Jak básníci čekají na zázrak

• angličtina How Poets Wait for a Miracle (více)

Štěpán, Kendy a Karas zůstali i po dvanácti letech sami sebou. Jsou to nerozluční kamarádi s nevyčerpatelným smyslem pro humor i schopností sebeironie, i když už s lehkým nádechem skepse. V něčem jsou však jiní. Dospívají, ale svým typicky básnickým stylem. Je jim padesát a cítí, že by měli dát svým životům nějaký řád a splnit si svoje touhy a přání. A jak je známo, zázrakům je třeba pomáhat! Kendy už má plné zuby reklam a jako buldok jde za svým snem o natočení celovečerního filmu. Karas se rozhodl hýčkat své vysněné auto Blue dream již pouze virtuálně. Více ho zajímá pohledná učitelka Drábková. Štěpán dělá zástupce primáře v nemocnici, kde urputně válčí s neústupnou ředitelkou. Tou není nikdo jiný než Vendulka Utěšitelka! Štěpánovou největší starostí je však jeho třináctiletý syn Junior, kterého po smrti Aničky-Zrzečky vychovává sám. Tedy samozřejmě za vydatné pomoci strejdů Karase a Kendyho. Na lásku a psaní básniček už Štěpán rozhodně nemá čas ani věk. Nebo ano? (Bioscop)

sedm.1

Poměrně milé překvapení, které jsem od českého filmu vážně nečekal, natož pak od pana Kleina, od Básníků pak ani nemluvě, ale opravdu nevím, co se stalo, každopádně mě tohle šesté pokračování nějakým zvláštním způsobem fakt sedlo, já se u něho dokonce i chvílemi bavil a naopak, dokonce jsem se po dlouhé době necítil u českého snímku ani trapně, a to jak za tvůrce, tak za herce, a to je tedy už co říct. Celé se to tedy dál veze na té vlastní, „básníkovské“, vlně, ale příběh nevyznívá už tak nuceně, zpracování se, co se dalo, vyhýbá kýčovitým momentům, postavy se vesměs, tedy bohužel až na pár výjimek, nechovají jako totální jantaři, dokonce jsou spíš až sympatické, což považuji vzhledem k předchozím dílům, snad až za zázrak, pár vtipných momentů tu také pobavilo, a ty dramatické fungovali, stejně tedy jako emoce, a prostě to celé docela příjemně uteklo. Nostalgická nálada se jinak víceméně drží na úzdě a už z toho také není cítit ani ten šílený pesimismum a negativismus, což v předchozích dílech bylo fakt až neúnosné. Takže, jak sami tvůrci už propagovali, tito Básníci jsou již skutečně poslední a já myslím, že zakončení této série nemohlo být snad ani lepší, a že se jedná o upřímně velice důstojné a smířlivé rozloučení. P.S. sakra, to jsem si nikdy nevšiml, jak je ta Linda Rybová neuvěřitelně nádherné a přitažlivé stvoření! Štěpán Šafránek si nemohl vybrat lépe :-). ()

Jezinka

Překvapivě jsem se dobře bavila (to znamená, že jsem se i zasmála, což se mi nevždy u komedií stane). Škoda, že některé scény už byly dost přitažené za vlasy a trochu filmu snižovaly laťku - tango, dědci. ()

bari68

Básnici majú stále svoje čaro, jednu novú, peknú dámu, ktorá zamotá hlavu nášmu hrdinovi a.i. Štěpán už ale toľko neveršuje, humor je nedostatkovou záležitosťou a celá séria (už asi) dáva definitívne vale.... Ako hovorím , je to milé, zapadajúc do celého konceptu série, avšak scenáristicky už pár krát ,, známa rozvarená kaša,, . ()

klukluka

Jak básníci ztratili humor a následně letitého fanouška. Ne, tohle tak úplně neplatí. Ve skutečnosti se to stalo už dávno. Poděkoval bych za bonus s názvem Jak básníci našli cestu do řitě. ()

