Hamaradža

Samozrejme že plytký brak, ale zároveň zaujímavý objekt k ďalšiemu študovaniu, vzhľadom k tomu ako dokonale odráža na prvý pohľad sexuálne, reálne skôr vzťahové fantázie priemerného teen dievčaťa, príšerným scenárom založeným či už na postave Anastasie, ktorá je pod maskou nenápadnej tichej školáčky skôr sebavedomou manipulátorkou, alebo postave Christiana Greya, ktorý viac než scenáristicky plnohodnotnú, plastickú postavu, pripomína vykonštruovaného, plastového, nedotknuteľného idola, modlu, Kena, ktorý by asi teoreticky mal predstavovať maskulínnu dominanciu, miesto toho je však skôr iba akýmsi objektom pre dosiahnutie hrdinkiných cieľov, predstáv, popleteným submisívnym zvieratkom ochotným odhodiť - kvôli jej excesom - všetky svoje doterajšie hodnoty, vlastnosti či zvyky. (Nehovoriac o tom ako moc Jamie Dornan znásobuje neživotnosť tejto neživotnej postavy). Táto matematicky desivo precízna a hlavne veľmi nepríjemné ľudské hodnoty (samozrejme nehovorím o Greyových neškodnýnch sexuálných praktikách) zastávajúca vypočítavosť navyše oplýva neodolateľne pseudo-elegantným vizuálom a tým sa stáva nielen neznesiteľnou, ale aj pre cieľové publikum univerzálnou a tým pádom jednoznačne predurčenou na komerčný hyper-úspech. ()

kajas

Tak jo. Utřídila jsem si v hlavě myšlenky a přidám tedy do téhle hodnotící horské dráhy svůj skromný názor. Knižních a filmových celosvětových mánií už jsme poznali hodně. Za poslední roky byla jednou z nejzásadnějších upíří romance "Twilight". Holky nakupovaly knížky po milionech a směle naplňovaly kinosály. I já jsem k nim jako správná puberťačka patřila. A bylo mi upřímně jedno, že jiní lidé (hodně moc lidí) tuto sérii hanili. Cílová skupina uspokojila své potřeby, producenti, herci a jedna paní spisovatelka nechutně zbohatli. No dobře, řeknete si, ale co může uspokojit starší čtenáře, potažmo diváky? Romantika zabere vždycky, klasický popelkovský příběh o chudé dívce a bohatém princi bude jistě trefou do černého. Odebereme tedy fantasy prvky, upíři či kouzelníci nejsou pro "dospěláky" zapotřebí. Nebylo by vlastně vůbec špatné běžný romantický vztah nějakým způsobem ozvláštnit, má to přece logiku, cílovou skupinou budou ti zkušenější. Takové uvažování zní vlastně docela logicky. Stalo se tedy, že jiná paní spisovatelka, která se shodou okolností inspirovala zmiňovanou upíří ságou, sepsala trilogii, která způsobila doslova šílenství. Trochu starší holky začaly nakupovat knížky po milionech. Ano, taky jsem k nim patřila. Trilogie opět rozdělila svět na dvě poloviny. A jak už to tak bývá při fascinujícím prodeji knih, musel se zákonitě připravit film. Ostře sledovaný výběr hlavních hereckých představitelů trval zřejmě déle než samotné natáčení a většina čtenářek (včetně mě) byla jistě konečným rozhodnutím zklamána. Čím více se blížila premiéra očekávaného díla, tím více byl na potenciální diváky vyvíjen docela silný mediální tlak (chytře sestříhané trailery, plakáty, reklamy, soutěže o ceny lechtivějšího charakteru). A je to tu. Zprávy o desetitisících prodaných vstupenek (ano, ještě před premiérou) zřejmě nelhaly, protože jsem dlouho neviděla v sále multikina tak natřískáno (hned první den promítání, časné odpoledne). Dvojice Jamie + Dakota si zaslouží poklonu. Pominu trochu nepochopitelný fakt, že si Jamie nechal zanést do smlouvy k eroticky laděnému snímku klauzuli o úplné nahotě (tušíte správně, jenom od pasu nahoru, ale ten pohled není vlastně vůbec marný). Tajemného pana Greye ztvárnil uvěřitelně, tečka. Dakota je ještě větší zlatíčko, z její Any vyzařuje roztomilá naivita (v téhle herně se vážně nepaří na Xboxu, haha) i jistý sexappeal. Dokázala něco, s čím se Kristen Stewart v hlavní roli upíří ságy nedokázala poprat, přesáhla svoji celkem nesympatickou literární předlohu. A že se udělala pomalu jenom při pohlazení tváře? Bože, jsme přece v pohádce pro dospělé! Erotických scén bylo podle očekávání minimum, ale dokázaly zapůsobit, divák toužící spatřit více pohlavních orgánů a tělních otvorů musí zamířit do krapet jiného žánru. Po příjezdu z kina jsem po hodně dlouhé době vyhrabala z police literární předlohu, prolistovala ji a s potěšením musím konstatovat, že mi žádná scéna ve filmu nechyběla. Na závěr vyzdvihuji soundtrack, protože jak Elfmanovy melodie, tak vybrané songy neměly chybičku. A to je asi tak všechno ;). () (méně) (více)

