Gándhí

Tento výpravný filmový epos oceněný osmi Oskary zobrazuje 56 let života legendárního indického vůdce, který se ve svých 79-ti letech stal obětí atentátu. Je mladým advokátem v Jižní Africe, když ho vyhostí z první třídy, přestože má platnou jízdenku. Rozhořčen tímto ponížením začne protestovat a bojovat za práva Indů a jiných utlačovaných barevné pleti. Následkem tohoto je povolán zpět domů: je ohromen bídou a tyranstvím Britů... (Mirax)

Pawlisman

No nějak mi přijde, že film postupem času ztrácí dech a věřím, že snad šlo vybrat větší best of z života této legendy, či nikoliv? ()

mirliflore

Co dodat? Naprosto úžasný film. Kingsley Gándhího nehrál, Kingsley jím prostě byl. Za jeho herecký výkon je snad i Oscar málo. Vůbec se nesnažil vypadat nějak extra přirozeně a asi právě proto vyznělo jeho herectví tak reálně. Jinak, Attenborough přes délku filmu vůbec nenudil, děj utíkal rychle a nechyběly ani silné emoce. Povinný film. ()

grerar

Tak to bylo něco. Začátek prosince a na Pohořelci brácha s kámošem pořádaj další filmovej klub. Fajn, mají tam velkej bejvák s oknama na náměstí, na okenní stěnu zavěsí obrovský prostěradlo, do místnosti natahaj spoustu matraček, pozvou kámoše a už se promítá. No a tak jsem se díval na Gándhího. A to Vám prostě nedá, abyste si ho neoblíbili. ()

Gastovski

Další historický film s opravdu kolosální výpravou a statisíci komparsistů, který sem v poslední době měl možnost shlédnout. Neřekl bych, že by film nudil. Mám rád historii a toto téma mi sedlo lépe, než tomu bylo u Posledního císaře. Myslím, že Ben Kingsley ztvárnil Gandhiho opravdu věrohodně a je dobře, že za to byl odměněn Oscarem. Nakonec snímku dávám za 5*, protože natočit tak obsáhlou biografii s několika krásnými prvky se jen tak nevidí. ()

kailik

Celkem sem přemýšlel co o tomhle filmu napsat. Ghandi byl "obyčejný" člověk, který prožil neuvěřitelný život. Jeho odhodlání a víra oslovila miliony lidí. Jeho názory se mohly zdát utopické, ale on si šel za svým a dosáhl toho. Jako člověka ho velice obdivuji, ale filmové zpracování už tolik ne. Nevím jestli by bylo vůbec možné to natočit lépe. Přeci jen do tří hodin se prostě nedá nacpat celý život tohoto člověka. Knihu bych uvítal mnohem víc. ()

Saur.us

Velkolepý snímek o velkém muži, který jako novodobý Don Quijote téměř porazil větrné mlýny. Skvělá biografie, která ukazuje, jak silný lidský duch může být a děkuji Richardu Attenboroughovi a Benu Kinglesleyemu, že nám to mohli tak výborně dokázat. ()

gumbo

Realistické, strhující, velkolepé! Naprosto uvěřitelný Kingsley asi ve své životní roli nejpozoruhodnější postavy 20. století. Pokud jste si mysleli, že Gandhi byl jen ten bláznivý stařík v plentě není lepší způsob si to vyvrátit než je tento film. Plné hodnocení nemůžu dát jen z toho důvodu, že z takového námětu by se možná dalo vytáhnout ještě víc a i stopáž 3 hodin mi u tak zásadního příběhu přijde moc krátká (to je snad poprvé co něco takového říkám :), takže 85% ()

strikeman

Určitě kvalitní velkofilm - snímek má přes tři hodiny, přesto jsem se nepřistihl, že bych netrpělivě sledoval zbývající čas, a to zejména díky pozoruhodnému hereckému umění Bena Kingsleyho. Jenže... Před projekcí jsem si podrobně prostudoval Gándhího životopis. Je mi jasné, že do filmu se nevleze vše, a tak jsem oželel absentující první pokus o bombový atentát na Gándhího (i když zrovna to by nebyl špatný moment do filmu, ne?), nicméně více mi už vadilo zkreslování historických událostí (jde dokonce i o časové nepřesnosti), které ve snímku byly vyobrazeny, a to patrně ve snaze co nejvíce postavu Gándhího zidealizovat. Srovnej s filmem: "...V té době také zemřela na zápal plic Gándhího Mahátmova manželka Kasturba poté, co Gándhí nedovolil doktorům, aby jí podali penicilin, který odsuzoval jako zahraniční lék..."; "...hinduistický aktivista Nathuram Gódsé zastihl Gándhího při večerní procházce v Novém Dillí a usmrtil jej třemi ranami z revolveru..." (zdroj-wikipedia). Na závěr se ještě neubráním jednomu srovnání, které mne napadlo, a sice srovnání s velkofilmem podobného ražení - Lawrencem z Arábie, se snímkem o 20let starším, ale dle mého názoru velkolepějším a poutavějším, jemuž by přecejen umístění v první dvoustovce filmů na ČSFD slušelo více... ()

