• Čína

谍影重重5

Akční / Thriller

Velká Británie / Čína / USA, 2016, 123 min

Není to vyloženě návrat k Bourn(e)ovým kořenům, je to spíš jejich nový výhonek, který naštěstí není tak obyčejný, jak se o něm bohužel povídá. Bourne je tady v zajímavé roli nedobrovolné loutky, za jejíž provázky tahají chvíli ti, chvíli oni, jak se to komu zrovna hodí, a jsem rád, že o něm ještě bylo co vyprávět a hlavně že to zase vypráví Paul Greengrass. Díky němu a samozřejmě díky Mattu Damonovi se totiž v kinech opět dějí úžasné věci - třeba ta londýnská sledovačka nebo závěrečná automobilová honička (lepší už letos na velkém plátně nejspíš neuvidím).___P.S. Bourneův odkaz, který byl zbytečný už před čtyřmi lety, se teď jeví jako ještě zbytečnější.___P.P.S. Nezklamala bohužel ani Kateřina Hámová a její titulky tradičně plné chyb. Třeba když jedna postava říká "Všechno na stůl...", ale v titulcích čteme "Všechno je na stole." Nebo když počítačový příkaz "Run" podle titulků neznamená "spustit" program, nýbrž "projíždět".(6.8.2016)

Když se vracíte s něčím co kdysi bylo fenoménem nezavděčíte se všem. Jason Bourne nemá zdaleka tak dobrý příběh jako minulé dva dílky paměťové skládačky, ale pořád patří k tomu lepšímu co se v žánru ukuchtilo. Hlavní postavou je sice spíše Alicia Vikander než titulní geroj s Damonickou tváří, ale to je právě to osvěžující. Kdyby se v závěru drobet neshodila, čekali by nás v sérii možná i zajímavější zítřky. To by teprve mohlo být to pravé ořechové... Tommy Lee Jones malinko nevýrazný, umí to líp, vypadá tu hlavně unaveně. Cassel nevyužitý, pouze známá tvář pro záporáka. Zaráží mě některá scenáristická rozhodnutí, příběh působí občas jako nutná výplň, která posouvá akci z jednoho zajímavého místa na druhé. Atény super, Berlin a Londýn jsme už viděli. Vegas naboostované do extrému, ale honičku ze Supremacy mám pro tu civilnost raději. Upřímně jsem tenhle díl moc nepotřeboval. Konec trilogie, ala "můžeš si za to sám a je to tvoje chyba" byl dost silný a rezonoval. Když ale hned na začátku vidíme zničeného hrdinu, funguje to a vidíme, že jeho vývoj stále může být zajímavý, jen tam zatím ještě nejsme. Tohle je jen most. Pro příště Bourna nechte kývnout na tu nabídku a pošlete ho proti Rennerovi.(28.7.2016)

Jsem velkým fandou tajných služeb a CIA je mi z nich nejsympatičtější. Snad by se jen mohla o něco méně vměšovat do záležitostí cizích států, šmírovat soukromé počítače a zabíjet nepohodlné lidi. To jsou však jen drobnosti proti tomu, jací to jsou ohromní sympaťáci. Ovšem v případě, že mi CIA vypne světlo na záchodě, když budu protiamericky luštit sudoku, tak se naštvu, aktivuju Bournea a ten mi to světlo zase zapne. Bourne totiž umí vše potřebné - okrádat neopatrné lidi, mlátit ty špatné i kličkovat mezi kamerami. Pátý Bourne mne zkrátka pobavil, rozklepal, napnul a ještě k tomu přihodil sympatickou agentku Heather Lee, které bych po chvilce sexuálního mučení zbaběle přiznal všechny kódy od ruských jaderných hlavic, PSČ Rychnova nad Kněžnou i velikost kondomů Donalda Trumpa. Ale ty už má asi vyzkoušené..(8.8.2016)

Prověřený režisér? Máme. Herecká hvězda z minulých dílů? Taky. Natěšení fanoušci? Po ne moc povedeném spin-offu se jen třesou na reparát. Ideální podmínky na hit. Ideální podmínky pro dobrý film, jen jedna věc se nesmí pokazit. Příběh. A bohužel ten u Jasona Bournea dře a zatraceně hodně. Scénář jsem nečetl, tak nebudu psát, že je špatný, faktem ovšem zůstává, že návrat agenta, co se nemůže spolehnout ani na vlastní paměť, nedopadl tak, jak jsem doufal. Damon je pořád ve formě a greengrassovská akce se neokouká. Akční scény jsou pořádně dlouhé a skvěle gradují a plynule přechází z tichého sledování v ulicích města k nekompromisním honičkám. Prostě tak, jak to máme rádi. Dobře se na to kouká, dokud někdo nezačne mluvit. Film má totiž zápletku tak banální a tak béčkovou, že byste ji odpustili možná Dolphu Lundgrenovi, ale ne thrilleru, jenž má ambice být napínákem roku.(15.5.2017)

Dnes je tých sequelov viac ako je zdravé, ale musím priznať, že som ostal celkom prekvapený zo štvrtého Bourna (Legacy nerátajme). Greegras a Damon sú späť, čo samozrejme poteší, ale dobrý film z neho robí predovšetkým Cassel a Tommy Lee Jones, ktorý sú dokonala protiváha pre Bourna a tak našťastie nie je Bourne nemastný, či neslaný. Stále je to dravé, vynikajúco akčné, Damon si návrat očividne užíva a Vikanderka tu tiež celom fajn zapasovala. Ja som spokojný. 85% - 4*(22.11.2016)

• - Matt Damon odmietol dabovať hlas Bourna vo video hre "The Bourne Conspiracy" (2008), pretože podľa neho bola hra až príliš násilná. Tým pádom sa herec ocitá v roli Jasona prvýkrát od filmu Bournovo ultimátum (2007). (Da_reba)

• - Vo filme sa stretlo trio držiteľov Oscara a to Matt Damon (Jason Bourne), Tommy Lee Jones (riaditeľ CIA Robert Deweya) a Alicia Vikander (Heather Lee). (MikaelSVK)

• - Ve scéně, kdy Bourne (Matt Damon) skočí ze střechy, zhoupne se na laně, následně sebou praští o zeď a spadne na zem, má na pravé tváři krvavé škrábance. V dalším záběru už není po škrábancích ani stopy. (Danny F.)