Král Artuš: Legenda o meči

• Velká Británie King Arthur: Legend of the Sword (více)

Novinka režiséra Guye Ritchieho velmi osobitě a nadčasově vypráví klasický příběh formou nové akční fantasy. Když je v Artušově dětství zavražděn jeho otec, zmocní se koruny Artušův strýc Vortigern (Jude Law). Artuš, oloupený o následnické právo prvorozeného syna, vůbec netuší, kdo ve skutečnosti je, vyrůstá v tvrdém prostředí městských uliček. Když se mu ale podaří vytáhnout meč z kamene, obrátí se mu život vzhůru nohama a musí vzít na vědomí svůj skutečný původ. (Freeman Ent.)

Makky

Máme tu moderného a zbesilého Artuša, aký sa dal aj od Ritchieho čakať. Historický look je podivne hipsterský, strih divoký a scény pôsobia skôr videoklipovito než ucelene. Napriek tomu sa na snímok fajn pozerá a hoci vám sú postavy u riti, dobre sa zabávate. A soundtrack pecka! 3/4* ()

Tony.cs

Styl vyprávění je zase o něco víc jiné, jak Guy rád. Akce jo, příběh???... Znásilněná legenda, ale chuj s tim. ()

kaylin

Děj má místy skvělý drive, ale stejně tak mi chvílemi vadí způsob, jak Guy Ritchie scény natočil. Nejen, že se divák bude trochu ztrácet, ale ten efekt není takový. Najednou jsem měl pocit, že je to opravdu jen namachrované, nic moc víc. Ale pak přišly trikové scény nebo některé akční, a žasnul jsem. ()

Alementina

Guy se s tim nemaže, takže žadný dlouhý kecy, spousta krásný akce, i když ten děj je hrozně blbej, ale tomu odpustím. Musím si stáhnout soundtrack! Charlie Hunnam je vyborej, Jude Law me prostě nebavil. ()

AlThorKremser

Njelepší Artušovská adaptace. Ritchieho verze se mi opravdu hodně líbila. Hlavně styl výpravy příbehu, a vůbec mi nevadilo více fantasy podání příběhu. Hodně lidem se nelíbil a hlavně v kinech celkem propadl což naprosto nechápu. Myslím že po druhém shlédnutí by lidé film více docenili. Casting se podle mně taky hodně povedl, hlavně obsazení Hunnama byla perfektní volba. Bojové scény, triky a vše ostatní také na vysoké úrovni. Všem tedy doporučuji a nenechte se odradit kino tržbami a ohlasy. ()

gogos

Stylové, zábavné, osobité, akční, naspeedované a s cool soundtrackem. Svižný střih a neobvyklá forma dělají z nového Artuše výborný nový formát filmu. Herci nejsou špatní, ba naopak třeba Artuš je přímo super. Škoda jen místy laciného vizuálu, který je znát hlavně ve scénách po uchopení meče, kdy jsou nepřátelé ošklivě digitálně koseni. ()

slunicko2

Postmoderna jako vyšitá. 1) 49letý Guy Ritchie a spol. se zřejmě domnívají, že když je Artuš pravděpodobně jen produkt dávných pověstí, tak si s ním mohou dělat, co se jim zlíbí. A tak z mlhavé bájné postavy rytíře a středověkého reka vytvořili rváče a šéfa gangsterské partičky z londýnského (pardon - londiniumského) podsvětí. Všichni mluví dnešním hovorovým jazykem. Šlechtic šlechtice se ptá, zdali píše knížku (v době, kdy šlechta neuměla ani číst). Součástí gangu je i Číňan Kung-fu George, do jehož posilovny (!) Artušova partička chodí. Při slavnostech se hajluje. Vůči králi existuje odboj, jehož členové mají "dělat svou práci". Bývalého velitele vojsk Artušova otce, generála Bedivera představuje černošský herec z Beninu Djimon Hounsou. Australský endemit kakadu růžový poskakuje v Catiině pokoji. Ve výčtu nesmyslů bych mohl dlouho pokračovat._____ 2) Ještě víc mi vadí odbytý děj a roubování novodobých gangsterek do (pseudo)historického prostředí._____ 3) Na druhé straně nelze nevidět výborný střih. Snímek má místy velký spád a je radost sledovat některé postupy moderní kinematografie._____ 4) Výstižný koment: Matty**. Zvláště oceňuji investigativní práci komentátora salahadina (odpad), jenž v muší podobě byl svědkem unikátní rozmluvy, která vše kolem filmu dokonale vysvětluje a o kterou se s námi ve svém komentáři podělil. ()

