Zabijáci

• Dánsko Fasandræberne (více)
Krimi / Mysteriózní / Thriller
Dánsko / Německo / Švédsko, 2014, 119 min (Alternativní 115 min)

Kdo stojí za 20 let starou sérií vražd a znásilnění? Všechny stopy vedou ke skupině studentů prestižní internátní školy, jako pachatel byl však odsouzen místní podivín. Složka s případem se dostává do speciálního kriminálního oddělení Q na stůl detektiva Carla Mørcka (Nikolaj Lie Kaas). Carl a jeho asistent Assad (Fares Fares) okamžitě poznají, že v případu něco nesedí a znovu jej otevřou. Ve složce najdou poznámku o tísňovém volání zoufalé mladé dívky. Ta však zmizela beze stopy. Brzy se ukáže, že Carl a Assad nejsou jediní, kdo se snaží najít dívku, jejíž svědectví by mohlo nepříjemně zasáhnout ty nejvyšší vrstvy uhlazené dánské společnosti. (Aerofilms)

Salsecnew

Dvojka je oproti předchozímu i následujícímu dílu o dost slabší. Je brutálnější, ale méně mysteriózní a napínavá. Dále psychologická. Má i pár světlejších okamžiků: třeba věci se točící kolem učitele fyziky je záživně provedené, avšak oproti jedničce je identita padoucha či padouchů vyzrazena, takže tím klesá napětí. Dvojka je postavena hodně na násilí. ()

evita_

Zase tá istá chyba. Že ja sa nepoučím.... Najprv kniha, potom film je veľmi veľmi špatné poradie. Mala som neskutočné očakávania od niektorých scén. Myslím, že keď je niečo natočené podľa knihy, tak by to malo mať s knihou spoločné aspon 50% a nie vybratých pár postáv, podstatné skutočnosti tam buď vôbec neboli, alebo boli hodne pozmenené. A v neposlednom rade, podľa knihy mali hlavné postavy byť fakt sexi. Neviem, kto vyberal hercov, ale odhad na to kto je a nie je sexi má žalostný. Film ako taký verím, že mohol strhnúť diváka, a to nie len svojou brutalitou, ale aj spracovaním. Ja som ho už žiaľ porovnávala. Pri ďalších filmoch z oddelenia Q už túto chybu nespravím. Sľubujem.... ()

tiradentes

Zatiaľ čo Ženu v kleci som najprv videl a potom čítal knihu, teraz to bolo opačne. Nie je to zlý film, no na knihu sa ani z ďaleka nechytá. Vinou zlého scenára. Dej je značne zjednodušený, vyslovene osekaný, čo vyvoláva celú radu logických nezrovnalostí (pravdou je, že kniha je tak nahustená, že by to vydalo na desaťdielnu sériu). Chýbajú dôležité pasáže, a naopak tie podružné, ktoré majú pre dej nulový význam, tam sú. Postáv je málo a ich niekedy priam bizarné správanie logickosti fakt nepridáva. Najhoršia je však absencia predlohovej brutality, ktorá z filmu urobila iba bezduchú pátračku pod severskou oblohou. No a Carlovi, síce sympaticky stvárnenému, chýbal cynizmus z prvého filmu a knihy. ()

dj_p_j

Toľko megakravín v jednom scenári to sa len tak hocikde nevidí. Už sme si zvykli, že severské krajiny sú (podľa ich spisovateľov) plné úchylov, ale tá "temná atmosféra", ktorú vraj tento film má je asi daná tým, že detektívi majú kanceláriu v pivnici a ten z nich, čo je Dán, sa stále tvári ako keby sa už týždeň nevysral. Inak vyzerá skôr ako karikatúra, takže divák sa musí skôr smiať alebo si klepať po čele, neť by si užíval kriminálku. Úplnú korunku absurdnosti tomu mohla nasadiť už len Naomi. ()

