Film Milada je inspirován osudem a životem JUDr. Milady Horákové, který se dotkl mnoha lidí. Odehrává se v letech 1937 – 1950 a vypráví příběh ženy, v jejíž osobnost a životě byly morální principy zakořeněny tak silně, že se často ve svých rozhodnutích řídila více svým svědomím než srdcem, a to i za cenu ohrožení vlastní rodiny a sebe sama. Milada Horáková byla popravena 27. června 1950 i přesto, že tehdejší prezident Československé republiky dostal mnoho žádostí o udělení milosti. O její milost žádali např. Albert Einstein, Winston Churchill nebo Eleanor Rooseveltová. Ústředními tématy filmu jsou svoboda, boj za demokracii, pravda, láska, naděje, moc a oběť, které jsou velmi aktuální i dnes. Cílem filmu je přiblížit osobnost Milady Horákové, její život a osud, nejširšímu publiku v České republice a v zahraničí. (Bohemia MP)

Feacher

Nakonec i já se přidám s (na mě) poměrně negativní recenzí. Po zhlédnutí jsem si přečetl pár z předchozích názorů a v podstatě mám podobný názor jako jejich autoři. Prvních 75% filmu bylo absolutně hektických - rozumím, že Milada Horáková musela být nějak představena, ale pokud bych neznal historii, stejně bych se nic moc nedozvěděl... byly tam postavy, které nejsou představeny a do teď u některých nevím o koho šlo nebo až ke konci jsem zjišťoval, jaký mají s Miladou Horákovou vztah... Byly tam činnosti či schůzky, které na nic nenavazují... Kdybych k filmu přišel jako člověk, co absolutně neví o koho jde, stopnul bych si ho a hodinu si četl wikipedii či jiné zdroje informací. Taktéž jsem nepochopil tu neustále se opakující cestu autem nebo scény Jany ve škole. Místo toho se mohla tedy pořádněji udělat například doba před válkou. Co se týče nadabování postav, tak teda opět nic moc a herecky jsem se z prožitku taky někdy probral do reality a jako bych viděl kameramana, klapku a režiséra. Pozitivně hodnotím možná tak závěr filmu, kdy se vše uklidnilo a poměrně důkladně se příběh dokončil. Milada Horáková určitě zasluhuje film, ale tenhle se prostě nepovedl. Původně jsem chtěl dát 3*, ale když vidím to množství chyb, bohužel to nechám na 2*. ()

film4vorit

Film jsem viděl, je to jeden z nejlepších současných českých filmů. Výkon hlavní hračky a celého hereckého obsazení je neuvěřitelný. Už si nepamatuju, kdy se naposledy tleskalo v kině a to jsem nebyl na preiéře. Film jsem viděl v anglické verzi, s titulky, a dodalo to na uvěřitelnosti celého příběhu. Je vidět, že si štáb dal na práci s věrohodně znějícím českým akcentem. Film se nesnaží o žádné velké emoce, ale právě asi díky tomu přijdou v druhé půlce filmu. Začátku je dobré jak se Milada pouze krátce představí, a jsme hned v ději. Ten film má spád, ale v druhé polovině si dovoluje i dlouhé Tartovské záběry, které se dnešní době už nedělají. Celý film má trochu nadčasový střih, i způsob práce s kamerou, nemluvě o hudbě. Nevím jestli si moc lidí uvědomí paralely mezi filmy právě z doby 1940-50, ty paralely právě k těmto filmům jsou tam evidentní, ale jak koukám tak si lidé myslí že to je jsou zatmíváčky používané příliš. To samé novinové články, které se ukazují jako v nejslavnějším filmu Citizen Cane. Je to důvtipné do každého detailů, ale amatéři to určitě shodí ze stolu. Nebudu mluvit o roli sestry. Kerekeš tam dává svůj životní výkon. Seděl jsem vedle dvou chlapů, kteří brečeli jak blázen když se loučila se svojí sestrou. Ty kritiky které tady jsou, bohužel ukazatelem, že sem může psát každý.... Tak silné reakce jsem v kině dlouho neviděl. Myslím, že film bude mít překvapivý úspěch, naprosto se vyjímá v kvalitě lokální tvorbě. ()

pavlosji

Není to vyloženě špatný film. Ale není taky vyloženě dobrý. Paní Horáková zažila strašné věci, které jsou podávány až moc uhlazeně. Některé scény jsou až směšně banální. ()