Wally

Příjemné překvapení se spoustou ´starých známých´...určitě lepší než předchozí díl. Já se bavil a ani bych neměl pomalu co vytknout a pokud bych měl, tak trojici Abrhám, Lábus, Hrušinský, kteří byli vysloveně trapní a nechápu, co je k tomu vede.... Za mne pěkné pokoukání! ()

Zagros

Konec Básníků nenastal v roce 1993 a ani v roce 2004, kdy jsem ztratil naději na dobré zakončení. Místo toho následoval další pokus v roce 2016, ale rovnou můžu říct, že zázrak se nekonal. Mimo sympatické Lindy Rybové a občasné vtipné komentáře tří chlapů prožívající krizi středního věku jak prase, to byla nuda. Nemít to v názvu slovo básníci a nehrát v tom Pavel Kříž, bylo by to snad na odpad. Takhle to lehce brnklo na nostalgickou strunu a s odřenýma ušima si to odneslo dvě hvězdy. ()

Fary

Je to tak půl na půl. První půlku by to člověk nejraději vypnul, ale pak si na to zvykne a dá se to. Tak trochu jako Sněženky po letech (protočit všechny herce z původních básníků), ale jinak místy celkem vtipný a povedený. ()

Ripley

Tak tohle bylo vycucané pro prachy.Dvouhodinová reklama nejen na Dr.Maxe a exhibice nejhezčích českých hereček a pseudohereček(Rybová,Hornáčková,Jeníčková,Nesvačilová,Brodská,BoudováHrubešová,Krátká,Badinková)nezaručí v tomto podání úspěch.Bylo mě z toho smutno a ani nostalgie nepomohla.Už úvodní písnička napověděla,že tohle bude špatný směr.Podotýkám že původní trilogii zbožňuji a zvládl jsem za 3* i další dva díly. ()

F.W.Colqhoun

Dvoje pleny? Čtvery. Manželka je s nimi moc spokojená. Zatímco probíhalo čekání na zázrak, měl jsem dost času přemýšlet o tom, kde se to celé zvrtlo. Básníci nikdy nebyli sociální drama, ale první dva, tři díly, možná dokonce ještě ani ten čtvrtý, nebyly odtrženy od reality; naopak. I když zlehčovaly hutné téma coming-of-age bonmoty, citáty, gagy a romantikou, odehrávaly se v uvěřitelném univerzu a konfrontace citlivé duše romantického poety s bahnem každodennosti byla esencí filmu, slibovanou už v titulu. Potom ale Štěpána Šafránka unesli marťané na planetu Product Placement (z reklamy si dělal Klein ještě ve čtyřce legraci) a svět implodoval v síť lékáren, restaurací, drogerií a masážních salónů, klinik a autosalónů, v simulakrum skoro troškovsky kolorované kapitalistické pohádky, z jejíchž fantastických kulis se život na vzdálené planetě Zemi glosuje strašně špatně. I tak nutno konstatovat, že částečný zázrak nastal. Šestka, dost možná poslední díl série, alespoň v mých očích narovnal kvalitativní sešup série a končí se skoro důstojně, bezmála s náznaky poezie předtím, než degenerovala v reklamní slogan; možná ale jde jen plané naděje šedivějícího čtenáře detektivek. Každé ráno čile vstanu, jenom díky Preventanu. ()

Stružák

Ty jo, to bylo dobrý! V posledním díle se vrací HODNĚ z toho, co bylo v těch prvních dílech a je to paráda... Těžká a hezká nostalgie na ty první Básníky, trošku romantická, trošku vtipná, hezky příběhová (a to nejen Štěpánem, Kendym, ale i panem profesorem Ječmenem)... A Rybová se mi po Borůvce rázem stala druhou nejsympatičtější Štěpánovou partnerkou. 🐟 Snad možná ta malá linka s Holubovou tu byla trošku navíc, ale co už. Jako celek to funguje parádně! Během tří dnů jsem film viděl dvakrát a myslím, že bude ještě zrát s dalším a dalším shlédnutím. Čtyřka jak vyšitá. ()

