Slovensko 2.0

• Slovensko Slovensko 2.0
Povídkový / Drama / Animovaný
Slovensko, 2014, 112 min

Emil Kosír, Viera Pavlíková, Milan Vojtela, Ondrej Hraška, Mária Strompachová, Mike Gogulski, Katarína Václavíková, Milana Jutková, (více)

Co je to "Slovensko"? Jak vysvětlit tento pojem neznámému cizinci či návštěvníkovi? Jaký je genetický a programovací kód softwaru pojmu "Slovensko"? Jak se používá a jak se mění v horizontu posledních 20 let? Slovensko 2.0 je mozaikou 10 různých krátkých filmů (hraný, animovaný, dokumentární, experimentální film), které reflektují dvacet let existence Slovenska očima deseti slovenských režisérů - Juraj Herz, Martin Šulík, Peter Kerekes, Zuzana Liová, Mišo Suchý, Ondrej Rudavský, Peter Krištúfek, Viera Čákanyová, Miro Jelok a Iveta Grófová. Tyto režisérské osobnosti představují široké generační, názorové a žánrové spektrum a podávají společensko‐kritickou a uměleckou reflexi současné slovenské situace a národních dějin posledního století. (Film Europe)

ORIN

Prý ojedinelá reflexia moderných dejín krajiny a zároveň reflexia slovenskej kinematografie, alespoň tak zní oficiální anotace. Jde ale spíše o značně nevyrovnaný povídkový film, který se vydává za reprezentativní kompilát k příležitosti dvacetileté existence Slovenské republiky. Dobrou polovinu povídek si den po zhlédnutí už nepamatuji. V paměti mi utkvěly jen čtyři - Bez vône, Čestný občan, Návraty, Druhý pokus - a to o něčem asi svědčí (špatnou pamětí to nebude). ()

sniper18

Slušný poviedkový film o Slovákoch pre Slovákov, pri ktorom ma už od začiatku príjemne prekvapila pomerne vysoká kvalita, ktorá vydržala až štyri poviedky, pričom síce niektoré mohli byť ešte trochu dotiahnuté, ale kvôli obmedzenému času to samozrejme chápem. A preto ma mrzí, že tie následné mi už neprišli až tak zaujímavé, aj keď stále sa tu nájde plno kladov, kvôli ktorým určite neľutujem, že som to dopozeral až do konca, ako napríklad zaujímavý nápad s potenciálnou fínskou inváziou, hviezdne obsadenie v ôsmej poviedke, alebo výborná vizuálná stránka a celkové moderné pojatie v šiestej. Ale nanešťastie sa tu nájdu aj dve, ktoré ma doslova otravovali a nevedel som sa dočkať ich konca, teda siedma s trápnym typickým ľudovým humorom a deviata o mafiánoch. Ale celkovo rozhodne prevláda dobrý pocit, takže určite neľutujem, že som si to pozrel. 60% ()

Malarkey

A pak, že Slovensko nemá talentovaný režiséry. Tenhle povídkový film dokazuje, že minimálně talenty tam mají. Škoda jen, že je z většiny pálí hlavně politika, protože od první povídky jsem se nemohl zbavit dojmu, že o ničem jiném to vlastně ani nebylo. Nejlepší povídku si nicméně připravil Juraj Herz. Jak po stránce nápadu, tak zpracování. Výborná ale byla i ta poslední, kde se řešilo napadení Slovenska Finskem. Zrovna od Finska to sedí. Lepší zemi si snad tvůrce ani vybrat nemohl. Ještě ta povídka o tom chlápkovi, co odjel v mládí do Ameriky, prožil tam život a po několika letech se vrátil podívat na svojí rodinu, aby se utvrdil, proč vlastně odjel do Ameriky. To bylo docela drsný. Zbytek určitě nebyl nejhorší, jen ve mně nezanechal tolik emocí, jako právě tyhle tři. Viděno na základě Challenge Tour 2015 ()

troufalka

Ondrej Rudavský: Pravidla hry, animovaný kombinovaný s dokumenty, experimentální - nápadité originální                          Martin Šulík: Pohreb prezidenta Vtipný vhled na současné Slovensko prostřednistvím rozhvoru dvou starších manželů.       Viera Čákanyová: Rupicapra Pochopí krásy země Američan žijící dobrovolně na Slovensku?                                             Zuzana Liová: Bez vone Paní režisérka mě zaujala svým celovečerním filmem Dom.Od té chvíle jsem zvědavá a těším se na všechny její filmové počiny.                                                                                                                                                      Mišo Suchý: Návraty/Returns Domácí video, krásný minidokument z vlastní rodiny, pohledem muže, který opustil rodné Slovensko i své rodiče kvůli své ženě.                                                                                                                                          Juraj Herz: Čestný občan Asi nejzábavnější sebeironizujícá mystifikace.                                                                                   Miro Jelok: Pssst!  Ze všech autorů mě zaujal nejméně.                                                                                                             Peter Krištúfek: Jediná známá fotografia Boha Humorný hraný skeč od režiséra dokumentárních snímků.                              Iveta Grófová : Discoboj   Pohled na odvrácenou tvář Slovenska zjemněný způsobem vyprávění. Na mém pomyslném žebříčku předposledné příčka.                                                                                                                                                       Peter Kerekes : Druhý pokus Hořkosladkobolný pohled na slovenskou současnost pohledem matky a syna.                                  Je to až s podivem, jak si cení (či spíše necení) bratia Slováci  své vlastní tvorby. Dokážu si to vysvětlit tím, že na čsfd chodí převážně mladá generace odkojená americkými akčními filmy a také ta starší, co ocení spíše filmy natočené před rokem 1990. A to je veliká škoda, protože zde dostali prostor jak osvědčení autoři, tak i mladá začínající generace a musím s respektem říct, že se s náročným zadáním vypořádali velice dobře. Natočit dobrý kraťas, ve kterém je v krátém časovém úseku zhutněná myšlenka není vůbec jednoduché. Tady se to povedlo.                                                                          ()