Dont

Tak docela chápu, že ženským se tento film může líbit. Jenom by mě zajímalo, jak je to v knize, protože ve filmu mnoho věcí nedávalo žádný smysl nebo působilo neuvěřitelně nereálně. Párkrát jsem se i zasmál (nejlepší byla často zmiňovaná hláška o Xboxu). Dakota Johnson mi v roli celkem seděla, horší do bylo s Jamiem Dornanem, tady asi měli tvůrci sáhnout po jiném herci. Marketing filmu nepochybně vydělal spoustu peněz, ale na hodnocení a přijetí u diváků měl podle mě velmi negativní vliv. ()

higuain

Prototyp ideálního chlapa může mít dneska tisíce výstředností, ale základní podmínka je stále stejná - prachy. Vůbec mě nepřekvapuje, že autorka tohoto románu je fanynka Stmívání. Fascinuje mě ale, jaký emoce dokáže mezi diváky vyvolat vlastně zcela obyčejný (a hloupý) romantický film. Navenek se to tváří, jako že to boří iluze o ideálním vztahu, jenže tady se žádný iluze neboří, ty se tu naopak vytváří. Těžko představitelný je už to, že se mladý pohledný miliardář zakouká do vyloženě nezajímavý studentky, že to ale celý pravděpodobně směřuje k jeho proměně v romantika, jakého si pana Ana představuje, to už je tak směšně naivní, že na to jeden facepalm nestačí. Jinak je to zbytečně dlouhý nic s rádoby odvážnými scénami a mizerně napsanými i zahranými dialogy. Ale marketing funguje na jedničku, to jo. ()

Aleee89

Jediné pozitivum toho filmu je hudba, při výčtu negativ ani nevím, kde začít. Tak třeba postavy. On docela ujde, ona je šíleně nudná, pitomá, naivní a nesympatická. A nehezká. Snímek vrství jedno klišé za druhým. Zápletka? Ehm. Sex, helikoptéra, sex, letadlo, sex... Nebo to bylo naopak? Zpočátku telenovela, kterou snad nikdo nemohl myslet vážně, poté červená knihovna, ke konci se to aspoň trochu hne. Ale jako celek je Padesát odstínů šedi zoufale prázdný snímek, který vás sem tam svou trapností rozesměje, sem tam nutí kroutit hlavou, ale to je asi tak všechno. ()

L_O_U_S odpad!

