Co se stane, když se vysokoškolská psychologická studie šokujícím způsobem zvrtne? V tomto napínavém psychologickém thrilleru natočeném podle skutečné události se Billy Crudup představuje v roli profesora Stanfordské univerzity Dr. Philipa Zimbarda, který v roce 1971 obsadil 24 dobrovolníků z řad studentů do rolí vězňů a dozorců v simulovaném vězení, aby zjistil, z čeho pramení zneužívání ve vězeňském systému. Výsledky ohromily svět, protože účastníci se během několika dní změnili ze středostavovských studentů v sadisty opojené mocí a submisivní oběti. Film, který získal dvě ocenění na festivalu Sundance, včetně ceny za nejlepší scénář, a na jehož vzniku se úzce podílel sám doktor Zimbardo, je mrazivý, napínavý thriller o temných stránkách moci a dopadech věznění. (HBO Europe)

mrclTV

No neviem, myslel som si, že tento film bude zaujímavejší. Alebo lepšie povedané, myslel som si, že táto téma bude spracovaná lepšie - stačí si pozrieť iba úplne poslednú scénu vo filme. Tá jediná ukáže z ľudskej psychiky viac ako celý zvyšok filmu. Neviem, či to je samotnou náturou filmu (sledovať dve hodiny "live" prenos z väznice môže v záživnosti súperiť so živou panorámou), ale toto ma nebavilo sledovať. PS. Ako na to pozerám z každej strany, vedúci katedry bol ultra debil. ()

iz67

Tomuhle filmu se jistě podařilo vytvořit pocit hnusu a smutku, co role bachaře z lidí provede. Přesto to působilo hrozně zkratkovitě a tak z toho má, taková indiferentní pocit (míněno z kvaltiy filmu). ()

Carlie

Průměrný film o velice kontroverzním experimentu. Téma psychologie je dost zajímavé samo o sobě a pokud se to zkombinuje se známým experimentem, měl by z toho vzniknout perfektní film. To se bohužel nestalo. Film ubíhá pomalu a moc to prostě nefunguje. Dost často jsem se nudila a dělo se vlastně dokola od druhého dne to samé, ačkoliv hrozné. Výsledky tohoto nehumánního experimentu jsou dost zajímavé a děsivé a i přes to, že se o podobné věci dost zajímám mě film absolutně nezaujal. ()

ONko

Slabota. Staci si precitat na wikipedii o com bol tento experiment a usetrite 2 hodiny. Velky omyl scenaristu ked si myslel ze sa cely film ponesie len na namete, bez ziadnej pridanej hodnoty. Pricom to mohlo byt plne filozofickych diskusii a uvah. Hviezdicka snad len za herecke vykony. ()

PlysovyMacko

To, že sa všetci zúčastnení prehnane vziju do svojich úloh sa dalo čakať. Film začne zaujímavo, ale potom sa tam deje stále to isté-ponizovanie dozorcov a zúfalstvo väzňov, takže celkom nudí. Čakala som, že vznikne nejaká vzbura alebo že výsledok bude kontroverzný, ale celý film ostáva na neutrálnej vlne. ()

Oxyuranus

Film, který není z ranku, který nutně potřebujete vidět a u kterého se budete "bavit". I já jsem se na něj podíval jen proto, že jsem šlapal na kole. Ale. Ale. Jestli je to opravdu věrohodná výpověď toho, jak experiment probíhal, a věřím, podle zdejších komentářů, že ano, tak je to síla. Připravte se na to, že se v podstatě dvě hoďky budete dívat na nechutně žlutou překližku. Ty 3* ani nevím proč dávám. Možná dám víc. ()

Radyss

Asi nejlepší adaptace Stanfordského experimentu. Na mě, ale asi až příliš dlouhé. Jinak ve filmu hrají mladí, nadějní herci o kterých jsme již slyšeli a ještě hodně uslyšíme. ()

