Jak básníci čekají na zázrak

• angličtina How Poets Wait for a Miracle (více)

Štěpán, Kendy a Karas zůstali i po dvanácti letech sami sebou. Jsou to nerozluční kamarádi s nevyčerpatelným smyslem pro humor i schopností sebeironie, i když už s lehkým nádechem skepse. V něčem jsou však jiní. Dospívají, ale svým typicky básnickým stylem. Je jim padesát a cítí, že by měli dát svým životům nějaký řád a splnit si svoje touhy a přání. A jak je známo, zázrakům je třeba pomáhat! Kendy už má plné zuby reklam a jako buldok jde za svým snem o natočení celovečerního filmu. Karas se rozhodl hýčkat své vysněné auto Blue dream již pouze virtuálně. Více ho zajímá pohledná učitelka Drábková. Štěpán dělá zástupce primáře v nemocnici, kde urputně válčí s neústupnou ředitelkou. Tou není nikdo jiný než Vendulka Utěšitelka! Štěpánovou největší starostí je však jeho třináctiletý syn Junior, kterého po smrti Aničky-Zrzečky vychovává sám. Tedy samozřejmě za vydatné pomoci strejdů Karase a Kendyho. Na lásku a psaní básniček už Štěpán rozhodně nemá čas ani věk. Nebo ano? (Bioscop)

Rockerman

Po tragické " pětce" to měli tvůrci lehké, protože níž se už těžko dalo klesnout. A opravdu se jim to povedlo, neklesli níže. Jenže k jásání také není důvod. Ta lehkost, spontánnost z prvních tří a částečně i čtvrtého dílu je prostě pryč. Vtipy a vůbec celý děj je vyprávěn těžkopádně a bez šťávy. Nostalgie zdobila všechny "Básníky", ale tady se už jen smutně vzdychá a humor je jen v náznacích. Nic na tom nemění ani nejspíš už opravdový happy end. Myslím, že už toho bylo dost. Za "Komančů" byla tato série svěžím závanem větru, po revoluci ostrý střet s živelným kapitalismem, ale poslední dvě části už nemají co nabídnout. ()

hazaba

Možná to není taková pecka jako první díly, ale já se dobře bavila. Básníci stárnou, perou se ze životem a přesto to není umělé či křečovité. Více takových filmů. ()

Gaia.M

Z nostalgie mi přišlo jako povinnost tento film vidět. Asi to nebyl špatný nápad, víme jak to se Štěpánkem dopadlo a všichni můžeme v noci v klidu spát. No ne, bylo tam cítit, že jim dochází dech. Zatímco američtí herci se s věkem stále zlepšují, ti naši holt to mají trošku jinak. Nebylo to úplně špatné, to nemůžu říct, ale znova si to prostě už nepustím. Ty necelé dvě hodiny dokážu využít lépe. ()

brumbrum

Pozeratelne, hadam o daco lepsie nez ta minula cast. Ale nadalej bezduche a bezvychodiskove. Clovek nestraca nadeje len vekom, ani nie je prazdny dedko len z titulu, ze sa uz tak casto a veselo nemoze nahodne mnozit, ako to "basnici" jadrne v kazdej casti znazornuju. Je to take trocha 'plzakovske' by som povedal. Ludia bez ohladu na vek mozu zit velmi plno a bohate; prave dnes doobeda som pocuval Vojtecha Kodeta, tak to odporucam si kuknut na Youtube, ako moze chlap v rokoch stale naplno zit a sirit dobro. To potom potom posobi celkom inak, ako ked sa starnuci sexualny akrobat zahladi smutne do zrkadla a skonstatuje, ze 18-ku uz tazko zozenie, lebo mu xicht pretali dalsie vrasky. Skoda, ze autor prezil podla vsetkeho intelektualno-hormonalne smerovany zivot, kde sa nutne dospeje do slepej ulicky. Zacina to veselo a konci trudne, lebo cloveku dochadzaju sily aj hormony a cisto racionalne to u Boha-neznaleho premyslaveho jedinca nedava cele zmysel. Davam 3*, kedze si Basnikov pozriem vzdy zas rad odznova, no vzdy zas kazdou dalsom castou spolucitim s autorovym cinizmom. ()

MickeyStuma

Štěpán Šafránek, Kendy a mnoho dalších v šestém filmovém básnickém díle, mající podtitul ´Konec legendy´. Žeby už skutečně poslední snímek a nebo se ještě dočkáme snímku sedmého odehrávající se někde v domově důchodců? Do charakterů všech přítomných postav s touto filmovou sérií spjatých kráčí, nebo už u někoho dávno vkročil, podzim života a tak to po dějové stránce opět podle toho vypadá. Skutečně lehce úsměvný film, který každým novým dílem ztrácí grácie a zábavnost. Když si vezmeme jenom postavy senilních dědků v restauraci v podání Jiřího Lábuse, Josefa Abrháma a Rudolfa Hrušínskýho, než zábavu spíše vyvolávají depresi. Očekávatelný romantický nádech se ztrácí v nekonečnu a na nějaké básničky nechť divák raději předem zapomene. Stejně jako u předchozího pátého snímku vzniká otázka, jaký smysl vlastně tento film má. Je vůbec zapotřebí? Omšelost se zase o něco zvýšila a různým podivnostem bylo učiněno za dost. Česká filmová krize, co se týče kvality, jak je vidět, stále přetrvává a tak se jedná o další snímek, který mezi vyhledávané rozhodně patřit nebude. ()

stepankoby1

Dialogy šustící papírem, špatně odměřené vtipy, příšerný soundtrack a někdy uměle protahované scény, a přesto jsou z toho druzí nejlepší básníci. Jestli ono to nebude správným vystižením tíživé atmosféry, ze které si „básníci“ své východisko nakonec najdou. Jo a možná ještě nejlepší přítelkyní pro Štěpána, extrémně sympatickým Juniorem i fajn směřováním a dojezdem série, která našla víc než uspokojující konec. Překlad: Jestli takhle dopadnu taky, budu spokojený. ()

