• Belgie

Akční / Thriller

USA / Čína, 2014, 97 min

Je to nadpriemerný akčný film s Keanu Reevesom v hlavnej úlohe. Má výborný príbeh o prvotriednom zabijakovi so skvelou povesťou, ktorý kvôli svojej manželke so svojou prácou pre mafiu už dávno skončil, no nanešťastie mu umrela, ale zanechala po sebe psa, aby sa mu s tým lepšie vyrovnávalo. Lenže už pár dní po jej smrti ho prepadne vo vlastnom dome syn vplyvného mafiána s pomocníkmi, pričom mu psa zabijú, ukradnú auto a jeho zrania a tak sa zabijak rozhodne na nejaký čas vrátiť, aby sa vydal na cestu pomsty. Spracovanie nie je zlé, ale pôsobí na mňa až príliš rozporuplne, keďže na prvý pohľad to má všetko, čo mám v tomto žánri rád, ale v konečnom dôsledku sa neubránim čiastočnému sklamaniu. Ešte tá rozbehová prvá tretina mi prišla pre potreby filmu úplne ideálna, sadol mi hlavný hrdina, ten jeho smútok za manželkou, ale aj následný pekný vzťah so psom, čo tomu dodáva emócie, k tomu celá tá atmosféra okolo prakticky nepremožiteľného zabijaka, pred ktorým má rešpekt každý, kto ho pozná, takže som sa na túto cestu pomsty skutočne tešil. Ale keď sa to už následne rozbehne, už ma to až tak nebavilo. Na jednu stranu určite musím pochváliť skvelé tempo, keďže tu nie je ani najmenšia šanca nudiť sa, neustále sa niečo deje a striedajú sa zaujímavé lokácie, takže sa je na čo pozerať. Ale zároveň sa tu všetko vsádza na tú štýlovosť, ktorá je až moc výrazná a síce mi v niektorých sekvenciách sadla, ale väčšinou ani moc nie, takže práve kvôli tomu som z filmu necítil to, čo mám v tomto žánri bežne tak rád. A tiež sa tu nájde niekoľko prvkov, ktoré síce sú celkom originálne, ale prišli mi úplne mimo, obzvlášť ten hotel pre zabijakov. Akcie je tu plno a je aj celkom slušná, ale tiež sa neubránim trochu rozporuplných pocitov. Opäť na prvý pohľad má snáď všetko, čo mám rád, bojové umenia, prestrelky, pričom tu sa to navyše často kombinuje, pôsobí to kontaktne, nechýba dostatok krvi, množstvo zabitých, určite si nemôžem sťažovať ani na vizuálne pojatie a chválim aj výber prostredí, ale jednoducho tá prehnaná štýlovosť tomu uberá, prestrelené hlavy nevyzerajú ani zďaleka tak efektne, ako očakávam a aj tá choreografia je miestami taká zvláštna, pôsobí to tak umelo. Ale určite musím pochváliť celú akciu v nočnom klube, kedy mi tá štýlovosť skvelo sadla a viacero vydarených momentov, ako rozstrieľanie protivníka v priebehu jeho nabratia autom. Herecké obsadenie je na tom dobre, hlavný hrdina Keanu Reeves síce pre tento žáner nemá potrebnú charizmu, ale celkom ma bavil, k tomu dvojica výrazných záporákov Michael Nyqvist a Daniel Bernhardt a v menších úlohách potešia aj Willem Dafoe a John Leguizamo. Čo sa týka réžie a technickej stránky, tvorcovia odviedli kvalitnú prácu a viditeľne všetko tak, ako aj mali v pláne, len osobne by som skôr uprednostnil klasické pojatie pred týmto moderným s atmosférou videoklipov. A celkom slušná je aj hudba. Takže mám skutočne zvláštne pocity, na jednu stranu to určite nemôžem výraznejšie kritizovať, zvládnuté je to kvalitne, len jednoducho uprednostňujem iné pojatie, tohto žánru, zápletky a aj akcie. 63%(17.1.2015)

