Král Artuš: Legenda o meči

• Velká Británie King Arthur: Legend of the Sword (více)

Novinka režiséra Guye Ritchieho velmi osobitě a nadčasově vypráví klasický příběh formou nové akční fantasy. Když je v Artušově dětství zavražděn jeho otec, zmocní se koruny Artušův strýc Vortigern (Jude Law). Artuš, oloupený o následnické právo prvorozeného syna, vůbec netuší, kdo ve skutečnosti je, vyrůstá v tvrdém prostředí městských uliček. Když se mu ale podaří vytáhnout meč z kamene, obrátí se mu život vzhůru nohama a musí vzít na vědomí svůj skutečný původ. (Freeman Ent.)

FeroFabus odpad!

Vymyslet takovouhle stupidní hovadinu muselo dát hodně práce, něco tak blbýho jen tak někdo nevymyslí. Jednoznačně nejhorší film o Artušovi a vůbec nejhorší fantasy, jaké jsem kdy viděl, ()

tranquill

"Víc je vždycky lepší než míň!" Jako co nejvíc akčních scén a x sestřihů jako v každém dílu některých současných seriálů? Sorry jako, jednou stačí :-) ()

Razzor_82

Tenhle film je u mě fakt akční legenda! Mystický a bájný příběh s bravurní výpravou a kostýmy. Guy Ritchie nám servíruje parádní podívanou a já ji hltal po kusech. Peckovní a hutná hudba. Hunnam tam sedl jak prdel na hrnec. Celý film je jako bájný Excalibur, ukován z té nejsurovější oceli. 9/10 ()

DarthFailord

No potěš. Guy Nejen že nezklamal, ale předvedl jeden ze svých nejlepších výkonů. Po Podfucku asi nejlepší jeho film. Překonal o prsa vietnamské plavkyně i prvního Sherlocka. Vizuálně dokonale vyladěný majstrštyk který je podložen naprosto fantastickým soundtrackem. A to slovo fantastický ani zdaleka nevystihuje to jaké to bylo doopravdy. Je skvělé, že se nebál udělat takovou klasiku takovýmhle stylem. Asi to nesedne každému, ale s Guyovým rukopisem se mi film zaryl až do morku kostí. Hunnamovi ta role neskutečně sedla. Jude Law byl v roli temného mága taky velmi koukatelný. A slečna čarodějka byla také výborná. Mohla to být jen nudná hezká tvářička, ale nebyla! Mě osobně ještě uhranul anglický přízvuk, se kterým postavy mluvili. No balada pro mé uši. Nutno říct, že po prvních 5 minutách, které byly trochu utahané (trochu chápej né tak epické jako věci potom, ale obří sloni byli hodně cool), dorazilo na plátno epické peklo a úvodní sekvence byla DOKONALÁ! K mé nesmírné radosti takových částí měl film víc. Chtěl jsem tomu dát 4 hvězdy, ale zaslouží to pět. 90% ()

j.linhi

Hrozná spatlanina, chvílema se člověk v těch věčnejch flashbacích úplně ztrácí.... těsně před koncem sem v kině usnul. ()

Primavera

Jude Law a jeho herecký heroický výkon skvelý. To sa nedá povedať o scenári. Mne jednoducho chýbala tá ušľachtilosť a odvaha kráľa Artuša, jeho mystický heroizmus... Takmer celý film bol tzv. chlapec z ľudu prehováraný na rolu hrdinu, až mi to pripadalo neúctivé ku nádhernej legende... Čaro hrdinu zmizlo v krvi, ktorú prelievali všetci okolo neho, len aby sa konečne chlapec z ľudu vzchopil. Zrejme filmársky zámer potešiť ľud, masy, plebs... Plebs však má občas svoje sny a rád ich vidí silnejšie než on. Akčné scény dosť slabé, až záverečná boduje. ()

ktL

Ritchieho tradiční způsob vyprávění, střih a kulervoucí hudba Artušovi vyloženě sluší. Proklatě zábavná jízda, kterou lehce sráží jen příliš tmavé záběry a přepálená stopáž. 90 % ()

