• Čína

谍影重重5

Akční / Thriller

Velká Británie / Čína / USA, 2016, 123 min

Solidní a řemeslně skvostný, byť úsměvně naivně natuplý (a svým jakože aktuálním komentářem o pár let zpožděný), akční techno thriller snažící se ke své vlastní škodě až příliš věrně (a především neúspěšně) zremakovat Bourneovo ultimátum. Není to sice v žádném ohledu špatný film (až na scénář; Gilroy citelně chybí), jen je to pohříchu nedůstojná a zbytečná bourneovka.(27.7.2016)

Rozhodně je to důstojnější pokračování než Odkaz, přičemž nad zbytečností by se dalo bazírovat. Návaznost tam je, přiběhově je to v pořádku, ale nejsem si jistý, jestli jakýkoliv Bourneovy trampoty někoho po deseti letech zajímají. Formálně je všecko OK, linie celé série je kompletně dodržena, bohužel po takové době je to spíš sorta přebytečného konzumu. Nebolelo to ani náhodou, ale kdyby to nevzniklo, ani pes by po tom neštěkl. 70%(7.11.2016)

Nejčistší a nejklasičtější pure akční film z celé čtyřdílné série, který opět zdatně míchá prvky hi-tech e-špionáže a typicky thrillerové, stupňující se zápletky, included over the top finále, kdy policejní vozidlo rozráží v Las Vegas desítky aut na silnici. Ještě tam chyběl holohlavý Malkovich s aeroplánem a mohli jsme mít Con Air 2. Krom toho nelze snímku nevyčíst poměrně dost scénáristické vaty, trochu uměle vypracovanou zápletku a dost viditelným způsobem zakomponovaný aspekt náhod. Na druhou stranu pořád je to ten kamerou těkavý a střihem nekompromisní Greengrass, v jehož podání jsou všechny ty CIA špiónské fígle strašně zábavné, strhující a těžko se od toho lze odtrhnout. Vikander/Cassel je osvěžujicí změna. Trilogie je fenomenální a konzistentní, čtyřka funí v těsném závěsu. Pořád ale vyjmečná filmařina.(31.7.2016)

Jason Bourne, agent bez bez minulosti a bez osobnosti, dál vede svůj urputný boj. Je to už velmi vysilující jak pro něj, tak i pro mě jako diváka. Série se dostala do bodu potenciální nekonečnosti. Dvě hodiny zběsilé akce, orgií fanoušků konspirací, nesmyslného děje stojícího na legračních náhodách a závěrečném obnovení statutu quo, aby se to mohlo napřesrok doslova zopakovat. 50 %(28.7.2016)

Čo na to povedať? Dalo sa tušiť, že to bude námet, z ktorého sa už vyžmíkala aj posledná kvapka plnohodnotnosti, zmysluplnosti a originality. Scenár nie je tupý, ale je o dosť jednoduchší a plochší, než pôvodná trilógia, kde bola motivácia postáv na vyššej frekvencii. Herci síce hrajú jak o život, ale dosť často je tam cítiť určitá nekonkrétnosť a prázdnota, ktorú som z prvých troch Bournov nikdy necítil. --- Film ako taký je to ešte stále z remeselnej stránky totálny vrchol technickej zručnosti zúčastnených. Mám slabosť pre pôvodnú trilógiu, a dodnes pokladám druhý diel The Bourne Supremacy za mílnik v kinematografii akčného žánru. Rukopis Greengrassa je natoľko osobitý na rok 2004, že i dodnes, o 12 rokov neskôr mi príde nový Bourne ako hi-tech záležitosť po záberovej a strihovej stránke. Čo sa týka technickej stránky odohrávajúcej sa priamo v príbehu, privítal by som, aby si už scenáristi odpustili aplikované postupy, akými sú zaostrenia na nízkopixelové rozmazané kamerové zábery, alebo piráctvo s krásnym, graficky priateľským uživateľským prostredím. Doba sa posunula, a nie je potreba zjednodušovať a vysvetlovať, alebo naopak mystifikovať - najlepším príkladom je príšerná flashka s velkým nápisom: Encrypted. Porovnávaniu sa žial človek nevyhne, pretože keď sa tvorcovia rozhodli vzkriesiť obľúbený materiál mnohých z nás, musí to byť s pokorou a zmyslom pre detail. Žial, Bourne stratil aj zo svojej ľuďskej reality, a je silnejší a vytrvalejší, než kedykoľvek predtým. --- Napriek všetkým týmto veciam je nový Bourne stále silným nadpriemerom, a keby boli na trhnu podobné, vysokoúrovňové "nepodarky", bol by som veľmi šťastným divákom. Už kúzlo síce vyhaslo, ale akčná filmárčina to je so všetkým všudy. 80% | Atlas Praha, 27.7.2016 |(28.7.2016)

• - Film sa nakrúcal v Berlíne a v Severnej Amerike – Washingtone a Las Vegas, kde sa odohráva záverečná časť s veľkou automobilovou naháňačkou. Pri nej bolo zničených dovedna 170 áut a točilo sa od polnoci do svitania celkom 5 týždňov. (classic)

• - Jason Bourne (Matt Damon) povie vo filme celkovo iba 288 slov. (MikaelSVK)

• - Již tradičně v závěrečných titulcích zazní píseň "Extreme Ways", kterou složil Moby. (necisty)