Radko

PRAVIDLÁ HRY: Slovensko ako miništát vo vleku rozhodnutí odohrávajúcich sa mimo neho. V závetrí svetovej politiky si tu bačujú gorily bez tváre a škrupúľ. Defilé činov rôznych potentátov a ich dôsledkov je ploché, pretože život v krajine neformuje len politika. Nie každý úkon občana krajiny je otrockým aktom, slúžiacim hrám mocných. 13%. // POHREB PREZIDENTA: Zdravotná starostlivosť odovzdaná podnikateľom žmýka dôchodcov o čiastky z malých dôchodkov. Dobre rozohraný príbeh rámovaný Havlovým pohrebom, odchádzajúceho symbolu mravného étosu. Pointa naznačuje vieru más v ideály vodcov, ktorým v skutočnosti ide len o vlastné majetky. 55%. //RUPICAPRA: Anarchista utekajúci pred despociou USA sa vzdá občianstva a odíde na Slovensko. Naduté sebavedomie, povznesené mudrovanie a chľast. Vyberie sa na výlet za kamzíkmi, ktorých výraz tváre na fotke uzná za hodný nasledovania. Tragikomický príbeh zajatca mediálnych obrázkov. Plus za ukázanie toho, že tu existuje aj príroda. 30% // BEZ VÔNE: prepúšťanie vo fabrikách, samovražedné nálady, náhradková zábava, rodinné neporozumenie. Obraz sociálne strádajúceho Slovenska, ponurej krajiny, trápenej rodinnými neporozumeniami, zakrývanými patetickými darmi, ktoré majú mizériu prekryť, skôr ju však zdôrazňujú 70%// NÁVRATY/ RETURNS: osobná reflexia rodiny emigranta, zašívajúceho postupne po rokoch odlúčenia rozdelenú rodinu, pozorujúceho zväčšujúcu sa samotu a zastavenie komunikácie vlastných rodičov. Jeho vlastné deti dávajú pred komunikáciou s chorým dedkom v nemocnici prednosť počítačovým hrám. Ich otec sa snaží aby lepšie porozumeli sebe a koreňom, z ktorých vychádzajú. Osobné, silné, smutné, zamyslenia hodné. 70%// ČESTNÝ OBČAN: Humor, sebairónia, utiahnutie si zo samého seba a prostredníctvom príbehu podaný obraz krajiny, jej krásy (Vysoké Tatry), malosti (patetické snobské reči ako základ spoločenského uznania), biedy (perzekúcia vyčnievajúcich z radu) i prítomnej mystiky (pomocná ruka zo záhrobia). Najlepšia poviedka 90%.// PSSST!: dedinský filozof s otravnou imagináciou a jalovými myšlienkami. V krčme pri pive by sa to dalo zniesť, ale takto je to odpad!// JEDINÁ ZNÁMA FOTOGRAFIA BOHA: Lasica aj Vášáryová sa snažia vykúzliť starosvetskú atmosféru stratenej krásy kšeftármi rozpredanej krajiny, využívanej reklamnými agentúrami a dravými podnikateľmi, no v skutočnosti sú všetky jej krásy len kulisami, pretože jadro vyhorelo. Pomerne lacná symbolika epizódy s pointou v poslednej vete sčasti zachránená kvalitným obsadením. 45%// DISCOBOJ: tupý diskotekár vypráva o tupých diskotékach vypaľovaných ďalšími tupcami. Tupá je aj forma plná čudných záberov o nakrúcaní debilného výpalníckeho príbehu. Veď áno, aj o primitívnej zábave je Slovensko - asi tak ako každý iný štát. 7%// DRUHÝ POKUS: pomerne vtipná snaha zlepšiť krajinu pomocou vpádu fínskych vojsk, ktoré by mali priniesť zásady slušného verejného života s minimom korupcie a podvodov. Reflektované sympatickou staršou pani a ministrom vnútra s neustále uhýbajúcim pohľadom. 70%. ()

• Jedna z poviedok sa natáčala v Novom Meste nad Váhom. (dyfur)
  • Film mal televíznu premiéru 13.4.2014 na Dvojke, iba 3 dni po uvedení do kín. (kacer4)