Král Artuš: Legenda o meči

• Velká Británie King Arthur: Legend of the Sword (více)

Novinka režiséra Guye Ritchieho velmi osobitě a nadčasově vypráví klasický příběh formou nové akční fantasy. Když je v Artušově dětství zavražděn jeho otec, zmocní se koruny Artušův strýc Vortigern (Jude Law). Artuš, oloupený o následnické právo prvorozeného syna, vůbec netuší, kdo ve skutečnosti je, vyrůstá v tvrdém prostředí městských uliček. Když se mu ale podaří vytáhnout meč z kamene, obrátí se mu život vzhůru nohama a musí vzít na vědomí svůj skutečný původ. (Freeman Ent.)

Wallis3

Ze začátku to vypadalo na peknou fantasy, asi těch prvních pět minut, kdy tam řádil obří Olifant, s kterým by měl problémy i Legolas. Ale pak se z toho klubala dost odlehčená legenda o tom, kterak byl mocný Excalibur vyjmut z kamene. Kterak byl Král Artuš, než se králem stal, bordelpapá. Kterak přikutálel kulatý stůl na věhlasný Camelot. DžůdLó lezl sympaticky na nervy, coby záporák, soundtrack byl rozhodně zajímavej. Kdyby to hrálo trošku na vážnější notu, možná bych chtěl vidět pokračování, ale takhle si nejsem jistej. ()

Aleister

Podvratná fantasy zachází se středověkou legendou jako s hračkou. Artušovská pověst jako superhrdinský příběh s frackovitými dialogy o tom “kdo s koho”. Jako vyprávění, které manýristicky reaguje na promluvy postav, poslouchá je na slovo a ukazuje co se stalo, stane se nebo by se mohlo stát. Jako počítačová hra posouvající postavy samoúčelně po levlech. Jako postmoderní kinematografie atrakcí, která zaměstnává oko fascinujícím eklektickým vizuálem a originální formou, ale z hlediska obsahu představuje vypreparovanou podobu středověkého mýtu. ()

brumbrum odpad!

Nepozeratelne. Slabomyselne. Ked vyjde na scenu rytier-cernoch este pocas uvodnych tituliek, clovek uz tusi, ze lietajuce slony a padajuce hrady a horiace skaly a nacancani hrdinovia, viac tepli nez sverepi, bude pointov filmu viac, nez daky pribeh ci herecke vykony. Total ODPAD. ()

GOREGASM

Absolutní fantasy dynamit a nirvána v jednom. Guy Ritchie je za kamerou opravdová bestie a zvysoka prdím na to, že pořád opakuje některé své osvědčené trademarky (jako kulometem odvyprávěné dospívání Artuše). Jeho filmy mají s konkurencí nesrovnatelné koule a King Arthur jde v tomhle na samotnou hranici. Dokonalý casting tomu dodává punc neopakovatelného a zatraceně hlučného zážitku. V kině jsem fakt křičel slastí a to samé podruhé doma. Hunham v hlavní roli exceluje a doslova se v ní rochní, zo samé platí o Judeovi, kterému možná v kariéře ještě nějaká nabídka na zápornou roli na stole přistane, protože tady je nejzlejší. Všechno ostatní funguje jako ten nejlépe namazaný kladkostroj. Spektakulární akce, parádní zpomalovačky a celé to vlastně je neuvěřitelně supercool (a to ani nevíte jak tenhle obrat nesnáším). Guy Ritchie nebude nikdy nudit, naopak nám vždycky nakope zadnici po anglicku. 100% ()

GMVajgl

Jako jo, je tam hodně testosteronu, hodně činu, méně slov. Ale zas kdyby byl ten Artuš takovej alfa samec, tak přefikne tu svoji kouzelnici, ne? Hodně efektní, stylový, s pobavením jsem přijal i rasovou "vyváženost" středověké anglie. ()

helloween93

Nejslabší Ritchieho film, co jsem viděl. Jeho styl vyprávění s flashbacky z gangsterek se do historicko-fantasy filmu nehodí. Na vyložené fantasy je tu málo fantasy prvků (velcí mamuti, obří had v závěru). Akce je po většinu času nudná nebo digibordel (finále). Jediná zajímavější akce je útěk uličkami po atentátu. Místy zaujal i soundtrack. Jude Law jako záporák dobrý, Hunnam umí hrát nasraný výraz, ale tím to hasne. První provar studia WB v roce 2017 způsobil Ritchieho Artuš, který v kinech prostě nikoho nezajímal. Nedivím se, mě film většinu času taky nedokázal zaujmout. 2* ()

P.J.2

Guy si svého Artuše natočil po svém a dopadlo to fenomenálně!! Je škoda že svět na tuhle adaptaci nebyl připraven a film propadl, něco mi říká že jsme se neprávem připravili a legendární trilogii. Mimoto soundtrack je naprosto odzbrojující. PS: Pokud bych chtěl někde vidět původní režisérskou vizi, bylo by to tady! ()

