Na sever Severozápadní linkou

Dobrodružný / Thriller / Romantický / Mysteriózní

USA, 1959, 131 min

Ernest Lehman

Robert Burks

Cary Grant, Eva Marie Saint, James Mason, Jessie Royce Landis, Leo G. Carroll, Josephine Hutchinson, Philip Ober, Martin Landau, Adam Williams, Les Tremayne, Robert Ellenstein, Lawrence Dobkin, Philip Coolidge, Alfred Hitchcock, Jimmy Cross, Jeremy Slate, Patricia Cutts, Edward Binns, Edward Platt, Bess Flowers, Ned Glass, Ken Lynch, Frank Wilcox, Malcolm Atterbury, Stanley Adams, Robert Shayne, Bert Stevens, Dale Van Sickel, Kenner G. Kemp, Jeffrey Sayre, Robert Williams, Len Hendry, Colin Kenny, Arthur Tovey, John Beradino, Frank Marlowe, Walter Coy, Tom Greenway, Cosmo Sardo, Jesslyn Fax, Harry Strang, Harvey Stephens, Carleton Young, Helen Spring, Olan Soule, Patrick McVey, Adolph Faylauer, Carl M. Leviness, Nora Marlowe, Tol Avery, Scott Seaton, Harry Seymour, Howard Negley, James Mccallion, Alexander Lockwood, Monty O'Grady, James Gonzalez, Jack Daly, Ralph Reed, Steve Carruthers, Robert Haines, Paul Genge, Baynes Barron, Tommy Farrell, Bobby Johnson, Carl Milletaire, Eugene Jackson, Murray Pollack, Sally Fraser, John Damler, Hans Moebus, Andy Albin, Sam Bagley, Wilson Wood, Lucille Curtis, Doreen Lang, Thomas Martin, Perk Lazelle, Don Anderson, Stuart Hall, Paula Winslowe, Bill Catching

Alfred Hitchcock

George Tomasini

Scénografie:

Robert F. Boyle, William A. Horning, Henry Grace (set dekoratér)

Hitchcock jako obvykle perfektně buduje atmosféru, ale přesto jsem jsem tentokrát zklamán. V úvodu sice Rogerova paranoia plní veškerá očekávání (a Fincher se s Hrou inspiroval opravdu dobře), ale předčasný vrchol přichází v kultovní scéně s práškovacím letadlem. Poté už se spíš jen naprázdno splétá a splétá, aby nakonec došlo k tradičně napínavému finále. To ale po dvou hodinách intrik nevyznívá dostatečně naléhavě.(6.8.2006)

• gudaulin

Všechny filmy Alfreda Hitchcocka, i ty jeho nejslavnější, je pochopitelně nutné posuzovat v kontextu dobové tvorby, protože se na nich logicky částečně podepsal zub času. Přesto řada z nich je podle mě filmovou lahůdkou a současní tvůrci se často jejich kvalitám ani vzdáleně nepřiblíží. Jeho filmy jsou pro mě obvykle sázkou na jistotu. O to větší bylo zklamání u tohohle snímku, protože v mých očích vůbec nefungoval a měl jsem velkou práci ho vůbec dokoukat. Může za to hrozně naivní a předvídatelný scénář, který jako by byl napsán o 20 let dříve. Režie je stále spolehlivá a obsazení hvězdné, ale to nic nemění na tom, že jsem ve scénách, které měly být napínavé, stěží zadržoval smích. Hitchcock přitom určitě nechtěl napsat parodii, pouze lehce odlehčený thriller. Takových ostatně natočil víc. Shoduju se tentokrát s pohledem uživatele flanker.27. Celkový dojem: 40 %.(11.3.2011)

Teprve když jsem viděl Na sever... na plátně, došlo mi, že je to opravdu jeden z nejlepších bijáků všech dob. Ten film je vypiplaný v každém okamžiku, dokonalost sama. Je to zároveň vrcholná syntéza spousty Hitchových oblíbených prvků - neprávem obviněný muž na útěku, hrdina fixovaný na svou matku, svůdná blondýna (neskutečně přitažlivá Eva Marie Saint), MacGuffin v podobě hrdinovy identity, spousty dvojsmyslů a narážek, vyšperkované dialogy i vizuální vtípky... Dalo by se pokračovat do nekonečna. Hitchcockovy nejlepší filmy miluju proto, že se na ně dá dívat znova a znova, aniž by vás kdy přestaly bavit. Pokaždé strhnou svou chutí zajímavě vyprávět. NSSL je vedle Okna do dvora a Vertiga můj neoblíbenější Mistrův film. P.S. Vydání na BR si zaslouží šestou hvězdu. Neskutečná krása! Víc Hitchů na blu-rayi!(5.12.2009)

Další z mistrovských filmů Alfreda Hitchcocka. Mysteriózní atmosféra se příběhem line již od jeho začátku. Tento film je pro Hitchcocka lehce netypický velkou akčností a trochu působí „bondovitě“. Je vidět, jak si s každým záběrem doslova pohrál. Oproti jeho jiným ustrnulým filmům zde není nouze o velké zvraty.(8.5.2009)

Je to taková konspirační bondovka se sympatickými herci a scénářem. Některé scény jsou geniální např. ta s letadlem. Příběh je dobrý a ze začátku velmi poutavý a zajímavý, ale ke konci to začne naivnět a prostě mám pocit že se z toho dalo vyždímat víc. Ale to nic nemění na tom, že Hitchcock je skvělý režisér a jeho filmy buď nestárnou vůbec anebo jen trochu.(2.6.2005)

• Cary Grant

• - V budově OSN panoval po filmu The Glass Wall zákaz natáčení. Proto byly interiéry natáčeny ve studiu – s výjimkou scény, kdy Cary Grant (Roger Thornhill) vchází do budovy. Ta byla natočena tajně skrytou kamerou. (Hwaelos)

• - Vagón představený ve filmu byl vyroben roku 1939 firmou Pullman Standard. Tento typ, "Imperial State", obnášel čtyři dvojlůžková kupé, čtyři jednolůžková a dva salónky. Interiér, který vidíme, je ve skutečnosti studiová scéna vyrobená z překližky. (džanik)

• - Natáčelo se od 26. srpna do 19. prosince 1958 ve státech USA – Kalifornie, Jižní Dakota, New York a Illinois. (Varan)