AutiXrist

Oddelenie Q a Olsena mám vo svojej zbierke. Málokedy sa mi stane pri sfilmovaní knihy, že som spokojný. Obdivujem herecký rozsah L.Kaasa, od hrania debilov, cez komédie až podľa mňa po jeho vrchol - Morcka. Dramatické postavy mu jednoducho sedia, možno pre jeho dramatickú minulosť, obaja rodičia sa mu zabili. Nesmiem zabudnúť na Faresa, ktorý mu pekne sekunduje. ()

nelja

Snímek je spíše vystavěn autenticky, co se na plátně odehrává je přesvědčivě a přirozené (kdy jsme tohle naposledy mohli zažít v rámci české produkce?). Přes všechnu civilnost a věcnost je zde několik velmi vypjatých brutálních scén. Tady vnímám nejvýrazněji propojení s citovaným Mechanickým pomerančem Stanleyho Kubricka v anotaci. Protože když bychom se zaměřili na příbuznost estetického a formálního pojetí těchto dvou snímků, nenalezneme mnoho příkladů, které by byly sobě vzdálenější. Přesto však existuje vzájemné propojení a tím je mimo již zmiňovaný nekompromisní způsob zachycení vybičované agresivity a syrovosti například motiv násilí bez příčiny. Násilí jako projevu zkaženosti, arogance moci nebo domnělé nadřazenosti a přesycenosti. Podstatná část filmu se odehrává uvnitř budov, venkovní scény jsou sporadické, nic méně často klíčové pro pochopení motivací postav. Například vytržená sekvence ze zahájení honu a retrospektiva ilustrující průnik do myšlení zvráceného mladíka – budoucího vraha. Nezáleží na tom, zda jste nebo nejste fandové detektivek a kriminálek. Pokud vás baví dobré filmy, tohle je příležitost, jak jeden z nich vidět! ()

