Slovensko 2.0

Slovensko 2.0

Povídkový / Drama / Animovaný

Slovensko, 2014, 112 min

Emil Kosír, Viera Pavlíková, Milan Vojtela, Ondrej Hraška, Mária Strompachová, Mike Gogulski, Katarína Václavíková, Milana Jutková, Mária Perelisová, Edgar Laburda, Jolana Laburdová, Ingrid Ištóková, Beáta Mészárosová, Attila Mokos, Zuzana Moravcová, Roman Poláčik, Michal Soltész, Margita Huťťová, Iveta Kožková, Laura Kovalová, Mišo Suchý, Juraj Herz, Rudolf Herz, Ladislav Herz, Mikuláš Macala, Éva Bandor, Slavomíra Fulínová, Ján Kožuch, Anton Šulík ml., Albín Medúz, Jozef Tkáč, Peter Plačko, Igor Šajtlava, Juraj Rayman, Tomáš Krčméry, Katarína Trešťanská, Lýdia Harachová, Ružena Mužíková, Ingrid Vajdová, Miro Jelok, Milan Lasica, Emília Vášáryová, Róbert Jakab, Zuzana Kubovčíková Šebová, Simon Fico, Juliána Oľhová, Andrej Sisák, Adam Zelman, Dušan Kozák, Erkki Tuomioja, Peter Kerekes, František Argaláš, Petr Holoubek, Edita Chrenková, Jana Segešová, Anna Kornajová

Epizodické filmy majú jednu velkú nevýhodu, a to nevyrovnanosť jednotlivých epizod. Tak je to vždy a tak to aj vždy bude. No a v slovenskom prípade to samozrejme musí platiť dvojnásobne. Profesionalita verzus lacná provinčnosť, silná pointa verzus krútenie hlavou, vtip kontra krč. Každá epizoda by sa dala charakterizovať nejakým krátkym glosom, ako napríklad Operácia sa vydarila, pacient umrel (tu ale v trochu pozmenenom vydaní), človek zo spoločnosti vyčnievať nemôže, to dokáže iba žeriav, odchod bol ťažký, ale návrat ešte ťažší a tak podobne. Nesmiem zabudnúť na toho mudrlanta, raz ho známy pred pár rokmi dotiahol do krčmy, ožral ho a my sme museli celý večer počúvať, že všetko je krásne. U mna víťazí Kerekes, pretože jeho príspevok má najsilnejšiu pointu.(15.4.2014)

Presne ako povedala producentská dvojica pred filmom. Máte možnosť vidieť, aká je slovenská tvorba. Nudná, hlbavá, plná inotajov, keksov a pičovím. Ozaj a koho to zaujíma resp. ako dlho to ešte bude ľudí baviť?? Lebo mne už trpezlivosť došla. Z 10 uvedených "filmov" je presne polovica pozeratelná. Pri zvyšku si vyšklbete kotlety. Myšlienka to je pekná, každý diel skladačky nám niečo povie, škoda len, že niektoré diely sú fakt zlé. 3 z 5(13.4.2014)

• hygienik

Zmar a rezignácia, toť bohužial reálny obraz Slovenska, ktorý otvorene a úprimne podáva tento film. Väčšina poviedok mala vyššie ideovo umelecké ambície šmrncnuté nihilizmom, ktoré som úspešne odignoroval (Rupicapra) alebo nepochopil (Pravidlá hry). Inde mi spracovanie témy prišlo príliš strohé (Bez vône) a žiaľ vzhľadom k významnému menu režiséra občas príliš prostoduché (Čestný občan). Z tohto súboru podľa mňa vyčnieva skvelý Pohreb prezidenta, potom nasleduje priemerný kúsok Návraty/Returns a aspoň občas vtipný je aj Druhý pokus.(13.4.2014)

