaskadér a o dva roky později si získal popularitu ústřední rolí v indiánce Synové Velké medvědice. Mezi supy se stejně jako předchozí mayovky stalo hitem, navzdory faktu, že skalní fandové série na film již v době jeho premiéry koukali skrze prsty. Vedle absence Lexe Barkera, je také popouzel fakt, že Stewart Granger k mayovskému mýtu přistupoval s legrací a nadhledem, neboť coby herec, jenž prošel řadou béčkových hollywoodských produkcí, neměl vůči německo-jugoslávským produkcím iluze. (Česká televize)

TV spot

Galadriel

Je možné, že je tenhle film mnohem věrnější knižní předloze než třeba Poklad na Stříbrném jezeře, sama to těžko posoudím, protože z kížek jsem četla jenom ten "Poklad", který s dějem filmu opravdu nemá moc společného, ale tohle se podle mě prostě nepovedlo filmařsky, stejně jako spousta později natočených mayovek. ()

Pohrobek

Co se týče knižní předlohy Mezi supy je vlastně komplex románů Syn lovce medvědů a Duch Llana Estacada. Nikdy jsem nepřišel na to, co tyto dva romány spojuje, ale autoři scénáře si s tím asi hlavu příliš nelámali a obě dvě díla vycucli vskutku zajímavým způsonem - Baumanové - SLM, supové - DLE, Šošoni -SLM, Stealing Fox (v originálu spíše Bloody Fox) -DLN, Vohkadeh - SLN atd. Nejsrandovnější ovšem je, že byl vytvořen milostný pár z mladého Baumana a slečny Helmersové, tedy postav z úplně jiných knih. Chybu to má jedinou, chybí tady Lex. Střelecký kouzelník Stewart Granger se sice snaží, ale nadarmo. ()

tron

To fakt v každej mayovke musí byť dlhá pasáž, v ktorej sú hrdinovia (ideálne vrátane Winnetoua) zajatí indiánskym kmeňom, s ktorým sú priatelia, ale „niečo“ sa stalo (najviac sa osvedčilo falošné podozrenie) a daný kmeň ich obmedzí na osobnej slobode a núti ich bojovať o holý život? Winnetou je v Medzi supmi stále za ťažkého machra. Aj s odstupom desaťročí sa mi páči ten jeho krásny, stoický pokoj a harmónia, ktorá z neho vyžaruje. V dobe vzniku boli možno jeho výkony v mayovkách hodnotené jemne posmešne v tom zmysle, že jeho prednes môže pôsobiť umelo a nerealisticky, ale mne sa to práveže pozdávalo. To, ako proklamoval svoje čisté morálne hodnoty ako sú statočnosť, pravdovravnosť, dodržiavanie slova za každú cenu alebo užívanie si priateľstva s podobne eticky založenými nielen Indiánmi, ale aj belochmi. Predbehol svoju dobu, bol to skúsený vyjednávač, diplomat a mierotvorca. Problém filmu Medzi supmi je, že v tom, že hoci tu má Winnetou oficiálne hlavnú rolu, v praxi ju dostal skôr mladý, bizarne akčný Götz George, ktorý robí saltá, brutálne výskoky, preskoky, záskoky a iné akrobatické čísla aj keď ráno schádza z poschodia dole do kuchyne na raňajky. Tiež ma rozčuľovali postavy, s ktorými sa dá príliš ľahko manipulovať: sudcovi pár od pohľadu podozrivých týpkov povie, že osoba X kradne kone a sudca už chystá slučku a zrakom vyhliada strom na obesenie. Prípadne dám na miesto vraždy jeden šíp a už si každý automaticky myslí, že to spravili Indiáni – toto sú veci, ktoré mi s odstupom rokov fakt nevyhovujú. Razantný problém som mal aj s Old Surehandom (ďalším kandidátom na hlavnú rolu, ehm), ktorý sa na Old Shatterhanda nechytá ani omylom. Na jednej strane oceňujem, že sa tvorcovia trápne a lacno neopakovali a prišli s úplne iným typom hrdinu, ale proste na Old Shatterhanda či chcete alebo nechcete musíte myslieť. Navyše, Old Surehand je proste, ja neviem... blbá postava? Vyzerá ako lascívny nemecký (pardon, anglický) pornoherec a správa sa skôr ako komická postavička. Dobrá výprava. ()

Subjektiv

Čím víc se nořím do toho filmového Mayosvěta, tím více v něm nacházím absurdity. Koho ti bandité, ti Supi, vlastně v krajině indiánů a desítky mil vzdálených farem přepadávají, co jedí a kde berou střelivo? Kde jsou normální lidé, farmáři a kovbojové? Vím, jsme v žánru, kam podobná otázka nepatří, ale když další a další a další film s Vinnetouem již nepřináší tolik překvapení, abych nezačal takto rozjímat. Sestává ze sledu řadových přepadení, vypalování, přestřelek, útěků, převleků a odhalení, z nichž většina jen brzdí dění, aby příliš rychle nedošlo k nutnému, závěrečnému zúčtování. Indiánská exotika se však musí dělat důsledně, s citem pro drama, rituál a jedinečnost, namísto sériovosti. Takovou důslednost však v celém filmu má jen scéna s Old Surehandem u kůlu tváří v tvář lukostřelcům. Málem jsem za ní udělil třetí hvězdu, ale Annie, uměle tvořící problém její záchrany, a nesmírně toporné, až robotické jednání postav, které musí být přesvědčeny moudrostí Surehanda a Vinnetoua o pravdě (Baumann, soudce, Wokadeh), to vše zadrželo mé bledé ruce. Silné **. ()

Tosim

Asi to bude kacířská myšlenka, ale první dvě mayovky s Grangerem nejsou zase až tak špatné. Z hlediska románové věrohodnosti i lepší než třeba Vinnetou II. Výpravností jsou stejné jak "zlatá čtyřka", film má drajv, i pátrání po vrazích pí Baumannové není špatné, ovšem některé dějové lapsy (Old Surehand učil Vinnetoua střílet??), či zbytečně komická figurka Old Wabblea jsou za trest. Je dobře, že scénáristický tandem Keindorff & Sibelius napsali mayovku jen jednu. (Teda podle internetu jo, Old Surehanda, ale v titulcích uvedeni nejsou, možná je tenhle film důvod). 70%. ()

• V lyžařské oblasti Plataku byla postavena vesnice Šošonů. Většina vigvamů byla použita z nedávného natáčení Rudého gentlemana. (hippyman)
  • Medvěd, kterého na začátku filmu Vinnetou (Pierre Brice) a oba Baumanové (Götz George a Walter Barnes) loví, pocházel z nedaleké vesnice, kde byl držen od narození. Psi, kteří ve filmu doprovázeli lovce, se ho však báli. Jejich rozmrzelý majitel hodil po medvědovi kámen, ten se ovšem proti němu rozběhl a na poslední chvíli byl zastřelen. Filmaři se tak museli spokojit s neúplnými záběry. [Zdroj: karel-may.majerco.net] (mar48)
  • Pierre Brice byl trochu zastíněn americkou hvězdou Stewartem Grangerem a mezi oběma panovala vzájemná nevraživost. Granger dokonce jednou Briceovi řekl, že je mizerný herec. Ten však pohotově odvětil: "Já mám ještě čas se něco naučit, ty ne." Od té doby spolu nepromluvili ani slovo. (hippyman)