Podobně jako Stmívání, i Padesát odstínů šedi jsem si pustil víceméně proto, abych nekritizoval něco, co jsem vlastně nikdy neviděl. Zatímco upírská anabáze Kristen Stewart mě spíš jen nudila, u tohohle jsem cítil až fyzickou bolest. Dvě hodiny strávené sledováním tohohle šloku mi nikdo nevrátí, přitom jsem mohl udělat něco pro zdraví, třeba čichat ředidlo. Nenašel jsem nic, za co bych udělil hvězdičku. Ústřední dvojce je nevěrohodná a nesympatická. Na Dakotě Johnson coby Aně Steelové není nic, co by ji pro mě činilo atraktivní. Mám rád ženy, na kterých je něco zvláštního, ať už po fyzické či mentální stránce, ale v případě téhle šedé a naprosto průměrné myši nic takového neexistuje a nezachrání ji ani láska k viktoriánské próze. Děj působí dojmem, jako by scenáristka otrocky přepsala scény z knihy bez ohledu na to, jak moc blbé jsou. No a co, že třeba scéna s pročítáním smlouvy u stolu působí úplně dementně, prostě to tam musí být a hotovo. Ze všeho nejvíc je mi líto všech pánů, kteří se od svých protějšků nechali ukecat k návštěvě kina pod příslibem vášnivého večera. Snad jim to aspoň stálo (za to). (1 233.) ()

Linda.csfd

Knihu jsem četla, tudíž jsem na film nechtěla jít. Respektive přečetla jsem dva první díly a na další nálož cukru už jsem holt neměla žaludek, navíc s tak extrémně předvídatelným dějem, takže je stejně jasný, jak to dopadne. Nakonec se ale kolegyně z práce rozhodly dotáhnout mě tam třeba za vlasy a v rámci hesla „kdo s námi nejde, trhá partu“ jsme šly všechny. Takže jen co skončil pátek třináctého, následovaný pondělím šestnáctého, se šlo na věc. Strašně se všude řešilo, kdo bude postavy ztvárňovat a abych řekla pravdu mě tam taky ti vybraní herci nesedli, zejména kvůli tomu, že autorka Annu popisuje jako drobnou subtilní až anorektickou holku, které Grey „cpe rohlík“ kdykoli ji potká. Přitom Dakota má normální postavu a s výškou 1,71 je jen o 12 cm menší než Jamie. Vlastně nechápu proč oplácané autorky líčí prakticky všechny své hlavní hrdinky jako anorektičky. Chválím absenci vnitřních skotačících a omdlívajících bohyň a nějaké to hrdinčino naivní a dalo by se říct i debilní vyjadřování. Čekala jsem 50 důvodů, proč tu ještě sedím, ale jsem docela překvapená, co z toho všichni ti tvůrci a filmaři dokázali vyrobit. Každopádně celek je působivý i když oproti knize velmi romantický. Možná zapůsobil marketing a v rámci vyšších zisků nechtěli zakázat film více věkovým kategoriím. Děkuji překladatelům za překlad Charlie Tango jako Cyril Tomáš, to byl dobrý zábavný moment a opravdu jsem vyprskla smíchy. No nicméně když se odpoutám od knihy a všech těch zakyslých komentářů od zakyslých strejdů, nebyl to vůbec špatný film. Hudba, prostředí, prostě všechno bylo poutavý a přitažlivý a všechno to jiskření bylo absolutně uvěřitelný. Takže za mě tři * a pro zakyslý strejdy přidávám hvězdičku navíc. A vysvětlete mi někdo, kam se poděl doktor Flynn, jediná postava na kterou jsem se opravdu těšila. ()

