Slovensko 2.0

Slovensko 2.0

Povídkový / Drama / Animovaný

Slovensko, 2014, 112 min

Emil Kosír, Viera Pavlíková, Milan Vojtela, Ondrej Hraška, Mária Strompachová, Mike Gogulski, Katarína Václavíková, Milana Jutková, Mária Perelisová, Edgar Laburda, Jolana Laburdová, Ingrid Ištóková, Beáta Mészárosová, Attila Mokos, Zuzana Moravcová, Roman Poláčik, Michal Soltész, Margita Huťťová, Iveta Kožková, Laura Kovalová, Mišo Suchý, Juraj Herz, Rudolf Herz, Ladislav Herz, Mikuláš Macala, Éva Bandor, Slavomíra Fulínová, Ján Kožuch, Anton Šulík ml., Albín Medúz, Jozef Tkáč, Peter Plačko, Igor Šajtlava, Juraj Rayman, Tomáš Krčméry, Katarína Trešťanská, Lýdia Harachová, Ružena Mužíková, Ingrid Vajdová, Miro Jelok, Milan Lasica, Emília Vášáryová, Róbert Jakab, Zuzana Kubovčíková - Šebová, Simon Fico, Juliána Oľhová, Andrej Sisák, Adam Zelman, Dušan Kozák, Erkki Tuomioja, Peter Kerekes, František Argaláš, Petr Holoubek, Edita Chrenková, Jana Segešová, Anna Kornajová
  • Stegman

Ještě, že jsem si to rozdělil napůl, na jeden zátah bych s tím měl asi potíž. Nedotažení některých slibně rozjetých kousků mi bylo až líto (např. Pohreb prezidenta). Jedním slovem zmar. Cítil jsem ho nejen ze zpracovaných témat (tam je to v pořádku), ale hlavně z neschopnosti tvůrců natočit kraťas. (Čest výjimkám.) .............................. Jednotlivé kraťasy: (1)Pravidlá hry **, (2)Pohreb prezidenta *, (3)Rupicapra ***, (4)Bez vône ****, (5)Návraty ***, (6)Čestný občan **, (7)Pssst! **, (8)Jediná známa fotografia Boha **, (9)Discoboj *, (10)Druhý pokus *****.(19.4.2014)

V prvom rade som nepochopil to načasovanie. Len čo som túto novinku stihol zaregistrovať a objaviť na csfd, sa zrazu objavili v uliciach bilbordy s dátumom premiéry v kinách. Neprešli však ani 3-4 dni a film odvysielala stv2... Načo potom tá reklama a propagácia filmu? Väčšina z desiatich krátkych filmov ma zaujala, slabý bol iba starý ukecaný intelektuál s priblblými dialógmi o ničom a "drsný diskžokej". Úplne ma nadchol ten prvý, čiastočne animovaný i hraný o histórii Slovenska. Páčil sa mi i ten druhý(prezident), len tá pointa mi nesadla. Pridal sa i J. Herz. Od neho sme všetci čakali viac, ale určite to nebral tak vážne. Okupácia Fínskom bola zaujímavá myšlienka a ja osobne by som ju bral. Celkovo dobrý, ale nevyvážený projekt, ktorý potreboval ísť vo väčšine prípadov viac do hĺbky. To splnil len ten spomínaný prvý film z desiatich. 60%.(27.4.2014)