JSYSMHJF

Trochu zahozené téma, krátit a ucelit, útržky ze života fajn, ale kdo neví, tápe, kdo ví, stejně není příliš vtažen deklamacemi frází a faktů. Dobře vybraná hlavní představitelka, závěrečná třetina spád, trochu ale dáno tématem a nevyhnutelností. Jako dokument málo faktů, jako film neucelený a nevyvážený sled scén, jako pomník budiž. ()

Mirek.Zigmun

5* už jen z toho důvodu, že někteří dají rovnou odpad, aniž by to nějak komentovali. Film si rozhodně takové hodnocení nezaslouží. Není bez chyby, ale zase to není takový průšvih, jak tady někteří tvrdí. Nejsem fanoušek české kinematografie. Na české filmy chodím do kina jen výjimečně. Neměl jsem žádné očekávání, o to víc mě film překvapil. Přiblížil mi část života a hrůz, které si Milada Horáková musela vytrpět zprvu ze strany nacistů a posléze vládnoucích komunistů. Co se týká obsazení hlavní role, vůbec mi nevadilo, že ji ztvárnila jedna z nejznámějších izraelských hereček. Sama má slovanské kořeny a ve filmu je Miladě Horákové opravdu velmi podobná. Film určitě doporučuji těm, co mají rádi životopisné filmy a českou historii. (2.11.2017 kino Atlas Praha) ()

andydufrsn

Při sledování tohohle filmu se mi vybavil film Než si pro nás přijde a to ta pasáž, kde Freeman říká Nicholsonovi "to i louže je hlubší" tak přesně tahle věta vystihuje ten film. Film je plytkej nic nám neukáže a nic se z něj nedovíme, ani o paní Horákové, ani o komunistickém převzetí moci a už vůbec ne (a to mně mrzí nejvíc) o pozadí procesu, jeho řízení z Moskvy! Vše je jenom povrchně naznačeno. Film je tak mizernej, že ani nedokože vzbudit emoce a to ani u scény, ze ketré by emoce měly stříkat, tedy u popravy. Mimochodem, když už jsme u té popravy tak ta nebyla zobrazena moc věrně, až příliš totiž připomínala angllický způsob "long drop", který se u nás nikdy nepoužíval. No a když už jsme u těch chyb tak gottwaldovo slavné "právě se vracím z hradu" taky vypadalo dost odlišně... !!!! ()

Moco

Pokud mám napsat hodnocení dávám snímku 100% a mám pro to své důvody. První je v tom, že naše země sice plodí významné osobnosti, ale tyto osobnosti často vyrůstají uprostřed naprosto šílené společnosti a během strastiplných životních zvratů a událostí. Možná je proto těžké, aby ta samá společnost sama uctívala ty, které vlastnoručně svrhla. A ani tento snímek to neměl lehké. Snímek je naplněný hvězdami současného českého filmového plátna, což samo o sobě chápu jako poctu odkazu Milady Horákové a jako vyjádření toho, že si jí váží. Na konci je scéna, kde na tiskové konferenci pokládají novináři otázky dceři Milady Horákové. Jednu z žurnalistek si "zahrála" uznávaná česká žurnalistka Daniela Drtinová, což chápu rovněž jako vyjádření pocty Miladě Horákové a možná (alespoň pro mě), jako gesto, kterým je řečeno: "Chceme následovat tvůj odkaz" nebo že "věříme v to v co jsi věřila i ty". A tyhle věci se nesou daleko za hranice nostalgie do vznešenějších končin tohoto světa, ve které já věřím, že existují. A díky kterým se vlastně Martin Mrnka rozhodl snímek produkovat a natočit. Takže díky za něj. Rád bych se zeptal také kolegů, kteří snímek kritizují po technické stránce: "Jak moc jste pomohli, aby byl snímek lepší než je teď? S Vašimi zkušenostmi jste se klidně mohli do natáčení zapojit a trochu tomu pomoci, aby to dopadlo lépe. Je to i Vaše historie a pokud jí umíte vyprávět prostřednictvím filmu, mohli jste udělat více než si jen sednout do kina a napsat pár odstavců hodnocení!" Sám za sebe se budu v budoucnosti snažit pomoci, když bude vznikat něco podobně důležitého. Takže díky za možnost tyto myšlenky tady napsat. MK ()

