Epizody(8)

Osmidílný komediální seriál je již šestou spoluprací dvojice PrušinovskýKolečko. V projektu, který si nadsázkou bere na paškál složitá témata, jakými jsou nesnášenlivost či xenofobie, si hlavní roli zahrál Martin Hofmann. Rámec seriálu tvoří příběh Luďka, kterého právě vyhodili z práce, bydlí v polorozpadlé barabizně, dluží, kam se podívá, má problémy s exmanželkou i se synem. A v tom nejhorším za ním přijde pošťák Ondra s pozváním do Pošty pro tebe (Česká televize)

damned

Nedá se svítit. Duo Prušinovský/Kolečko se posunuli od skvělého Okresního přeboru přes Trpaslíka k Mostu! a dostali se tak vysoko, jak to jen asi bylo možné. Zůstává hrubý slovník, drsné buranské prostředí, ale přidává zajímavá témata a sociální podtext. Takový podnět v předchozích jejich dílech chyběl a byla to právě ta poslední pátá hvězda, která chyběla Okresnímu přeboru i Čtvrté hvězdě. ()

trici

Super seriál, na české poměry skvost. Zejména herecké výkony ústřední čtveřice Martin Hofmann, Erika Stárková, Michal Isteník, Zdeněk Godla jsou vynikající. Hofmann to táhne neskutečně, kloubouček. Jednoduchý typicky český humor ve vysoké kvalitě. ()

Hidoshito

Původní rozpaky vystřídalo nadšení! Chvilku to sice trvá (zhruba 3 díly), než člověk vstřebá to nestandardní prostředí, chování a postavy, ale pak už se může nerušeně bavit. ()

Boculy

Kdyby byl tenhle seriál natočen před 10 lety, plné plátno by bylo na místě....asi jsem postižený 20 lety života v tom minulém režimu, který nás naučil číst velmi dobře mezi řádky....alespoň já to takhle ve většině dílech vnímal a slunečnou korunu tomu všemu nasadil pan Kubal z ČT před posledním 8. dílem.....takže nakonec upachtěné 3* a to díky některým velmi dobrým hereckým výkonům....C. Drozdy, M. Isteníka, L. Nohy či Z. Godly. ()

Cathrina

Po té spoustě odpadu nejen od České televize za poslední dobu... Konečně! Bohužel už jsem nevěřila ničemu, českou tvorbu víceméně nesleduji už pár let, protože to byla vždycky velká ztráta času a člověk se i mnohokrát styděl, na co to vlastně kouká. Trpaslík byl první vlaštovkou, ale Most! ho převálcoval na plné čáře. Myslím, že Most! ukázal cestu, že i bez politické korektnosti lze dovést lidi k větší toleranci. Hodně lidské a hodně reálné. Doufám, že se dočkáme pokračování tohoto trendu. ()

Qwat

Povedená věc. Vtipná. Samozřejmě dost stereotypů, ale i z těch si dělá srandu. A seriál se nelíbí zasloužilé soudružce Spáčilové, což už je jasný důkaz toho, že na něm musí být něco dobrého. ()

BigJohn02

Bylo to zábavné a brutální, ale od pátého dílu to šlo dolů a ten trapný konec to úplně zabil. Zvláště, když po tom "Poslední díl, o něco později" divák čekal masakr a ono hovno... ()

bratr_jezek

Luděk Říha (Luďan) působí navenek jako životní ztroskotanec. Jeho sny dávno odvál vítr, na svůj život trochu rezignoval, do práce, pokud zrovna není na pracáku, chodí, aby splatil dluhy. Jeho manželství také zkrachovalo (Jitka Čvančarová si svoji ex užívá, to je megera, že chápete, proč s ní Luděk nechce být). Jediné, co se Luďkovi povedlo, je jeho syn (studuje na automechanika, ale je chytrý, hodný a s klidem by zvládl i gymnázium), ten ho ale má za burana a moc ho nebere. Luděk ale není zlý, drsná slupka skrývá kamarádské jádro, i když se schází s podobně ztracenými existencemi v restauraci Severka. Jeho primitivnost je z rodu legendárního Bohuše Bolka Polívky z filmu Kurvahoši..., a toho jsme si také oblíbili. Ono celé osazenstvo Severky je velmi příjemné a filmařsky zajímavé. Exkomunikovaný farář s láskou k vodce, sběrač kovů a neúspěšný podnikatel s ledasčím Čočkin či popelář Franta, který sice má práci a i určité úspěchy u žen, ale do role "loosera" ho určila jeho romská národnost. Hospodský Eda je zase podobně jako Luďan v zajetí rasistických předsudků a demagogií (Frantu strpí v hospodě jen proto, že "drží úhel"), které jsou v městě jako Most na denním pořádku. A do tohoto "dusna" přijíždí Luďanův bratr Pavel považovaný celou rodinou za homosexuála. Vlastně po pravdě a v rámci drsné, politicky, rasově i genderově nekorektní hořkosladké komedie přijíždí Luďanova "sestra" Dáša! ()

ájulinka

Co musím říct, je fakt, že ten seriál poměrně pěkně odsejpá, a byla jsem zvědavá, jak to dopadne, takže jsem nakonec sjela celou sérii najednou. Ale jak se všude píše, jaká to není sranda, tak to jsem asi nějak nepochopila. V podstatě za celou sérii jsem se zasmála jedinkrát, a to až nakonec při pohřbu Čočkina. Takže za mě žádná sláva. ()

