Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Jason Bourne (Matt Damon) už poskládal skoro všechny střípky své rozbité životní mozaiky. Potrestal většinu tvůrců zvláštního programu, který z něj udělal stroj na zabíjení. Chce hodit minulost za hlavu a dál pokračovat prostou přítomností, kterou představují ilegální boxerské zápasy. Z tohohle komfortu ho vytrhne bývalá kolegyně, zběhlá agentka Nicky (Julia Stiles), která mu připomene, že na ty nejpalčivější otázky ještě odpovědi nedostal. Když ho pak málem dostane nájemný zabiják, pustí se znovu do boje s Agenturou, teď reprezentovanou tvrdým ředitelem Robertem Deweym (Tommy Lee Jones) a jednou nebezpečně chytrou analytičkou (Alicia Vikander). Jason Bourne se ocitá na staré známé horké půdě, kde nemůže věřit nikomu a ničemu a kde přežití vyžaduje, aby si vzpomněl na to, co se naučil v programu, který díky němu skončil. (CinemArt)

(více)

Videa (38)

Trailer 3

Recenze (809)

Rominator 

všechny recenze uživatele

Nicky Parsons (Julia Stiles) hackne z Reykjavíku servery CIA a podaří se jí na flashdisk stáhnout soubory o všech tajných operacích, které chce zpřístupnit veřejnosti. Nicky objeví nové informace a kontaktuje Jasona (Matt Damon), který se právě nachází v Athénách, ale Robert Dewey (Tommy Lee Jones) tohle nemůže nechat bez povšimnutí a posílá proti nim zabijáka (Vincent Cassel)... Alicia Vikander (Heather Lee) hraje nejednoznačnou postavu, protože divák do poslední chvíle netuší její pravé úmysly. Finální automobilová honička po Las Vegas sice popírala fyzikální zákony, ale bylo na co koukat. V závěrených titulcích opět nechybí nová verze známé písničky Extreme Ways od Mobyho. HODNOCENÍ 70% ()

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Obsahuje spoilery (tedy pokud za spoilery považujete informaci o těch nejzákladnějších klišé žánru, bez ohledu na to, jestli je tam Rambo s kulometem M60 nebo Bourne se svými svaly): Takže Bourne se nám věnuje zápasům, odhalí pravdu o svém otci a specialistka ze CIA (jejíž úmysly nejsou tak čisté, jak se na první pohled zdá) se snaží ho narekrutovat zpět. Už tam chyběl jenom dialog: "A co ten zápas včera ve skladišti?" - "To jen abych si přivydělal a uspokojil touhu zabíjet a vítězit." Na pohled skvostné, díky neustále se hýbající kameře (z níž přitom nebolí hlava) působí dynamicky i scény, kdy se jen mluví v restauraci, ale navzdory zdánlivé sofistikovanosti je děj prostý jak bulharská striptérka. Především tedy hlavní zápletka. Proč vymýšlet tak komplikovaný způsob, jak z Bournea udělat agenta, když by se nepochybně našlo dost dalších, kteří by to samé udělali zcela dobrovolně. Ale celkem mě v tomhle případě potěšil ten otevřený konec, resp. jeho vyznění. Silnější tři, ale na předchozí dva díly to viditelně ztrácí. ()

Reklama

MrHlad 

všechny recenze uživatele

Prověřený režisér? Máme. Herecká hvězda z minulých dílů? Taky. Natěšení fanoušci? Po ne moc povedeném spin-offu se jen třesou na reparát. Ideální podmínky na hit. Ideální podmínky pro dobrý film, jen jedna věc se nesmí pokazit. Příběh. A bohužel ten u Jasona Bournea dře a zatraceně hodně. Scénář jsem nečetl, tak nebudu psát, že je špatný, faktem ovšem zůstává, že návrat agenta, co se nemůže spolehnout ani na vlastní paměť, nedopadl tak, jak jsem doufal. Damon je pořád ve formě a greengrassovská akce se neokouká. Akční scény jsou pořádně dlouhé a skvěle gradují a plynule přechází z tichého sledování v ulicích města k nekompromisním honičkám. Prostě tak, jak to máme rádi. Dobře se na to kouká, dokud někdo nezačne mluvit. Film má totiž zápletku tak banální a tak béčkovou, že byste ji odpustili možná Dolphu Lundgrenovi, ale ne thrilleru, jenž má ambice být napínákem roku. ()