Blazis34

Kvalitní rekonstrukce známého experimentu zase v trochu jiném kabátu. Chválím herecké obsazení i to, že si tvůrci nebrali servítky a snažili se divákovi popsat skutečnou náladu v onom provizorním vězení. Nekouká se na to úplně lehce, ale taková je realita. Mnohdy i mnohem horší. Nejvíce se mi líbily závěrečné pohovory s účastníky experimentu, kteří jen potvrdili jak lehké je zneužít své pravomoci a že každý kdo dostane moc někomu kázat, k tomu obušek, brýle a uniformu nekontroluje své chování a chová se nepřirozeně. Třeba i tak, jak by si řekl, že se nikdy chovat nebude. Zajímavý psychologický poznatek. Celkové mi vše přišlo natočené tak nějak skromně, což se k příběhu hodilo, na druhou stranu nijak nezaujalo. Dávám 60% - tři hvězdy. ()

JannieMc

Hola Guys! =´) ...samotný fakt, že experiment přestal být během jednoho dne experimentem a začal být ukázkou snadné ovlivnitelnosti hotových osobností, je děsivý, až nesnesitelně bolestivý při hlubším hloubání... - doporučuji se o samotném experimentu a o doktoru Zimbardovi informovat před shlédnutím právě tohoto snímku. Je nejblíže skutečným událostím. - filozofovat tu nebudu, jen doporučuji... ()

Lex Luthor

Adaptací na Stanford experiment či filmů, kterých se jím inspirují je víc, ale na tuhle jsem byl zvědavý kvůli Angaranovi. Ten mě nezklamal. Na to, jak ho mám zaškatulkovaného v rolích buď hodných nemehel nebo různých týpků z hlavně teens komedií nebo i pár mafiánských filmech, tak tady ukázal, že mu jde svěřit i serióznější role a zvládne daleko víc výrazů. Jinak bych řekl, že se film celkem slušně drží historické předlohy, ale ta stopáž na mě byla asi dlouhá až moc. Nejspíš je to tím, že se všechno odehrává v pár interiérech, které začnou dost rychle splývat. Přišlo mi to velmi srovnatelné s verzí z roku 2010, která je ale zasazená víc do současnosti, má větší tempo i dynamiku a taky lépe zvolenou stopáž, o čemž jsem se zmínil už výše. Navíc Whitaker, Brody a hlavně Gigandet jsou pro mě lepší obsazení než Angerano, ať už byl lepší, než jsem čekal, tak i Ezra Miller, který mi mimo těch pár scén v Californication a V Charlieho malých tajemstvech, leze na nervy snad všude. ()

Taron

Film je vážně moc dobrej, herecký výkony jsou perfektní, dokonce jsem přemýšlel, jestli se sami herci při natáčení nestali alespoň z části obětí experimentu. Dlouhá stopáž filmu sedne, díky ní můžeme sledovat vývoj chování studentů se vším všudy den po dnu, což jsem tady rozhodně ocenil. Jedinej, kdo mně trochu vadil, byl Crudup, přišlo mně, že svoje scény často přehrával. Co se týče scénáře, tak jsem moc nepochopil, proč byl Zimbardo tak rozladěnej z toho, že pustili evidentně hysterickýho Ezru (číslo si nepamatuju), kterej byl na dně, a poté dalšího vězně, kterej na tom určitě nebyl tak špatně jak Ezra, propustil sám k překvapení všech ostatních. Tohle chování podle mě mělo být ve filmu trochu víc vysvětlený, protože takhle to v tom dělá člověku trochu bordel, což je škoda. ()

Karlos8

Jeden z nejzásadnějších psychologických experimentů, který byl proveden naprosto cílově a plánovaně s tím rozdíl, že skončil naprosto neplánovaně a odlišně od jakýkoliv morálních představ a chování. Vždyť jsou to jen kluci lze namítnout, ale pořád jsou to lidi, lze na oplátku konstatovat. Během celého experimentu můžeme vidět doslovný rozvoj a přelom jednotlivých osobností, které se musí vypořádat se situací, kterou v životě nezažili. Dozorci to nejsou jen hodní kluci, co jdou do práce a zase z práce. Mají své skryté osobnosti, jež se začínají probouzet. Vězni v sobě naopak otevírají stránky bezmoci a agrese jež vrcholí přibližně třetí den. Natočeno je to působivě, nicméně přibližně právě od třetího dne klesne napětí, klesne pozornost, klesne celkové hodnocení. ()