Jirkacek

Druhé dobrodružství detektiva Carla Mørcka a jeho asistenta Assada z kriminálního Oddělení Q jsem paradoxně viděl jako třetí, i když jsem předtím již pokukoval po jiných dílech a chtěl se na ně podívat. Jednoho večera ale uživatel CommanderCZ zavelel, že se podíváme na film s dobrým hodnocením zde na ČSFD s názvem Zabijáci a tak se rozběhl na obrazovce naší TV. Po zkušenostech se čtvrtým a prvním dílem, které jsem ohodnotil plným počtem cípatých, jsem se na ten druhý v přadí docela těšil a doufal jsem, že udrží vysoko nastavenou laťku. Příběh začal tím, že kriminalista z oddělení vražd Carl Mørck (Nikolaj Lie Kaas) a Assad (Fares Fares) získali na večírku ocenění od nadřízených policejních složek za vyřešení prvního starého případu a zároveň jim byla přidělena nová asistentka Rose (Johanne Louise Schmidtová). Znuděný Carl opustil policejní večírek předčasně a venku jej zastavil starší muž, bývalý policista, který se ho zeptal, jestli už četl jeho dopisy. Carl odvětil že ne, což vyvolalo hrůzu v očích staršího muže, který pak podivně vykládal něco o neděli. Carl odešel a za několik hodin mu zazvonil telefon s tím, že onen bývalý policista spáchal sebevraždu doma ve vaně, přičemž mu v bytě nechal krabici plno fotek, faktů a poznatků o starém případu z roku 1994. Ukázalo se totiž, že onen muž byl otcem dvojčat, kteří byli před lety zabiti, přičemž dívka byla předtím znásilněna. Detektivové se začali v případu ihned šťourat, i když viník byl vlastně už odsouzen. Tehdy se k dvojnásobné vraždě přiznal Lars Bjørn (Morton Kirkskov), který se pohyboval v blízkosti internátní školy, kam dvojčata chodila. Za svůj čin dostal směšně nízký trest, pouze 5 let a navíc byl už po třech letech propuštěn. To vrtalo detektivům hlavou, stejně jako podivný telefonát v době činu, kdy nějaká dívka volala z budky na tísňovou linku a řekla, že udělali něco hrozného a pak zmizela. Z tajemné volající dívky se vyklubala Kirsten Marie Larsen alias "Kimmie"(Danica Curcic), která chodila také na tutéž školu a během studií se chovala asociálně a neměla moc kamarádů kromě tří. Jedním z nich byl již zmíněný odsouzený Lars Bjørn, který dodával drogy, ale na školu nechodil, pouze bydlel v blízkém městě. Kimmie se zamilovala do pěkného a bohatého chlapce Prama, který měl za nejlepšího kamaráda Dybbøla a chodil všude s nimi. Pram svou milou totálně ovládal, dokonce když se potřeboval zbavit učitele chemie, který ho chtěl nechat propadnout, tak poslal Kimmie, aby se s ním vyspala a pak předstírala znásilnění. Každopádně tato čtveřice Kimmie, Dybbøl, Pram a Lars Bjørn každou neděli, kdy se ve škole neučilo, chodila ven a páchala násilí v okolí školy. Vždy někoho zmlátili nebo znásilnili nějakou dívku a považovali to za výbornou hru. Vše fungovalo až do chvíle, než Kimmie otěhotněla a chtěla si dítě nechat, což se však Pramovi vůbec nelíbilo a tak se zbytkem party Kimmie jednoho večera zmlátili tak, že o dítě přišla. Kimmie se doklopýtala do nemocnice, kde jí sdělili tuto špatnou zprávu a protože dítě v bříšku bylo mrtvé, chtěli provést interrupci. V tom Kimmie zmizela a 20 let po ní nebyla ani stopa. Když se Assad a Carl ujali vyšetřování, fakta je brzy dovedly k učiteli fyziky, který jim řekl, že styk s mladou Kimmie byl tenkrát dobrovolný, ale vše svědčilo proti němu a navíc na něj hodili znásilnění v lese, které ve skutečnosti spáchala opět Kimmie s partou. Musel tak odejít ze školy a vše bylo zapomenuto. Vyšetřování detektivy tedy záhy dovedlo ke skupině studentů z internátní školy, kde studovala převážně dánská smetánka. Na půdě školy začali rozplétat zamotané klubko desítek případů, které před 20 lety zkažená mládež spáchala a k nimž se vždy pod pohrůžkou nebo za peníze přiznal někdo jiný. V té době byl Ditlev Pram (Pilou Asbæk) byl již velmi bohatý a vlivný podnikatel a za manželku měl atraktivní Thelmu (Beate Bille), která však znala jeho násilnickou povahu a tak měla milence, jehož Pram zmlátil tak, že málem zemřel, ale opět mu slíbil peníze, když bude mlčet a nechá jeho manželku na pokoji. Se svým kamarádem Ulrikem Dybbølem (David Dencik) chodil na lov, jehož se zúčastnil také právník, který zařídil kdysi nízký trest Larsovi za dvě vraždy a jehož si najímali bohatí lidé v Dánsku. A na lov vyrážel také policejní šéf kriminálky, který zakázal vedoucímu oddělení Marcusu Jacobsenovi (Søren Pilmark) dát Carlovi více lidí pro hledání zmizelé Kimmie. Když na tyto vazby šéfa s Ulrikem Carl poukázal, Jacobsen zákaz zrušil a dal oddělení Q pár lidí a tak brzy Kimmie našli. Žena žila celá léta jako bezdomovec a bydlela v železničním nákladním vagoně na nádraží, kde ji také policisté našli. Jenže nebyli jediní, jelikož ji našel také zabiják Børge Bak (Michael Brostrup), jehož si najal Pram, aby ji umlčel. Ten Kimmie našel díky tomu, že ji prozradila její kamarádka z ulice, feťačka a prostitutka, které dal za odměnu drogy. Když si je vzala, záhy zemřela na předávkování a zase bylo o jednoho svědka méně. Vzápětí přepadl Kimmie ve vagóně a ta se štěstím prchla. Když zjistila, že její kamarádka zemřela, naštvalo jí to a rozhodla se pomstít. Dala si sprchu, převlékla se, nasadila paruku a vyrazila do baru, kde ji sbalil zabiják Børge Bak, s nímž pak odešla na hotelový pokoj. Vzápětí ji ovšem poznal a v souboji se jí podařilo zmocnit se jeho pistole, se kterou ho donutila skočit z balkonu, takže se dole rozplácl jako žába. Smrt na dlažbě ulice sem přivedla také Carla s Assadem, kteří záhy Kimmie dopadli a zavřeli do vězení kvůli vraždě. Carl nešťastné ženě slíbil, že s ní půjde druhý den před soudce, když mu pomůže nějak případ rozhýbat, protože důkazy proti zabijácké dvojici Pram a Ulrik byly nepřímé. Kimmie mu řekla, že druhý jmenovaný si vždy schovával věci po obětech jako suvenýr a tak se vydali je hledat do jeho domu. Ulrika jim pomohla z domu vylákat manželka Prama a tak měl Carl s Assadem volnou cestu. Večer v domě našli černošskou mladičkou služku, která ji zděšená řekla, který pokoj by mohl ukrývat děsivou Ulrikovu sbírku a opravdu se jim podařilo truhličku s věcmi obětí najít. Jenže se zároveň spustil tichý alarm, který donutil Ulrika vrátit se domů a detektivové měli co dělat, aby utekli. Jenže na útěku byli trefeni uspávacími šipkami, neboť Ulrik byl výborný střelec a druhý den ráno se probudili svázáni v hospodářské části domu. Ulrik a Pram se domluvili, že nastrčí fingovanou nehodu, při níž Carla s Assadem zabijí, jenže vše mělo být jinak. Když Carl ráno k soudu nepřišel, Kimmie v cele přemohla policistu, který ji měl před soudce odvést a odjela do Ulrikova domu, Zde osvobodila oba detektivy a v přestřelce byl zabit Ulrik. Zároveň omráčila svého bývalého milence Prama, kterého záhy zapálila a sama následně vstoupila do plamenů. Kruh se tak uzavřel a byl konec celkem nechutného případu, který mne opravdu bavil a dokonale přikoval na 119 minut k televizní obrazovce. A i když mi Zabijáci připadali méně záhadní než první a čtvrtý díl, byla to opět skvělá detektivka. Přesně takové případy, do kterých nějakým způsobem zasahuje záhadná minulost, se mi vždy velice líbily a čím víc bude těchto mysteriózních detektivek, tím lépe. Už se těším na další dva díly z oddělení Q. Suma sumárum, snímek Zabijáci ode mne získal čtyři zabijácké hvězdy ****. () (méně) (více)

