• Čína

谍影重重5

Akční / Thriller

Velká Británie / Čína / USA, 2016, 123 min

Snowdenovský téma napojení špionážních služeb na social media subjekty rozhodně fajn. Zvlášť v době, kdy se provaluje, že korporát jako Apple s vládníma složkama pravidelně a rád úzce spolupracuje. Potěší i upgrade, kdy se stará garda sázející na vraždící stroje nahrazuje mladou, jejíž ambice stojí na znalosti technologií. Silně blbé je jen to, že jsou tyhle motivy rozhozeny do příběhu Jasona Bourna, který aby se vrátil, musel najednou dostat otce napojeného na CIA komplot a co hůř, ke zjištění došel zrovna ve chvíli, kdy na klíčových pozicích sedí lidé, kteří - světe div se - mají ve všem prsty. Nablblost centrální linky se Greengrass snaží utopit pod tunou akce. Místy už se ale dostává na hranu diváckého semletí a apatie, protože akce je bayovsky dlouhá a na rozdíl od předchozích filmů už nenabídne jedinou novinku v kontaktních, ani dalších sekvencích. Určitou prázdnotu ohledně Bournovy motivace vrátit se potvrzuje finální verbální střet, který skončí cca po minutě a v podstatě v něm jde jen o to, kdo chytí kulku do hrudi. 6+/10, předně proto, že v orchestraci davových scén je Greengrass vysloveně fascinující.(28.7.2016)

Rozpočet $120miliónovTržby USA $162,434,410Tržby Celosvetovo $415,484,914 Tržby za predaj Blu-ray v USA $20,666,676Tržby za predaj DVD v USA $12,442,355║ no do kelu, tento rok 2016 je fakt prekliaty na nevydarené pokračovanie, a keď sa tomu nevyhla ani osvedčená dvojica Paul Greengrass a Matt Damon tak to už niečo znamená, je to sila, je to smutné, Bourne je po prvý krát nevýrazný a šlape si to len v šedom priemere /60%/(7.11.2016)

Nepovažujem sa za fanúšika tejto série, keďže takéto špionážne thrillery s tématikou tajných služieb ma nikdy moc nebrali, ale zase musím uznať, že má svoje kvality a viacero veľmi vydarených sekvencií, takže proti nej vôbec nič nemám. Preto som si nemal problém pozrieť ani toto najnovšie pokračovanie a síce opäť sa u mňa nejedná o nič výnimočné, ale inak som celkom spokojný. Zápletka už nepôsobí ani zďaleka tak prepracovane, ako hlavne pri predchádzajúcich dvoch dieloch, ale v tomto prípade to beriem skôr za klad, aj tak ma to pátranie po minulosti vôbec nezaujímalo, tu už je Bourne jednoducho len agent na úteku, ktorého chce väčšina tajnej služby už definitívne zlikvidovať a ten zvyšok ho pre jeho schopnosti zase získať na ich stranu a tak je z toho po celý čas dejovo dostatočne svižná prenasledovačka a naháňačka. Vzhľadom na pomery série nesklame ani akčná stránka, akčných scén opäť moc nie je, čo je ale vzhľadom na to pôsobiť čo najviac realisticky očakávané a natočená je tiež prakticky totožným štýlom, ktorý mi síce úplne nevyhovuje, ale zase ani nevadí, no opäť by to chcelo viac súbojov, likvidácií, ale aj napätia, minulé Ultimátum teda ponúkalo podstatne napínavejšie sekvencie. Ale aj tak film ponúkne dve slušné naháňačky, či už tá počas demonštrácie, ale aj záverečná a ani finálny súboj nie je najhorší, ale aj tak mohol byť stále aj podstatne lepší a hlavne ich mohlo byť viac, všetky ostatné sú tak krátke, že ani nestoja za pozornosť. Obsadenie síce ponúka samé známe tváre, ale inak ma skôr sklamalo. Matt Damon si splní svoj štandard, ale aj tak som ho mal vždy radšej v tých civilnejších úlohách, Alicia Vikander je moja obľúbenkyňa, ale do tohto žánru sa vôbec nehodí, Tommy Lee Jones ma v posledných rokoch už moc nebaví a Vincent Cassel mi bol vždy úplne nesympatický, ale tu mi celkom vyhovoval a ten jeho nekompromisný štýl, kedy zabíjal takmer každého, na koho narazil celý film oživoval. A Paul Greengrass sa podľa mňa trochu pohoršil, Ultimátum mu išlo lepšie prakticky v každom ohľade. Takže keby som bol fanúšikom tejto série, asi by som bol trochu sklamaný, ale ako neutrálny divák som celkom spokojný, dostal som presne to, čo som aj čakal a navyše z Greengrassových dielov mi ani nepríde najhorší, Ultimátum bolo určite lepšie, ale zase Mýtus sa mi páčil menej. A tak si prípadný ďalší diel bez problémov pozriem. 63%(24.11.2016)

