Lupin III: Cagliostrův hrad

• Japonsko Lupin sansei: Cagliostro no širo (více)
Trailer 3

Mistr lupič Lupin III. hodlal zakončit svoji kariéru ve velkém stylu, ale tvrdě narazil. Z kasina si odnesl balíky peněz, ze kterých se ovšem vyklubaly dokonalé padělky. Společně se svým kumpánem Džigenem se proto vydává do zapadlého evropského hrabství Cagliostro – údajného ráje padělatelů. Cestou se setkávají s princeznou Clarisse, která se má proti svojí vůli vdávat za hraběte Cagliostra. Její záchrana ale nebude jednoduchá. Lupin se totiž spolu s Džigenem, svojí nevyzpytatelnou Fudžiko a šermířem Goemonem musí probojovat skrz chodby plné pastí, smrtících sklepení a armádu profesionálních zabijáků. Dokáže Lupin zachránit dívku v nesnázích, uniknout svému úhlavnímu nepříteli inspektoru Zenigatovi a získat tajemný poklad skrývající se v Cagliostrově hradu? (Piece of Magic Entertainment)

Trailer 3

Jirka_Šč

Nejbláznivější Miyazaki. Připomínalo mi to Belmonda, náladově krajinově filmy jako Něžné kuře nebo Ukradli torzo Jupitera! (protože to je film ze stejné doby má toto přirovnání i logiku). Takovýto film prostě musí být kreslený, protože žádný kaskadér by si na všechny šílenosti, které Lupin provádí, netroufl. Zajímavé je, že přestože jsou postavy jednodušší než v jiných miyazakiho filmech, krajina už je typicky Miyazakiho. Nejbližší mi to připadá být s Laputou. Pazu v Laputě je velmi podobná postava, při odkrytém městě jsem měl stejný pocit, jako když se poprvé ukázala Laputa - dokonce mám pocit, že hlavní hrdiny v angličtině namluvili stejní herci. Současně mi strop v princeznině ložnici připadá být velmi podobný pokojíčku "batolete" z Cesty do fantazije. Ovšem flegmatická a věčně hulící postavička Lupinova parťáka je v tomto filmu jedinečná! Pokud pominu Ponyo, můj poslední miyazakiho film, který mi chyběl do zbírky! ()

GodComplex

Miyazakiho debut a hned takova totalni dokonalost. Jeste zde sice neni zcela zretelny jeho rukopis a jeho typicky element divnosti a alternativity, ale o to vic je to uderne a zerete to od zacatku do konce. Jedna se v podstate o anime variaci na Bonda krizeneho s Indiana Jonesem a podobnymi archedudes - akce, specialni vybavicka, historicky element, ancient lokace a predevsim cool hlavni hrdina, ktery byl fakt super animovany typek se skvelym smyslem pro humor a usmevem. Vubec ty charaktery byly vsechny uzasne, Lupinovi sidekickove the godfather a samurai nebyli o nic mene cool. V roce 1979 sice technologie na tvorbu animaku jeste nebyly zcela optimalni a muze se to projevit podstatne zretelnejsi jednoduchosti a kostrbatejsi animaci v porovnani s dnesnimi kousky, coz je ale uplne jedno, protoze hezke je to tak jako tak a o to vetsi mohl byt kladen duraz na pribeh a naslapnutost celeho projektu. Nudit se zde nestihnete ani na minutu. K tomu pro Miyazakiho nezvykle elektronictejsi hudba a Lupin se razem pomalu zarazuje mezi me nejoblibenejsi kousky jeho tvorby. 9/10 ()

ABLABLABLA

Lupin III. a zámek Cagliostro byl poslední celovečerní film, který jsem od Miyazakiho neviděla. Dnes se situace změnila, a tak už mi nezbývá, než se snažit ulovit nějaké ty mnou ještě neviděné kraťasy. Ač viděno jako poslední, Lupin je vlastně Miyazakiho první celovečerní film, a přesto je už top! Animaci netřeba komentovat - perfect! Příběh je naprosto skvělý akční film o "lupiči" něco ve stylu Ocean´s eleven se potká s Bondem, plný stříleček, honiček, triků, vtipu, napětí a promyšlených plánů a samozřejmě nechybí element záchrany krásné slečny. Sice bych to neoznačila za klasického Miyazakiho, jak jej většina lidí zná, ale rozhodně je to velké a milé překvapení. Skvělý koment od Divočáka - pobavil :D ()

Hamaradža

Starosvetské dobrodružstvo epických rozmerov. S šarmantným lapiduchom, princeznou a zámkom. Taktiež s interpolom, lasermi a granátmi. Preplnené kreativitou, no ani na chvíľu nie prekombinované. S Lupinom som doteraz nemal skúsenosť, bál som sa, či netreba mať znalosť seriálu. Dávkovanie informácii však funguje na jednotku. 95% deja divák rozumie bez problému, zvyšných 5% si domyslí z kontextu a navyše ho to navnadí na ďalšie samoštúdium predlohy. Absolútna výhra. ()

Divočák

Je vám to ale zvláštní týpek tenhle Rupan - hlas má jako by mu někdo šlapal po koulích, po stěnách lozí líp než Spiderman, v rukávech ukrývá batmanovské kotvy, skáče mezi střechami jako Neo z Matrixu, střelný prach míchá líp než Albret Nobel, převleků má v zásobě víc než inspektor Clouseau a pod vodou vydrží pomalu dýl než malá mořská víla. Jeho dobrodružství ze zámku Cagliostro ale určitě stojí za shlédnutí. Na Miyazakim je vidět, že se k svým nejlepším dílům teprve nadechuje a že je taky poměrně svázán už předem daným světem a nemůže tím pádém dát zcela volný průchod své úžasné fantazii. I tak ale rozjíždí zábavnou podívanou zasazenou do nádherného prostředí a okořeněnou tou správnou "IndianaJonesovskou" dávkou dobrodružství. Samotná animace mi ale spíše než typické asijské Manga připomíná evropskou tvorbu Alberta Barillého. ()

• Jedná se o první film žánru anime, který byl promítán na filmovém festivalu v Cannes, byť v nesoutěžní kategorii. Dalším byl až o čtvrt století mladší Ghost in the Shell 2: Innocence (2004). (novoten)
  • Lupin sansei: Cagliostro no shiro je režijně Mijazakiho první celovečerní film. (Innuendo1987)
  • Postava Lupina III je podle jejího tvůrce Kazuhiko Katōa vnuk Arsène Lupina, fiktivní postavy stvořené spisovatelem Mauricem Leblancem. Lupin sansei: Cagliostro no shiro se volně inspiruje Leblancovým dobrodružným románem „La Comtesse de Cagliostro“. (KlonyIlony)