Co se stane, když se vysokoškolská psychologická studie šokujícím způsobem zvrtne? V tomto napínavém psychologickém thrilleru natočeném podle skutečné události se Billy Crudup představuje v roli profesora Stanfordské univerzity Dr. Philipa Zimbarda, který v roce 1971 obsadil 24 dobrovolníků z řad studentů do rolí vězňů a dozorců v simulovaném vězení, aby zjistil, z čeho pramení zneužívání ve vězeňském systému. Výsledky ohromily svět, protože účastníci se během několika dní změnili ze středostavovských studentů v sadisty opojené mocí a submisivní oběti. Film, který získal dvě ocenění na festivalu Sundance, včetně ceny za nejlepší scénář, a na jehož vzniku se úzce podílel sám doktor Zimbardo, je mrazivý, napínavý thriller o temných stránkách moci a dopadech věznění. (HBO Europe)

Stíba

Stroze a až dokumentárně přesně natočeno a podáno tak aby se divák co nejvíce vžil do skutečné situace dělá z tohohle filmu cenný psychologický kousek. Jinak samotný expriment je bezesporu stejně tak kontroverzní jako cenný s velkou výpovědní hodnotou. V dnešní době by už něco takové jen těžko prošlo ale z pohledu na legitimnost experimentu bych se osobně rozhodně nezařadil do tábora, který by Zimbarda obviňoval z nějaké ultimátního lidskoprávního trýznění - ne vždy dojít cestou lemovanou květinami k výpovědnímu výsledku, který v tomto případě určitě přesahuje (jak se i posléze potvrdilo samotnými účastníky) trauma prožívající během těchto šesti dnů. ()

P. J. D.

Film je vážně dobře natočený. Pokud si člověk přečte k tomu odbornou knihu od doktora Zimbarda Moc a zlo (velice zajímavé čtení), jistě mu to i souvislosti prohloubí. To jen tak na okraj. Snímek sám se zaobírá sice nijak atypickým tématem, nicméně z hlediska vědeckého přístupu experimentu přináší zajímavé podání. Herecké výkony jsou zde natolik přesvědčivé a především až nebezpečně fanatické, že člověk místy podlehne představě, že se celá věc odehrává přímo před ním (a to jsem snímek viděl na obrazovce, tudíž ti, co jej viděli v kině, zřejmě měli zážitek o to více umocněný). Ani tak proto nevadí, že na kulisy a prostory je poněkud skromnější. Ani nevadí, že kamera se chová poněkud stísněně. Naopak to k tématu patří. Film je v mnohém poučný, neboť nám ukazuje, jak snadno lze podlehnout fanatismu (což dokládá i sama zmíněná kniha) a na druhou stranu docela děsivý v tom, jak dokáže vylíčit kam, až mohou lidé dojít, mají-li v rukách moc. Neříkám, že se tenhle počin „stravoval“ lehce, ale pod režisérskou taktovkou a za dobrého scénáře (který asi čerpal ze zápisu kvalitativního výzkumu daného experimentu) působí opravdu mocným dojmem. Ještě si hodnocení budu muset nechat projít hlavou (nicméně netuším, zda budu mít vůbec odvahu se podívat na film znova, když vím, co jsem viděl, že to odpovídá tomu, co se stalo – ještě v lecčems ubráno – a že je to docela dost silný kontroverzní kafé). Zatím 4/5. ()

