• Čína

• Nový Zéland

Akční / Thriller

USA / Čína, 2016, 123 min

• Morien

Z mého pohledu bylo i Ultimátum zbytečné a podmíněné jenom a pouze poptávkou po dalším Bourne filmu. Jak vést film o člověku, který nemá pro co žít? O "vnucený" smysl přišel náhodou (paměť v Minulosti) a ten, který si sám vybral a který ho měl vykoupit (Marie), mu sebrali v Mýtu. Od té doby Bourne jako postava nemá žádnou vlastní agendu a jenom jím smýkají ze strany na stranu jako figurkou řízenou z křesel filmového studia. Chtěla bych vidět opravdický pokus ponořit se do jeho psychiky, do jeho hlavy. Místo toho dostáváme jenom pár povinných a nic neříkajících záběrů, kdy sedí a čeká, až se objeví někdo s další černou složkou a dalším chlápkem v černém obleku, který samozřejmě pořád může za to staré trauma, které na něm bylo spácháno. To bohužel z Bourna dělá mnohem víc pasivní postavu, než by se při všem tom cool pobíhání mohlo zdát. Takže co se týče všech těch dějových vymýšlenek, kterými se snaží ospravedlnit těchto dalších pár hodin bez přemýšlení a jenom koukání, jsou mi srdečně volné a už mi ani nepřijdou tak dobře sestavené. Jen dobře natočené. Ačkoliv musím uznat, že nesexualizovaná ambiciozní mrcha Alicia mi udělala radost. (A taky bych ráda viděla víc Vinzenze Kiefera v mainstreamové kinematografii.)(17.9.2017)

Rozhodně je to důstojnější pokračování než Odkaz, přičemž nad zbytečností by se dalo bazírovat. Návaznost tam je, přiběhově je to v pořádku, ale nejsem si jistý, jestli jakýkoliv Bourneovy trampoty někoho po deseti letech zajímají. Formálně je všecko OK, linie celé série je kompletně dodržena, bohužel po takové době je to spíš sorta přebytečného konzumu. Nebolelo to ani náhodou, ale kdyby to nevzniklo, ani pes by po tom neštěkl. 70%(7.11.2016)

• swamp

I páni režiséři stárnou, případně jim jistá část technologické reality uniká, ale že bych od dlouho očekávaného "reunionu" Paula Greengrasse a Matta Damona, jejichž společné projekty z Ludlumova světa - The Bourne supremacy a The Bourne ultimatum - patří v mém filmovém světě k akční špičce, dostal takovou slátaninu, to jsem opravdu nečekal. Naprosto mi to připomnělo zklamání v podobě "hackerského" filmu Michaela Manna Blackhat, jenže tady to bylo ještě horší. Tuny nelogičností (z absolutně rozpixelovaného obrázku prostě "smooth image" neuděláte, je na čase přestat se dívat na CSI), hackerských "vychytávek" tak směšných, že jsem málem pukl smíchy, ŠPATNÁ recyklace již viděného ve zmíněných předchozích dílech (motorka v Aténách byla vyloženě špatná), davové scény smrděly komparzem na sto honů (ať už demonstrace v Aténách nebo davy lidí v Londýně - bylo zřejmé, jak "na povel" všichni najednou jdou doleva, doprava...), zcela zbytečná Julia Stiles, ale vlastně i Alicia Vikander (hrozná škoda) či Tommy Lee Jones jako šmoula. A co mě pobavilo nejvíc? Asi zašifrovaná flashka s obřím nápisem ENCRYPTED. :D(28.7.2016)

Když se vracíte s něčím co kdysi bylo fenoménem nezavděčíte se všem. Jason Bourne nemá zdaleka tak dobrý příběh jako minulé dva dílky paměťové skládačky, ale pořád patří k tomu lepšímu co se v žánru ukuchtilo. Hlavní postavou je sice spíše Alicia Vikander než titulní geroj s Damonickou tváří, ale to je právě to osvěžující. Kdyby se v závěru drobet neshodila, čekali by nás v sérii možná i zajímavější zítřky. To by teprve mohlo být to pravé ořechové... Tommy Lee Jones malinko nevýrazný, umí to líp, vypadá tu hlavně unaveně. Cassel nevyužitý, pouze známá tvář pro záporáka. Zaráží mě některá scenáristická rozhodnutí, příběh působí občas jako nutná výplň, která posouvá akci z jednoho zajímavého místa na druhé. Atény super, Berlin a Londýn jsme už viděli. Vegas naboostované do extrému, ale honičku ze Supremacy mám pro tu civilnost raději. Upřímně jsem tenhle díl moc nepotřeboval. Konec trilogie, ala "můžeš si za to sám a je to tvoje chyba" byl dost silný a rezonoval. Když ale hned na začátku vidíme zničeného hrdinu, funguje to a vidíme, že jeho vývoj stále může být zajímavý, jen tam zatím ještě nejsme. Tohle je jen most. Pro příště Bourna nechte kývnout na tu nabídku a pošlete ho proti Rennerovi.(28.7.2016)

• HoneyBunny

Eh, za mě nuda - a to mám předchozí Bourny docela ráda. Tenhle poslední příspěvek do série je podivně emocionálně plochý, takže mi pak je úplně jedno, kdo se s kým mlátí (některé bitky jsou hrozně sestříhané) a kdo koho honí (akční úvod v Aténách je technicky fajn). Pokud Tommy Lee Jones, Alicia Vikander (která tu je jen proto, že je právě v Hollywoodu in, a neumí zamaskovat svůj přízvuk) a Vincent Cassel většinu času stráví s unuděným pohledem, tak proč bych se měla starat já. A scény mezi Damonem a Julií Stiles jsou dokonce herecky dost na hraně (všimněte si, jak jen odrecitovávají text). A hlavně mám pocit, že celý film je vlastně zbytečný. Bourne z něj odchází stejně emocionálně znecitlivělý jako předtím, jeho nově přidaná backstory vlastně nic zásadně nemění. 50 % PS: To technické kouzlení ze strany CIA je místy až úsměvné...(28.7.2016)

• - Ve scéně, kdy Bourne (Matt Damon) skočí ze střechy, zhoupne se na laně, následně sebou praští o zeď a spadne na zem, má na pravé tváři krvavé škrábance. V dalším záběru už není po škrábancích ani stopy. (Danny F.)

• - Matt Damon viackrát prehlásil, že rolu Jasona Bourna stvárni znova len ak Paul Greengrass prevezme réžiu. Damon a Greengrass ohlásili svoj návrat k Bournovi v novembri 2014. (Da_reba)

• - Vo filme sa stretlo trio držiteľov Oscara a to Matt Damon (Jason Bourne), Tommy Lee Jones (riaditeľ CIA Robert Deweya) a Alicia Vikander (Heather Lee). (MikaelSVK)