BOURQUE

Posledné dielo ságy „Básnici“ v réžii Dušana Kleina. Film s dostatočnou rezervou, ale nájde cestu k vášmu srdcu. Bolo dobré opäť vidieť známe tváre. Osobné hodnotenie: 70% (***) ()

Harry_

Jsou to nostalgické 4 hvězdy, to nebudu zapírat. Ale je to také milé překvapení, čekal jsem to horší. Příběh je předvídatelný, recyklovaný, ale přesto neurazí, protože je docela reálný a zůstává prostor pro řadu drobných skečů pro plejádu slavných/známých českých herců. Produkci se jich podařilo nacpat do jednoho snímku fakt hodně a škodí tomu jen ten šílený PP. Na to, že byl Hartmann hlavní mecnáš, nebylo to tak hrozné jako Dr. Max a Mazda salon. Oddychovka s myriádou odkazů ne předchozí díly. Vzhledem k míře referencí asi díl poslední. ()

siloalampa

Moje hodnotenie nie je objektívne, ale Štěpán Šafránek je jedným z mála mojich filmových priateľov a tí sa predsa neopúšťajú. A navyše - pieseň na záver opäť výborná! ()

anitae

Milé překvapení, většina starých známých nezklamala, akorát mě štval ten otravný nejen lékárenský product placement :( ()

GIK

Product placement není moc příjemný, když se to ale přehání jako v tomhle filmu, je to hrůza. Auťáky, lékárny, klinika. Furt dokola. Jen občas se do toho připlete nějaký ten dialog třeba o lásce. Hodně se čerpá ze slavných dílů natočených za "totality". Ale to se rači podívám na originál. Nejhorší sekvencí je oslava starého pan profesora a hlavně jeho společnice s vizáží fetky. Závěrečná povedená písnička zachraňuje aspoň dva body. ()

chrispe

Poslední díl básníků už nemá "básnickou" atmosféru, i když se o to místy snaží, ale ty snahy vyznívají spíše rozpačitě. Koukatelné to ale je. ()

Ygnor odpad!

Každopádně tak obludnou a ostudně naservírovanou dvouhodinovou reklamu (na cokoliv), s výrazně imbecilním scénářem, jsem už dlouho neviděl. A doufám, že už neuvidím.Mají to ti herci zapotřebí?? To jim nestačí mergle za stupidní, nekonečné a naklonované seriály? To musí přijmout takové štěky, v takovém afektovaném a po šesté vyluhovaném ča(hno)ji? Tohle nemá s filmovým uměním nic společného. Je to jen bohapustý producentský kalkul. ()

Ozzy2

Dal bych tomu čistých pět, bohužel ty poslední básnické filmy jsou tak přeplácané reklamou, která je na každém rohu, že to ruší a otravuje.A infantilní Uhlířovy texty tam být také nemusely.V pohádkách pro malé děti si verše typu láska-páska místo najdou,ale v takovém filmu mi to leze na nervy.Uhlíř je matla. ()

tranquill

"Zdravý organismus vydrží každé léčení!" Poslední básníci jsou příjemní, smířliví, na pohodové pokoukání :-) ()

P. J. D.

Nebylo to špatné, ale zkrátka to bylo zvláštní. Tak nějak jsem si zvykl, že Štěpán je ten ženský svůdník typu Danny Smiřický (tj. po způsobu Škvoreckého). Tady však jeho jiskra poněkud vyprchala. Jasně, už je přeci jen v letech, má dítě a naopak o ženy zase tolik neusiluje, ale je do toho tlačen. Neříkám, že je to nutně špatné. Ovšem určitý předpoklad si člověk před shlédnutím snímku vytvořil na základě dřívějších filmů. Proti scénáři zas tolik námitek nemám a ani herecké podání mi nevadilo. Básničky mi však přišli o něco slabší, než ve dřívějších dílech (přitom obzvláště na nich je to vystavěno). Možná mi tu i chybí určitý způsob bláznovství a snílkovství, ale to se pojí spíš s mladším věkem a tady to tedy nemohlo být plně realizováno (jako v dřívějších filmech). Proto i ta humorná složka v tomto směru dost ubrala a místy jsem měl pocit, že trochu i ztrapněla (nemám nic proti představiteli Štěpána Juniora, ale nějaké dialogy opravdu nebyly vybroušenými diamanty). Za mě zatím průměr. ()

papaguy

Vzhledem k nevelkým očekáváním se film povedl. Scénáristovi se podařilo postavy a ingredience z "mládí" použít bez pocitu trapna. Celkem šikovně přidali obtíže etablovaného středního věku. Product-placement ani moc nerušil. Castingově měli básníci na "holky" vždycky šťastnou ruku. Linda Rybová do role poetry-girl padla jako, ehm, ryba do hrnce. Myslím si, že je to koukatelné i pro mladší publikum, které předrevoluční básníky neznají. A o to asi šlo. ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám