Na sever severozápadní linkou

Na sever severozápadnou dráhou

North by Northwest

Dobrodružný / Thriller / Romantický / Mysteriózní

USA, 1959, 131 min

Hitchcock byl opravdu tělem i duší romantik a potvrzuje to i v tomto thrilleru. Vedle hlavní špionážní zápletky totiž rozehrává i romantickou linii, v níž dominují Cary Grant a Eva Marie Saint. Plný počet tentokrát nemohu Hitchcockovi dát, protože pro mě tento snímek pokulhával v napětí, kterého jsem tak nějak dočkal až v samotné závěrečné scéně v sídle u Mount Rushmore. Přesto se však jedná o parádní podívanou.(2.6.2012)

Jeden z nejzábavnějších Hitchcockových thrillerů. Jeho oblíbená témata - agenti, záměny osob, špionáže jsou v tomto filmu výborně poskládaná do sebe a tvoří originální a nápaditý snímek. Některé scény jsou opravdu nezapomenutelné, jako například útěk před letadlem v kukuřičné planině či závěrečná napínavá scéna na Mt. Rushmore. Cary Grant je elegán, který do role Thornhilla výborně pasuje a v některých scénách je i velice vtipný. Skvěle mu sekunduje krásná a šarmantní Eva Marie Saint. Mistr Hitchcock nám na začátku filmu pěkně zamotá hlavu a naše mozkové závity nechává spolehlivě pracovat prakticky po celou dobu. Během příběhu se ale veškeré věci vysvětlí a divák musí být spokojen. Výborné herecké výkony, skvělá režie, parádní hudba (podle mého osobního názoru jeden z nejlepších hudebních motivů v Hitchcockových filmech vůbec) a zábava a napětí od začátku do konce. A když říkám zábava, tak se divák skutečně i pobaví, protože například scéna na dražbě, kdy se pronásledovaný Grant snaží dostat pryč ze sálu díky tomu, že se chová jako pitomec je velmi vtipná.(5.7.2010)

Při prvním sledování tohohle filmového skvostu jsem si říkal: "Co na něm všichni vidí." Při druhém sledování jsem si říkal: "Hmmm, ono to vlastně není tak špatné." A při třetím sledování jsem si říkal: "Teda, vždyť on je to po Psychu snad nejlepší film od Hitchcocka." A teď si říkám: "On je to jeden z nejlepších filmů všech dob, a nevíc i takový nekorunovaný král všech thrillerů." Myslím, že tenhle výsledný dojem jsem měl někde hluboko zasunutý v hlavě už po tom prvním shlédnutí, ale na světlo se musel proklubat postupně, a teprve nyní je ta správná chvíle na to, abych svůj "objektivní" názor řekl světu.(22.10.2002)

Pro mne zatím nejlepší Hitchcock! Hned po prvních deseti minutách se mě zmocnil ten pocit, který dostanu vždycky při sledování výjimečného filmu. Pocit radosti, že i po takovém množství zhlédnutých snímků se ještě najde nějaký, jenž mě dokáže úplně dětinsky nadchnout. North by Northwest se to povedlo okamžitě a dění na plátně jsem sledoval téměř bez dechu až do titulků. 100%(10.8.2009)

Je to taková konspirační bondovka se sympatickými herci a scénářem. Některé scény jsou geniální např. ta s letadlem. Příběh je dobrý a ze začátku velmi poutavý a zajímavý, ale ke konci to začne naivnět a prostě mám pocit že se z toho dalo vyždímat víc. Ale to nic nemění na tom, že Hitchcock je skvělý režisér a jeho filmy buď nestárnou vůbec anebo jen trochu.(2.6.2005)

• Cary Grant

• - Na nápad s mužem, který je zaměněn za neexistujícího tajného agenta, přivedl Hitchcocka novinář Otis L. Guernsey Jr. Inspirací mu byla válečná operace “Mincemeat“, během které chtěli Britové přesvědčit Italy a Němce, že se plánovaná sicilská invaze odehraje na Sardínii a v Řecku (podstrčili mrtvolu s falešnými papíry). (džanik)

• - V žebříčku Amerického filmového institutu pro 100 největších amerických filmů všech dob obsadil 40. místo. Tak vysoké umístění si snímek vysloužil mimojiné i svým značným vlivem na pozdější Bondovky. (dukeman)

• - Jde o jediný film Alfreda Hitchcocka uvedený pod hlavičkou studia Metro-Goldwyn-Mayer. (džanik)