Reesam

Obsah jako takový hodnotit nebudu, od toho se našli rejpálci, co tu plivou špínu na něco, co ani pořádně neviděli a jakmile jde o toto či ono, je to odpad a tečka. Nebudu říkat, že knihu jsem nečetla, četla, a tak jsem byla mile překvapená, jak se to drželo předlohy. Hrozně jsem se těšila na tenhle film. A fakt ne kvůlu postelovým a zvráceným scénám, ale protože trailer měl potenciál a vypadalo to, že to bude dosti kvalitně natočený. Dakota mě celkem zklamala, není mi sympatická. U Jamieho je to jiné. Miluji ho z Once upon a time, kde jsem se do něj bláznivě zamilovala. Tady byl také skvělý a přestože se mi na roli Christina nehodil, zahrál to dobře, až jsem si u konce byla jistá, že nikdo jiný tam snad ani hrát nemůže. Teď tedy k tomu, proč takové hodnocení, jaké dávám. Scény byly šíleně, ale šíleně zdlouhavé. Neříkám obsahově, to je jasné, že nějaký čas potrvá, než se dopracují k hrátkám, ale myslím režisérsky. Buď to připadalo jen mě, ale já po chvíli začala přesedávat a nudila se, jak děsně některé scény utíkaly. Střih není špatná věc a ještě lepší věc jsou scény, kde střih skoro vůbec není, ale to se musí zkrátka a dobře umět natočit. Pak mi vadila absence hudby. Buď to bylo kinoripem, který jsem viděla, nebo tam vážně bylo málo songů. A to jsem se na soundtrack těšila díky super cover od Byonce. Scény tam byly tiché a ještě více nezáživné. Nejvíc se mi asi líbila scéna tance anebo letu vrtulníkem. Tam to frčelo, doslova. Možná tomu dám ještě šanci, až film bude v lepší kvalitě. ()

Moena

Odpad! je hodnocení používané pro film, který neměl nikdy vzniknout. V případě 50SoG se tedy nehodí, protože tenhle film prostě zákonitě vzniknout musel. Jamie Dornan je překvapivě docela charismatický a docela herec. Dakota Johnson oproti tomu, je nepřekvapivě nic moc herečka a její postava je strašná. Ať za to může sama nebo ji takhle nalajnovala knížka to nevím. Ale to, že nedokáže většinu času dát dohromady souvislou větu, aniž by se zakoktala jako Šája Leblaf a že pořádně neví co chce, není na pár přes zadnici, ale spíš na dobře mířený direkt do obličeje. Jinak zápletka prostě jako ze života. Holka, kluci co by ji chtěli, ale ona je vidí spíš jako kamarády, dokud se neukáže ten co jí koupí auto a notebook, že? (Někdo si do tý přemíry friendzonů na začátku kopnout musel, tak proč ne zrovna já) Vlastně on jí nejdřív nadbíhá, pak jí říká, ať se od něj drží dál (wtf?) a nakonec ji hrdinně přijede zachránit na diskotéku, protože je opilá (wtf?) a tak dále. I přes tupost knižní předlohy je však třeba přistupovat k tomu taky jako k filmu. Moc se mi líbila práce s barvami a světlem, exteriéry a interiéry taky vcelku pěkně zařízený. Soundtrack ušel a našlo se i pár dobrých fórů. Obvzlášť se mi líbily ty docela chytré sms/email přestřelky. V půlce jsem byl dokonce téměř rozhodnut dát filmu tři hvězdičky a zařadit ho mezi průměrné holywood-romantic-comedy, bohužel se nakonec ukázalo, že druhá půlka filmu je ÚPLNĚ stejná jako ta první. Vlastně všechno podstatné se odehraje v posledních cca. 10 minutách, které mohli přijít už po první půlhodině, když do té mučírny vlezla poprvé (mimochodem, mít s kým, tak se tam člověk docela vyblbne…ehm…radši nic). Každopádně jako ždímačka na prachy to škodí méně něž Twajlajt, řemeslně je to udělaný dobře a celkem má ten film prostě ksicht. Kdyby bylo třeba dokázal bych ho bez újmy klidně vidět znova. Jen nevím - proč? ()