DH3Factor

Tak tohle je jak výbuch atomovky. Nic nadupanějšího, ujetějšího a testosteronovějšího jsem neviděl od 300: Bitva u Thermopyl. Nahoru to strašně žene hlavně dokonalej Pembertonův soundtrack. Pokud akutně sháníte něco na běhání, stáhněte si Run Londinium a už nezastavíte. Richie snímá a stříhá svou klasiku, a tak zdlouhavý úvod převypráví v jedné scéně, kdy vám nebudou stíhat oči. Občas to sice vypadá stejně kýčovitě jako Bohové Egypta (co ty sloni wtf?), sem tam to připomene animaci z vaší oblíbené gamesy a scénář by sesmolil i umírající křeček, ale přesto tempo se na to nestihnete naštvat. Za mě tak určitě mažte do kina. Nejlépe se svou drahou polovičku, čtvrtkou nebo další součástí celku. Hunnam totiž utáhne na ksicht a nějakou tu chvíli v posilce určitě strávil. ()

movieband

Plnokrevník v žánru fantasy. Ritchie si natočil svou gangster verzi o Artušovi a jeho rytířích. Dravost a drzost, kterou člověk viděl v jeho předešlých snímcích tu nechybí, a Artušovi to perfektně sedí. Sebejistě třímá meč v ruce a pouští se do akce hned v úvodu. All hail king Arthur\Charlie. 2D, titulky. ()

Kaluž

Nejlepší fantasy nářez poslední dekády a taky zdaleka nejzábavnější zpracování artušovské legendy široko daleko. Guy Ritchie nabral druhý dech a pere to do nás jako zamlada. ()

italka63

Alespoň kdyby se to jmenovalo jinak a nemotalo se to k Artušovi vůbec, snad pak...Artuš držkatý spratek vyrostlý v bordelu, už to mi dojalo, po deseti minutách bylo jeho ego na pěst. Triky slušné, leč pobírané místy velmi klipovitě a děj byl násilně rychle hnán vpřed. Jediný klad byl Jude Law, perfektně oháklý král, jinak zklamání. ()

Remedy

Nadupané akční fantasy v neuvěřitelně profesionálním blockbusterovém hávu. Guy Ritchie stanovuje nová pravidla toho, jak má vypadat epické fantasy dle nejmodernějších trendů. Některé pasáže (zejména v první polovině) jsou čirou esencí invenčních vyprávěcích postupů v orgastickém audio-vizuálním provedení. Je politováníhodné, že z původně plánované trilogie nakonec kvůli nízkým tržbám sešlo. Na druhou stranu se jedná o bezpochyby Ritchieho dosud nejprogresivnější a nejnašlapanější režijní počin. ()

Helo

Kdyby se vyprdli na prznění Artušovský legendy, přejmenovali postavy a mytologický reálie, tak je to parádní anglosaxoamerická koulervoucně videoherní fantasy a až na pár trochu hluších míst by tomu nebylo vlastně skoro co vytknout, páč od hudby, přes režii, tunu výborných, ač ujetých nápadů a finnes, až po každej jeden obsazenej ksicht je to zkrátka super. Jenže jakmile se nad tím byť i jen trochu začne přemejšlet jako nad verzí artušovský legendy, tak to prostě už tolik nefunguje. Nemá to tu atmosféru - a ne, nemám problém s tím moderním stylem režie, ten tomu naopak dává šmrnc - v rámci zasazení to nedává moc smysl a multikulti rytířstvo kulatýho stolu je jen další ptákovina (ano, údajně byl dle některých verzí jeden z rytířů černoch, ale pochybuju, že jich tam bylo víc a k tomu i rytíř Číňan - už se těším, až budou točit film o africkým kmeni, kde půlka domorodců bude bílá). Přitom je tolík příkladů, který ukazujou, že jde přetvořit známou legendu nebo pověst a přitom zachovat jejího ducha. Jinak ale fajn a klidně bych bral i pokračování. ()

AffectedFace

Temná hra o meč s pěknými prvky. Film o rozpočtu 175 milionů? To asi fakt přepískli ve všech ohledech. CGI je občas utahaně bez úrovně, příběh, jako takový skáče sem tam, jednou se tváří zajímavě a naopak zase nezáživně a to v sekvencích dialogů, kdy je Artuš usraný za uši, když mu zabijou jeho "nevlastní" matku z bordelu. Největším úrazem je, že se příběh vztahuje k jedné scéně pořád dokonala, která mohla tajemství odhalit už ze začátku. Když už přišly na řadu "epické" momenty, kdy Artuš vytáhl svůj meč a ukázal všem, co proto, trvalo to přibližně 30 sekund, to už bych radši ocenil delší verzi předělanou v CGI, která by rozhodně dopadla efektivněji a dokázala diváka udržet v sedačce s napětím. Ale bohužel.. Mladší filmový divák film ocení, takový, jaký je, ten starší už tolik ne. Příběh občas zasahuje i do nesmyslných sraček komedie a to se opravdu k podobné výpravě nehodí. Určitě je pravda, že tvůrci se museli bát ohlasu lidí na film, přece jenom se jedná o "experimentální" snímek a právě proto, aby nedošlo k propadáku film dostal PG-13, upřímně mi to poprvé v životě nevadilo. Film beru jako pohodové béčko, které si určitě za pár let znovu pustím. 60% - 6/10 ()

beran-ek

Jiná doba, jiné kulisy, ale pořád stejně osobitý, gangsterský a rockově akční Ritchie. Samozřejmě ne každému bude tohle "gamerské" a digitální pojetí s klipovitým stylem vyhovovat, ale já dostal to, co jsem čekal. Navíc je zde výborně padnoucí soundtrack. 7/10. ()

