• Čína

谍影重重5

Akční / Thriller

Velká Británie / Čína / USA, 2016, 123 min

Na Bourna jsem se začal poměrně těšit až po obsazení skvělé Alicie Vikander, jinak nejsem fanouškem Bournova univerza, své o tom vypovídá fakt, že se mi nejvíc líbil Bournův odkaz, když se zbavili Démona. Nicméně jsem k onomu vyhepovanému velkému návratu přistoupil střízlivě a snažil si užít poctivý thriller. A dostali jsme akorát více téhož, pro mě akorát zmírněné faktem, že si předcházející dva díly příliš nepamatuji. Obsazení je perfektní, škoda toho Viggo Mortensena, ale jinak si nejde na co stěžovat. Škodaže jsou jejich charaktery vesměs průhledné a příliš nevtáhnou do děje. Kamera sice umně snímá jako za starých časů a Greengrass se tváří, že i tentokrát to má v malíku, jenže když pomineme 5x retablovaný příběh, ani akční honičky, které zabírají celkem dost prostoru postrádají hutně tempo a nějakou větší kinetičnost. Damon se opět jenom mračí, pozabíjí spoustu lidí a slibuje, že příště to bude stejné. Jisté řemeslo v tom přecijenom cítit je, ale obávám se, že příště už u toho mnozí nebudou. To zklamání možná není tak veliké, protože já film tu skoro dekádu nevyhlížel...7/10(27.7.2016)

Rozhodně je to důstojnější pokračování než Odkaz, přičemž nad zbytečností by se dalo bazírovat. Návaznost tam je, přiběhově je to v pořádku, ale nejsem si jistý, jestli jakýkoliv Bourneovy trampoty někoho po deseti letech zajímají. Formálně je všecko OK, linie celé série je kompletně dodržena, bohužel po takové době je to spíš sorta přebytečného konzumu. Nebolelo to ani náhodou, ale kdyby to nevzniklo, ani pes by po tom neštěkl. 70%(7.11.2016)

Není to vyloženě návrat k Bourn(e)ovým kořenům, je to spíš jejich nový výhonek, který naštěstí není tak obyčejný, jak se o něm bohužel povídá. Bourne je tady v zajímavé roli nedobrovolné loutky, za jejíž provázky tahají chvíli ti, chvíli oni, jak se to komu zrovna hodí, a jsem rád, že o něm ještě bylo co vyprávět a hlavně že to zase vypráví Paul Greengrass. Díky němu a samozřejmě díky Mattu Damonovi se totiž v kinech opět dějí úžasné věci - třeba ta londýnská sledovačka nebo závěrečná automobilová honička (lepší už letos na velkém plátně nejspíš neuvidím).___P.S. Bourneův odkaz, který byl zbytečný už před čtyřmi lety, se teď jeví jako ještě zbytečnější.___P.P.S. Nezklamala bohužel ani Kateřina Hámová a její titulky tradičně plné chyb. Třeba když jedna postava říká "Všechno na stůl...", ale v titulcích čteme "Všechno je na stole." Nebo když počítačový příkaz "Run" podle titulků neznamená "spustit" program, nýbrž "projíždět".(6.8.2016)

Snowdenovský téma napojení špionážních služeb na social media subjekty rozhodně fajn. Zvlášť v době, kdy se provaluje, že korporát jako Apple s vládníma složkama pravidelně a rád úzce spolupracuje. Potěší i upgrade, kdy se stará garda sázející na vraždící stroje nahrazuje mladou, jejíž ambice stojí na znalosti technologií. Silně blbé je jen to, že jsou tyhle motivy rozhozeny do příběhu Jasona Bourna, který aby se vrátil, musel najednou dostat otce napojeného na CIA komplot a co hůř, ke zjištění došel zrovna ve chvíli, kdy na klíčových pozicích sedí lidé, kteří - světe div se - mají ve všem prsty. Nablblost centrální linky se Greengrass snaží utopit pod tunou akce. Místy už se ale dostává na hranu diváckého semletí a apatie, protože akce je bayovsky dlouhá a na rozdíl od předchozích filmů už nenabídne jedinou novinku v kontaktních, ani dalších sekvencích. Určitou prázdnotu ohledně Bournovy motivace vrátit se potvrzuje finální verbální střet, který skončí cca po minutě a v podstatě v něm jde jen o to, kdo chytí kulku do hrudi. 6+/10, předně proto, že v orchestraci davových scén je Greengrass vysloveně fascinující.(28.7.2016)

Na téhle sérii upřímně obdivuji, jak se s každým dalším dílem narativně i významově rozvíjí. Čtyřka je pravda slepencem dříve inovativních postupů Mýtu a Ultimáta, přičemž si z nich opravdu hodně bere i čistě příběhově, ale pořád jde o filmařinu tak mistrovskou a vysloveně kulervoucí, že jsem v jejím průběhu opakovaně upadal do extáze a přál si, ať trvá ještě alespoň o půl hodiny déle. Bourne už není tím, kdo situace vždy utváří ku prospěchu svých záměrů, je spíše víceméně nedobrovolně tažen okolnostmi a slouží jako lán motivační půdy, do které ostatní postavy sázejí své soukromé preference a záměry. Jestliže on tedy tvoří spodek vytvářené pyramidy staronových postav, pomyslnou špičku okupuje bezpáteřní ředitel CIA Tommy Lee Jones, jenž postavy naopak spojuje a vytváří motivační disfunkce (krásná scéna, kdy komunikuje zároveň s Vikander, která se snaží o domluvu s Bournem, a Casselem, jenž ho má odstranit). Opět nelze než chrochtat blahem nad dokonalou výstavbou syžetu, který zásluhou a) klasických, v průběhu čím dál zřetelnějších flashbacků, b) kompletní informovanosti diváka, které dosahuje postupným (sukcesivním) odvíjením souběžných událostí - vyhoví publiku zasvěcenému i nezasvěcenému do Bournovy minulosti, a také nad neuvěřitelně efektivní prací s vnitřními paralelismy - postavy se v podstatě neustále paralelně sbíhají, čímž nastolují obrovskou dynamiku pohybu (a ospravedlňují tak zde často kritizovanou těkavou kameru či bleskový křížový střih), a mezi Damonem a Casselem je možno vypozorovat paralely nejen v jejich pronásledování, nýbrž i ve variacích podobných záběrů, které naznačují jejich charakterovou odlišnost (Bourne vždy, když někoho zabije, značně váhá, než se na sebe podívá do zrcadla, Cassel na sebe po vraždě pohlédne bez sebemenšího zaváhání). Greengrasovi bylo zprostředkování Bournova světa zřejmě Bohem vyvoleno, a on se svého poslání chopil s vyloženě boží režisérskou genialitou. Takhle bych snesl ještě minimálně dva díly... 95%(18.10.2016)

• - Producenti chtěli část filmu natáčet v Aténách v Řecku, protože se tam odehrává část příběhu a proto požádali řeckou vládu o schválení natáčení v jejich zemi. Nakonec si to ale rozmysleli kvůli vysokým poplatkům a byrokracii a řecké scény natočili na španělském ostrově Tenerife. (Miro_CZ)

• - Vo filme sa stretlo trio držiteľov Oscara a to Matt Damon (Jason Bourne), Tommy Lee Jones (riaditeľ CIA Robert Deweya) a Alicia Vikander (Heather Lee). (MikaelSVK)

• - Matt Damon viackrát prehlásil, že rolu Jasona Bourna stvárni znova len ak Paul Greengrass prevezme réžiu. Damon a Greengrass ohlásili svoj návrat k Bournovi v novembri 2014. (Da_reba)