Akční / Thriller

USA / Čína / Kanada, 2014, 97 min

Zápletka dovedená ad absurdum, ale to jsme všichni, kdo jsme na to šli do kina, samozřejmě věděli. I když možná jednou dvakrát jsem si i tak řekl, že to je opravdu ve své podstatě chujovina. Když se však otevřelo headshootové Peklo, bylo se rozhodně na co dívat, scéna v discobaru je výborná, i když občasné bojové techniky jako hod výkrutem zápěstí mi připadaly jako z kurzu tanečních začátečníků :) Top diskotékovou scénou pro mě zůstává ta z filmu Collateral. Čeho si však na filmu cením dost, je prostor pro realizaci Danielu Bernardtovi, ten se po mnoha letech vrátil ve větší roli záporákova osobního strážce a fight "padesátníků" jsem tak velmi kvitoval. Bohatě by mi stačila pětaosmdesáti minutová stopáž. Přezdívka Baba Jaga rulez! 20 miliónů dolarů(rozpočet)/79 miliónů dolarů(výdělek celosvětově) Jinak tady máte odkaz na Johna Wicka o 30 let později! https://www.youtube.com/watch?v=WyIq9FdTgwM(7.2.2015)

MARVEL my ass, chci týmovku s Jackem Reacherem, Equalizerem McCallem a Johnem Wickem a chci ji hned. Akční béčka se vracejí, milovníci nepřikrášlených chlapských bitek tělo na tělo vrní blahem. Kašlete na vypiplanou a nevěrohodnou bojovou choreografii prznící Hollywood, ve Wickovi hlásí návrat nefalšovaná a hlavně účelová testosteronová komba smrti. Koho pak trápí tupoučce roztomilý scénář, když praskají kosti a stříká krev? Asi nejvíce zamrzí přetuněný dvojitý konec, mohlo to s přehledem mít střízlivou hodinku a čtvrt. 70%.(14.10.2014)

Reeves je zase jednou boží. John Wick je ryzí akční střílečka (silně inspirovaná komiksovou strukturou), která si na nic nehraje. Tvůrci sypou geniální nápady doslova z rukávu a invence je znatelná nejen v neuvěřitelně jednoduché, ba do teď nevyužité, zápletce. Silný emocionální rozjezd bez sebemenších problémů nasadí banální a přesto přesvědčivý hlavní motiv pomsty a začne se zabíjet. Krvavý balet je stejně sympatický jako letošní Raid 2, jen tady je tak nějak odlehčenější a ne tak sadistický. V samotné podstatě jde hlavně o to přátelské pouto mezi páníčkem a jeho pejskem.(1.11.2014)

Čistá žánrová radost? hmmm... ne napadá mě spíš čistá žánrová rutina. Na film jsem se docela těšil a po všech těch pozitivních hodnoceních tady je na místě mluvit o zklamání. Já vím, že si zase vyslechnu, že jsem Marťan a mám divnej vkus přece když se to líbí všem, tak se to musí líbit i tobě! No a v tom je právě ten problém nikdy jsem nepodléhal davové psychóze a nevidím v tomhle nic než tuctový nadhodnocený akčňák. Vhodnější výraz mě nenapadá samozřejmě, že z totálně tupým příběhem (sejmuli jste mi psa, tak za to chcípnete) ale to patří k věci to bych nekritizoval. spíš je potíž v tom, že film si neuvědomuje, že na víc než na průměrnej akčňák nemá a aby to vykompenzoval, tak je za každou cenu strašně drsnej strašně vtipnej a strašně cool jenomže to nefunguje některý ty vtípky mi tam přišli doslova násilně nastrčený za každou cenu prostě ve stylu tohle bylo super cool a celej sál se musí tlemit, ale na mě to nepůsobilo. Záporáci jsou nevýrazní doslova nestojí za řeč no a když jsme u tý drsnoty, tak to taky není tak žhavý. Já vím, že jsem cynickej parchant, ale točit to já, tak se na tom zabití psa trochu víc kreativně vyřádím a ne, že SPOILER čokla jednou majznou bejsbolkou po hlavě a ten skape dřív než by Gibson v Exp 3 řekl Done! A ty proklamovaný headshoty ze kterých tu všichni uchcávaj? tak jako jo je jich dost, ale tak půlka není pořádně vidět a i když je akce kvalitně a přehledně natočená (o tom žádná) tak časem se z toho stane trochu stereotyp co začne nudit. A ještě jeden problém bych měl a to sice z hlavním hrdinou. Nic proti Reevesovi nijak mi nevadí, ale tohle neuhrál. Do tý role se mi nijak extra nehodil a to se potvrdilo. Prostě jsem mu toho drsnýho zabijáka neuvěřil a to je asi u filmu kterej je na tomhle aspektu postavenej docela problém. Vidět v tý roli např Butlera, Wahlberga nebo Brolina prostě někoho komu bych toho drsňáka uvěřil, tak bych byl hned o něco spokojenější. Prostě sečteno a podtrženo nejdrsnější film roku to není To je Sabotage a Arnold je největší badass a nejlepší akční film roku už vůbec ne. Tenhle titul už si Exp 3 z přehledem udrží. Je to prostě průměrnej rutinní akčňák kterej potěší oldschol zpracováním, ale kurevsky rychle zapadne prachem.55%(24.10.2014)

