Případ komisaře Maigreta

• Francie Maigret et l'affaire Saint-Fiacre (více)

Zavolala ho, aby ji ochránil... Na pozvání hraběnky ze Saint-Fiacru se Maigret vrací do míst, kde prožil své dětství. Hraběnka totiž dostala anonymní dopis, který jí oznamuje, že zemře na popeleční středu. Všichni si pamatují na malého Julese, hraběnčina chráněnce, a tak se domluví, že ho raději nebude oslovovat „komisaři", a pokud možno zamlčí jeho profesi. Maigret je přesvědčen, že dokáže paní hraběnku ochránit. Ale nazítří, při ranní mši stará dáma umírá na infarkt. Maigret je přesvědčen, že srdeční příhoda nebyla dílem náhody a začíná vyšetřování. (Česká televize)

andrii

Všichni Maigretovi podezřelí u kulatého stolu. Kápni božskou, pachateli! Konfrontace z očí do očí. Medailonek strachu tě usvědčí. ()

mortak

Simenon dokázal ve svých novelách přesně zachytit rozklad tradičních vztahů na francouzském venkově. Film se drží předlohy a spíše než kriminálkou je studií jedné venkovské komunity. Ovšem skvěle natočenou - atmosféra by se dala krájet dynamitem a Gabinovo vtělení do Maigreta ten zážitek jen korunuje. ()

vesper001

Stejně jako Poirot pro mě bude mít navěky tvář Davida Sucheta, Maigreta si neumím představit jinak než jako někoho neuvěřitelně podobného Jeanu Gabinovi. Skoro jako by to byl opravdu on. :) ()

filmmovier

Sice dávám 4*, ale přesto si myslím, že tenhle díl je ze všech gabinovek nejlepší. Parádní vraždička, fajn motiv a hlavně ten nebesky krásný, idilický venkov...a kromě výtečného Jeana Gabina jsou výborní i ostatní, postavy a podezřelí jsou také zajímavé charaktery... Atmosféra je krásně depresivní, scénář skvěle napsaný, hudba k tomu parádně pasauje... Saint-Fiacre je prostě jeden z nejlepších případů tohoto francouzského komisaře, a tohle zpracování to jen dokazuje. Škoda, že to není v barvě, to by ta vesnice byla ještě kouzelnější. Viděno v originále. Napětí, gradace, herci, příběh, atmo na výbornou, těsně pod hranicí pěti hvězd. 88%. ()

JohnSmith

Gabin podruhé v roli komisaře Maigreta a opět výborná krimi. Díky ČT 2 jsem si tuhle klasickou lahůdku opravdu rád užil. ()

Autogram

Z tajomných parížskych uličiek sme na francúzskom vidieku a atmosféra nie je o nič menej tajomná. Spočiatku bez zápletky, ktorá sa postupne rozvinie, skomplikuje až do záverečnej slovnej prestrelky. Rozuzlenie pri spoločnom veľkom stretnutí je ako od Agathy Christie a zvládnuté dokonale. V takto starej kriminálke by som takúto gradáciu deja neočakával. ()

Arbogast

Na to, že má tento film viac ako 50 rokov, je to veľmi dobre spravená a do posledných okamihov napínavá detektívka. Jean Gabin sa svojej úlohy komisára, ktorý vyšetruje smrť starej grófky, zhostil bravúrne. Postava Maigreta sa objavuje vo všetkých scénách filmu. Škoda, že v našich končinách je tento film, dá sa povedať, neznámy. Naposledy sa v SR alebo ČR v televízii vysielal vraj pred viac ako štyridsiatimi rokmi. Nebolo by od veci, aby sa po ňom popozerali niektoré TV spoločnosti a predstavili ho súčasnej generácii divákov. ()

klúčik

Pekný film. Má svoje napätie, má výborné herecké výkony - Jean Gabin, a má to čo správna detektívka má mať , spád. Tento príbeh som čítal a poznám ho aj z nie menej zdarilej rozhlasovej verzii, kde si Maigreta zahral Josef Vinklář. Film hodnotím 75%. ()

Lionheart

Oproti staršímu filmu Maigret klade past mi tu chyběla atmosféra Paříže. Připadalo mi to příliš Christieovské, což neznamená, že jsem si to neužil, protože i poirotovky mám velmi rád. ()

Rozjimatel

[3,5*]     Po Maigret kladie pascu (1958) tak trochu iný Maigret, viac staromilský, v štýle detektívok Agathy Christie. Podobne ako Hercule Poirot, aj Maigret tu rieši záhadný prípad dômyselnej vraždy s viacerými podozrivými, ktorých si na konci všetkých pozve do jednej miestnosti, aby ukázal na vraha. Aj napriek takejto schematickosti ma tento príbeh bavil o štipku viac ako ten predošlý, aj vzhľadom na to, že mi ani raz neudrela do očí nejaká výrazná naivita, či už v dejových zvratoch, dialógoch, alebo v konaní postáv. Viac ma bavil aj tu prítomný humor. Jean Gabin je opäť výborný, hoci mi tu trochu chýbal nejaký jeho výraznejší náprotivok, akým bola v predchádzajúcom filme Annie Girardot. ()

Grafito

Ačkoli Simenonovy zápletky nezřídka kulhají na jednu až čtyři nohy a nejinak tomu je i v případu ze St. Fiacre, tak je tenhle film nadmíru zdařilou detektivkou, a to nejen díky skvělýmu a v roli Maigreta navěky nepřekonatelnýmu Gabinovi, ale taky díky propracovaný (nebojím se říct Hitchcockovský) režii Jeana Dellanoya a zapomenout nejde ani na výbornou hudbu.. mimořádný zážitek.. čekal jsem, že se budu u padesát let starýho filmu nudit, ale to opravdu ani na chvíli nehrozilo.. ()

Adiemus

Mám problém s četbou Maigreta (nebo možná G. Simenona vůbec), proto preferuji filmy nebo rozhlasové adaptace. A v tomto případě se mi rozhlasová podoba Maigreta líbila víc, Gabin Negabin. Ale pravda, zámek byl vskutku impozantní. ()

tranquill

"Jak říkám, jsem teď komisař..." - "Zločiny mají spousty motivů - nejčastěji prospěch, někdy nenávist, často vášeň. Ale vtip - nikdy!" ()

Inozuka

Méně noirovější než Maigret klade past, ale přesto bych řekl, že lepší. Možná je to prostředím, z Paříže jsme se přesunuli na venkov, ale spíš tím, že Maigret je zde víc člověk než instituce. Důraz je kladen na osobní vztahy a i vyšetřování se nese spíše v konverzačním než "akčním" duchu. Rouhačsky bych řekl, že Maigrat dvojka je snad o fous lepší než debut ... ()

Amonasr

Klasický Gabinův Maigret s nefalšovanou atmosférou. I přes velký odstup času film neztratil nic ze své přitažlivosti a působí velmi autenticky. Rovněž je skvěle vygradován až ke strhujícímu závěru. Tentokrát  Gabinovi neubližuje ani brněnský akcent dabingu jako u "Maigret klade past", hlas Pavla Rimského mu dokonale sedí. ()

toktokmokmok

Krásna gradácia, veľkolepé finále, kongeniálna muzika, parádni herci, režisér a vlastne všetci - jedna z mála detektívok, ktoré spĺňajú aj filmovú kvalitu, nezneužívajú silu obsahu na úkor ostatných zložiek. ()