NikoKovac

Nesmírně silný film. Hvězdu dolů dávám za to, že to je v angličtině. Já jsem tomu sice rozuměl, ale výslovnost některých herců je úděsná. Navíc takový film o takové osobnosti by měl přece jen být česky. Jinak mě to ale naprosto dostalo. Zrůdnost rudýho teroru je až neuvěřitelná. Jak tohle někdo může hájit čí dokonce volit, nad tím zůstává rozum stát. ()

TWANG1977

Již dlouho jsem neodcházel z kina se slzamiv očích dnes ano ne do škol ale do domovů pro seniory kde se volí komanči tento film !! Samozřejmě má své vady debilní dabing ne moc dobrý střih vše tomuhle filmu odpouštím pro jeho nosnou myšlenku.... Obrovská škoda že tento film nevznikl po revoluci ale to je i naše společná celospolečenská chyba... Na to že to byl režiserský debut neskutečné..... Příště snad šlo to udělat i plně s českými herci na pozici Milady by se podle mne skvěle hodila třeba Lenka Krobotová. ()

winstonsmith

Milada určitě není "odpad", jak se mnozí pokoušejí naznačit. Nikde ve filmu jsem neviděl prkennou figuru deklamující "moudra". Naopak, Miladu jsem Ayelet Zurer věřil, film nenudil. Měl určitě plno nedotažení, ale dobová atmosféra byla zachycena celkem věrně. Příběh Milady by se asi dal zachytit "akčně" á la Doznání. Ale pokud jste viděli záznamy s Miladou Horákovou u komunistického "soudu", vychází mi, že se film pozoruhodně trefil do její osobnosti. Nenechte se ovlivnit hyperkritickými komentáři a jděte si udělat názor sami. Třeba zjistíte, že jste na jiné vlně než většina lidí v této zemi. ()

lebi

Vadí mi neustálé zatmívačky, vadí mi, že hlavní představitelka není Horákové ani trochu podobná, vadí mi, že nepřadabovali Vicu, která neumí česky ani slovo a vadí mi, že kdybych film pustila dítěti školou povinnému, které o Horákové zatím neslyšelo ani slovo, hodně by se ztrácelo (např. postava Masaryka je hodně nezřetelná atd.). Ale když to pojmu obecně, myslím si, že je to velmi kvalitní film. Jsem ráda, že první celovečerní film o Miladě Horákové dopadl takto a není z něj žádná fraška. Vzpomeňme si třeba na Renčovu Baarovou, s tímhle filmem je to jako nebe a dudy. :-) ()

Vaso

Šli jsme do kina plni očekávání, jelikož jsme na tento film dostali doporučení "to musíte vidět, je to bomba". Z kina jsme odcházeli tak trochu rozčarováni. ()

sunny.day

Nebudu film hodnotit z filmového hlediska, kde by se dalo říct, že snímek sem tam pokulhával a střih nebyl zrovna dokonalý. Zaujalo mě poselství, který tento film přináší. V dnešní době, kdy si mladá generace nedokáže uvědomit, v jak klidné době žije, je na místě. Jsme generace, která vyrůstá bez válek a v demokracii. A to co probíhalo v minulém století je hnus, nemělo by se na to zapomínat a tyto témata by se stále a dokola měly omílat... Snímek Milada může působit až přehnaně "svatým" a emotivním dojmem, ale podle mě to, co tvůrci chtěli snímkem sdělit, sdělili. ()

