V tajné službě Jejího veličenstva

• slovenský

James Bond: V tajnej službe Jej veličenstva

Akční / Dobrodružný / Thriller

Velká Británie, 1969, 142 min

S velkým odstupem a díky tomu, že jsem tuhle bondovku konečně viděl v originálním znění, musím uznat, že není vůbec špatná. Dokonce tvrdím, že je velká škoda, že Lazenby nedostal (nechtěl) další šanci. Nula nula sedmičku hraje vcelku přesvědčivě, ačkoliv mu chybí Coneryho šarm. Je drsný a jeho bitky například - radost pohledět. Ve filmu je navíc k vidění první z bondových lyžařských naháněček, bezvadně natočená scéna s lavinou, honička na bobech a závěrená megaakce s helikoptérami. Blofeld s tváří Tellyho Savalase má zase jednou obdivuhodný ďábelský plán, bondgirl (bondwife?), kvůli níž jsem vždycky trochu naměkko, je opravdu kočka. K tomu nádherná píseň (když melodii Johna Barryho zpívá Louis Armstrong, tak prostě není co řešit). Tož pět.(24.4.2010)

Dějově velice bohatá bondovka, pro vývoj postavy agenta Jejího Veličenstva dokonce stěžejní, bohužel obsazení George Lazenbyho a jeho laxní výkon (teď nemluvím o těch skvělých lyžařských scénách :)) nevyváží ani skvělý Savalasův Blofeld. A nevím proč, ale zrovna tenhle světovládný plán mi přišel i na Bonda hodně šílený. Asi proto, že ho děsivě zparodoval James Coburn :). Ale ruku na srdce, při závěrečné scéně vždycky uroním slzu.(23.3.2003)

Díky bohu, že Lazenby hrál Bonda jen jednou. Bez charismatu, hereckých kvalit a pro mě i bez sexappealu, to je model George. Nejen, že hraje pořád stejně, ale dokáže v některých chvílích strhávat film do děsivé parodie (vrhání nože, závěrečná akční jízda, závěr). Od naprostého průšvihu v bondovské historii zachraňuje scénárista, který měl zřejmě dobrý den a sepsal velmi pěknou, kvalitní zápletku. Potěšil mě Kojak Telly Savalas, jenž Blofeldovi dodal tu zlotřilost, chybějící v předchozím díle. Menší rýpnutí si zaslouží střihač za sestavení akce, jelikož při nádherně opulentní jízdě na lyžích mohl vynechat všechny detailní záběry na 007 a vše nachat jen na kaskadérech. Dále pak přetáhl délku minimálně o 20 minut.(7.1.2007)

Lazenby byl omyl, to je jasné, ale ne jen kvůl němu je tohle nejspíš nejhorší Bondovka ze všech - on je tady totiž špatně nejen zahraný, ale i napsaný. I ostatní postavy kromě něj jsou zoufale nevýrazné (s čestnou vyjímkou hlavní bondgirl), což obzvlášť zamrzí u velkoformátového padoucha jakým byl Blofeld, a i když ději nechybí nadsázka a klasická zábavnost, je roztažený do neúnosné délky a tudíž zákonitě místy nudí. Ani ty akční scény, pohříchu postrádající bondovská udělátka a sci-fi prvky, to nevytrhnou díky prachmizernému střihu. A co se týče milostné linie a jejího závěru je poměrně zajímavé srovnat film s nový Casinem Royale... pak totiž ještě víc vynikne jeho nulový emotivní dopad. 5/10(14.10.2006)

Takhle by to vypadat nemělo... Vcelku civilní George Lazenby dostal jen z nejméně vděčných úkolů v historii filmu - nahradit úžasného Conneryho. A hold to nezvládl, bohužel. Nedá se kategoricky říct, že to zprasil jen nový Bond, na celém filmu se nepříjemně projevilo stáří a pitomý střih, ale být na Lazenbyho místě Connery, určitě by to povznesl. Propad do suterénu..(24.9.2005)

• - Spoiler: Jeden z mála filmů, kde Aston Martin Jamese Bonda (George Lazenby) nemá výraznější úpravý a technické vymoženosti. Ve výbavě nalezneme jen ostřelovací pušku. Navíc na rozdíl od typu DB5 nemá neprůstřelná okna, na což doplatí Bondova novomanželka. (Martin_Happy)

• - Ve vstupní sekvenci, kde se Bondův tmavězelený Aston Martin DBS prohání po pláži, byly do písku ukryty železniční pražce. (džanik)

• - Pro Joannu Lumley jde o jednu z prvních filmových rolí. Na rozdíl od Patricka Macneeho, Diany Rigg a Honor Blackman, hrála nejprve v bondovce a teprve potom ve špionážním seriále The Avengers (od r. 1961). (džanik)