• Havenohome

Citujem producentku filmu Zoru Jaurovú: "Problémom slovenského filmu momentálne je, že ho ľudia nepozerajú - ani v kine, ani v televizii." Ďakujem pani Jaurová, že ste aj Vy svojím dielom výdatne prispeli k tomuto stavu. Viac takých multitaskingových géniov ako Vy a slovenská kinematografia bude zachvíľu slávnejšia ako rumunská nová vlna................Chcieť od niekoho, aby sa mu páčil tento film, je rovnako absurdné, ako keby ste chceli od niekoho, aby bol spokojný so sedením na stoličke s dvomi nohami. Tých 50 tisíc ľudí, čo to videlo na RTVS si muselo kvalitne pospať, a tí čo to v krvi-pote dopozerali, asi tak skoro o žiadny slovenský film nebudú mať záujem........................Okrem Herzovej poviedky sú všetky jedno na nervy lezúce ľutovanie sa s tézovitou tendenciou vykreslovať Slovensko ako najväčšie peklo. Antológia slovenských "realistických" autorov, ktorí si myslia, že byť realistický = život je na hovno. Bez štipky invencie, alebo stopy po niečom zaujímavom. Ešte aj ten Kerekesov nápad je dosť amatérsky zrealizovaný. Všetky tie "autentické" scény s babkou sú hrozné, lebo je jasné, že jej tie repliky napísali (respektíve jej ich nadiktovali) a aj scéna, keď ide za prezidentom je zinscenovaná (aj keď sa tvária, že tam prišli prvýkrát), a aby to bolo prirodzené, tak Kerekes po vzore slovenských seriálových hercov použije zo dva vulgarizmy.....................Liovej poviedka jediná štylisticky vyčnieva z hraných vecí, napriek tomu je to zase samoúčelná depka, ktorej postava však vykazuje aspoň aké-také známky života. Ale akonáhle jej herci otvoria hubu, tak je to dosť nepríjemné.................. Jelokov film patrí medzi tie lepšie, čo však neznamená, že to nevyzerá ako ľúbostný list pre Vacheka a Godarda. Keby sa Vám náhodou jeho film nepáčil, tak vám to na konci odobrí scudzovacím efektom a sám svoje dielo nazve pičovina. Štylisticky tak jeho dielo vyčnieva z radu, ale pôsobí to bohužiaľ skôr ako epigónstvo. Jeho protagonista je asolútne nezaujímavý krčmový blázon a výsledný film tak nemá ani štipku irónie či politickej drzosti jeho veľkých vzorov. Kultúrna situácia sa zmenila a politická podvratnosť sa proste dnes robí inak................Najhoršia je jednoznačne Šulíková poviedka. Šulík je konzervatívny, do seba zahľadený, nedotknuteľný "génius", ktorý ukrivdene spomína na časy, keď sa v našich kinách hralo viacej ruských filmov. A nie je to vidno len na jeho štýle, ale hlavne na významoch budovaných jeho topornou formou. Netušil som, že raz bude točiť filmy potvrdzujúce klišé o Havlovi a pritakávať zatrpknutým ľuďom spomínajúcim na Husáka. Jeho prvoplánová ironizácia európskej myšlienky je kvalitné zúfalstvo a zrejme dôkaz, že po Cigánovi je úplne vyhorený a nemá čo ponúknuť. Možno, keď si znova pozrie všetky ruské filmy, tak natočí niečo dobré :D..................Grófovej kúsok je zmätok bez základnej logiky. Myslím, že Kotleba si ju rád pozve, aby mu natočila nejaké predvolebné video.....................Krištúfek nesklamal a opäť prináša moralitku. Veď je to predsa veľký románopisec..............Rudavský by už mal konečne priznať, že je len alteregom Silvie Šuvadovej :D..................Čo teda tento film v konečnom dôsledku hovorí? Len jedno. Je absurdné očakávať, že v takej malej krajine ako je Slovensko, bude tak veľa dobrých režisérov. A je smutné, že osobnosť ako Zora Jaurová sa pri svojich potulkách svetom umenia nestretla s pojmami ako dramaturgia alebo jednotný koncept. Pretože to by veľmi tomuto projektu pomohlo, a potom by možno fungovala aj experimentálna distribúcia.(15.4.2014)

V prvom rade som nepochopil to načasovanie. Len čo som túto novinku stihol zaregistrovať a objaviť na csfd, sa zrazu objavili v uliciach bilbordy s dátumom premiéry v kinách. Neprešli však ani 3-4 dni a film odvysielala stv2... Načo potom tá reklama a propagácia filmu? Väčšina z desiatich krátkych filmov ma zaujala, slabý bol iba starý ukecaný intelektuál s priblblými dialógmi o ničom a "drsný diskžokej". Úplne ma nadchol ten prvý, čiastočne animovaný i hraný o histórii Slovenska. Páčil sa mi i ten druhý(prezident), len tá pointa mi nesadla. Pridal sa i J. Herz. Od neho sme všetci čakali viac, ale určite to nebral tak vážne. Okupácia Fínskom bola zaujímavá myšlienka a ja osobne by som ju bral. Celkovo dobrý, ale nevyvážený projekt, ktorý potreboval ísť vo väčšine prípadov viac do hĺbky. To splnil len ten spomínaný prvý film z desiatich. 60%.(27.4.2014)

• - Film mal televíznu premiéru 13.4.2014 na Dvojke, iba 3 dni po uvedení do kín. (kacer4)