Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Jason Bourne (Matt Damon) už poskládal skoro všechny střípky své rozbité životní mozaiky. Potrestal většinu tvůrců zvláštního programu, který z něj udělal stroj na zabíjení. Chce hodit minulost za hlavu a dál pokračovat prostou přítomností, kterou představují ilegální boxerské zápasy. Z tohohle komfortu ho vytrhne bývalá kolegyně, zběhlá agentka Nicky (Julia Stiles), která mu připomene, že na ty nejpalčivější otázky ještě odpovědi nedostal. Když ho pak málem dostane nájemný zabiják, pustí se znovu do boje s Agenturou, teď reprezentovanou tvrdým ředitelem Robertem Deweym (Tommy Lee Jones) a jednou nebezpečně chytrou analytičkou (Alicia Vikander). Jason Bourne se ocitá na staré známé horké půdě, kde nemůže věřit nikomu a ničemu a kde přežití vyžaduje, aby si vzpomněl na to, co se naučil v programu, který díky němu skončil. (CinemArt)

(více)

Videa (38)

Trailer 3

Recenze (809)

Pepinec 

všechny recenze uživatele

Démon se vrátil, aby opravil odkaz, který z něj udělal zívačku na jedno použití. Nechápu, proč se ve všech dílech 3+ vždycky musí objevit zájezd nových postav, které jsou zničehonic důležitější než scénárista pilotního filmu. Na mě to pak působí akorát jako výprodej v masně, kde si každý chce urvat něco pro sebe. Hlavní je všechno pořádně zacuchat, pak pro jistotu ještě rozstříhat a za žádnou cenu u toho nepřestat kecat, to aby divákovi, který s Bournem denně nechodí na kafe, nakonec jako jediná paralela zbyla Mobyho Extrémní cesta. Jasoň za těch čtrnáct let procestoval svět, do nádražních úschoven všech zemí rozstrkal celý svůj majetek a postupně se ze statusu "nikdo mě nedokáže zabít" propracoval až na level "nedokážu se zabít ani sám." A mě už to neba. ()

dO_od 

všechny recenze uživatele

// Bourne is dead, long live Alicia Vikander! Uběhlo pár let, Matt Damon na pohled zestárl, fyzicky je na tom ale snad ještě líp, než kdy dřív. A konečně nastal čas uzavřít kapitolu "jak jsem se stal zabijákem a co teď se mnou dál." No, nebylo to sice příliš originální, ale příběh je asi to poslední, co by mi na posledním Bournovi vadilo. Co mě fakt trápí je magor Greengrass, který asi totálně zešílel a tak začal klepat kamerou i v momentech, kdy se zrovna netočilo. Tohle opravdu nebylo normální. A zesilující tendence filmu už vůbec nepomohla, z finální akce jsem neměl prakticky nic a přísahám, nebýt taktických akcí v úvodu a pak uprostřed filmu, úzce spojených s postavou kterou hrála skvělá Alicia, šel bych se svým hodnocením výrazně níž. Takhle v rámci možností "ok," pokračování jedině s ní a bez Greengrasse. Spíš, nechce někdo zavolat Gilroyovi s Limanem? Prosím. 6/10 ()

Reklama

Rominator 

všechny recenze uživatele

Nicky Parsons (Julia Stiles) hackne z Reykjavíku servery CIA a podaří se jí na flashdisk stáhnout soubory o všech tajných operacích, které chce zpřístupnit veřejnosti. Nicky objeví nové informace a kontaktuje Jasona (Matt Damon), který se právě nachází v Athénách, ale Robert Dewey (Tommy Lee Jones) tohle nemůže nechat bez povšimnutí a posílá proti nim zabijáka (Vincent Cassel)... Alicia Vikander (Heather Lee) hraje nejednoznačnou postavu, protože divák do poslední chvíle netuší její pravé úmysly. Finální automobilová honička po Las Vegas sice popírala fyzikální zákony, ale bylo na co koukat. V závěrených titulcích opět nechybí nová verze známé písničky Extreme Ways od Mobyho. HODNOCENÍ 70% ()

3DD!3 

všechny recenze uživatele

Když se vracíte s něčím co kdysi bylo fenoménem nezavděčíte se všem. Jason Bourne nemá zdaleka tak dobrý příběh jako minulé dva dílky paměťové skládačky, ale pořád patří k tomu lepšímu co se v žánru ukuchtilo. Hlavní postavou je sice spíše Alicia Vikander než titulní geroj s Damonickou tváří, ale to je právě to osvěžující. Kdyby se v závěru drobet neshodila, čekali by nás v sérii možná i zajímavější zítřky. To by teprve mohlo být to pravé ořechové... Tommy Lee Jones malinko nevýrazný, umí to líp, vypadá tu hlavně unaveně. Cassel nevyužitý, pouze známá tvář pro záporáka. Zaráží mě některá scenáristická rozhodnutí, příběh působí občas jako nutná výplň, která posouvá akci z jednoho zajímavého místa na druhé. Atény super, Berlin a Londýn jsme už viděli. Vegas naboostované do extrému, ale honičku ze Supremacy mám pro tu civilnost raději. Upřímně jsem tenhle díl moc nepotřeboval. Konec trilogie, ala "můžeš si za to sám a je to tvoje chyba" byl dost silný a rezonoval. Když ale hned na začátku vidíme zničeného hrdinu, funguje to a vidíme, že jeho vývoj stále může být zajímavý, jen tam zatím ještě nejsme. Tohle je jen most. Pro příště Bourna nechte kývnout na tu nabídku a pošlete ho proti Rennerovi. ()