Mouchal

Po mírném suchu se na světě zjevilo z čistého nebe konečně vydařené fantasy. Ikdyž nevím, zda fantasy je ten správný termín. Ritchie si s tímto žánrem trochu pohrál a při sledování má divák pocit, jakoby sledoval moderní film o rebelech a odboji a celé je to jen "obaleno" do fantasy kulis - a k tomu se tam přimotá nějaký ten fantasy prvek (magie, obrslon, Jabba the Hutt nebo dokonce Malíček). K této teorii určitého modernismu rozhodně přispívá i sem tam nějaký náhodně nastrčený čutálista v černé zbroji, který znalým divákům rozhodně nedává pocit, že jsme zrovna někde ve starodávné legendě. Možná se zdá, že to filmu trochu vyčítám, ale právě naopak. Ritchie si prostě vzal obecný náčrtek legendy o Artušovi, vyhodil z toho nepotřebný a nudný blivajz, zmodernizoval celý příběh a výsledek, ač je to k neuvěření, je velmi zábavný a svižný. K tomu výrazně dopomohl opravdu velký sympaťák (#nohomo) v roli Artuše Charlie Hunnam, který si celý film ukradl pro sebe, podobně jako Travis Fimmel v loňským (už trochu méně vydařeném) Warcraftu. Celkový výsledek je tak až překvapivá fantasy pecka, která rozhodně stojí o pozornost. 85% ()

Lenart

Brutálna dark-fantasy jazda zbesilo strihaná do videoklipových sekvencií so súčasnou hudbou a ručnými kamerami. Epické výjavy, nespoľahlivý rozprávač, pomrkávanie na Pána Prsteňov, Podfu(c)k i Mladého pápeža a sympatický hrdina v koženke a s hipsterským účesom. Normálne som ľutoval tetušky vzadu, ktoré asi očakávali kostýmovú konverzačnú drámu v klasických kulisách. Strašná škoda, že pokračovania sa takmer určite nedočkáme. 9/10 ()

bearmeedek

Zajímavé. Nečekal jsem klasické historické dobrodružství. Spíše jsem šel na vysoce akční předělávku legendy, třeba ve stylu Velké čínské zdi. Ani náhodou. Nesmí se zapomínat, kdo film natočil. Guy Ritchie zde rozvinul postupy ze svých Sherlocků a přidal své noční můry. A je z toho akční fantasy, na které si musíme chvilku zvykat. Zkratkovité odkazy různých scén by vydaly na slušný film. Láska se do temné jízdy nevešla ani náznakem. Podstatný pocit z tohoto výtvoru dává první zhlédnutí a velké plátno. A rozhodně velký dojem zanechává z filmu hudba! Nejde o podbarvovací kulisu, ale sakra samostatnou složku, která vám tlačí do hlavy tóny a zvuky a místy snad přebíjí děj. ()

Patrik200s

Určite jedna z najlepších fantasy rozprávok aké som za poslednú dobu videl. Hunnam a Richie sú anglická duo čo perfektne zapadlo a ukázalo nám predstavu o UK kultových príbehoch. ()

markotter

Od doby Zběsílé jízdy Mad Maxe jsem asi neviděl nějakej pořádněj akční nářez, kde by to jelo od začátku do konce. A Artuš to moc nevylepšil. Hodně se tam kecá, akce je pomálu, není moc originální a padlých hrdinů mi není ani moc líto. Když už chce někdo konkurovat Excaliburu, musí na to asi jít trochu jinak. Hudba a povedené triky to trochu zvedly, ale jinak spíš slabší průměr. ()

Hashirama

Moderní pohled na legendu očima nejstylovějšího britského režiséra, který ze středověké družiny udělal novou (vlastně starou) podfu(c)kující partu a z krále Artuše ulicí odchovaného bitkaře a ochránce prostitutek. A je to přesně to, co fantasy žánr odjakživa potřeboval! V Ritchieho zběsilém stylu se může leckdo ztrácet a Artuše odsoudit, divoký střih může slabším povahám způsobit nevolnost a charaktery můžou působit ploše a posloupnost nemusí být vždy polopaticky zřejmá, ale tyhle detaily vem čert, protože tady není ani vteřina, která by nebyla totálně cool. V nejlepších konverzačních scénách je to McDonagh s Tarantinem dohromady. Temná gotická stylizace je totálně cool, soundtrack je suverénně oscarový a akce, která střídá zběsile rychlé záběry se zpomalovačkami je nejen totálně cool, ale taky totálně efektní. V Ritchieho podání celý předkládaný svět dýchá životem, všechno a všichni tu mají neuvěřitelný styl a frajerskou pózu, kterou s úsměvem přijímáte a chcete víc a víc! Po druhém zhlédnutí dávám plnou palbu, protože takhle čistou a dokonale realizovanou autorskou vizi, jejíž neotřelé vypravěčské finesy půjdou příkladem celým dalším generacím filmařů, už dnes neuvidíte (a to nejen kvůli Artušově smutnému osudu). Kultovní potenciál září na kilometry! ()

Karmin

Měli jsme tu už mystického Artuše, pohádkového Artuše, feministického Artuše, pseudohistorického Artuše, romantického Artuše...nevím, proč bychom tu nemohli mít ganster-fantasy Artuše. Zvlášť, když je to dynamické, vtipné a napínavé, s hustým soundtrackem a zajímavými herci. Největší překvapení roku. ()

Parm1

Akční fantasy se vším všudy a tak to má být. Zatraceně, tak se mi to líbí. Když ze všeho sálá temnota, když po tomto světě kráčí monstra, když stojí hrady až do nebes, když armády povstanou a když se tomu všmu postaví syn slavného Uthera Pendragona, je opravdu na co koukat. Guy Ritchie opět ukazuje, že právem patří mezi top světové režiséry. ()

Sedliss

No nečekal jsem nic a dostal jsem pořádnou nálož. Říkal jsem si, že se na to kouknu pouze kvůli Ritchiemu a jeho rukopis je sakra znát! Sypanice dějovosti tady nenechá diváka chvíli na pokoji. Jedna akce střídá druhou! A Pembertonův soundtrack jen podtrhuje celou zběsilost samotného filmu!! Super ()

Sweat55

Král Artuš je pecka která dokazuje, že za mořem nemají v poslední době už ani trochu vkusu. Konec sice trpí přeplácaností a nic moc CGI, jinak je to ale poctivá práce se sympatickými hrdiny, perfektním soundtrackem, dobrými akčními scénami a unikátním stylem vyprávění. ()

Likan7

Nechápu proč Král Artuš takhle finančně vybouchnul. Stál sice 170 ale vydělal celosvětově pohopouhých 140, takže kolosální průser. Mě přitom Artuš celkem hodně bavil. Je to hodně podobný zdejším počítačovým hrám, a já to jen kvituju. Občas ty zpomalovačně zrychlené záběry jsou ice moc, ale ten feeling a celkově syrová a temná atmosféra fantasy světa působí báječně. Co je ale na Oscara je skutečně mocný soundtrack, který by sice neměl správně moc vyčnívat, ale tady mi je to jednoduše jedno, protože je fakt epickej a akční jako snad nic před ním. Artuš je prostě audiovizuální lahůdka, která si zaslouží minimálně jedno pokračování a nějakou tu epickou bitvu, protože ta mi v Legendě o meči vyloženě chybí. ()

Charlie Hunnam najde psího kámoše

Charlie Hunnam najde psího kámoše

25.05.2020

Málokterý herec by si zasloužil více práce než právě Charlie Hunnam. Hvězda seriálu Sons of Anarchy, nebo snímků Král Artuš: Legenda o meči či Gentlemani za sebou doposud nemá jediný komerční hit, v… (více)

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády

15.12.2019

Sherlock se znovu porve s Avatarem

Sherlock se znovu porve s Avatarem

08.05.2018

Možná už jste na to zapomněli, ale na konci roku 2009 šel proti Avatarovi do kin Sherlock Holmes. Modrásci skončili jako nejvýdělečnější film všech dob a dvojka dorazí 17. prosince 2020 (ano, po… (více)

Ritchie chystá novou gangsterku

Ritchie chystá novou gangsterku