• Čína

• Austrálie

• Nový Zéland

Akční / Thriller

USA / Čína, 2016, 123 min

Častým důvodem odmítnutí snímku je skutečnost, že samotný Jason Bourne se jeví být - zejména při porovnání s předchozími filmy - příliš jednoduchým, slabým a málo motivovaným hrdinou. Ačkoli však Bourne představuje titulní postavu filmu, tentokrát není jeho hrdinou, nýbrž naopak nástrojem ostatních postav! Svoje vysvětlení práce s postavami, výstavbou vyprávění a střihem rozvíjím ve svém upřímně nadšeném rozboru, který jsem po příchodu z kina sepsal: Poznámky k filmu Jason Bourne: zrcadlení a vývoj.(30.7.2016)

Není to vyloženě návrat k Bourn(e)ovým kořenům, je to spíš jejich nový výhonek, který naštěstí není tak obyčejný, jak se o něm bohužel povídá. Bourne je tady v zajímavé roli nedobrovolné loutky, za jejíž provázky tahají chvíli ti, chvíli oni, jak se to komu zrovna hodí, a jsem rád, že o něm ještě bylo co vyprávět a hlavně že to zase vypráví Paul Greengrass. Díky němu a samozřejmě díky Mattu Damonovi se totiž v kinech opět dějí úžasné věci - třeba ta londýnská sledovačka nebo závěrečná automobilová honička (lepší už letos na velkém plátně nejspíš neuvidím).___P.S. Bourneův odkaz, který byl zbytečný už před čtyřmi lety, se teď jeví jako ještě zbytečnější.___P.P.S. Nezklamala bohužel ani Kateřina Hámová a její titulky tradičně plné chyb. Třeba když jedna postava říká "Všechno na stůl...", ale v titulcích čteme "Všechno je na stole." Nebo když počítačový příkaz "Run" podle titulků neznamená "spustit" program, nýbrž "projíždět".(6.8.2016)

Rozpočet $120miliónovTržby USA $162,434,410Tržby Celosvetovo $415,484,914 Tržby za predaj Blu-ray v USA $20,666,676Tržby za predaj DVD v USA $12,442,355║ no do kelu, tento rok 2016 je fakt prekliaty na nevydarené pokračovanie, a keď sa tomu nevyhla ani osvedčená dvojica Paul Greengrass a Matt Damon tak to už niečo znamená, je to sila, je to smutné, Bourne je po prvý krát nevýrazný a šlape si to len v šedom priemere /60%/(7.11.2016)

• EvilPhoEniX

Nejslabší Bourne a snad největší zklamání roku. Spousta lidí si stěžuje na slabší příběh, ten by mi však v akčním žánru až tak nevadil, ale on je tak neuvěřitelně mdle odvýpravěný, kde každý neustále něco řeší ( z minulosti, současnosti, budoucnosti) divák vlastně ani pomalu neví oč kráčí a tím nastává problém číslo jedna- Upoutání pozornosti a vtáhnutí do děje. Tak jsem si říkal, že me potěší alespoň herci a akce a bohužel i tam jsem se mýlil. Damon působí celý film unaveně a vypadá jako by ho role vlastně ani nebavila, Tommy Lee Jones je už starý pes a s hraním by mohl skončit, nemá už co nabídnout, Vincent Cassel jakožto hlavní záporák je ve filmu snad jen 25 minut a to především na konci, nedozvíme se jeho jméno a jediné, co ve filmu promluví je Copy That- zklamání jak hrom, světlým momentem je pouze překrásná a bystrá Alicia Vikander, která se za dva roky posunala do herecké ženské elity. A akce je velkým kamenem úrazu, jednak jí je žalostně málo dvě větší akce a asi 3 krátké minutové, z toho za zmínku pro mě stálo jen samotné finále, s famózní automobilovou honičkou a slušným závěrečným duelem, jinak vše ostatní je nepřehledné, rozklepané ,velmi nevzrušivé a bez krve. Když vezmu v potaz, že jsem se většinu stopáže i nudil, poněvadž o napětí a rychlém tempu zde nemůže být žádná řeč, vychází mi jedna z nejslabších kino návštěv roku. Bohužél, tohle je paskvil, který nenabídne ani žádný zvrat. 45%(31.7.2016)

Těžko po skončení nového Bourna vyslovit něco jiného než "WOW"... Wow, proto, že Greengrass a Damon se tváří jako zachránci série (distancují se od Bourna s Rennerem) a přitom dokázali bravurní původní trilogii totálně dojebat. Z realistické cesty elitního agenta, v níž můžeme sledovat jeho jednotlivé geniální myšlenkové pochody, které musí činit během zlomku vteřiny se stala hypermoderní, naprosto nerealistická, roztřepaná honička za něčím, co ani není řádně odůvodněno. Nesmyslné scény, prázdné proslovy, nudné karikatury vedlejších postav. To raději Mannova Hackera, který má aspoň filmovou duši. Výsledné hodnocení patří jen kvalitně natočeným akčním scénám. 6/10(10.9.2016)

• - Matt Damon odmietol dabovať hlas Bourna vo video hre "The Bourne Conspiracy" (2008), pretože podľa neho bola hra až príliš násilná. Tým pádom sa herec ocitá v roli Jasona prvýkrát od filmu Bournovo ultimátum (2007). (Da_reba)

• - Film sa nakrúcal v Berlíne a v Severnej Amerike – Washingtone a Las Vegas, kde sa odohráva záverečná časť s veľkou automobilovou naháňačkou. Pri nej bolo zničených dovedna 170 áut a točilo sa od polnoci do svitania celkom 5 týždňov. (classic)

• - Jason Bourne (Matt Damon) povie vo filme celkovo iba 288 slov. (MikaelSVK)