GTS_PUNK

Filmy podľa skutočných udalostí sú veci, ktoré pomerne obľubujem a preto som si tento púšťal s veľkým očakávaním. Rozoberá sa v ňom známy "Stanfordský experiment" z roku 1971, ktorý stále do dnešných dní vzbudzuje istú vlnu kontroverzie a diskusií. Mal skúmať to, ako sa bude meniť správanie ľudí počas dvoch týždňov behom "hry" na dozorcov a väzňov. Experiment bol schopný prežiť len šesť dní, potom musel byť zastavený a tento film ukazuje, prečo tomu tak bolo. Zo začiatku sa divák zoznámi s plejádou mladej hereckej krvi, ktorá je rozdelená do spomínaných dvoch skupín. Najprv z toho majú všetci pomerne veľkú srandu, ale netrvá dlho a veci značne eskalujú, pretože dozorcovia si uvedomia, že s väzňami môžu robiť kvázi, čo chcú. Tu nastáva zlomová chvíľa, keď sa divák buď zhnusí alebo to celé stále vidí len ako akúsi neškodnú zábavku, z ktorej majú vzísť výsledky výskumu. Osobne sa prikláňam k prvej možnosti, pretože si nedokážem predstaviť, že niečo takéto sa vôbec mohlo diať. Postavu dozorcu "Johna Waynea", ktorú stvárnil Michael Angarano, som nemohol vystáť a znechutila sa mi po prvých minútach na obraze. Ale to je práve dobre, pretože je to známka skvelého hereckého výberu a výkonu. A to je prednosťou celého filmu. Sledovať relatívne mladé, neopozerané herecké tváre, je príjemné a divácky osviežujúce. Na výkony hercov nemôžem nadávať, predčili očakávania. Ale to, koniec koncov, celý film. The Stanford Prison Experiment je ukážkou toho, akoby experimenty zrejme nemali v skutočnosti vyzerať. Sledovať ich však v takejto podobe na filmovom plátne je lahoda. Vďaka stiesneným priestorom väzenskej chodby pôsobí väčšina diania na obraze veľmi komorne a divák sa miestami cíti byť priamou súčasťou toho, čo sleduje. Pre niekoho možno príjemné, ale pre väčšinu zrejme nie. Jedinou vecou, ktorú je potrebné filmu vytknúť, je v tomto prípade jeho dĺžka. Takémuto námetu nesvedčí stopáž dvoch hodín. Do deväťdesiatich minút by to bolo najideálnejšie s tým, že by bol koniec aspoň trošku otvorený a určite bez záverečných rozhovorov. Nech si trochu veci v hlave uprace aj sám divák. Aj napriek tomu, sčítané a podčiarknuté, sa jedná o veľmi kvalitnú drámu podľa skutočnej udalosti, čo je pomerne znepokojujúce. ()

pirulka

Ako študentku psychológie ma meno Zimbardo a teda aj tento experiment samozrejme neobišiel, musím uznať, že ide o veľmi zaujímavú, rozporuplnú tému. Táto štúdia je mnohými kritizovaná a rozoberaná najmä z hľadiska etiky, čo je pochopiteľné, nemožno uprieť fakt, že participanti experimentu - väzni trpeli. Pri sledovaní tohto filmu a aj iných dokumentov o tejto téme ma sprevádzal istý hnev, išlo o mladých študentov, ktorí boli vystavení psychickému, emočnému a fyzickému tlaku, či násiliu. Je naozaj úžasné sledovať aký vplyv má na ľudské správanie prostredie, či získaná moc. A čo je ešte pozoruhodnejšie je, že nešlo len o participantov- strážcov, ale aj o samotného "vedúceho" experimentu- Zimbarda, ktorý napokon sám priznal, že bol tak vtiahnutý do celej situácie, že si sám neuvedomoval čo celé spustil...a to si na začiatku myslel, že pôjde o dlhý a nudný experiment :) ()

LilyDeLarge

Po dlouhý době jsem zase konečně viděla perfektní psychologický drama. Po závěrečnejch titulkách jsem byla zralá na panáka ( a to nepiju!). Tohle bylo jednoduše šílený, tísnivý a člověku se místy chtělo křičet. Asi nikdy nebudu schopná porozumět těmhle bestiálním experimentům. To asi zdravej člověk nikdy nepochopí...na konci filmu si člověk fakt jen oddechne, že už je konec. Co musím říct je to, že Ezra se svojí role zase ujmul perfektně a podal bravurní výkon. Na jeho budoucí filmografii jsem vážně zvědavá! ()

MFloyd

Mnohem lepší verze než Experiment z roku 2010, mnohem více uvěřitelné. Kdoví co by se stalo, kdyby je tam takhle nechali celé 2 týdny. ()

hazdrova

Bolo to iné, ako experiment z nemeckej produkcie. Veľmi by ma zaujímalo, ako to bolo v skutočnosti, pretože veľa vecí sa nezhodovalo s originálnym filmom. Spracovanie dobré, ale druhá polovica bola horšia ako prvá. 3,2* ()