Isherwood 

všechny recenze uživatele

Že Greengrass natočí remake těch nejvíc ‚best of‘ momentů z minula mi nevadí. Vadí mi, že to dělá tím nejhorším možným způsobem, kdy si snad nechal od Universalu nasadit dramaturgy F&F, protože Jason Bourne je jedna dlouhá akční scéna, ve které ale absentují jakékoliv náznaky smysluplného děje. Tam, kde Gilroy minule dodal jednoduchou, ale údernou story, která stála na nejednoznačné minulosti agenta s amnézií, se tentokrát valí na diváka primitivní zápletka s těmi nejlevnějšími přesahy (Snowden, sociální sítě) a hlavního hrdinu odsouvá na pole nezajímavých a zbytečných figur, která prochází scénami jakoby mimochodem, přičemž ale víme, že vše vyřeší efektně, bez cavyků a přikrašlování. A aspoň právě tohle mělo nás, fanoušky, kteří trošku váhali nad smysluplností dalšího pokračování, ukovat do sedaček a dvě hodiny masírovat první signální. Jenže v tomhle film nakonec prohrává nejvíc. Jasně, Greengrass pořád servíruje epické akční výlevy, ale k čemu jsou, když Ackroyd tu roztřesenou kameru na rozdíl od Wooda nedává. Ty půlvteřinové záběry, které divák zpracovával někde v hlubinách mozku a teprve s lehkým zpožděním oceňoval jejich informační hodnotu, tentokrát nefungují. Chybí jim totiž jako celku pružnost a spád, kterou minule dodal šéf druhého štábu Dan Bradley. Výsledek je zoufalá a předvídatelná… nuda. Dost možná pravděpodobně i proto, že Bournea tentokrát nestopuje opravdu zásadní honec a to opojení z jeho taktického unikání, kdy je krok, či dva, před pronásledovali, je ta tam. Stárnoucí Tommy i hezká naivka Alicia na to nemají ani omylem a Cassel jakoby vypadl z devadesátkového béčka (některé flashbacky by měl být trestné). Stručně, letos jsem nešel z kina nasranější. ()

Galerie (133)

Zajímavosti (20)

  • Když Jason Bourne (Matt Damon) pronásleduje nájemného vraha Asseta (Vincent Cassel) po nezdařeném atentátu, tak Asset ujíždí obrněným vozem jednotky SWAT. Při kolizi, kdy do SWATu na křižovatce zleva narazí osobní auto, je krásně vidět, jak SWATu uletí celá zadní náprava a zadek vozu padne na silnici. V následujícím záběru však SWAT jede nerušeně dál. (pjotri)
  • Film sa nakrúcal v Berlíne a v Severnej Amerike – Washingtone a Las Vegas, kde sa odohráva záverečná časť s veľkou automobilovou naháňačkou. Pri nej bolo zničených dovedna 170 áut a točilo sa od polnoci do svitania celkom 5 týždňov. (classic)
  • Ve scéně, kdy Bourne (Matt Damon) skočí ze střechy, zhoupne se na laně, následně sebou praští o zeď a spadne na zem, má na pravé tváři krvavé škrábance. V dalším záběru už není po škrábancích ani stopy. (Danny F.)

Související novinky

Jason Bourne se vrátí

Jason Bourne se vrátí

21.11.2023

Jakmile člověk získá Oskara za nejlepší cizojazyčný film, a k tomu tři další ceny Akademie, dveře do Hollywoodu se mu s nadšením otevřou. Své o tom teď může vyprávět režisér Edward Berger, jenž pro… (více)

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

13.06.2023

57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech už nám klepe na dveře, vše vypukne na přelomu června a července, kdy lázeňské město opět zaplní davy nadšených filmových fanoušků i… (více)

Zemřel britský herec Albert Finney

Zemřel britský herec Albert Finney

08.02.2019

Ve věku 82 let zemřel britský herec Albert Finney, známý například z filmů Velká ryba nebo Dobrý ročník. Finney byl pětkrát nominovaný na Oscara, v roce 2003 pak získal Zlatý glób za hlavní roli v… (více)

Jason Bourne míří do televize

Jason Bourne míří do televize

17.08.2018

Americká stanice USA si čerstvě objednala 1. sérii nového seriálu ze světa Jasona Bourna, spin-off pojmenovaný Treadstone. Jméno samozřejmě odkazuje na tajný program pro výcvik agentů, kterým prošel… (více)

Reklama

Reklama