Valsadora

Tak, po dlouhem cekani po precteni knizni predlohy jsem se dockala i filmoveho zpracovani. E.L. James me dokazala vtahnout do nitra fantazie a iluze tak, jak se to asi jinym spisovatelum nepodarilo. Za to ji dekuji. Za zprijemeni tech osamocenych noci a fantazirovani o nejakem tom mem panu G. ...(bohuzel jich nebylo moc, vsechny tri dily prectene jednim dechem za par dni). A co se tyce filmu? Predem jsem vedela,ze knizni predloze se to nevyrovna. Jak uz jen nacpat 3 sestiset strankove knihy do 2 hodin, nemozne. A s timto jsem i na ten film sla. A proto u mne film splnil vsechna ma ocekavani. Uprimne? 2 hodiny jsem nevnimala nic jineho nez obraz na platne. Jedine co jsem stacila bylo mackat pritelovi ruku u scen, u kterych bych si prala byt doma a ne v kine. Vtipne scenky prostridane vyvazenou erotikou, ktera mi rozproudila krev v zilach a na chvili jsem si prala byt Anastaciou. Ze hodnoceni na csfd je slabe? No a co... Dalo se to cekat. 59. nejrozporuplnejsi film mluvi za vse. Rozhodovala jsem se mezi 4 a 5*, a to hlavne z duvodu hereckeho obsazeni Pana Greye. Ano, Jamie Dornan je sice hezounek, ale predstavovala jsem si nekoho vic dominantniho a trochu vice namakaneho. Dakota mi sedla perfektne. Po delsim uvazeni jsem se vsak rozhodla pro nejvyssi hodnoceni, protoze to splnilo vse,co jsem chtela a ani minutu jsem se nenudila. 9\10* Nejlepsi pozitivni koment: Enšpígl, nejlepsi negativni koment: RedAk ()

KoRniky

Pro mě byl film na pěkné čtyři hvězdy, ale jak tu vidím záplavu pokryteckých odpadů, dám tomu na truc ještě hvězdu navíc. Skvělý film, geniální hudba, a oba hlavní herci mě příjemně překvapili... bála jsem se co mě v kině čeká a šla jsem tam dost nerovózní, ale jsem spokojená s tím jak si s tou nepříliš dobře napsanou knihou a dost kontroverzním příběhem poradili. Určitě na to půjdu znovu, jednak proto, že kino dnes bylo až moc plné a to já nesnáším, ale hlavně proto, že já jak se mi něco v kině zalíbí, půjdu na to klidně desetkrát, když finance dovolí... Co se týče hodnocení tady na ČSFD příjde mi, že někteří uživatelé si své negativní vulgární ale hlavně naprosto zbytečně sáhodlouhé komentáře pečlivě připravovali už dávno před tím, než si na to zašli do kina. Polovina odpadů tu byla rozhodnutých už před shlédnutím filmu, a jisto jistě je tu i spousta odpadů od lidí, co na to ani nešli... jen jako ovce kopírují hodnocení od top uživatelů a myslí si, jak zrovna ten jejich odpad filmu ublíží. No nebudu jim brát iluze. 50 Shades of Grey je taková novodobá erotická Popelka pro dospělé... ()

j.bena

K Hodnocení: Ten Kdo dal hodnocení ODPAD! Atˇzruší svůj účet na ČSFD, a atˇsem už ani neleze! Děkuji! K Filmu: Za Retardované spoluobčany kteří dali ODPAD, dávám 5.hvězdiček, i když pro mne je tak na 4. Konec hlášení.... ()

berusche

Tak dobře dobře, vnitřní bohyně (jediná vtipná úroda z celé knihy) je potlačena na úkor modrých očí (kdybyste to nepochopili, to byla snaha o sondu do myšlení hlavní hrdinky), na které se nedalo koukat, děj roven nule (což není zas takové překvapení, neb kniha ho také nemá, takže, co bychom čekali?) a sexu poskrovnu (tak hlavně, aby se neřeklo, že, a mohli na to časem i čtenářky). Škoda, snad diváci prominou, za ostře řezané rysy a pohled se snahou vyvolávat dojem lovecké sezóny si hvězďáka zaslouží. ()