• Radko

PRAVIDLÁ HRY: Slovensko ako miništát vo vleku rozhodnutí odohrávajúcich sa mimo neho. V závetrí svetovej politiky si tu bačujú gorily bez tváre a škrupúľ. Defilé činov rôznych potentátov a ich dôsledkov je ploché, pretože život v krajine neformuje len politika. Nie každý úkon občana krajiny je otrockým aktom, slúžiacim hrám mocných. 13%. // POHREB PREZIDENTA: Zdravotná starostlivosť odovzdaná podnikateľom žmýka dôchodcov o čiastky z malých dôchodkov. Dobre rozohraný príbeh rámovaný Havlovým pohrebom, odchádzajúceho symbolu mravného étosu. Pointa naznačuje vieru más v ideály vodcov, ktorým v skutočnosti ide len o vlastné majetky. 55%. //RUPICAPRA: Anarchista utekajúci pred despociou USA sa vzdá občianstva a odíde na Slovensko. Naduté sebavedomie, povznesené mudrovanie a chľast. Vyberie sa na výlet za kamzíkmi, ktorých výraz tváre na fotke uzná za hodný nasledovania. Tragikomický príbeh zajatca mediálnych obrázkov. Plus za ukázanie toho, že tu existuje aj príroda. 30% // BEZ VÔNE: prepúšťanie vo fabrikách, samovražedné nálady, náhradková zábava, rodinné neporozumenie. Obraz sociálne strádajúceho Slovenska, ponurej krajiny, trápenej rodinnými neporozumeniami, zakrývanými patetickými darmi, ktoré majú mizériu prekryť, skôr ju však zdôrazňujú 70%// NÁVRATY/ RETURNS: osobná reflexia rodiny emigranta, zašívajúceho postupne po rokoch odlúčenia rozdelenú rodinu, pozorujúceho zväčšujúcu sa samotu a zastavenie komunikácie vlastných rodičov. Jeho vlastné deti dávajú pred komunikáciou s chorým dedkom v nemocnici prednosť počítačovým hrám. Ich otec sa snaží aby lepšie porozumeli sebe a koreňom, z ktorých vychádzajú. Osobné, silné, smutné, zamyslenia hodné. 70%// ČESTNÝ OBČAN: Humor, sebairónia, utiahnutie si zo samého seba a prostredníctvom príbehu podaný obraz krajiny, jej krásy (Vysoké Tatry), malosti (patetické snobské reči ako základ spoločenského uznania), biedy (perzekúcia vyčnievajúcich z radu) i prítomnej mystiky (pomocná ruka zo záhrobia). Najlepšia poviedka 90%.// PSSST!: dedinský filozof s otravnou imagináciou a jalovými myšlienkami. V krčme pri pive by sa to dalo zniesť, ale takto je to odpad!// JEDINÁ ZNÁMA FOTOGRAFIA BOHA: Lasica aj Vášáryová sa snažia vykúzliť starosvetskú atmosféru stratenej krásy kšeftármi rozpredanej krajiny, využívanej reklamnými agentúrami a dravými podnikateľmi, no v skutočnosti sú všetky jej krásy len kulisami, pretože jadro vyhorelo. Pomerne lacná symbolika epizódy s pointou v poslednej vete sčasti zachránená kvalitným obsadením. 45%// DISCOBOJ: tupý diskotekár vypráva o tupých diskotékach vypaľovaných ďalšími tupcami. Tupá je aj forma plná čudných záberov o nakrúcaní debilného výpalníckeho príbehu. Veď áno, aj o primitívnej zábave je Slovensko - asi tak ako každý iný štát. 7%// DRUHÝ POKUS: pomerne vtipná snaha zlepšiť krajinu pomocou vpádu fínskych vojsk, ktoré by mali priniesť zásady slušného verejného života s minimom korupcie a podvodov. Reflektované sympatickou staršou pani a ministrom vnútra s neustále uhýbajúcim pohľadom. 70%.(14.4.2014)

Slušný poviedkový film o Slovákoch pre Slovákov, pri ktorom ma už od začiatku príjemne prekvapila pomerne vysoká kvalita, ktorá vydržala až štyri poviedky, pričom síce niektoré mohli byť ešte trochu dotiahnuté, ale kvôli obmedzenému času to samozrejme chápem. A preto ma mrzí, že tie následné mi už neprišli až tak zaujímavé, aj keď stále sa tu nájde plno kladov, kvôli ktorým určite neľutujem, že som to dopozeral až do konca, ako napríklad zaujímavý nápad s potenciálnou fínskou inváziou, hviezdne obsadenie v ôsmej poviedke, alebo výborná vizuálná stránka a celkové moderné pojatie v šiestej. Ale nanešťastie sa tu nájdu aj dve, ktoré ma doslova otravovali a nevedel som sa dočkať ich konca, teda siedma s trápnym typickým ľudovým humorom a deviata o mafiánoch. Ale celkovo rozhodne prevláda dobrý pocit, takže určite neľutujem, že som si to pozrel. 60%(24.7.2015)

Presne ako povedala producentská dvojica pred filmom. Máte možnosť vidieť, aká je slovenská tvorba. Nudná, hlbavá, plná inotajov, keksov a pičovím. Ozaj a koho to zaujíma resp. ako dlho to ešte bude ľudí baviť?? Lebo mne už trpezlivosť došla. Z 10 uvedených "filmov" je presne polovica pozeratelná. Pri zvyšku si vyšklbete kotlety. Myšlienka to je pekná, každý diel skladačky nám niečo povie, škoda len, že niektoré diely sú fakt zlé. 3 z 5(13.4.2014)

• - Film mal televíznu premiéru 13.4.2014 na Dvojke, iba 3 dni po uvedení do kín. (kacer4)