zdenzo

ZVRÁCENÝ POKUS RÁDOBY ODBORNÍKA Doktor Zimbardo přednáší po světě o autoritách a opírá se o experiment, který se nikdy neměl udát. Z jasných důvodů byly neetické pokusy Mengeleho a do této kategorie patří také událost z roku 1971, která byla krůčkem od pohromy. Film 4,2* ()

palmovylist

Působivý pohled na stanfordsky experiment (předešlé filmy, které ho zpracovávají, jsem neviděl). Brilantně zahráno, emoce postav velmi uvěřitelné a na mě osobně dost působily. Velmi zajímavé pro mě bylo i sledovat postavy stojící za samotným experimentem a jejich vliv na něj... 80% ()

krumlajs

Hodně těžce se na to dívá a ani se nechce věřit, že se to vážně stalo. Je vidět, že amící jsou pěkný hovada. Ale jako film to obstojí úplně v pohodě, akorát by to nemuselo jít až takhle na dřeňm ale to je jen můj problém. 60% ()

hrumsrt

Pro mě tohle byl asi jeden z nejnepříjemnější filmů, jaký jsem kdy viděl. Profesor Zimbardo musel být extrémní zm*d. Současně jsem si celou dobu říkal, jak by se na účastnících vyžádal Freud. Jednoznačně herecký výkon Angarana snímek povýšil o pořádný kus! Nakonec děkuji, že se našel někdo normální (to že to byla právě žena Profesora je o to více kuriózní). Většině z těch dozorců bych přál, aby se role otočila. Děsivé nad čím lidé přemýšlejí! 75% ()

Sattiens

Herecké výkony (především Michaela Angarana) a atmosféra jsou vynikající. Každou chvíli čekáte, co se bude dít a kam až to všechno zajde. Nebýt zbytečně dlouhé stopáže, mohla být i pátá hvězda. ()

Kinofil

|| R || IFC Films || Rozpočet: N/A || USA: $660 561- ČR: Neuvedeno - Celkem: $663 114 || Stanfordský vězeňský experiment ze 70. let je legenda mezi sociálními experimenty, jejichž výsledek předčil očekávání. Zde bohužel v negativním smyslu. Natočit o něm film a zachovat autenticitu samotného experimentu proto není žádná hračka. Stanfordský vězeňský experiment na to šel ale dobře a na diváka po svižném úvodu chrlí přesně ty pocity jaké vyvolává experiment reálný. Nemluvě pak o celé řadě otázek k chování vězňů a dozorců. Takové vysvětlování by bylo na dlouho a ve výsledku nemůžu nic než film ke zhlédnutí doporučit. Největší plus film nese v obsazení. Bez výtečných herců by se totiž nepodařilo vyvolat autenticitu. A to včetně Ezry, který je sice v současnosti persona non grata, zde naopak předvádí zřejmě nejlepší výkon své krátké kariéry. Podobně trefný obsazením je i Sheridan, který však zůstává v Ezrově stínu. Kdo ve stínu ani zdaleka nezůstává je zdejší "John Wayne" (Michael Angarano), který si celý film krade pro sebe a, jak se v závěru ukáže, i samotný experiment, který se Billy Crodupovi vymkne z rukou už po 2 dnech! Veškeré scény s buzerací vězňů dozorci jsou tak neskutečně deptající na nervy, že jsem měl chuť hned několikrát sám vybouchnout. Trochu škoda, že film nenabízí odpověď na otázku, proč se dozorci (a vlastně i vědci) vymkli kontrole a chovali se tak nelidsky (protože mohli?) k vězňům, zatímco oni se z počátku pouze bránili buzeraci, která ke konci zajde do opravdového extrému. Ale možná je to tak dobře. Film díky tomu totiž perfekně vrcholí a v divákovi zanechá silnou stopu a hromadu myšlenek. Bravo! 85%. ()