Mezi příznivci, a že jich nebylo jistě málo, byl "John Wick (2014)" očekáván .. velmi očekávaně!! :)) Osobně jsem dostal, co jsem čekal a ani o 1% méně či více. Za prvé ještě uvedu - nehulit silnou trávu při sledování filmu - z tohoto důvodu jsem si muse dát film ještě jednou "na čisto" a až potom došel ke kýženému sebeukojení ... :)) Dost srandiček, i když on se ten film nedá moc brát vážně... Můj problém je, že ať akční, tak hororový žánr (a martial arts ani nemluvě!!!!), přeferuji osobně asijskou produkci, takže to, co nabízí tato krásná americká přestřelka bez (konečně !!) amerického patosu, patolízalství. sebeprezentace a reklamy, .. by v asii místo oněch 80% za to, že to je Z-etko (Západ) by proti A-čku (Asii) propadlo o dobrých 40% na zbylých 40 % ... :-/ Ono prostě všechno šlape, žádný velký zastávky, Keanu nemá konkurenci, pšechny odrovnáná za pár vteřin a to vše proto, že mu v den truchlení po smrti manželky ukradl synáček ruského mafiána auto a zabil psa ... Keanu likviduje nepřátele s až uměleckou a "taneční" gracií, kdy se jednoznačně poučil ze choreografie asijské (zejména Japonsko bych řekl - katana souboje), tak stříleček a mlátiček. Osobní souboje, kde nepříide na řadu střelba jsou fajn, kombinují praxi - koukatelné a ladné aikido, judo, jiujitsu ,... prostě přehozy, lámání končetin, páky atd. ... Pistole je ale většinou součástí souboje a tak veškeré konfrontace končí během pár sekund. Otázka PROČ měl Wick takové problémy s jedným vysokým týpkem z ruské ochranky je prostá, je to Daniel Bernhardtnar. 31.8.1965 (49 let) Worblaufen BE, Švýcarsko. Přeborník v mnoha stylech, hlavně kopací techniky a aikido, přehozy atd. Je to skutečný mistr a učitel a Keanu se proti němu v reálu nemůže chytat a na soubojích (jsou dva ..) je jasně viděl, jak se Bernhardt musel držet zpět a moc toho ani nevyužít. Ale to jen detail, který zaujme asi málokoho. Je fajn, že amíci natočili něco bez keců a s kvalitní akcí. Každopádně můj pohled, hlavně po minulém roce, (ono je to rok od roku lepší snad..) míří ku Východu, kde údajně na Východě svítá a to prý na lepší časy ... tak uvidíme. :)))(17.1.2015)

Ze správnýho akčního filmu má kapat pot, krev a má smrdět mrtvolama a v tomhle ohledu lze Johna Wicka považovat přímo za velkododavatele. Zápletka příběhu skutečně neobjevila Ameriku, ale správnej akčňáček nemá zdržovat dějem, ale akčnit. A to přesně John Wick dělal, sice bylo zřejmé, že chodil na kurzy přežití k Chucku Norrisovi a na mluvené slovo uvalil úsporný opatření, ale jak uslyšel ruštinu, začal velkolepou kulkovanou, nožovanou i pěsťovanou. Nejvíc mě potěšilo, že z filmu rozhodně není cítit „néé kurva to tam nedáme nebo by na to nemohli jít děti“. Tohle je akční poctivka s vynikající hudbou, kvalitní kamerou a především rejžovaná klukem co má akci v krvi, protože nikdo nerozumí filmový akci líp než kaskadér s vydařenou praxí. A když je ke všemu ještě talentovaný šikula na akční režii, tak mě nezbejvá než ze sebe vydat jedno spokojené ňam.(22.10.2014)

Jsou to jen tři maličkosti co Johna Wicka odlišují od jiných nesmrtelných drsňáků a přesto si kvůli nim zaslouží o hvězdičku lepší hodnocení. Ačkoliv s odřenýma (no tady spíš ukousnutýma) ušima. Pes - linie se psem zahrála na citlivou strunu a líbilo se mi, že psem příběh začal a také skončil. Kvůli takové věci hned nájemný zabiják působí sympatičtěji a více lidsky. Pak je to opravdu unikátní nápad s hotelem nájemných vrahů (kde je ale zakázané násilí a kdo pravidlo poruší, budiž mu země lehká). Třetí "drobností" je vizuál, který je opravdovou lahůdkou. Kosení komand zabijáků jako by šlo o pouhý plevel, to jinak není úplně můj šálek kávy, ale Keanu Reeves na stará kolena pobavil.(8.3.2015)

Tak a mám monitor jak řešeto, nevím jak se mrknu na dvojku. Mrtvoly jsem přestala počítat asi po deseti minutách, to nemělo cenu, ale tu zlost jako John na začátku jsem měla snad stejnou. Maximální tanečky od začátku do konce, dlouho jsem nic podobného neviděla, budiž jim k dobru, že jsem ani nemrkla a byl konec. Ještě by mě zajímalo, co je s tou vrnící, černovlasou kočičkou, doufám, že dvojka to rozlouskne. Keanu Reeves byl naprostá jednička a moc bych za to nedala, že si po natáčení dal havaj někde na Bahamách. Ale ostatní hráli také skvěle, Michael Nyqvist se za svého záporáka určitě nemusí stydět. "Víš kdo to byl? Ne. No přece JOHN WICK!"(3.6.2017)

• - Tetovanie na chrbáte Johna Wicka (Keanu Reeves) "Fortes fortuna adiuvat" znamená "Odvážnym šťastie praje". (Laslo)

• - John Wick (Keanu Reeves) nosí náramkové hodinky Carl F. Bucherer Manero AutoDate 38mm. (Liqid)

• - Vo filme bolo použitých niekoľko zbraní. John Wick (Keanu Reeves) vytiahol z kufríku Heckler & Koch P30L a Glock 26. V scéne pri prestrelke vonku na parkovisku bola použitá zbraň Coharie Arms CA415 a brokovnica typu Kel-Tec KSG. Po zadržaní Johna sa presúvame do prázdneho skladu, kde bodyguardi Vigga Tarasova (Michael Nyqvist) držia v ruke Heckler & Koch MP10. Marcus (Willem Dafoe) mal pri sebe hlavne pušku Ruger M77 a Browning HP. Perkinsová (Adrianne Palicki) vytiahla pištoľ Walther P99. (RatBoj)