SONY_

Nikdy předtím jsem neslyšel o stanfordském vězeňském experimentu, takže díky tomuto jsem se dozvěděl, co to vlastně je. Několikrát mě u sledování napadlo, zda-li bych vůbec šel do toho zkusit si, jaké to je být vězeň. Vstávat a chodit spát, kdy vám nařídí, jíst a mluvit, kdy vám poroučí a hlavně být v té obyčejné místnosti s mřížema bez čerstvého vzduchu a Netflixu. Každopádně tento film se mi líbil a samotný experiment mi přišel zajímavý a ani se nedivím, že byl ukončen dříve. /80%/ ()

Greya

Pokus o experiment koordinátora Dr. Zimbarda, známého jako badatele násilí, s vůní simulace pár dollarového příplatku studentům v předstíraném vězení sklepních prostor vylidněné univerzity, roztříděných na arestantské darebáky, a sadistické bachaře. Všem zprvu aromatizuje spíš výdělek, než samotná představa dějství rozdělených rolí pouhým hodem mincí. „You okay man? I would just about suck a dick for a cigarette.“ naznačuje úpadky ega některých později emotivně zženštilých vězňů pasivních po spolupráci triviálních úkonů, ale toužících po revoluci (8612 - Ezra) a jedovaté mstě svých nadřezených piloťáků s hrdě těžkými varlaty již po jednom spotřebovaném dni. Chystám se na americkou (2010) a německou verzi (2001) na porovnání. ()

Toshio

Celý experiment není moc experiment. Nevybrali zástupný vzorek. Přihlásilo se pár lidí, co potřebovali nějaký peníze. Bohužel mezi nima byl jeden totální psychopat (bachař) a pár slabejch jedinců (na straně vězňů), co si mysleli, že jedou na dovolenou. Ano, zvrtlo se to, byla z toho senzace, ale sorry, takhle se věda nedělá. ()

Guran

Film o experimentu o kterém jsem upřímně v životě neslyšel, teprve po shlédnutí traileru jsem si na netu našel informace. Příběh je sice neobyčejný a svým způsobem zajímavý, ale scénář se nevyhne již známým klišé. Herecké obsazení je neznámé - ačkoli to těmto typům filmu neuškodí, na neznámé tváře jsem si rychle zvyknul. Jestli víte, jak experiment dopadl a o co zde kráčelo, pak vás kromě zpracování nic nepřekvapí. Co se týče zpracování, tak film byl koukatelný, ikdyž teda místy mě dějové zvraty nepřekvapily. 'Rekl bych, že se jedná o čistý průměr, který neurazí, ale ani moc nepotěší. ()

DoNotCross

To je tak když vědátorovi místo krys dáte živé lidi. O Standfordském experimentu jsem nevěděl zhola nic, takže jsem plně odkázaný na to, jakým způsobem ho prezentují tvůrci. Vsadil bych na to, že tenhle pokus nemá obecnou platnost a výsledek je daný souhrou několika vlivů a především osobním selháním cápka, co to celé vymyslel a měl na povel. Zimbardo tady vystupuje jako egocentrické hovado, které strašně rychle podlehne své božské roli a připraví tak několika studentům pár pekelných zážitků. Alespoň z filmového podání není ani vlastně jasné, cože tak slavného chtěl vlastně vyzkoumat a co vlastně zjistil, tedy krom toho, že trápit ostatní lidi může být fajn pocit. Abych se dostal k filmu - ten je skvělý. Je skvělý, ale kouká se na něj neskutečně nepříjemně, na obrazovce se odehrává fakt hnusný psychický teror, který by složil kdejakého otrlého chlápka a parta vědců, která na to čumí, místo zděšení cítí ďábelskou fascinaci. Je to zážitek, který vás vyplivne pořádně zkoprnělé a zhnusené. Už to vidět nechci, ale všem to doporučuji. ()

george82

Slušná práce. Nejvíc se mi líbilo, jak secpostupně měnila psychika jednotlivých ''vězňů". Neskutečný, jak málo stačí, aby se z člověka stala zrůda. Stačí mu jen dát moc nad ostatními a být nedotknutelný. ()