• Čína

谍影重重5

Akční / Thriller

Velká Británie / Čína / USA, 2016, 123 min

Nicky Parsons (Julia Stiles) hackne z Reykjavíku servery CIA a podaří se jí na flashdisk stáhnout soubory o všech tajných operacích, které chce zpřístupnit veřejnosti. Nicky objeví nové informace a kontaktuje Jasona (Matt Damon), který se právě nachází v Athénách, ale Robert Dewey (Tommy Lee Jones) tohle nemůže nechat bez povšimnutí a posílá proti nim zabijáka (Vincent Cassel)... Alicia Vikander (Heather Lee) hraje nejednoznačnou postavu, protože divák do poslední chvíle netuší její pravé úmysly. Finální automobilová honička po Las Vegas sice popírala fyzikální zákony, ale bylo na co koukat. V závěrených titulcích opět nechybí nová verze známé písničky Extreme Ways od Mobyho. HODNOCENÍ 70%(4.9.2016)

Nikdo neumí natočit honění na veřejných místech lascivněji, dynamičtěji a lépe než Pavlík Zelenýtrávník! Prostě paráda. Ale když už to trvá bez přestávky dvě hodiny v kuse, jednoho začne dost bolet předloktí. Z toho nerozhodného mačkání ovladače a nutkavého ojíždění tlačítka FFW. Také důvod toho honění nemá moc kozy a je celkově takový tristní. Tedy pardon, chtěl jsem samozřejmě říct na piču! Postavit v roce 2016 zápletku na zneužívání osobních informací ze sociálních sítí tajnými službami, tedy na něčem, co už tady Gůgl s Assbukem úsměvem a nejvyšším požehnáním dělají dobrých dvacet let, a všechny ovce jej blahoslaveně přikrmují, je stejně nadčasové, jako natočit třeba moderní napínač o tom, jak nám tu ten známý zlodinec a pečenáč Sóroš s posvěcením Trampova klubíku vykrmuje cigoše a tahá do Evropy zislamizované čmoudy. Jinak Démon stále nakažen patrně po nechráněném styku rigorózní Afflecksií , tedy urputně kožený a květnatě dialogový (stačilo mu za celý film několikrát říct „Ájem grůt!“), a jen těžko se mi smiřovalo s fucktem, že skoro ředitelkou Síajej je tu jakási podivná švédská šestnáctka, která se sice ostokundu snaží tvářit dospěle a jako děsná barakuda, ale jednoho nepřesvědčí ani o tom, že už se holí, natož menstruuje. Takže natrženo a sešito, jedná se zatím o nejhnusnějšího, nejotravnějšího a nejtupějšího Berna, a to do toho počítám i ty s Ryčrdem „Oližžalud“ Čembrlejnem, avšak pořád je to zábava, ač místy dost úmorná.(1.9.2016)

Čo na to povedať? Dalo sa tušiť, že to bude námet, z ktorého sa už vyžmíkala aj posledná kvapka plnohodnotnosti, zmysluplnosti a originality. Scenár nie je tupý, ale je o dosť jednoduchší a plochší, než pôvodná trilógia, kde bola motivácia postáv na vyššej frekvencii. Herci síce hrajú jak o život, ale dosť často je tam cítiť určitá nekonkrétnosť a prázdnota, ktorú som z prvých troch Bournov nikdy necítil. --- Film ako taký je to ešte stále z remeselnej stránky totálny vrchol technickej zručnosti zúčastnených. Mám slabosť pre pôvodnú trilógiu, a dodnes pokladám druhý diel The Bourne Supremacy za mílnik v kinematografii akčného žánru. Rukopis Greengrassa je natoľko osobitý na rok 2004, že i dodnes, o 12 rokov neskôr mi príde nový Bourne ako hi-tech záležitosť po záberovej a strihovej stránke. Čo sa týka technickej stránky odohrávajúcej sa priamo v príbehu, privítal by som, aby si už scenáristi odpustili aplikované postupy, akými sú zaostrenia na nízkopixelové rozmazané kamerové zábery, alebo piráctvo s krásnym, graficky priateľským uživateľským prostredím. Doba sa posunula, a nie je potreba zjednodušovať a vysvetlovať, alebo naopak mystifikovať - najlepším príkladom je príšerná flashka s velkým nápisom: Encrypted. Porovnávaniu sa žial človek nevyhne, pretože keď sa tvorcovia rozhodli vzkriesiť obľúbený materiál mnohých z nás, musí to byť s pokorou a zmyslom pre detail. Žial, Bourne stratil aj zo svojej ľuďskej reality, a je silnejší a vytrvalejší, než kedykoľvek predtým. --- Napriek všetkým týmto veciam je nový Bourne stále silným nadpriemerom, a keby boli na trhnu podobné, vysokoúrovňové "nepodarky", bol by som veľmi šťastným divákom. Už kúzlo síce vyhaslo, ale akčná filmárčina to je so všetkým všudy. 80% | Atlas Praha, 27.7.2016 |(28.7.2016)