Pradlík

Ten přehršel CGI a těch fantasy prvků je na mě místy trochu moc. Ale hereckej ansámbl, slow mo záběry, efektivní akce a prostě Guy Ritchie to celkem zachraňujou. Něco mezi 3 a 4 hvězdičky. ()

char_t

Pamatujete ty časy, když anglický hrad Kamelot bránili udatní černoští rytíři před dvěstěmetrovými slony s pyramidami na zádech? Nebo na krále Artuše, vikingského bojovníka MMA, trénujícího pod čínským mistrem Kung-Fu? Ne? Já taky ne. Pamatuju si jen, že nejlepší herecký výkon ve filmu podal stárnoucí fotbalista. A nakonec i z rytířů kulatého stolu dokázal Guy Ritchie udělat heist movie s rasově pestrými hospodskými povaleči z východního Londýna (cockney accent a khaki bundy included). Nebýt kulervoucí digitální akce, bylo by to snad na odpad. Mám silné Sherlockovské deja vu. Ale jestli se vám blbiny tohohle typu líbí a historie vás netankuje, klidně si hvězdu přihoďte. ()

*Colorado

Je to dobrý, je to vážně dobrý! Trvalo mi dlouho se k Artušovi dostat, ale jsem moc spokojený. Film má parádní tempo a je zábavný, hudba baví, Beckhamovo cameo super :-) Jude Law je navíc jako záporák boží. ()

greenlord

brutalni jizda od zacatku do konce, fakt me to bavilo. fantasy se vsim vsudy. celej pribeh artuse od plovouci kolebky ke kulatemu stolu skvelej. ()

JohnnyKladno

Skvěle šlapající fantasy dobrodružství Guye Ritchieho. Chytlo mě to od začátku a vlastně až do konce nepustilo. Ritchie tuto legendární látku pojal po svém a první část filmu je taková historická gangsterka. Mladý Artuš je vůdcem party lapků a buduje si respekt po celém městě. Tady výborně fungují moderní, slangové, přisprostlé dialogy. Po klasické a nutné scéně s vytáhnutím meče se k Artušovi přidá krásná čarodějka, aby mu pomohla se s mečem sžít. Mimochodem to je moc dobře vymyšlené, jak se meč do kamene dostane. I ta magie funguje. Kouzla nejsou extrémně přehnaná a nesmyslná, a tak nějak sedí do celého filmu. Samotné finále mě také potěšilo a bavilo.  Nápadité, pěkně natočené, herci mě bavily a nenudil jsem se ani chvilku. Silných 80% ()

pa3ce

Ritchie sa vracia ku koreňom v epickej fantasy. Mnoho vecí pripomína Guyove prvé gangsterky, od charakterov, cez jeho výrazný rukopis v rozprávaní príbehu až po (čuduj sa svetu) prostredie. Na prvý pohľad by to jednoducho nemalo fungovať, ale ono to funguje a funguje to skvele. Má to samozrejme aj chyby, hlavne v niektorých akčných scénach mi vadil príliš rýchly až otravný strih a je to tak na 4,5*, ale má to grády, má to spád a za tú blockbusterovskú originalitu a skvelého Hunmana sa prikláňam k 5*. PS: Skvelé cameo Beckhama, on by sa isto vedel uživiť aj ako herec, tú charizmu má proste neskutočnú. ()

Automaniak

Sorry Guy Ritchie, že jsem po zhlédnutí traileru odsoudil film k těžkému shitu. No a teď k filmu - už v úvodních scénách jsem valil oči a věděl, že 2 hodiny budu čumět na plátno s otevřenou hubou a užívat si nadupané akční scény, klasické Ritchieho zběsilé střihy a kurva nadupané soundtracky. Dvě hodiny utekly jak prd a já chci víc. ()

Logan37

Nevěřil jsem tomu.. po upoutávkách a už vůbec ne po prvních ohlasech. Ale ještě že jsem se nechal ovlivnit hodnocením tady, protože je to magická jízda. Musím říct, že po dlouho době dobrá fantasy a kdo by to byl řekl, že zrovna s Artušem. Už úvodní scéna mě zarazila do sedačky a pak už jsem se jen vozil od jedné atrakce k další až do finále. Má to sympatický cast (Hunnam letos jede) jak na straně dobra tak i zla, slušný triky a nadupanou hudbu, kterou si hnedka dám na samotný poslech. Místy je to zbytečně zkratkovité a některé pasáže si vyloženě říkají o desítky minut navíc. Někde v jádru je to strašná blbina, ale v Ritchieho podání strašně zábavná, která si u mě říká o pokračování. 8.5/10 ()

