Král Artuš: Legenda o meči

• Velká Británie King Arthur: Legend of the Sword (více)

Novinka režiséra Guye Ritchieho velmi osobitě a nadčasově vypráví klasický příběh formou nové akční fantasy. Když je v Artušově dětství zavražděn jeho otec, zmocní se koruny Artušův strýc Vortigern (Jude Law). Artuš, oloupený o následnické právo prvorozeného syna, vůbec netuší, kdo ve skutečnosti je, vyrůstá v tvrdém prostředí městských uliček. Když se mu ale podaří vytáhnout meč z kamene, obrátí se mu život vzhůru nohama a musí vzít na vědomí svůj skutečný původ. (Freeman Ent.)

Honzua

Není to vůbec tak špatné, jak Rotten Tomatoes naznačují. Nadsázka tomu sedí skvěle, film se nebere tak vážně, zároveň se ale neshazuje a neupadá do žumpy. Humor není nucený a celý ten twist na Artuše - dítě z bordelu, šarmantní gangster a špína Londýna společně s Hunnamem funguje. Palec nahoru za romance free, obzvláště když to mezi Hunnamem a Ástrid úspěšně jiskří. Artušovo odmítání svého osudu a nelibost stát se ikonou povstání dává smysl v kontextu jeho postavy a je skvěle odvyprávěno (mimo jiné krásně protknuto s nutností se naučit ovládat meč a v rozhodující chvíli potlačených vzpomínek neodvrátit zrak). Pomrkávaní po Game of Thrones, Pánovi prstenů a Monty Pythonech není prvoplánové a celkově sedí do celého vyznění filmu. Ritchieho montáže jsou skvěle (v "Dark lands" jsem uchcával) ale jen zhruba do dvou třetin filmu, pak už začíná jeho překotná dynamika trochu retardovat emoce. Ono je sice efektní sfouknout vývoj hlavní postavy důmyslnou a originální montáží a nacpat do 15 minut, co se dá, ale nebude to mít ten samý výsledek, jako když těch 15 minut prožijete s postavou kvalitativně. Na konci tak, jak už tomu dnes u současných blockbusterů bývá, trochu chybí emoce a divákovi jsou postavy ve velkém finále docela buřt, nemluvě o tom, že absolutně netuší kolik, že těch manželek/dcer měl Jidáš Vortigern a k čemu vlastně byla ta věž a proč byla tak důležitá. Sterilitu finále bohužel jen utvrzuje přepálené CGI. Dokud Artuš efektně ve slowmotionu kotlí Black Ones je to ještě podívaná, ale ten obří had byl jen o chlup lepší než v Anakondě 8. Mám bohužel radši výpravné filmy, které používají CGI střídmě jako u Ridleyho nebo překvapivě skvěle v nových Star Wars. Jinak je to skvělý a je škoda, že se to asi nezaplatí, protože konec podobně jako Ridleyho Babin Úd maximálně rozdráždí na lepší druhý díl. PS. Soundtrack Pembertona v kolaboraci se Samem Leem je fenomenální. Ultimátní syntéza současné elektroniky s britským folklórem a pagan vlnou, kterou odstartovaly nahrávky Einara Selvika! ()

hroubek

Guy Ritchie bere slušný matroš a já ho chci taky. Opět musím vyzdvihovat odvahu studia Warner Bros., a nebo jejích anarchistický přístup k udělování sto a více milionových rozpočtů. Tak jako, tak jsem hrozně vděčný, že Král Artuš: Legenda o meči vznikl. Nebudu lhát, na film jsem se po trailerech vůbec netěšil, ale stal se malý zázrak a film se hodně moc povedl. Režisér Guy Ritchie si natočil fantasy film, který okořenil svým stylem, pojetím a taky neuvěřitelně svěžím přístupem. Ritchie se oprostil od realismu a natočil akční fantasy, která je svá a uhání jako splašený kůň. To co by se v jiných filmech vysvětlovalo dvacet minut, Ritchie stihne ve dvouminutové montáži, která je zatraceně efektivní. A takhle je to se vším. Od dialogů, akce, střihu a hlavně epické hudby, díky které se velmi snadno dostanete do nálady filmu. Na druhou stranu Ritchie nezná míru, a film je díky tomu dost přeplácaný. Ale z nějakého, mě neznámého důvodu, to na devadesát procent funguje a vůbec to nekazí zážitek z podívané, tedy až na závěrečný duel, který byl i na mě moc. I tak je to obrovských úspěch, když si uvědomíte co všechno ve filmu je. Třeba takový úvod je naprosto boží a připomene v tom nejlepším možném smyslu Pána prstenů a výborně otevře film. A pak už se jede až do závěrečných titulků. Film trošku brzdí slabší dialogy, nikdy však extra výrazně. Velmi mě potěšili herci, kteří sice nehrají o ceny, ale charakterově jsou velmi dobře obsazený. Charlie Hunnam je hodně fajn a jako Artuš je naprosto uvěřitelný. Jude Law je malinko slabší, přesto si svojí roli s přehledem odehraje. Djimon Hounsou a Aidan Gillen jsou velmi dobří přihrávači a velmi dobře fungují, jako vedlejší postavy. A nakonec Eric Bana, který si ukradl celý úvod pro sebe a je v něm regulérně boží. Jak už jsem naznačil, film má trochu problém v tom, že je v něm toho moc a některé věci jsou až moc přepálené, ale pokud jste přistoupili na hru tvůrců, tak se to dá krásně přejít a moc to neuráží. Práce s postavy a s motivacemi mohla být také trochu lepší, ale zrovna tohle vyčítat blockbusteru za dvě stě míčů je trochu zbytečně. Král Artuš: Legenda o meči je parádní fantasy podívaná, která se opravdu povedla. ()

VasaX

Guy Ritchie meets fantasy aneb fantastická akční pecka. Král Artuš je opravdovým překvapením. Guy vzal legendu o Artušovi, napíchal do ní steroidy, LSD a pořádně zaprášil kokainem a pak to pustil do kin. Příběh - je dobrý. Dobrý nápad byl vzít jen základní opěrné body a vše vystavět znovu, moderně, epicky. Minula nás tak krize "na půl cesty", kdy se snaží někdo udělat něco nové, ale přitom se snaží zachovat vše staré, a ono to překvapivě přinejmenším hodně skřípe. Fantasy prvky jsou na maximu, a některé jsou opravdu vychytané. A akce, akce je hodně, hodně "libová". Bitky jsou neuvěřitelně hektické a rychlé, ale přesto i jaksi přehledné a dají se prostě dobře sledovat a vypadají skvěle a ani moc krvavě (tady se asi hlídal rating). Režijně a kamerou je to dle mého moc povedené, osobně mě nejvíce potěšily ty retrospektivní či naopak předpovídající vyprávějící scény (vikingové, domluva se šlechtici), které se během vyprávění i odehrávají, tak jak se "staly/stanou", případně v podobném duchu urychlené "dospívání" Artuše, které mi vlastně dalo pocit komplexnosti postavy, odkud vzešel, čím si prošel, a kde nabral své dovednosti a charakter. Celé je to podle mě velmi dobře a velmi odvážně udělané, vtipné, akční a fantastické. Unylých dramat o páru v New Yorku, co má takovou či onakou krizi, které útočí na vysoké hodnocení skrze city a laciné ztotožnění se natočí za rok hromady. Ale pořádných (nepohádkových) fantasy, co jsou kvalitně udělané, mají šmrnc, nejsou herecky podhodnocené a mají hlavu a patu, těch tolik není. A o to více si právě "Krále Artuše" cením. ()

SamVimes

Guyi Ritchiemu se podařilo spojit artušovskou legendu, nezkrocenou fantasy ve stylu deskového Dračího doupěte a pouliční gangsterku. A ono to nějakým zázrakem drží pohromadě a funguje. Jeho Král Artuš je drzý, nápaditý a hlavně strašně zábavný. Díky zběsilému („kokainovému“) tempu stíhá za dvě hodiny tolik, na co by jiní potřebovali dva nebo tři filmu, což alespoň částečně vynahrazuje slibované pokračování, jež bohužel nikdy nevznikne. Zároveň film zvládá v určitých scénách být lepším Hobitem než Hobit a lepším Assassin’s Creed než Assassin’s Creed. Charlie Hunnam se do téhle punkové artušovské polohy náramně hodí, samozřejmě nezklamává ani Jude Law. Jediná výtka směřuje k trikům, kde asi ve dvou scénách už evidentně vyschnul rozpočet a tak vypadají trochu jako z počítačové hry. Bohatě to ale vynahrazují desítky dalších povedených trikových scén a nádherná výprava. A to vše za doprovodu fantastického soundtracku. Nejlepší fantasy od Pána prstenů. ()

Nyck

Z traileru jsem nijak odvařený nebyl, ale zbyly nějaké poukázky do kina, tak jsem si řekl, proč to nezkusit, ohlasy jsou poměrně pozitivní a Guy Ritchie mě skoro nikdy nezklamal. A bum! Král Artuš je testosteronová jízda od začátku až do konce, s typickými Ritchieho prvky a stylizací, která do této nevlídné historické doby skvěle pasuje. Nikdo si na nic nehraje, minimum patosu je filmu ku prospěchu, stejně jako přímočarost, se kterou letí do cíle. Zážitek navíc podtrhuje skvělý hudební a zvukový doprovod, bez nějž by byl Artuš přinejlepším tříčtvrteční. Velmi příjemné překvapení. ()

Aven

Jako zamýšlená blockbusterová jednohubka naprosto ideální. Na jednu stranu naprosto famózní hudba a pár kulervoucích scén, na stranu druhou strašně nepřehledné akční scény. Ani nevím jestli spokojenost nebo zklamání - nejspíš něco mezi. Lepší tři hvězďáky. ()

venalce

Tak takový film bych od Guye Ritchieho nečekala. Zajímavá práce s obrazem i zvukem, vlastně je to opulentní podívaná pro oči s parádním soundtrackem, pohráváním si s prolínáním časových rovin scén a originálním pojetím profláklé legendy. Ano, je to moderní pojetí, ale ne tupá řežba nebo bezduchá popkornová honička. Ten film mě prakticky ohromil. ()

MikeZ

Ritchieho agresivní režie mě málem přesvědčila, že by mě tahle ohraná báchorka měla zajímat. Málem. 6/10 ()

bizz_mjc

Vůbec bych se nebál hodnocení 4*, ale je to taková obdoba Pána prstenů (s herci z Her o trůny), stěžejní hřebík byla až nebetyčná podobnost s dějem ne tak staré fantasy Sedmý syn, pokud se v ní nepletu. Jinak ale temné, dynamické a na fantasy s netradičními postupy, Ritchie umí. ()

Timak

Zde se na plno projevuje přísloví, že se nesmí soudit kniha podle obalu. Protože po příšerném traileru a naprostého ochladnutí veškerého zájmu, jsem dostal vcelku svižnou podívanou, která byla i zábavná a vlastně i dost snesitelná. Ale ten buzna hlásek Davida Beckhama mě opravdu dostal :-D ()

VanTom

Ritchieho rozmáchlá fantasy s videoherní estetikou se klasickou artušovskou legendou jen velice vzdáleně inspiruje, což naprosto kvituji, proč znovu točit to samé? Je nadstandardně nápaditě, energicky natočená (sestříhaná! ohudbená!), přitažlivě podvratná, zároveň roztříštěná, dějově/emočně neprůrazná a k závěru, především při digitálním souboji s bossem, už pozornost neudrží. V "klipových" jednotlivostech vyznívá lépe než ve dvouhodinovém celku. ()

Mishqo

75-80% ... No mne by stačilo sa celý film pozerať na Charlieho Hunnama a počúvať jeho sexy hlas a akcent. No dali mi viac a takto z toho bol aj celkom slušný film :D ()

sskrblik

Mnozí v tom vidí něco co já nevidím, mnozí shledávají tento film epickým, výpravným či snad neotřelým, mnozí vidí v tomto filmu originalitu Guje Ričího... v jedné věci mají pravdu má to od všeho trochu, ale celek není dobrý. Splácanina 300 Bitva u Thermopyl s Wórkraftem... ()

Wade

První zhlédnutí ve mě zanechalo dojem čekal jsem víc. Ovšem po dalším zhlédnutí získal u mě film značku geniálního díla od postav, světa až po vynikající hudbu. Geniální podívaná! 100% IMDB 10/10 ()

Yoda sama

Už v prvých minútach sa vo mne prebudilo moje pätnásť ročné ja, ktoré by v tom čase zabíjalo za takto odviazanú, cool a prepálenú zábavu a tučné temné nahláškované fantasy v jednom balení, ovešané efektnými čačkami, tučným soundtrackom a hlavne, vďaka Ritchieho špecifickému štýlu, dynamicky vyrozprávanou báchorkou. Pravdepodobne najlepší fantasy film posledných rokov. ()

fefee

Veľmi sviežo a záživne podaná historicko-fantasy-akčná výprava s parádnou originálnou hudbou, skvelou Guy Ritchie-ovskou kamerou a neskutočnou rezbou v štýle 300 Bitva u Thermopyl. Jedným slovom paráda. ()

Sany33

Obsadenie Charlieho Hunnama je dobré. rýchlo si z hlavy vyhodíte bádateľa zo Strateného Mesta Z. No Jude Law klasicky berie na seba všetky scény a je priam démonický, zatiaľ čo Eric Bana a Djimon Hounsou hrajú chlapov na správnom mieste. Obsadenie je fajn aj pri vedľajších úlohách. Hoci miestami pripomína Kráľ Artuš akoby zavŕšenie loveckej trilógie, akurát s mocným mečom (a bez Charlize Theron), Guy Ritchie nevolí márny smer. Silná štylizácia, dobrá práca s prostredím, aj hercami a úmyselne roztrieštený scenár majú čosi do seba. Mocná trúbivá hudba podčiarkuje ako chce byť iný a v tom spočíva jeho plus. Je to legenda plná mágie, vlastných pravidiel, súčasne aj špinavá, temná a osobitá. Na školách sa premietať nebude, ale na začiatok letnej sezóny pasuje. 66% ()

Charlie Hunnam najde psího kámoše

Charlie Hunnam najde psího kámoše

25.05.2020

Málokterý herec by si zasloužil více práce než právě Charlie Hunnam. Hvězda seriálu Sons of Anarchy, nebo snímků Král Artuš: Legenda o meči či Gentlemani za sebou doposud nemá jediný komerční hit, v… (více)

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády

15.12.2019

Sherlock se znovu porve s Avatarem

Sherlock se znovu porve s Avatarem

08.05.2018

Možná už jste na to zapomněli, ale na konci roku 2009 šel proti Avatarovi do kin Sherlock Holmes. Modrásci skončili jako nejvýdělečnější film všech dob a dvojka dorazí 17. prosince 2020 (ano, po… (více)

Ritchie chystá novou gangsterku

Ritchie chystá novou gangsterku