• Čína

谍影重重5

Akční / Thriller

Velká Británie / Čína / USA, 2016, 123 min

Když jsem v roce 2002 viděl prvního Bourna, nikdy by mě nenapadlo, že bude mít stále nové díly ještě po 14ti letech. Bourne přinesl ve své době filmovému světu opravu originální akční podívanou. Mám ale pocit, že každým dalším dílem se téma stále více vyčerpává. Stávající koncept již nemá co nového nabídnout. Je u konce s dechem a časem zahubí sám sebe. Matt Damon přeci nebude hrát agenta bez minulosti až do důchodového věku. Je nejvyšší čas na restart celé série. S novým hercem a novým originálnějším kabátem. Podobně jako se to povedlo u Bonda s Craigem a Casinem Royale. ____Tenhle film není špatný. Daří se mu oprášit většinu dobrého, co v Bournovi dříve bylo. Ale v tom všem, co zde již bylo, je horší. Lidé na to budou stále chodit, protože mají podvědomý pocit, že zažijí novou "jedničku". To se ale nikdy nestane. 60%(19.9.2016)

Už je to nějaký ten pátek, co se skrývá. Teď už alespoň ví, kdo je. A minulost ho znovu začíná dohánět. Na place máme ostříleného Tommy Lee Jonese, Alicia Vikander by mohla jen sedět nad klávesnicí a stejně by byla zajímavá (tady je provokativně nejednoznačná a to, že jí nevidíme do hlavy, je fajn), a ve Vincentu Casselovi máme velmi důstojného protivníka. A samotný Matt Damon rozdává dál rány jak dokonale naprogramovaná mašina. Ovšem.. Základem jeho dalšího dobrodružství měl být dobrý příběh. Jenže není. Paul Greengrass Jasona Bourna udělal. A Jason Bourne udělal z režiséra zatraceně horké zboží, které si může vybírat a každá jeho novinka je velmi očekávaným kusem. Jak on, tak Damon dlouho vzdorovali, divák by tak očekával, že dohromady je musel dát opravdu silný a smysluplný námět. Nevyšlo to. Velmi brzy totiž začneme pochybovat nad věcmi, kterým Bourne čelí. A obecně tak nějak nemáme co říct. Je to takový skřípající dovětek, s levnými přesahy a zbytečnými scénami. Klidně bych si dal dvouhodinovou jízdu, kterak je vše „při starém“, ale tohle vrstvení něčeho jakože zásadního mi moc nesedlo. Prostě jsme se nikam příliš neposunuli. A když už, ani akce mě zrovna nestrhla. Ano, útěk skrze záplavu řeckých demonstrantů je působivý, ale mnohdy to není nejpřehlednější a jednoznačně chyběly scény, které bych si hned chtěl pustit znovu. Zatím fakt pouze tři hvězdy!!(14.9.2016)

Jason Bourne, agent bez bez minulosti a bez osobnosti, dál vede svůj urputný boj. Je to už velmi vysilující jak pro něj, tak i pro mě jako diváka. Série se dostala do bodu potenciální nekonečnosti. Dvě hodiny zběsilé akce, orgií fanoušků konspirací, nesmyslného děje stojícího na legračních náhodách a závěrečném obnovení statutu quo, aby se to mohlo napřesrok doslova zopakovat. 50 %(28.7.2016)

Film jsem podobně jako Bourneův odkaz nějaký ten čas odkládal. Ale přece jen, návrat Matta jsem si nemohl nechat ujít! Výsledek? Film dopadl lehce nad moje očekávání. Pominu-li výše zmíněný „nebourneovský“ příspěvek, šlo o nejslabší díl, ale přesto pořád na úrovni. Už úvodní pasáž s demonstrací v Athénách byla opravdu výborná, možná vůbec nejlepší část filmu. Zbytek snímku byl „jen“ nadprůměrný, ale to ho nechci hanit, zkrátka si tvůrci začátkem nastavili laťku až zbytečně vysoko. Na druhou stranu, s přibližujícím závěrem film opravdu gradoval, a i když byly ty akční hrátky se „SWAT autíčkem“ trošičku přepálené, stejně jsem si je užíval. A všechny ty poněkud nezvládnuté scény (nesledovaná spojka, nekrytý východ domu, „nepojištění“ ze střechy, nehlídaný apartmán atd.) do očí vyloženě nebily a film jako celek je dokázal vyvážit. Samotnou kapitolou by mohl být úplný konec, ale…dal se čekat (a já si ho i takhle nějak přál). Jo a s obsazení Alicie jsem spokojen, v té roli se mi zamlouvala. Celkově to bude za slabší 4*.(1.1.2017)