Hned na začátku jsem dostal hackerskou zápletku, která mě přišla vysloveně vachrlatá, naštěstí jsem pak dostal luxusní řeckou akci, kde uprostřed pouliční války demonstrantů s policií probíhá ještě jedna, "neviditelná" mezi Bournem a CIA. Tady bych jenom podotknul, mě nikdo nemůže podezírat z fandovství třaslavý kamery, za to bych opravdu trestal ročním pobytem v Syrii nebo ve Francii, ale Paul má zkrátka svůj filmařský rukopis, který z Bourna dělá Bourna, kdo čeká klidné statické záběry ať si pustí filmy od Andrej Zvjaginceva a nevopruzuje mě s tím tady. Tempo má Burne tradičně hodně rychlé, takže i když není akce, pořád se někdo někoho sleduje, nebo se alespoň baví o tom, koho kdo má sledovat. Herci jsou většinou mistři oboru a těžko čekat , že by Tommy Lee nebo Vincent něco posrali, Alice je taky talent od boha + ještě čičina a Matt se Bournem narodil. Bohužel se najde i pár věcí ke kritice, především Paul kdysi říkal, že stvořili reálného agenta, ne žádnou další 007, no nevím ty pády z patého patra, kulka v břiše vše následků, no nevím, ale MI6 pozdravuje. Pak ještě ta pointa příběhu, to přece jenom by člověk čekal trošku promakanější scénaristickou práci, ale co, já si po dlouhý době užil film, který má akci, tempo a nenudil mě, čehož se mě v poslední době u blockbusterů zoufale nedostává. Něco mezi třema a čtyřma, ale za skvěle natočenou scénu Bourneho pádu z patého patra, přes drát na zem, dávám nahoru.(28.7.2016)

Hmmm... a na tohle jsme čekali 9 let? Tohle má být ten nápaditý příběh, který Damona s Greengrassem donutil k velkému comebacku? Nový Bourne samozřejmě není tragický, na to tu najdete až příliš schopné herce, zkušeného režiséra a hutnou (ačkoliv nikterak památnou) akci. Bohužel ale nemá absolutně co říct a raději se zbytečně patlá v minulosti, než aby odvážně hleděl kupředu. Sliby o tom, jak se Bourne vydá do "nového světa", se prostě ukázaly být totálně liché. Dvě zmínky o Snowdenovi totiž nic neznamenají a zbytek je úplně klasická, rádoby osudová naháněčka, z níž trčí pouze nevyzpytatelná Alicia Vikander. Vážně mi uniká, proč se Greengrass vydal zrovna tudy. A i když to je pořád lepší než Bourneův odkaz, pád z žánrové špičky do průměru prostě bolí. (6/10)(27.7.2016)

• - Ve scéně, kdy Bourne (Matt Damon) skočí ze střechy, zhoupne se na laně, následně sebou praští o zeď a spadne na zem, má na pravé tváři krvavé škrábance. V dalším záběru už není po škrábancích ani stopy. (Danny F.)

• - Vo filme sa stretlo trio držiteľov Oscara a to Matt Damon (Jason Bourne), Tommy Lee Jones (riaditeľ CIA Robert Deweya) a Alicia Vikander (Heather Lee). (MikaelSVK)

• - Původně měl mít v červnu 2016 premiéru film ze série Jason Bourne s hercem Jeremym Rennerem, ale poté, co Matt Damon a Paul Greengrass oznámili, že chystají další film o Bourneovi, dostali přednost a bylo jim přidělen datum premiéry v roce 2016, protože fanoušci chtěli návrat Matta Damona v roli Jasona Bournea. (Miro_CZ)