Contti

Jsem překvapen..už dlouho Česká televize nevyprodukovala tak skvělý seriál. To se prostě musí vidět. Každý sám si pak udělá svůj názor. ()

rass

Tak nám skončil rozsahem nevelký, jen osmidílný seriál, který ale hned po uvedení prvního dílu vzbudil mimořádný ohlas a stal se nakonec doslova kultovní záležitostí. Na napsání svého hodnocení jsem si dal záměrně pár dní oddechu, abych získal určitý odstup, protože mediální humbuk, který provázel finále seriálu, se mi zdál možná až trochu přepálený. Nicméně i to dokresluje fakt, že jsme po osm večerů sledovali dílo po filmařské stránce jistě v mnohém nedokonalé, ale svým způsobem jedinečné. Skutečně nepamatuju snad od dob Nemocnice na kraji města před 40 lety, aby se nějaký televizní seriál stal předmětem takového celonárodního zájmu, aby se o něm lidi tolik bavili a aby se o něm tolik psalo a diskutovalo i v nejrůznějších médiích. Autoři a herci dávali bezpočet rozhovorů a mnozí začali tvůrcům dokonce podsouvat, že chtěli snad zábavnou formou upozornit na všemožné společenské problémy, či je dokonce řešit. Myslím, že Kolečko s Prušinovským takové ambice rozhodně neměli. Zkrátka s chutí a odvahou natočili originální, neotřelý seriál, plný svérázného humoru, který se shodou okolností trefil do doby, kdy míra přehnané korektnosti a předposrané upjatosti začala už lidem dost vadit. A právě do toho se seriál strefuje naprosto dokonale! S nadhledem a vtipem balancuje přesně na hraně mezi trapností a geniální satirou. Způsob, jaký tvůrci zvolili, se jistě nemůže líbit každému. Humor je disciplína velice individuální - někdo se u seriálu nasmál, někdo ne. Abych použil slova klasikova…“to už záleží na vkusu každého soudruha, že.“ Já jsem se nasmál dost, bavilo mě sledovat mistrné načrtnutí hlavních postav, bavilo mě sledovat, jak se vyvíjí samy o sobě i jejich vztahy, bavilo mě vedle přímočarých vtipů hledat i ty skryté, bavilo mě to zkrátka jako celek. Myslím, že k úspěchu notně přispělo to, že Petr Kolečko psal scénář na základě vlastních autentických zážitků ze skutečné Severky a že se pak s režisérem Prušinovským nesnažili slovník svých postav nijak uhlazovat a nechali ho tak, jak se v hospodě skutečně mluví. Údajná přemíra vulgarity některým divákům vadila, ale je třeba si připustit, že takhle se prostě dneska mluví úplně běžně, nejen mezi takzvanou spodinou, ale mluví tak i děti ve školách, mluví tak i univerzitně vzdělaní lidé. Velkou pochvalu zaslouží herecké obsazení, které nemělo snad jedinou chybu. Všichni byli uvěřitelní, a i když většina postav byly tak trochu karikatury, zahráli to s přehledem a s chutí. Kromě přímočaré legrace tam byl i smutek a jiné emoce a to všechno na mě dokázali herci přenést, takže za mě palec nahoru. Zrovna tak chválím i skvěle zakomponovanou hudební složku, která někdy doslova „hrála“ spolu s herci. Tandem K+P prostě po tvůrčí stránce vyzrál a povedlo se jim natočit kompaktní dílko, které stavím v jejich dosavadní tvorbě na vrchol. Doufám jen, že nikoho nenapadne dodělávat nějakou „dvojku“, nebo něco podobného. Tak, jak to je, je to výborné a tak bych to i nechal. Je smutné, když se tento seriál označuje za odvážný počin jen proto, že je tu povoleno nazvat burana buranem, cikána cikánem, dělat si srandičky z transsexuálů, či impotentů, ukázat faráře alkoholika, děvky a mafiány, celoživotní loosery, nablblé rasisty a zakomplexované frustráty …. - a to všechno zabalit s ohromnou dávkou nadsázky do jednoho balíčku a zasmát se tomu. Tak snad to nebude s námi tak zlé, když to ČT normálně odvysílala až do konce a nemálo diváků pochopilo, že se nejedná o žádnou řízenou agitku, ani výchovný, či něco řešící pořad, ale pouze a jen o komediální seriál, jaký tu zatím ještě nebyl. () (méně) (více)

rmar

Fenomén Most! ovládl republiku, ale nejvíce se podle mě musíme bavit my ze severních Čech, obzvláště pak lidi z Mostu. První díly úderné, vtipné, nabité hláškami, od pátého dílu se pomalu začíná uzavírat dramatický oblouk, takže vtipů a hlášek ubývá, zato se stávají výstižnějšími. Servítky si autoři neberou na žádnou z dotčených skupin – pouští se do romské menšiny (Co tady uklízíte, tady má bejt bordel, tohle je Chánov!), transsexuálů, ale i do primitivního „čecháčkovství“ (kromě Luďana reprezentováno hlavně šílenou Tondovou matkou), navíc trefně kritizuje soudobou politickou korektnost (Vždyť jsem chodil za školu a krad! Za to může systém, Franto!). Uražení jsou všichni, pobavení taktéž. Jeden z nejlepších televizních počinů za posledních X let. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

07.03.2020

Nominace na Ceny české filmové kritiky 2019

Nominace na Ceny české filmové kritiky 2019

03.01.2020

Padesátka českých filmových kritiků oznámila své nominace pro Ceny české filmové kritiky 2019. V čele seznamu stojí film o pomstě Staříci a komedie Jiřího Havelky Vlastníci, oba filmy mají po pěti… (více)

PF 2020

PF 2020