michald99

Zpracování je bezchybné a je vidět, jak bravurně se Guy Richie ohání režisérskou stoličkou, záběry mají co do dynamičnosti a uhlazenosti, jak to jen jde. Vyhlazuje tak lehké nedodělky ve scénáři, které občas bezděčně vystavují zdánlivě nic neříkající a zbytečné části filmu (viz ten temnej les vzpomínek či co, vypadl mi název). Nicméně příbeh harmonicky ubíhá jak luskáním prstu a tak nezbývá, než se kochat tim vymazleným vizuálem. Ale řekněme to na rovinu, pravej král meče je tu Daniel Pemberton, jeho hudební ostří bylo pěkné ostrý, úderný, atmosférický, dunivý a naprosto brilantní. ||80%|| ()

tomik99

Legendy jsem měl vždycky rád a byl jsem zvědavý, co chce s Artušem udělat Guy Ritchie. Podle mě se ale režisér nerozhodl, zda chce točit historický epos nebo nové fantasy. Konflikt těchto dvou žánrů je cítit z každé scény. Film je tedy bez své vlastní identity, což považuji za největší problém. Ritchiemu se sice podařilo sehnat opravdu působivé obsazení, ale herci moc nemají co hrát. Příběh mě velice zklamal. Ritchie se sice snaží, ať film vypadá velkolepě, ale scénář je hrozně fádní a zasloužil by si lepší péči. Když k tomu přičtu zbytečné zrychlené záběry a rychlé střihy, které se naprosto do historického filmu nehodí, můj zážitek byl v kině o to ještě horší. Některé akční scény jsou (zbytečně) plné digitálních triků a to i v tom případě, když se bojuje jen s meči. Zde se utopilo spoustu (zbytečných) peněz. Film mě za celou dobu nedokázal pořádně vtáhnout do děje, příběh mi byl lhostejný, postavy pro mě nezajímavé. Co na tomto filmu oceňuji? Pár monster (především chobotnicovou příšeru) a burácející hudbu. Zbytek? Dost těžký průměr, o kterém budu dlouho přemýšlet, zda si tuto dvouhodinovou nudu pustit znova. Bohužel se tento film vůbec nepovedl. Z hlediska tvůrčího byl režisér originální a inovativní, na scénáři ovšem prohrál na plné čáře. ()

Luisis

Úžasná, pekelná a do detailu propracovaná jízda. Po skončení si řekneš takové to "WOOOW". Na co Guy Ritchie sáhne, to promění ve zlatou cihlu kinematografie.Epické a dechberoucí záběry. Neskutečně brilantně sestříhané akce.Pro mě zatím nej překvapení tohohle roku.Pemberton navíc dokazal soundtrack vyzdvihnout o pár levelů nahoru. Ta "witcherovská" hudba je proste geniální a do celého konceptu zapadá jako prdel na hrnec.Musíš ovšem vidět v kině - 95% ()

Kaucuk

Guy Ritchie je poslední dobou největším nešťastníkem na režisérských seslích. Originální a schopný filmař, na kterého lidi, pravděpodobně v závislosti na zapovězení amerických kritiků, nechodí. Artuš je příjemná fantasy, které dovolíte téměř cokoliv a která Vám nabídne téměř cokoliv, což je někdy spíše na škodu - hlavně druhá polovina filmu značně pokulhává oproti první, která je zábavná a dokonale Vás pohltí. Ke konci se do toho začnou míchat klasické přešlapy - drama otec-syn, kung-fu borci, řvaní v bahně, hrdinné srdcervoucí výlevy a podobné věci, které diváka pouze vytočí. Taktéž krutovládce Vortigern je méně krutý než by člověk očekával. Naopak se skvěle povedl soundtrack, mix rocku, dudáků a středověké i novodobé hudby funguje na jedničku. Herci jsou fajn, triky neurazí. Za mě celkové lepší tři * a osobně se těším na domácí kino. ()

Stíba

Ritchieho rukopis je nepřehlédnutelný ale přiznám se, že mě to tentokrát i díky příběhu příliš nebavilo. (Cinema City Flora - 11. 6. 2017) ()

Charlie Hunnam najde psího kámoše

Charlie Hunnam najde psího kámoše

25.05.2020

Málokterý herec by si zasloužil více práce než právě Charlie Hunnam. Hvězda seriálu Sons of Anarchy, nebo snímků Král Artuš: Legenda o meči či Gentlemani za sebou doposud nemá jediný komerční hit, v… (více)

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády

15.12.2019

Sherlock se znovu porve s Avatarem

Sherlock se znovu porve s Avatarem

08.05.2018

Možná už jste na to zapomněli, ale na konci roku 2009 šel proti Avatarovi do kin Sherlock Holmes. Modrásci skončili jako nejvýdělečnější film všech dob a dvojka dorazí 17. prosince 2020 (ano, po… (více)

Ritchie chystá novou gangsterku

Ritchie chystá novou gangsterku