rekkky

Ben Kignsley ztvárnil "Velkou duši" skvěle. Film nemá hluchá místa, ale to je dáno tím, že Gándhí vedl opravdu vyjímečný život a dokázal toho pro dějiny Indie ve 20. stol. mnoho. Nedivím se, že obyvatelé Indie považují Gándhího za národního sjednotile, uctivají jeho památku a připominají si den smrti. Z filmu, ale vyplynulo, že on by o to ani nestál... ()

Radek.SCH

Nejde tu ani tak o precizní filmařinu, jako spíš o silný příběh s reálnými kořeny, v čemž je hlavní síla tohoto 3 hodinového eposu. Nemusíte s Velkouduší souhlasit, ale aspoň ji budete po zhlédnutí filmu respektovat. ()

Ombak▼Penari

Pokud vás tato významná osobnost skutečně zajímá, film vám nepřijde nudný. Dlouhý, to ano, je to přeci jen životopis a tři hodiny jsou opravdu hodně. Ale střídají se zde pouze okamžiky, kdy Gándhí prezentuje svoje myšlenky a plány, které jsou podpořeny dokonalým výkonem Bena Kingsleyho, se scénami, ukazujícími dění v Indii, podpořené naopak skvělou výpravou. Ani jedno z toho není nudné, ty tři hodiny jsem sledoval film s velkým zaujetím. Lepší vykreslení příběhu tohoto pozoruhodného člověka si neumím představit. ()

Evander

Od Gándhího jsem zase až tak moc nečekal, a to navzdory jeho osmi Oskarům. Hned se nabízelo srovnání s velice přeceňovaným Lawrencem z Arábie. To však byla velká mýlka! A tak jsem se dočkal vynikajícího filmu s naprosto famózním Benem Kingsleym v roli Gándhího. 88% ()

RedDuck

I když film má film přes tři hodiny, uběhl jako voda, ještě jsem chtěl navíc. Navíc byla biografie překvapivě dosti věrná. Velmi poutavé a výpravné scény, neuvěřitelný výkon Ben Kingsleyho. Gándhí splňuje vše co by měl velkofilm splňovat. ()

Denny

Jedna z nejlepších biografií v historii filmu,velkolepá podívaná s účastí tisíců statistů, vynikající Ben Kingsley. A přitom se indická strana zpočátku nemohla smířit s tím, že její legendu ma ztvárnit Angličan. ()

Liduskaa

Výjimečný film o výjimečném člověku s výjimečnou délkou, která způsobí 100% pravděpodobnost, že uz se podruhé asi nepodívám.to by musela být hodně výjimečna situace!!! ()

mi-ib

A Albert Einstein dodal: "Příští generace jen těžko uvěří, že někdo takový z masa a krve, kdy chodil po této planetě." A měl pravdu. Abych pravdu řekl, tohle bylo moje první větší setkání s Gándhí. Film mi řekl, kdo to byl a opravdu byl vyjímečným člověkem. Protože jeho činy byly motivovány asi jen nějakým vyšším duchovním cílem (na čož já teda moc nejsem) a ne nějakým skrytým nekalým úmyslem. Ale o tom co jsem se o Gándhím dozvěděl a co mě na něm zaujalo, bych se zde mohl rozepsat. Jenže já mám hodnotit film. Takovéhle ty životopisné filmy stojí a padají na osobě, o které pojednávají a na jejim příběhu. Gandhíův příběh a jeho osoba je hlavně na dnešní dobu a její hodnoty, tak vyjímečný, že mě opravdu zaujal. Moje vysoké hodnocení se odráží hlavně v tom, že mě film donutil přemýšlet. Každopádně 3 hodiny je docela dost, takže asi mi tohle shlédnutí na hódně dlouho postačí, ale učitě stojí za to. ()

Zemřel Richard Attenborough

Zemřel Richard Attenborough

25.08.2014

Devadesátka je požehnaný věk a právě v tolika letech nás opustil významný herec a režisér Richard Attenborough. Rodák z britského hrabství Cambridge se mohl chlubit titulem lord, mnohem víc respektu… (více)

Ben „Gándhí“ Kingsley se vrací do Indie

Ben „Gándhí“ Kingsley se vrací do Indie

28.11.2009

Krišna Pandit Bhandži, známý též jako Ben Kingsley, se vrací ke kořenům – jak genetickým, tak i ke kořenům své kariéry. V roce 1983 získal Oscara za hlavní roli v Gándhím a přestože později ukořistil… (více)