Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Mladá Jane Parker (Maureen O'Sullivan) cestuje do africké džungle spolu se svým otcem Jamesem (C. Aubrey Smith), který se společně s lovcem Harry Holtem (Neil Hamilton) shání po slonovině. James Parker je pevně přesvědčen, že někde v divočině existuje sloní hřbitov, na němž zahálí spousta nevyužité slonoviny. Po dlouhém bezvýsledném hledání dorazí expedice k tajuplné hoře Mlčení, která je chována domorodými obyvateli v nevysvětlitelné úctě. Zde se skutečně objeví mnoho sloních koster. K překvapení cestovatelů se však se vynoří i podivná forma lidského života: Jane je unesena divokým bílým mužem - Tarzanem (Johnny Weissmuller)... První ozvučené zpracování slavného románu Edgara Rice Burroughse z roku 1912. V hlavní roli plavecký olympijský šampion Johnny Weissmuller. (Pohrobek)

(více)

Recenze (30)

velkyvezir 

všechny recenze uživatele

Příběh toho filmu mne neskutečně zklamal, protože nereflektuje původní příběh seznámení Tarzana s Jane a vůbec tam není odkaz na Tarzantův šlechtický původ. Na druhou stranu scény se zvířaty jsou strhující, vážně by mne zajímalo, jak to vše točily, v té době prostě unikát. A to z toho filmu pro mne dělá neuvěřitelnou klasiku. Proto za 5* ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Mňam, to je ale pochoutka. Johnny Weissmuller jako pečlivě učesaný a oholený divoch provádějící veletoče na větvích a skotačící na liánách. Maureen O'Sullivan vzpírající se v jeho náručí a zoufale si přikrývající zraky při každém úmrtí, jimiž se to v jejím okolí jen hemží. Hroši, sloni a krokodýli polykající domorodce o závod a skvělí Pygmejové. Jen by to chtělo o něco méně zadní projekce. ()

Reklama

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

Na filmu je fajn, že se u něj člověk baví a ani chvíli nenudí…ehm, ale…nutno hned upřesnit, že za „bavit se“ patří v tomto případě „nechtěně“ (a to hodně). Nevím, jak to působilo na dobové publikum, ale já se musel začít smát už u toho úvodního nepříliš zdravě vypadajícího uvítání otce a dcery. Pokračovalo to zadními projekcemi, všemožnou umělou faunou (u mě to vyhráli zabijáčtí krokodýli), genderovým stereotypem (přestože ostrostřelkyně Jane je příjemným chvilkovým vystoupením z něho), neskrývaným rasismem (a otroctvím), spoustou „drsných“ úmrtí, ať už lidí či zvířat (určitě bych film nedoporučoval jejich ochráncům; už jen to obhajování zabíjeni skrz slonovinu…chudáci chobotnatci, kdyby jen věděli, komu to zachránili kůži) a vůbec nejvíc jsem se nasmál nad postavou Tarzana (při jeho počáteční absenci, kdy byl pořád dokola slyšet odkudsi jen jeho známý pokřik, který postupně s každým dalším užitím chytal stále více parodický charakter, jsem si pohrával s představou, jak geniální by bylo vypůjčit si cimrmanovský nápad a sehrát Tarzana bez Tarzana…jenže to by zas divák přišel o spoustu akrobatických přemetů, zardoušení šelem, plavecké závody a taky, ehm poznávání mezi ním a Jane). Zkrátka to není zrovna snímek, který by odolal zubu času (spíš naopak), ale na druhou stranu, třeba taková práce s některými zvířaty mi obdivuhodná rozhodně přišla. Hvězdičky ovšem (alespoň většinou) nerozdávám jen za to, že mě film rozesměje svými nedostatky (že?), tudíž celkově to vidím pouze na lepší průměr. ()

Ghoulman 

všechny recenze uživatele

Dobrodrůžo. Tedy až do té doby, než se objeví fešný, kulturistický, depilovaný, čerstvě oholený a ostříhaný Tarzan (skákající na hrazdách), který unese Jane a pokusí se jí znásilnit, což vyústí logicky v to, že se do něj ona bezhlavě zamiluje. Ale nebojte se, Jane má také své zásady. Například když Harry zastřelí nebohou opičku, Jane výmluvně protestuje. Možná trochu škoda, že je to pro ni odpudivější čin, než když Tarzan utopí a ubodá dva domorodé černochy. A pokud máte rádi zvířata, pak se i pro vás najde spousta božích scén. Mezi ty nejlepší patří Tarzan škrtící lvici, Tarzan bodající leoparda, Tarzan dávající si wrestling se lvem (doslova), apod. Co ten Tarzan toho za jedno odpoledne nestihne. Nu nic, mám chuť na trochu realismu, jdu si pustit Krále džungle... ()

kaylin 

všechny recenze uživatele

Ze začátku jsem si říkal, jestli si ze mě někdo nedělá srandu a tohle má být opravdu ten slavný film s Tarzanem, protože tu byla poměrně hrozná triková stránka, ale nakonec se ukázalo, že práce se zvířaty je tady ve skutečnosti velmi dobrá a třeba souboj se lvem vypadá nádherně uvěřitelně. Maureen O'Sullivan je ale příšerně uřvaná. ()

Galerie (23)

Zajímavosti (10)

  • Johnny Weissmüller měl ve filmu zpočátku s rolí Tarzana dost velké problémy, protože neměl moc mužný hlas ani příliš dobrou paměť na učení textů. (raininface)
  • Tarzana měl původně hrát světový rekordman ve vrhu koulí Herman Brix.Ten si však při natáčení jednoho filmu ze sportovního prostředí vykloubil rameno a roli převzal J. Weissmuller. Herman Brix,který si v polovině 30tých let změnil jméno na Bruce Bennett, hrál až na pár výjimek většinou v druhořadých filmech. (Chajimwitz)
  • Tento snímek byl zakázán v nacistickém Německu, protože odporoval nacistické doktríně „dědičnosti“. (ČSFD)

Reklama

Reklama