Při prvním sledování tohohle filmového skvostu jsem si říkal: "Co na něm všichni vidí." Při druhém sledování jsem si říkal: "Hmmm, ono to vlastně není tak špatné." A při třetím sledování jsem si říkal: "Teda, vždyť on je to po Psychu snad nejlepší film od Hitchcocka." A teď si říkám: "On je to jeden z nejlepších filmů všech dob, a nevíc i takový nekorunovaný král všech thrillerů." Myslím, že tenhle výsledný dojem jsem měl někde hluboko zasunutý v hlavě už po tom prvním shlédnutí, ale na světlo se musel proklubat postupně, a teprve nyní je ta správná chvíle na to, abych svůj "objektivní" názor řekl světu.(22.10.2002)

,,GEORGE KAPLAN NEEXISTUJE. VĚŘTE MI. A PROTO VÁS CHCI POŽÁDAT, ABYSTE JÍM ZŮSTAL JEŠTĚ 24 HODIN VY.“ … ,,POSLYŠTE. JÁ PRACUJI V REKLAMĚ, NE JAKO BÍLÝ KŮŇ! ZÁVISÍ NA MĚ MÁ PRÁCE, SEKRETÁŘKA, MATKA, DVĚ BÝVALÉ MANŽELKYA NĚKOLIK BARMANŮ... A JÁ JE NEHODLÁM ZKLAMAT TÍM, ŽE SE NECHÁM ZABÍT!“...... /// Nejdřív moc nechápu, proč má bejt zrovna tohle klasika, která nestárne. Ale pak se to tak parádně zamotá, Roger začne pronášet suchý sarkastický hlášky, a vůbec ty hlavní postavy jsou na špionážní romantickej thriller zbytečně vtipně ukecaný. Kdyby někdo natočil podobnou story dneska, do nebes by byl vynášenej jeho cit pro dvojí hru tajnejch služeb, či nepravou identitu. Serte na to, že hodně věcí může (co může, vono to tak je!) působit naivně. Tohle je fakt (i po těch letech) moc zajímavej filmovej zážitek! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Chcu si připomenout nesmrtelný filmový akční scény. 2.) Když se řekne ,,Mount Rushmore“, tak si vzpomenu na … (na nic vole. ... No právě!). 3.) Zjistím, že Bond (James Bond) byl stejně druhej! 4.) Thx za titule ,,DuLLo.“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ** AKCE ** NAPĚTÍ *(29.1.2013)

Tak toto bol skutocny filmovy zazitok, ktory len tak lahko medzi starsimi filmami nevidim. Hitchcockovi sa podaril natocit perfektny dobrodruzny film plny prekvapeni, perfektne prepracovaneho scenaru, ktory dokazal byt rovnako napinavy, ako aj humorny. Scena pri uteku z aukcnej sieni nemala chybu, taktiez aj ta scena s lietadlom a mnohe dalsie. Tento film mi zostane dlho v pamäti a tesi ma, ze pan Hitchcock dokazal natocit aj iny zaner, ako thriller alebo horor... 18.09.2009 _____ Cary Grant - (Roger O. Thornhill) +++ Eva Marie Saint - (Eve Kendall) +++ James Mason - (Phillip Vandamm) +++ Martin Landau - (Leonard) +++ Jessie Royce Landis - (Clara Thornhill) +++ Josephine Hutchinson - (Mrs. Townsend) +++ Leo G. Carroll - (Profesor) +++ Philip Ober - (Lester Townsend) +++ Hudba: Bernard Herrmann +++ Produkcia: Alfred Hitchcock, Herbert Coleman +++(25.9.2008)

Rozpočet $4miliónyTržby USA $13,275,000Tržby Celosvetovo $13,410,000║ Tak týmto ma Alfred Hitchcock milo prekvapil, zauzlený príbeh z množstvo zákulisných hier, napätie či dokonca aj odľahčenie povyšuje dej na úžasnú dobrodružnú cestu do neznáma, lebo až do záveru človek netuší o čo presne ide, k tomu tu je skvelý herecký výkon Cary Granta a nemenej pôsobivej Evy Marie Saint ktorá je kúzelná a až neskutočne zvodná, veľké plus pre film je taktiež kamera a triky. /90%/(31.12.2009)

Mistrovo cameo na začátku filmu je více než paradoxní - ve skutečnosti totiž ujel autobus většině jeho soudobých režisérských kolegů.. Pokud někdy zaslechnete přirovnání "thriller ala Hitchcock", tak sledováním North by Northwest se stáváte svědky jeho referenčního vzorku. Dialogy ostré jako břitva Harmona Rabba (proč už nikdo sakra takové nepíše?) slouží jako pohon neovladatelného kolotoče kolem tradiční záměny identity, navrch akademické hrátky s výpravou, režií i divákem a hlavně Pretty Face Grant - pravý muž na nepravém místě, co je nechtěně vtažen do vírů hrátek tajných služeb a přitom trousí jeden bonmot za druhým, nedbaje statusu hledaného zločince milerád stěhuje mozek do dolní poloviny těla a taky občas neví, kam s rukama při líbání. Krom celkové romantické naivity je jediné, co bych vytknul, ta stagnující gradace napětí v poslední půlhodině u Mt.Rushmore a tím nemyslím, že měl horolezec Cary zrovna vybírat drobky po snídani z bradky Abea Lincolna, ale zas na druhou stranu, úplně posledním záběrem s takřka pornografickým podtextem (vlak a tunel) vše Hitch zkušeně napravil..(27.1.2011)

• - Podle Evy Marie Saint jí kostýmy (u firmy “Bergdorf Goodman“) vybíral osobně sám Alfred Hitchcock. (džanik)

• - Cary Grant (Roger O. Thornhill) býval v hoteli Plaza, keď sa tam nakrúcalo. (Zdroj: kinema.sk)
    (classic)

• - Hitchcock nedostal povolonění filmovat ani na Mt.Rushmore. Vše tak bylo natočeno na replice hory. (Kulmon)