• Wacoslav1

Tragédie. Dal jsem týhle story a týhle postavě ještě jednu šanci, evidentně byla poslední. Další už prosím netočte. Jako máme tu po čtyřech filmech jeden takřka uzavřenej příběh a vy ho naservírujete znova? A to jako furt dokola??? Bourne mě nudí a (ne) invence tvůrců fakt bere dech k tomu si připočtěte minimum akce a i když už tu nějaká je, tak je v ní howno vidět. Dál nemá smysl pokračovat. Závěrečná bitka hrůza nic v ní nepostřehnete. Ps jsem zvědavej zda ti co píčovali, že je nepřehlednej např Taken 3 náležitě ocení tohle.15%(27.7.2016)

Už je to nějaký ten pátek, co se skrývá. Teď už alespoň ví, kdo je. A minulost ho znovu začíná dohánět. Na place máme ostříleného Tommy Lee Jonese, Alicia Vikander by mohla jen sedět nad klávesnicí a stejně by byla zajímavá (tady je provokativně nejednoznačná a to, že jí nevidíme do hlavy, je fajn), a ve Vincentu Casselovi máme velmi důstojného protivníka. A samotný Matt Damon rozdává dál rány jak dokonale naprogramovaná mašina. Ovšem.. Základem jeho dalšího dobrodružství měl být dobrý příběh. Jenže není. Paul Greengrass Jasona Bourna udělal. A Jason Bourne udělal z režiséra zatraceně horké zboží, které si může vybírat a každá jeho novinka je velmi očekávaným kusem. Jak on, tak Damon dlouho vzdorovali, divák by tak očekával, že dohromady je musel dát opravdu silný a smysluplný námět. Nevyšlo to. Velmi brzy totiž začneme pochybovat nad věcmi, kterým Bourne čelí. A obecně tak nějak nemáme co říct. Je to takový skřípající dovětek, s levnými přesahy a zbytečnými scénami. Klidně bych si dal dvouhodinovou jízdu, kterak je vše „při starém“, ale tohle vrstvení něčeho jakože zásadního mi moc nesedlo. Prostě jsme se nikam příliš neposunuli. A když už, ani akce mě zrovna nestrhla. Ano, útěk skrze záplavu řeckých demonstrantů je působivý, ale mnohdy to není nejpřehlednější a jednoznačně chyběly scény, které bych si hned chtěl pustit znovu. Zatím fakt pouze tři hvězdy!!(14.9.2016)

• - Již tradičně v závěrečných titulcích zazní píseň "Extreme Ways", kterou složil Moby. (necisty)

• - Prvý film zo série, v ktorom sa Tony Gilroy nepodieľal na scenári. (Da_reba)

• - Matt Damon viackrát prehlásil, že rolu Jasona Bourna stvárni znova len ak Paul Greengrass prevezme réžiu. Damon a Greengrass ohlásili svoj návrat k Bournovi v novembri 2014. (Da_reba)