„Vypadáš hrozně.“ – „Ne, vypadám jako na odpočinku.“ Co do „coolovosti“, atmosféry a akce (+ choreografie „bitko-přestřelek“) jsem byl spokojený. Překvapí i přítomnost humoru spojeného se světem nájemných zabijáků koncentrovaného ho „speciálního“ hotelu (od uklízeče přes vrátného, doktora, barmanku až po nejednoho „bývalého“ kolegu). A téma odskočení si vysloužilých zabijáků z důchodu (či nějaké jeho obdoby), ať už pro to mají důvod jakýkoliv (i když nejčastěji za to „samozřejmě“ mohou zlí Rusové-ze současnosti např. Equalizer, November Man, 3 loňské tematicky nepříliš vzdálené filmy s Neesonem), teď dost frčí a divácká poptávka zřejmě ještě nějakou chvílí vydrží (sám jsem zvědavý, kdy se konkrétně mně začnou zajídat). To, co však ve filmu naprosto selhává, je nějak smysluplně vystavěný příběh. Možná se zdá přehnané něco takového po akčňáku žádat, ale jestliže má už po cca 50 minutách John na mušce zdroj jeho nenávisti (ničím a nikým nekrytý) a naprosto nepochopitelně ho neodstraní (přestože jen chvíli poté po něm metá jednu kulku za druhou), jednoho napadne, že si vzala slečna Logika pořádnou dovolenou (což bohužel neplatí jen pro tuto scénu) a tvůrci evidentně neví, jak ty standardní cca 2 hodiny rozvrhnout tak, aby je mohl hlavní hrdina celé prostřílet a promlátit (s nahněvaným výrazem a sem tam nějakou hláškou navrch). A to se mi jeví jako dost podstatný nedostatek. Stejně jako onen fakt, že někdo někoho neodstraní (ano, nepřekvapivě se to týká především hlavního hrdiny), což se děje tak často, až to působí nechtěně směšně. O naprosté nezničitelnosti Johnových stehů (zřejmě zázračný hotelový doktor) a vůbec celé jeho osoby (je pouze omračitelný) se asi nemá moc cenu dál rozepisovat (i když to, co v závěru následovalo po opuštění vozidla, mě strašně rozesmálo…znovu však nechtěně). Pro někoho nepodstatné a snadno přehlédnutelné detaily, mě však při sledování dost rušily. A díky nim film nemůže v mých očích překročit hranici průměru. „Ahoj, Johne.“ – „Čau, Jimmy. Rušení nočního klidu?“ – „Rušení nočního klidu. Už zase pracuješ?“ – „Ne, jenom něco vyřizuju.“ – „Dobře...necháme to být. Dobrou noc, Johne.“ – „Dobrou, Jimmy.“(26.1.2015)

• - Keanu Reeves (John Wick) nebol počas akčných scén zastupovaný kaskadérom a všetky kaskadérske kúsky zvládol sám. (Jello Biafra)

• - John Wick (Keanu Reeves) ve filmu používal mnoho zbraní, mimo jiné pistoli HK USP s kompenzátorem zdvihu a bullpup brokovnici Remington 870. Kromě toho jezdil v amerických klasikách Ford Mustang Boss 429 1969, Chevrolet Chevelle SS a v nové klasice Dodge Charger, se kterým herec jezdil i ve filmu Street Kings (2008). (JohnSmith)

• - Spoiler: Když John (Keanu Reeves) poprvé potká Iosefa (Alfie Allen) na benzínce v New Jersey, sám si tankuje benzín ačkoli samoobslužné benzínky jsou v tomto státě zakázané. (spacemaster)