Nepovažujem sa za fanúšika tejto série, keďže takéto špionážne thrillery s tématikou tajných služieb ma nikdy moc nebrali, ale zase musím uznať, že má svoje kvality a viacero veľmi vydarených sekvencií, takže proti nej vôbec nič nemám. Preto som si nemal problém pozrieť ani toto najnovšie pokračovanie a síce opäť sa u mňa nejedná o nič výnimočné, ale inak som celkom spokojný. Zápletka už nepôsobí ani zďaleka tak prepracovane, ako hlavne pri predchádzajúcich dvoch dieloch, ale v tomto prípade to beriem skôr za klad, aj tak ma to pátranie po minulosti vôbec nezaujímalo, tu už je Bourne jednoducho len agent na úteku, ktorého chce väčšina tajnej služby už definitívne zlikvidovať a ten zvyšok ho pre jeho schopnosti zase získať na ich stranu a tak je z toho po celý čas dejovo dostatočne svižná prenasledovačka a naháňačka. Vzhľadom na pomery série nesklame ani akčná stránka, akčných scén opäť moc nie je, čo je ale vzhľadom na to pôsobiť čo najviac realisticky očakávané a natočená je tiež prakticky totožným štýlom, ktorý mi síce úplne nevyhovuje, ale zase ani nevadí, no opäť by to chcelo viac súbojov, likvidácií, ale aj napätia, minulé Ultimátum teda ponúkalo podstatne napínavejšie sekvencie. Ale aj tak film ponúkne dve slušné naháňačky, či už tá počas demonštrácie, ale aj záverečná a ani finálny súboj nie je najhorší, ale aj tak mohol byť stále aj podstatne lepší a hlavne ich mohlo byť viac, všetky ostatné sú tak krátke, že ani nestoja za pozornosť. Obsadenie síce ponúka samé známe tváre, ale inak ma skôr sklamalo. Matt Damon si splní svoj štandard, ale aj tak som ho mal vždy radšej v tých civilnejších úlohách, Alicia Vikander je moja obľúbenkyňa, ale do tohto žánru sa vôbec nehodí, Tommy Lee Jones ma v posledných rokoch už moc nebaví a Vincent Cassel mi bol vždy úplne nesympatický, ale tu mi celkom vyhovoval a ten jeho nekompromisný štýl, kedy zabíjal takmer každého, na koho narazil celý film oživoval. A Paul Greengrass sa podľa mňa trochu pohoršil, Ultimátum mu išlo lepšie prakticky v každom ohľade. Takže keby som bol fanúšikom tejto série, asi by som bol trochu sklamaný, ale ako neutrálny divák som celkom spokojný, dostal som presne to, čo som aj čakal a navyše z Greengrassových dielov mi ani nepríde najhorší, Ultimátum bolo určite lepšie, ale zase Mýtus sa mi páčil menej. A tak si prípadný ďalší diel bez problémov pozriem. 63%(24.11.2016)

• - Producenti chtěli část filmu natáčet v Aténách v Řecku, protože se tam odehrává část příběhu a proto požádali řeckou vládu o schválení natáčení v jejich zemi. Nakonec si to ale rozmysleli kvůli vysokým poplatkům a byrokracii a řecké scény natočili na španělském ostrově Tenerife. (Miro_CZ)

• - Pracovným označením filmu bol názov Untitled Matt Damon/Bourne Sequel. (MikaelSVK)

• - Vo filme sa stretlo trio držiteľov Oscara a to Matt Damon (Jason Bourne), Tommy Lee Jones (riaditeľ CIA Robert Deweya) a Alicia Vikander (Heather Lee). (MikaelSVK)