Colby Sawyer

Filmy Guye Ritchieho mám hodně rád a Artuš se mi hodně líbil už z prvních fotek a očekávání jsem si nastavil, tak akorát správně, aby je film překonal. Film je prostě STYLOVÝ, má šmrnc a neuvěřitelný tah. Celý je to vlastně gangsterka ve fantasy středověku. Stylové zpomalovačky s rychlým a pestrým střihem nepřestanou bavit a celá akce rychle utíká. Sympatické obsazení se skvělým Charliem Hunnamem a krásnou Àstrid Bergès-Frisbey dokáže vtáhnout do příběhu, který není vůbec špatný a je v něm spousta povedeného humoru. Oproti trailerům se povedla i hudba, jak modernější, tak ta středověká. Prostě paráda, kterou stojí za to vidět znovu! ()

dom156

Mno očekával jsem lepší podívanou než jsem nakonec dostal. Film zběsile utíkal dějem a nikde se skoro nezastavil. Hodně scén bylo nejspíš vystříháno, jelikož celé bloky příběhu se kamsi propadly do neznáma. Bohužel ani herecké výkony film nevytrhnou, spíše jen potvrzují průměrnost celého snímku. Naopak zajímavá byla kompozice hudby a i grafická stránka filmu. Film jsem viděl ve 2D s titulky a krom poslední asi 5 minutové scény je 3D zcela zbytečné, teda dle mého názoru. Ani tento rok jsem se nevyhnul průměrným snímkům na které jsem šel do kina, budu muset víc vybírat. Těžko doporučit absolutní průměr. ()

runner85

Hach, tak toto bola veľmi krásna konina pre odrastené deti ktoré sa stratili dakde na pol ceste medzi detstvom a dospelosťou. Naivnosť a rýchlosť tohto príbehu ja až moc zadrhávajúce, ale aj tak to nenudí. Keby som bol pri zmysloch (čo po včerajšom fackovaní nie som :D) tak by išli hviezdy dole. ()

Blackhand47

Film se mi nelíbil už od traileru, ale hodnocení a názor známých mě přiměl k tomu, abych dal snímku šanci. Příběh má sice sledovat zrod krále Artuše, ale děj mi krapet připomínal něco z Robina Hooda. Hudba ani obsazení do rolí mi vůbec nesedlo, hlavně když všechny hlavní postavy vyčuhovaly z davu. Jak se navíc říká, opakovaný vtip není vtipem, což Ritchie asi neslyšel a do filmu procpal hned několik "vysvětlovacích a plánovacích" scén. Mnohdy jsem si pak u snímku říkal, že tamta a tahle scéna ve filmu určitě nebude, ale byl jsem překvapen, když se mé "vtipy" stávaly realitou. Vrcholem toho pak byla scéna, kdy Artuš hodil meč do vody a vytáhl jej z kaluže. Chvílemi jsem dokonce čekal, že s OP mečem vyvolá Artuš megazorda a dočkáme se středověkých Power Rangers. Ritchie měl radši natočit dalšího Sherlocka Holmese, protože tohle se mu opravdu nepovedlo. Film by klidně mohl být i o půl hodiny kratší, tolik zásadních věcí se v něm přeci jen nestalo. Zprvu jsem uvažoval o třech hvězdách, ale nakonec jsem se přiklonil k horšímu hodnocení. PS: Ať žije multikulturalismus. PPS: Doufám, že ta baba nemá být Merlin. Sice řekli, že pro něj pracuje, ale nebylo vyřčeno její jméno a v titulcích stálo jen The Mage. ()

Charlie Hunnam najde psího kámoše

Charlie Hunnam najde psího kámoše

25.05.2020

Málokterý herec by si zasloužil více práce než právě Charlie Hunnam. Hvězda seriálu Sons of Anarchy, nebo snímků Král Artuš: Legenda o meči či Gentlemani za sebou doposud nemá jediný komerční hit, v… (více)

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády

15.12.2019

Sherlock se znovu porve s Avatarem

Sherlock se znovu porve s Avatarem

08.05.2018

Možná už jste na to zapomněli, ale na konci roku 2009 šel proti Avatarovi do kin Sherlock Holmes. Modrásci skončili jako nejvýdělečnější film všech dob a dvojka dorazí 17. prosince 2020 (ano, po… (více)

Ritchie chystá novou gangsterku

Ritchie chystá novou gangsterku