• Čína

• Austrálie

• Nový Zéland

Akční / Thriller

USA / Čína, 2016, 123 min

Nicky Parsons (Julia Stiles) hackne z Reykjavíku servery CIA a podaří se jí na flashdisk stáhnout soubory o všech tajných operacích, které chce zpřístupnit veřejnosti. Nicky objeví nové informace a kontaktuje Jasona (Matt Damon), který se právě nachází v Athénách, ale Robert Dewey (Tommy Lee Jones) tohle nemůže nechat bez povšimnutí a posílá proti nim zabijáka (Vincent Cassel)... Alicia Vikander (Heather Lee) hraje nejednoznačnou postavu, protože divák do poslední chvíle netuší její pravé úmysly. Finální automobilová honička po Las Vegas sice popírala fyzikální zákony, ale bylo na co koukat. V závěrených titulcích opět nechybí nová verze známé písničky Extreme Ways od Mobyho. HODNOCENÍ 70%(4.9.2016)

Uznávám, že "Agent bez minulosti" byl ve své době poměrně svěží (i když pekelně zdlouhavý) thriller s poctivými akčními scénami, avšak Bourne-mánie kolem Greengrasse, který se původnímu filmu na míle vzdálil, už šla naprosto mimo mě. Na nejnovějšího Bournea jsem se tedy podívala spíše ze zvědavosti než z ryzího fanouškovství a výsledek jsem odhadla naprosto přesně - Greengrasův "Bourne" je totiž i napotřetí lautr to samé. Útěk před CIA, snaha zveřejnit tajné složky, umírání lásek & spolubojovnic, sci-fi práce s počítači, sem tam nejaké to "šokující" rozpomenutí se a honičky & rubačky, které jako jediné za něco stojí, a přesto se do nich z nějakého neznámého důvodu nedokážu naplno ponořit. 2,5*. P.S.: Ještě jednou se musím vrátit k té sci-fi práci s počítači, protože jestli mě něco ničí, tak prolamování různých zabezpečení během několika minut, super-zaostřování záběrů z nekvalitních kamer, neomezené přístupy ke všemožným systémům apod. A co mě opravdu extrémně pobavilo, v Athénách sledovali každý Bourneův krok pomocí satelitů, pouličních kamer a mobilních telefonů (LOL), ale v Londýně, který je kamerami doslova prošpikovaný, to neudělali. Proč? Asi to nechtěli mít tak snadné, ono nevědět, kde ten člověk je, je přece mnohem zábavnější, kór, když ho nutně potřebujete najít.XD(29.7.2016)

• Isherwood

Že Greengrass natočí remake těch nejvíc ‚best of‘ momentů z minula mi nevadí. Vadí mi, že to dělá tím nejhorším možným způsobem, kdy si snad nechal od Universalu nasadit dramaturgy F&F, protože Jason Bourne je jedna dlouhá akční scéna, ve které ale absentují jakékoliv náznaky smysluplného děje. Tam, kde Gilroy minule dodal jednoduchou, ale údernou story, která stála na nejednoznačné minulosti agenta s amnézií, se tentokrát valí na diváka primitivní zápletka s těmi nejlevnějšími přesahy (Snowden, sociální sítě) a hlavního hrdinu odsouvá na pole nezajímavých a zbytečných figur, která prochází scénami jakoby mimochodem, přičemž ale víme, že vše vyřeší efektně, bez cavyků a přikrašlování. A aspoň právě tohle mělo nás, fanoušky, kteří trošku váhali nad smysluplností dalšího pokračování, ukovat do sedaček a dvě hodiny masírovat první signální. Jenže v tomhle film nakonec prohrává nejvíc. Jasně, Greengrass pořád servíruje epické akční výlevy, ale k čemu jsou, když Ackroyd tu roztřesenou kameru na rozdíl od Wooda nedává. Ty půlvteřinové záběry, které divák zpracovával někde v hlubinách mozku a teprve s lehkým zpožděním oceňoval jejich informační hodnotu, tentokrát nefungují. Chybí jim totiž jako celku pružnost a spád, kterou minule dodal šéf druhého štábu Dan Bradley. Výsledek je zoufalá a předvídatelná… nuda. Dost možná pravděpodobně i proto, že Bournea tentokrát nestopuje opravdu zásadní honec a to opojení z jeho taktického unikání, kdy je krok, či dva, před pronásledovali, je ta tam. Stárnoucí Tommy i hezká naivka Alicia na to nemají ani omylem a Cassel jakoby vypadl z devadesátkového béčka (některé flashbacky by měl být trestné). Stručně, letos jsem nešel z kina nasranější.(29.7.2016)

Častým důvodem odmítnutí snímku je skutečnost, že samotný Jason Bourne se jeví být - zejména při porovnání s předchozími filmy - příliš jednoduchým, slabým a málo motivovaným hrdinou. Ačkoli však Bourne představuje titulní postavu filmu, tentokrát není jeho hrdinou, nýbrž naopak nástrojem ostatních postav! Svoje vysvětlení práce s postavami, výstavbou vyprávění a střihem rozvíjím ve svém upřímně nadšeném rozboru, který jsem po příchodu z kina sepsal: Poznámky k filmu Jason Bourne: zrcadlení a vývoj.(30.7.2016)

Štvrtý (ak nerátame rip-off) Bourne dokazuje pekne krásne v praxi to, ako sa doba mení. Je totiž plus mínus rovnaký, ako prvé tri snímky (či skôr dvojka a trojka, jednotka oproti zvyšku série pôsobí predsa len troška "inak"). Napriek tomu to nestačilo, v kinách nezaznamenala výraznejší úspech, kritiky boli väčšinou vlažné a ani ja som sa nijako extra nebavil, hoci prvé tri časti sa mi vcelku páčili. Proste, doba sa zmenila... a Jason Bourne nie. Čo je možno dobre, možno zle. Neviem. Potešil ma zaujímavý koniec, potešil ma Vincent Cassel, dokonca aj obvykle unudený a rutinný Tommy Lee Jones z toho vyšiel celkom fajn. Už horšie z toho vyšiel scenár, ktorý ma nebavil a občas iritoval nelogickosťou (zabijak nemá problém strieľať na verejnosti, ale keď má na muške Jasona, tak ho nezastrelí zo strechy, na ktorej práve je, ale začne komplikovane schádzať dole schodmi a zatiaľ Jason samozrejme utečie). Inak, je celkom zaujímavé, že tvorcovia proti mašine Bourne postavili 50-ročného Cassela, tak ale zas ani Matt Damon už nie je najmladší a Vincent má navyše kondičku, akú by mu mohli závidieť mnohé dvadsiatnici.(14.11.2016)

• - Matt Damon odmietol dabovať hlas Bourna vo video hre "The Bourne Conspiracy" (2008), pretože podľa neho bola hra až príliš násilná. Tým pádom sa herec ocitá v roli Jasona prvýkrát od filmu Bournovo ultimátum (2007). (Da_reba)

• - Matt Damon viackrát prehlásil, že rolu Jasona Bourna stvárni znova len ak Paul Greengrass prevezme réžiu. Damon a Greengrass ohlásili svoj návrat k Bournovi v novembri 2014. (Da_reba)

• - Vo filme sa stretlo trio držiteľov Oscara a to Matt Damon (Jason Bourne), Tommy Lee Jones (riaditeľ CIA Robert Deweya) a Alicia Vikander (Heather Lee). (MikaelSVK)