Lord.Jim

Nuda bez energie, bez vášně, bez ničeho. Něco na způsob Twilight, ale mnohem otřesnějšího. Postavy jsou jak z umělý hmoty, bez kontextu, bez logiky, bez povahy. A erotika taky pitomá. ()

easaque

zvláštní to film (a takové trošku zvrhlé "úchylárny" mám asi rád:) - prostě taková naivní sadomasochistická pohádka pro romatická neviňátka. Příběh je jednoduchý a už tolikrát viděný, jen s tou variantou, že je tu interní problém, který nelze jen tak překonat. Hlavní hrdinové, kteří po sobě touží, se o to však usilovně snaží a atmosféra nejistoty je vystavěna vcelku věrohodně. Takže kupodivu to i pro mě nějaké kouzlo mělo a to jsem před filmem předpokládal, že to bude jasný odpad. Takové hodnocení by bylo však nespravedlivé a mělo to něco do sebe - vybičoval si tudíž u mě aspoň dvě hvězdičky. [ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

Jigy

Jako zajímavé pojetí, ale vlastně o ničem, sem tam se mlátí, sem tam se zavlní těla a tím děj končí. 50 minutový dokument by byl až dost. A na scénáři to je vidět. ()

gumli odpad!

'' Fifty Shades Of Bullshit ''!!! Tak sa mal volať ten film. Neuveriteľná sračka...Film stal neuveriteľných 40 miliónov dolárov...ale vo filme ich vôbec nevidno. Tušil som, že to bude sračka, ale ani vo sne by ma nenapadlo že až taká. ()

Katarine

Dávám 2*, jelikož jsme se s kámoškou u sledování docela nasmály. Za veškerou tupost tohoto příběhu však může především scénář (vlastně knižní předloha), jinak by to třeba bylo docela i koukatelné. ()

hhannie

Přiznám se bez týrání, že jsem si po letech doplnila vzdělání a během dvou dnů jsem přečetla jak klasické Odstíny, tak Odstíny z pohledu samotného Greye. Byla jsem dost překvapená tím, jak samo se to čte, i když některé pasáže na mě působily trochu jinak, než bylo asi původně zamýšleno. A tak jsem se u toho alespoň dobře pobavila, no. Oproti tomu byl ale film totálně uhozený, děj trochu pozměněný a ostříhaný, prostě to celé působilo pitomě a trapně, ačkoliv v knize mi to tak nepřipadalo. Ale ono to vlastně celé není špatně natočené, jen knižní předloha je sama o sobě jednoduchá a tak se z toho asi nic lepšího vykouzlit nedalo. Odpad to zdaleka není, ale žádná bomba taky ne. Jo, a jen pro informaci - BDSM mě to taky nepřipomnělo provozovat. ()

Antabelus

Když z ničeho nic v první minutě filmu přiskočí na plátno týpek s beďary i na kozách, hned v druhé zakomplexovaná panička se štěrbinou na první pohled tak úzkou, že by s ní měl problém i kdejaký zdejší pseudo-alfasamec a hned ve třetí spolu tyto anomálie moderní společnosti navazují za vlasy přitažený vztah, nevěští to nic dobrého. Ve stínu nesmyslnosti a prázdnoty, jež se táhne od první vteřiny snímku, "pokračuje" celý zbytek stopáže. "Pokračuje" = samoúčelnost každé následující scény a prázdnota každé nově se objevující postavy trumfne vždy tu předchozí, zkráceně zákon Taylor-Johnson. To radši měli přihodit pár míčů a nechat to režírovat Angelinu Jolie. Knižní předlohu jsem (ostatně jako žádnou jinou jakožto správný nevzdělanec a ignorant) nečetl, ale pokud knížka nebyla lepší, tak paní Jamesová zřejmě narazila na krabičku s nápisem "Anální sonda od firmy Honda", její obsah si rvala do svého oblíbeného ucha a na svých pocitech postavila román. Suma sumárum, film špatný asi stejně jako překlad jeho názvu do češtiny - buď jsem úplně pitomej, a nebo tato amfibolie do češtiny přeložit správně nelze, nicméně "šeď" je ze všech možných překladů asi ta nejhorší varianta. Konec konců - still a better love story than Twilight a já si jdu spravit chuť Srbským filmem. ()

Kazmovi v kinech dochází šťáva

Kazmovi v kinech dochází šťáva