Milonak

To jsem se zase nechal nachytat místním hodnocením a tím, že je to ze severské produkce. První polovina celkem ušla, i když už tam se začaly objevovat stokrát ohrané věci typu spolčení mocných respektive průsery zlaté mládeže z internátní školy kryté místním šéfem policie. Ve druhé polovině to už začalo směřovat k odpadu. Tu mnohokrát vychvalovanou severskou ledovou atmosféru to nemá, hlavní detektiv (který je ve dvojici s kolegou poměrně neschopný) se tváří permanentně jako pitomec, jedné z hlavní postav bezdomovkyni (potažmo kdysi viníkovi mnoha špatných věcí) se podaří nejdřív zmlátit tyčí detektiva s pistolí a následně i policistu, který pro ni přijde do cely. A uteče díky tomu  z vězení, přičemž ještě předtím zvládne zabít jednoho hajzlíka na balkoně. Celé to není nic jiného než jen další rádobykvalitníamrazivákriminálka, která je spíš takovou telenovelou jen s celkem velkým množstvím násilí a nějaké té nahoty. ()

Lajan

Jedno klišé za druhým, vypočítané na efekt. Postavy jednají nevěrohodně...z bezdomovkyně se stane bondgirl, která okamžitě objeví a zachrání neschopné policajty, aby nakonec dobrovolně vstoupila do očišťujícího ohně...Co je tohle za pohádku? ()

marcel5

Další případ oddělení Q a poměrně komplikovaný, zamotaný, strašidelný a dlouhý, ale to nevadilo. Co mě překvapilo byl přechovávaný plod Kimi v kabelce, přijde mi to na hraně co je ještě snesitelné a co už je přehnané. Studijní smetánka si užívala tak trochu drsněji, a také se jim to víceméně všem vrátilo, ale až po letech, a bylo to překvapivé a i logické zakončení pro Kimi, byť dosti drsné. Nová sekretářka Carla a Assada mi přišla trochu najivní, ale možná to bylo tím dabingem. Carl už měl nakročeno k lepšímu vztahu se synem a možná se povedlo v poslední minutě... A Assad už tentokrát musel Carla dosti brzdit. Nerozlučná dvojka. ()

gggggg

Plnohodnotné severské krimi, ktoré sa vyznačuje hlavne pomalším tempom, ale za to prepracovanou zápletkou. Chémia medzi hlavnými postavami zafungovala a jediná vec ktorá mi prekážala, že vraha sme vo filme vedeli dopredu. ()

Kinokavárna na Rock for People

Kinokavárna na Rock for People