Harapes

Zábavné, vtipné, nesklouzlo to k trapnosti. Jen ta stopáž, podle mě zbytečně natahovany závěr filmu... Toto mě ihned napadlo po shlédnutí Básníků. A že je to už šestý díl a stále jsem se dobře pobavil. Skoda jen toho konce. Filmu by slušelo slabší prostřihání a hned by to pro mě byla komedie s velkým K. Takhle jen, ale i tak krásných 69%. ()

Foxhound#1

Takové ty kydy jak je tam spousta product placementu atd. ... jo, je tam, a co? Mě se ten film líbí stejně jako pětka, je to takové na pohodu a svým způsobem milé. Staré dobré obsazení, nové postavy sympatické a hravé písničky Jaroslava Uhlíře, to jsou básníci současného desetiletí. Za mě je to sympatická tečka za básnickou sérií. ()

orkadimenza

Dlouho jsem se na novou "trilogii" básníků díval skrze prsty a byl jsem přesvědčen, že je to jen směšné dolování úspěchu ještě z původních trilogií. Něco pravdy na tom možná bude, nicméně v něčem jsem se hluboce zmýlil - i básníci po takřka 30 letech stále mají co nabídnout. Jelikož ani samotný život se neodehrává jen v našich mladických letech, stejně tak život našich milovaných postav jde dál. Nabízí nové strasti, problémy, na které by dvacetiletý student jakživ nepomyslel, a především nabízí nové lásky. Troufám si tvrdit, že nebýt Lindy Rybové vycházející ze svého bytu v jedné z prvních scén filmu, asi bych u sledování v pořadí už šestého dílu básníků nesetrval. Nicméně i v dalším průběhu jsem se neubránil potutelným úsměvům na tváři, protože na některé scény je opravdu radost koukat. Jediná škoda, že se mi nevyplnila prosba o návrat padesátníka Mirečka! Ač jsem neviděl čtvrtý a pátý díl básníků, ten šestý mi díky mé počáteční skepsi nadělil nečekané a milé překvapení. Pokud někdy funguje tvrzení "Nesuď knihu podle obalu", tak u mě to byl případ Básníků čekajících na zázrak. ()

mira007

Tohle bilanční sentimentální dílo je trochu lepší než předchozí díl, ale je to moc ubrečené. Párkrát jsem se zasmál a hvězdy dávám za přítomné ženy ( svěží Denisa Nesvačilová s nádhernýma prsama, kouzelná Linda Rybová, dobře hrající snad poprvé Eva Jeníčková ) , ale je to takové ubrečené smutné, ale o to jako šťastnější konec. Zjistil jsem, že jako filmový zážitek za tři hvězdy mi stačí to, že tady vidím všechny ty tváře z celé série. ()

ArthasKarfa

Myslím, že tenhle díl jen těží z úspěšných předchozích krásných filmů, které jen neopakovaly lidské osudy, ale tvořily je. Někdy se má říci dost, aby příběh úspěšné série dál nepokračoval na úkor smrti některých postav, nebo na dosazování dávno vyřazených lidí, kteří se pro potřeby nostalgie vynoří z propadliště dávno zaniklého kamarádství a dějin. Trošku mě to mrzí, protože mě tento miniseriál provází celým životem a baví pragmatickým realismem, ale bohužel někdy se to nepodaří. ()

MajkHany

Starý dobrý sarkastický, i přesto ale vtipný, pohotový a inteligentním humorem oplývající Štěpánek je fuč. Již druhý díl v kuse je nám servírován zhrzený osamělý chlap, který umí sotva uvařit vajíčka a výsostně se utápět v depresích všeho druhu. ()

Zombi

Docela povedený návrat básníků s pohodovou atmosférou, celkem sympatickými dětškými herci, kteří neubírají prostor starým známým a s poměrně fungujícími vtípky. 4 hvězdy. ()

Nethar

Dřív to bylo lepší, ale člověk si u toho na ty starý filmy zavzpomíná, uvědomí si, jak taky stárne, a úplná katastrofa to není, i když to je český film. ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám