Král Artuš: Legenda o meči

• Velká Británie King Arthur: Legend of the Sword (více)

Novinka režiséra Guye Ritchieho velmi osobitě a nadčasově vypráví klasický příběh formou nové akční fantasy. Když je v Artušově dětství zavražděn jeho otec, zmocní se koruny Artušův strýc Vortigern (Jude Law). Artuš, oloupený o následnické právo prvorozeného syna, vůbec netuší, kdo ve skutečnosti je, vyrůstá v tvrdém prostředí městských uliček. Když se mu ale podaří vytáhnout meč z kamene, obrátí se mu život vzhůru nohama a musí vzít na vědomí svůj skutečný původ. (Freeman Ent.)

Forty-

Zeny s perfektnym makeupom, muzi s vygelovanymi vlasmi a zastrihnutymi briadkami, vybielene zuby, belosi, cernosi, aziati. Nie naozaj nepisem recenziu na serial Suits, ale na najnovsi film o kralovi Artusovi. Uz teraz je asi jasne, ze sa nejedna o historicky hodnoverne dielo, ale ok, to asi ani nebol ciel, ale temnu stredoveku atmosferu necakajte. Bohuzial je to poriadny Hollywood se vsim vsudy. Akcne sceny su plne najnovsich efektov, ktore nam tvorci s oblubou ukazuju, spomalovanie casu ala matrix, svietiaci mece, velke hady, smrtiaci bubak z ktoreho svieti akesi cervene svetlo atd. atd. No proste efektami sa nesetri. Ked som mal 15 a zmyslom mojho zivota bolo Diablo, Warcraft a Pan Prstenov tak by som isiel na tento film do kina a myslim, ze by som si to uzil. Dnes uz chcem od filmu trochu viac a dej ma uplne nenadchol, cisty recyklat vseketho co som uz videl. Aby som len nefrflal, rukopis Guya Ritchieho je vidiet, herci su kvalitni a konverzacie vtipne, pripominaju jeho stare gangstrovky. Skoda ze sa mi sem az tak nehodili. Novy Kral Artus je proste zlepenec filmov ktore ste uz videli a vobec na toto nemusite cumiet. ()

0L0V0

Strihová skladba tento film povýšila o level vyššie od ostatných dobrodružných fantasy. Fantastické kostýmy, herci, soundtrack. Na rovinu nemám rád prehnané stredoveké fantasy, ale toto mi sadlo. Hutná atmosféra, rýchle odsýpajúci dej, tomu dodáva neskutočnú sviežosť. Aj keď sem tam je použitý humor, vôbec neškodí na vážnosti. Je v tom cítiť rukopis Guya Ritchieho, lebo na oko sa vskutku podobá Sherlock Holmesovi. Moderná ruka tomu hysterickému obdobiu len pomohlo. 85% ()

Jazz06

Tohle bylo pro mě obrovské překvapení. Co jsem slyšel, tak to skoro všichni poplivali, takže jsem měl nulová očekávání. Možná kvůli tomu se mi to líbilo.Je pravda, že se Ritchie zaměřuje spíš na styl než obsah, ale to nic nemění na tom, že je to zatraceně cool fantasy. ()

pulDag

Guy Richie je znát při úvodní vysvětlovačce rychlými prostřihy mezi vyprávěním a děním a díky tomu je jasné, že se film nedá brát vážně. Na druhou stranu scénarista jako by nevěděl na jakou notu hrát. Škoda nevyžitého potenciálu a Juda. Pochvala za super soundtrack. ()

Khamsin

Tohle nemá s s romantickou představou legendy o králi Artušovi nic společného. To by ještě nebyl důvod k tomu, abych hodnotil tak nízko - nemusí se nutně jednat o konvenční dílo. Problém vidím v obrovské nevyváženosti. Hudba je místy naprosto úchvatná a k dané scéně sednoucí jak p*del na hrnec, místy neuvěřitelně rušivá. Jednotlivé scény jsou místy prostě "wow", jindy je to nesmyslně přeplácané. A místo toho, aby člověk žil příběhem, neubrání se neustálému hodnocení jednotlivých pasáží, které jsou buď na 5* nebo na 1*.. nic mezi tím... jako celek to u mě absolutně nezafungovalo. Jako celek, je to pro mě nezajímavý film. >׀ ()

Acrobat

Muži a chlapi sa presunuli od Tolkienových gejov na Britské ostrovy. Inteligentný Guy prišiel v zjavenom sne k tomu, aby svoje myšlienky a túžby prezentoval filmovo aj do legendy. Stáročnej, lebo písomné pramene. A urobím to pomaly a vážne ? Našťastie (?) nie. Rýchlo a rýdzo európske snímanie veľkolepej akcie v malom. Na úzkych doskách prezentuje sa živočíšnosť a nestotožnenie sa s osudom. Všetko odsýpa, boxerský mech sa vyprázdňuje. Guy nepodlieha odpornej farebnosti (bezpohlavní avengers) a len blato a sivá a tmavá. Excalibur dávkuje poriadnu hustotu, v diaľke horí Černobyľ. Vdychuješ výpary radiácie a máš vidiny. Musíš utekať, najlepšie s kamerou v ruke. Bodáš, rúbeš, pľuješ, dýchaš. Horizont udalostí na Camelote neriešiš, avšak trochu sa poľavilo v krvi. Tento štýl jednoducho je iný a mal by ho človek mať trochu rád a fandiť mu. Mne takmer všetko sedelo, snáď konzolový boj na konci je až značne digitálny, priam počítačovo-herný. Zrodil sa, postúpil do play-off a servíruje sa hra. Hra na čosi, čo sa vymyká. Ritchieho vízia, trademarky a dobové zasadenie však plne postačuje na príjemný hektický a revolúciu podporujúci film. (videné 05.06.2018, BDrip) ()

kukkik

Naprosto průměrná béčkovka s hodně nafouknutým rozpočtem. To, co jsem od filmu čekal, přišlo. Nenadchlo, neurazilo, PC vložka je sice silná ale umně zapracovaná tak, že nijak neruší děj ani diváka. 3/5 ()

Klajondr

Dlouhou dobu jsem se přemlouval, abych se vůbec na tenhle film podíval, vždyť to bude nějaká špatná napodobenina LOTR ne? Opak je však pravdou. Příběh sice není moc originální ovšem vizuální efekty a hudba jsou prostě skvělý. Při sledování jsem ani jednou neměl pocit, že se nudím. Hodně akce a málo zbytečností. Takhle se mi to prostě líbí. ()

Kvasekus

Hodnocení filmu ve mě zrálo vlastně celej film. Zkraje musim říct, že jsem byl docela překvapenej a řikal jsem si, že to snad vyjde i na čtyři hvězdy, pozdějc jsem to musel začít přehodnocovat a srážel na tři...postupem času to byly tři slabší, no a ten konec mě tak nasral, že můžou bejt rádi za dvě. Ačkoli je Guy muj velmi oblíbenej režisér, tak tohle ač mělo podle mě velkej potenciál(já osobně nemam nic proti nějakýmu modernějšímu a dá se říct popkornovějšímu zpracování), se zvrhlo do slušný zemlbáby. Mělo to Guyův klasickej šmrnc v určitejch momentech a podle mě skvělej soundtrack, ale já se nemůžu zbavit pocitu, že to byla znásilněná klasika, zabalená do hezký krabičky na cestě do kinosálů, aby z lidí vytáhla co nejvíc peněz. Tim pádem utrpělo úplně všechno co na tom filmu mohlo bejt dobrý. Zklamání... ()

Dolby.130

Obrovská spokojnosť. Milujem fantasy a nejako takto si to predstavujem. Akcia, efekty, monštrá, epické spomalené súboje a do toho vynikajúca hudba, ktorá dodáva filmu niečo viac čo človeka núti sedieť v kresle ako prikovaneho. Veľmi sympatické postavy prakticky nič mi tam neprekážalo. Veľmi podarená adaptácia Legendy o Artušovi a spol. Nemám na ten film krivé slovo. ()

Sharpooter

Akční fantasy ze světa středověké anglie, kdy samozřejmě ještě žily čarodějové a různé magické věci. Celý film je opravdu nabitý a pořád se něco děje. V tomto filmu jasně poznáte režiséra Guye Ritchieho, který se svým unikátním a akčním filmovým střihem vždy udělá film originální. Herecké obsazení k postavám sedí a nikdo nevyčnívá. Středověké město je uděláno nádherně a je příjemné se na něj dívat. Celkově je film nadprůměrný a svoje 4* si zaslouží. ()

rublik05

Král Artuš má velkou výhodu v tom, že má svižné tempo a docela rychle uteče. Děj je docela poutavý a zajímavý, zejména co se první poloviny týče. Ta překypuje nápady, více či méně šílenými, nad kterými občas zůstává rozum stát. Druhá půlka se už značně v nápadech opakuje a nemá už takový tah na bránu. Multikulturní casting se kupodivu vesměs povedl, nikdo z herců mi vyloženě nevadil, na druhou stranu mi chyběla nějaká výrazná, snadno zapamatovatelná postava. Charlie Hunnam jako hlavní tahoun rozhodně neurazí, nicméně jeho postava mohla být mnohem více charismatická. Nejvíc mě zklamaly efekty, místy jsem si připadal spíše jako v počítačové hře, než v hraném filmu, ta všudypřítomná umělost mně solidně lezla na nervy a můj výsledný dojem to značně pokazilo. Nemohu říct, že bych se nebavil, ale nějak zvlášť nadšený taky nejsem. 6/10. ()

Nix

Rytířů u kulatého stolu tu bylo hodně. Tohle se nepovedlo, aspoň v mých očích ne. Tohle snad ani nebyl Artuš jak ho známe, pokud si nechcete kazit dojem o téhle legendě, ani nezkoušejte tento meč zvednout a běžte raději jinam. ()

gemi

Ale jo, tak je to vcelku cool a moderní formou podaná legenda o Artušovi, která by mě asi jinak nebavila. Místy malinko přeplácané, ale naprosto parádně ozvučené. Bude bavit hlavně teenagery. ()

Hellknight12

Dnes pozreté po dlhej dobe. Celkom slušný film ale nič extra. Čakal som niečo úplne iné ani nwm prečo. Na môj vkus je to až veľmi fantasy. Príbeh o Artušovy poznám len zbežne ale nezdá sa mi žeby to bolo až tak veľmi fantasy. Samozrejmosťou je, že sú tam nejaké kúzla ale nie až toľko. Hudba je dobrá herecké výkony sú nadpriemerne. Charaktery postáv sú slabé. Celkové hodnotenie za mňa je 60%. Pamätal som si, že to bol lepší film . ()

Argondia odpad!

Je mi to hrozně líto, protože jsem se na nové zpracování této legendy moc těšila, ale bylo to pro mě čiré utrpení. Vydržela jsem asi 45 minut mučení, vlastně jsme na to koukali dva a shodli se na tom, že je to fakt otřes a že si raději půjdeme číst.  Za mě "velký špatný" a raději bych se dívala snad na teleshopping. Co za mě konkrétně bylo špatně? Stále se tam opakoval ten protivný motiv extrémně rychlých a zmatených záběrů se zběsilou hudbou, dráždilo mi to nervy a měla jsem v tom dokonalý bordel. Už to Artušovo dospívání v tisíci 5 vteřinových záběrů jsem prostě nestihla, bylo to tak rychlé, že mi asi spousta věcí ani nedošla. A ten střih, ach bože. Nepřehledný, zbrklý a pitomý. Působilo to na mě strašně prázdně a chaoticky. Škoda, Artuš byl fakt kus, ale to je málo. Jak to, že ta čarodějka skočila ze skály a předtím si sundala plášť a pak měla zas ten samý na sobě? Jasně, asi si ho vykouzlila. Jen jsem na to čuměla a neustále si říkala: "WTF?" Sralo mě to, moc. Salahadin to vystihl. ()

WhiteRaven

Z Artuše je Sherlock Holmes těžce cítit, ale to vůbec nevadí, protože Artuš byl sympatický, bystrý a vtipný. Guy Ritchie dokázal vytvořit film, který se naprosto vymyká původním Artušům a je velice dobrý. Ve filmu exceluje střih, který je rychlý a svižný. Kamera, která dává zajímavé a neobyčejné pohledy a především hudba, která mi bude sedět v hlavě ještě pár dní. Kombinaci těchto tří výtečných prvků trochu kazí prostředí, ve kterém se každou chvíli něco leskne, pálí nebo se prudce mění dominující barva, což mi kolikrát vypálilo zorničky. Artuš je svižný, až na občasné zdlouhavé dialogy. Charlie Hunnam působí velice přirozeně a na roli Artuše se perfektně hodil. To samé platí o Jude Law, jakožto Vortigern. Hádám, že lidé, kteří nedají dopustit na starého, klasického Artuše budou tento film velice kritizovat, ale pro novou generaci, která nemá o starém Artušovi moc velké povědomí to bude úžasné. ()

tlesk

Co na tom, že je tu stavěno klišé nad klišé… Co na tom, že Ritchiemu mnohem více svědčí městská hláškovací akce, než výpravné fantasy, a že celý film má s legendou společných jen pár jmen a příběhových motivů… Když to celé vlastně přes všechny neduhy tak perfektně funguje? Král Artuš: Legenda o meči není počin dokonalý, ale je rozhodně zábavný. Více zde: http://nafilmu.cz/2017/05/recenze-kral-artus-legenda-o-meci-2017/ ()

Charlie Hunnam najde psího kámoše

Charlie Hunnam najde psího kámoše

25.05.2020

Málokterý herec by si zasloužil více práce než právě Charlie Hunnam. Hvězda seriálu Sons of Anarchy, nebo snímků Král Artuš: Legenda o meči či Gentlemani za sebou doposud nemá jediný komerční hit, v… (více)

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády

15.12.2019

Sherlock se znovu porve s Avatarem

Sherlock se znovu porve s Avatarem

08.05.2018

Možná už jste na to zapomněli, ale na konci roku 2009 šel proti Avatarovi do kin Sherlock Holmes. Modrásci skončili jako nejvýdělečnější film všech dob a dvojka dorazí 17. prosince 2020 (ano, po… (více)

Ritchie chystá novou gangsterku

Ritchie chystá novou gangsterku