Teprve když jsem viděl Na sever... na plátně, došlo mi, že je to opravdu jeden z nejlepších bijáků všech dob. Ten film je vypiplaný v každém okamžiku, dokonalost sama. Je to zároveň vrcholná syntéza spousty Hitchových oblíbených prvků - neprávem obviněný muž na útěku, hrdina fixovaný na svou matku, svůdná blondýna (neskutečně přitažlivá Eva Marie Saint), MacGuffin v podobě hrdinovy identity, spousty dvojsmyslů a narážek, vyšperkované dialogy i vizuální vtípky... Dalo by se pokračovat do nekonečna. Hitchcockovy nejlepší filmy miluju proto, že se na ně dá dívat znova a znova, aniž by vás kdy přestaly bavit. Pokaždé strhnou svou chutí zajímavě vyprávět. NSSL je vedle Okna do dvora a Vertiga můj neoblíbenější Mistrův film. P.S. Vydání na BR si zaslouží šestou hvězdu. Neskutečná krása! Víc Hitchů na blu-rayi!(5.12.2009)

Tak propracovaný a stále zábavný snímek, v němž je pohromadě napětí, humor, romantika, akce a bůhvíco dalšího, aniž by si to nějak překáželo, se zkrátka jen tak nevidí. Hitchcock na nic nečeká, hned na začátku na to jak se říká šlápne a za pomoci herců a Herrmannovy dravé hudby si s námi více než dvě hodiny dělá, co chce. A nám to ani trochu nevadí.(29.4.2016)

Vybroušené dialogy, dokonalý styl, nadpozemsky charismatický Grant, hitchcockovská mnohoznačnost a Humor...Nepravý muž na nepravém místě v nepravou dobu-ale v tom Pravém filmu. Ten popis je zoufale chabý, ale okouzlení nelze popsat slovy, protože při přemýšlení nad vzletnými adjektivy mi na rtech bloudí připitoměle zasněný úsměv a ožívají dialogy. Pokud to neuvidíte, bude vaše filmová sbírka chudší o Modrého Mauricia. Hitchcock Number One. TOP 10 movie.(23.4.2007)

Cary Grant je floutek, který následkem několika událostí bojuje o svůj život. Pak ale potká Eve a vše se ještě více zkomplikuje… Jedním slovem nádhera, dvěma slovy Alfred Hitchcock. Věděl jsem, že Alfred není jen režisérem hororů, ale že dokáže natočit takhle skvělý dobrodružný film, to jsem netušil. A najdete tam i (nemalou) špetku zábavy. Tento film bych doporučil každému, kdo chce začít s Hitchcockem, ale nechce horory. P. S. Mám toho nakoukáno poměrně dost, ale přesto v některých ohledech byl film přede mnou, takže i snímek starý přes 60 let vás může překvapit, to se vsaďte.(20.8.2010)

Těžko tenhle film posuzovat současnými měřítky a nároky na řádský horror, ale fakt musím uznat, že Hitchcockovi se podařilo bez dnešních velkých trikových výdobytků a možností zachovat něco, co je podle mě "trik-netrik" pro to správné napětí nezbytné a to je atmosféra. Když například Grant čeká na té opuštěné silnici mezi poli, nikde nic a nikdo - to je právě to ONO. Na druhé straně jeho zběsilá jízda v opilosti s očima navrch hlavy - to vypadalo jako parodie a dost komická.(13.6.2005)

• - Den před natáčením scény, ve které se schovává v kupé v zavřeném horním lůžku, přišel Cary Grant za Hitchcockem s tím, že je vše postaveno nedbale. Hitchcock dal zcela na jeho úsudek a nařídil vše přestavět bez toho, aniž by si situaci sám ověřil. (džanik)

• - V budově OSN panoval po filmu The Glass Wall zákaz natáčení. Proto byly interiéry natáčeny ve studiu s výjimkou scény, kdy Grant vchází do budovy. Ta byla natočena tajně skrytou kamerou. (Hwaelos)

• - James Stewart velmi stál o to, aby mohl hrát Thornhilla a Hitchcocka doslova prosil, aby ho do filmu vzal, ten však tvrdil, že nedostatečný finanční úspěch Vertiga byl způsoben tím, že Stewart vypadá příliš staře, takže z toho sešlo. MGM chtěli Gregory Pecka, ale Hitchcock chtěl Cary Granta, přestože byl o 4 roky starší než James Stewart. (Kulmon)