sepp 

všechny recenze uživatele

Nějak dost dobře nechápu některé komentáře zde. "Jason Bourne" je pro mě osobně největší pecka tohoto léta a jasný vítěz. Dvě hodiny nekončící akce, ani jedno hluché místo, zajímavá zápletka (v rámci universa Agenta bez minulosti), skvělý Cassel, účast Tommy Lee Jonese je plus samo o sobě a Alicia Vikander je skvělá. No a ta pasáž v Řecku? Top strop. SPOILER ALERT! Jen to nepoužití CCTV kamer v Londýně bylo dost úsměvné... 9/10 ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Hned na začátku jsem dostal hackerskou zápletku, která mě přišla vysloveně vachrlatá, naštěstí jsem pak dostal luxusní řeckou akci, kde uprostřed pouliční války demonstrantů s policií probíhá ještě jedna, "neviditelná" mezi Bournem a CIA. Tady bych jenom podotknul, mě nikdo nemůže podezírat z fandovství třaslavý kamery, za to bych opravdu trestal ročním pobytem v Syrii nebo ve Francii, ale Paul má zkrátka svůj filmařský rukopis, který z Bourna dělá Bourna, kdo čeká klidné statické záběry ať si pustí filmy od Andrej Zvjaginceva a nevopruzuje mě s tím tady. Tempo má Burne tradičně hodně rychlé, takže i když není akce, pořád se někdo někoho sleduje, nebo se alespoň baví o tom, koho kdo má sledovat. Herci jsou většinou mistři oboru a těžko čekat , že by Tommy Lee nebo Vincent něco posrali, Alice je taky talent od boha + ještě čičina a Matt se Bournem narodil. Bohužel se najde i pár věcí ke kritice, především Paul kdysi říkal, že stvořili reálného agenta, ne žádnou další 007, no nevím ty pády z patého patra, kulka v břiše vše následků, no nevím, ale MI6 pozdravuje. Pak ještě ta pointa příběhu, to přece jenom by člověk čekal trošku promakanější scénaristickou práci, ale co, já si po dlouhý době užil film, který má akci, tempo a nenudil mě, čehož se mě v poslední době u blockbusterů zoufale nedostává. Něco mezi třema a čtyřma, ale za skvěle natočenou scénu Bourneho pádu z patého patra, přes drát na zem, dávám nahoru. ()

Galerie (133)

Zajímavosti (20)

  • Již tradičně v závěrečných titulcích zazní píseň "Extreme Ways", kterou složil Moby. (necisty)
  • Matt Damon odmietol dabovať hlas Bourna vo video hre "The Bourne Conspiracy" (2008), pretože podľa neho bola hra až príliš násilná. Tým pádom sa herec ocitá v roli Jasona prvýkrát od filmu Bournovo ultimátum (2007). (Da_reba)
  • Pracovným označením filmu bol názov Untitled Matt Damon/Bourne Sequel. (MikaelSVK)

Související novinky

Jason Bourne se vrátí

Jason Bourne se vrátí

21.11.2023

Jakmile člověk získá Oskara za nejlepší cizojazyčný film, a k tomu tři další ceny Akademie, dveře do Hollywoodu se mu s nadšením otevřou. Své o tom teď může vyprávět režisér Edward Berger, jenž pro… (více)

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

13.06.2023

57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech už nám klepe na dveře, vše vypukne na přelomu června a července, kdy lázeňské město opět zaplní davy nadšených filmových fanoušků i… (více)

Zemřel britský herec Albert Finney

Zemřel britský herec Albert Finney

08.02.2019

Ve věku 82 let zemřel britský herec Albert Finney, známý například z filmů Velká ryba nebo Dobrý ročník. Finney byl pětkrát nominovaný na Oscara, v roce 2003 pak získal Zlatý glób za hlavní roli v… (více)

Jason Bourne míří do televize

Jason Bourne míří do televize

17.08.2018

Americká stanice USA si čerstvě objednala 1. sérii nového seriálu ze světa Jasona Bourna, spin-off pojmenovaný Treadstone. Jméno samozřejmě odkazuje na tajný program pro výcvik agentů, kterým prošel… (více)

Reklama

Reklama