AmikCZ

Viděl jsem hodně filmů s podobnou tématikou, tahle šílená doba mě vždy dokaže překvapovat. Film mě oslovil zejména obratným a rozporuplným vykreslením mnoha pohledů na danou věc z perspektivy různých lidí. ()

www

Pokud by jsme hodnotili samotný film, tak by moje hodnocení bylo velmi negativní (u filmu je úplně otřesný zvuk, filmu chybí náboj a co mě nejvíc dostalo, je pětkrát stejný záběr v autě v celém filmu). Přišlo mi jak když film natáčela nějaká škola pro studenty, ale když se na film koukneme z pohledu dějin a životního příběhu, tak musíme ocenit zarputilost a odhodlání paní Horákové. Několikrát ve svém životě mohla ''sklopit'' uši a odjet ze země, ale ona neustále měla chuť bojovat za lepší život a demokracii pro normalní lidi.. Osobně jsem se na film koukal spíš z druhého historického pohledu, ale uznávám, že kdyby byl film natočen pořadně třeba jako Antropoid nebo podobné filmy, tak film mohl být neskutečný trhák. ()

Jorja

Možná by k tomuto filmu mělo být přidáno varování pro epileptiky, protože scény se zde střídají šokujícím způsobem. Filmovým postavám prý dodává život, když nejsou černobílé. Ale jak v dnešní době pojmout hrdinu, který morálně obstál nad všemi ambivaletními hrdiny? Stačí si pustit originální záznam z procesu s Horákovou a je jasné, že sílu tohoto projevu se do filmu přenést nepodařilo. I když v sále bylo pár lidí, kteří se na konci dojali. V cestě stojí už řemeslo - dabing, střídání scén. Vyprávění bylo občas nejasné. Velká část herců působí spíš jako loutky. Někteří vyloženě jako panáci. Hlavní představitelku muselo stát hodně úsilí a charizmatu vnuknout Miladě aspoň nějaký život. Přitom je vidět, že film byl drahý a na některé složky jako kostýmy a výprava je radost pohledět. Koukat se na vybavení interiérů a různé vzory na textilu, střih košil bylo poctou užitému umění. A osobní perličkou je role Roberta Ganta z Queer as Folk. Pro mne kontroverzní je naznačení negativní role sestry Milady Horákové. ()

Noosal

Nebylo to tak hrozné jak jsem čekal.. Každopádně film byl slabší průměr 2,5-3*. První polovina filmu je nudna a zdlouhavá, je tam plno zbytečných scen například několikrat záběr na Janu v autě nebo scéna kdy jako rodina přijedou na jakousi chatu. Herecké obsazení nebylo uplně špatné až na Gotwalda jehož herec je podle mého snad nejhorší český herec všech dob. Druhá polovina je o něco lepší i emoce zde funguji o něco lépe každopádně to není żádná slavá, herečka Milady někdy trochu přehrává a jde to znát každopádně s filmu nejsem úplně zklamaný ale ani nijak nadšený nebo překvapený 45-50%.. ()

ekg1

Tohle vůbec není propadák! Český pozorovač a "kritik" na ten film prostě musí nahlížet optikou toho, komu je určen. A jestli je především určen divákovi, který o Miladě Horakové neví nic a nemá potřebu a zájem babrat se v detailech a za každou cenu hledat nit, co nenechá suchou, tak je úkol splněn a za mě dobrý. ()

Salinho92

Skvělý životní příběhy, ale příšerný film, špatný scénář, herecký výkony, prostě všechno špatně. Ty stmívačky to mi přišlo skoro až vtipný a všichni co nakonci brečeli se musí asi koukat jen na Troškovy Babovřesky jinak si to neumim vysvětlit. ()

morfalou

Každý film jde asi natočit a zpracovat lépe... Měřítkem je divákův vkus. V tomto případě mi vadila určitá plochost snímku, pan režisér se jistě neurazí, ale po deseti letech příprav... Někdo zde psal, že nebylo zřejmé, za co že Milada Horáková svůj trest vlastně dostala? Naprosto souhlasím, takových momentů bylo ve filmu bohužel více - prostě a jednoduše: na to, jak velkou a známou postavou našich dějin beze sporu Milada Horáková byla, je propracovanost snímku v tomto smyslu velice slabá. Jedno ale nejde snímku upřít: pokud bylo jeho smyslem tuto osobnost publiku ještě více přiblížit, pak musím konstatovat, že toto se povedlo. V jádru se jednalo o celkem silně natočený příběh, který jistě málokoho zanechal beze změny tepu. I přes zmíněné nedostatky nelituji návštěvy biografu, nebudu dále remcat a dávám 80%. ()

25. Český lev - výsledky

25. Český lev - výsledky