Na sever severozápadní linkou

Na sever severozápadnou dráhou

North by Northwest

Dobrodružný / Thriller / Romantický / Mysteriózní

USA, 1959, 131 min

Další Hitchcockova lahůdka. Vypadá no na jednoho z předchůdců bondovek. Film má od začátku až do konce švih, že by mu ho mohli závidět i leckteré dnešní filmy, které se nuda snaží maskovyt svižnými kamerami. Nechybí zajímavá zápletka, humor, skvělá hudba od Bernarda Hermanna a bomba akcička na sochách na závěr.(3.11.2006)

Alfred Hitchcock opravdu JE režijní mistr, který v mnoha ohledech předběhl svou dobu, líbí se mi jeho práce s kamerou, diváckými emocemi i pečlivá gradace napětí, zvláště zde. Přesto pokud bych měl jeho filmy hodnotit na úrovni čistě konzumního diváka, který si sedne před obrazovku s pytlíkem popcornu, nemohu říct, že bych se stoprocentně bavil. Speciálně North by Northwest obdivuji pro chytrý a dynamický příběh, výborné vyjádření paranoi a svěží tempo bez potřeby "klasických" úvodů (které mi např. na Psychu a Ptácích docela vadily) - což je mimo jiné i dosti nadčasové... North by Northwest je přímý předchůdce moderních akčních filmů pohybu a perlou své doby, proto těch pět hvězd dát prostě musím. 9/10(28.11.2008)

Vybroušené dialogy, dokonalý styl, nadpozemsky charismatický Grant, hitchcockovská mnohoznačnost a Humor...Nepravý muž na nepravém místě v nepravou dobu-ale v tom Pravém filmu. Ten popis je zoufale chabý, ale okouzlení nelze popsat slovy, protože při přemýšlení nad vzletnými adjektivy mi na rtech bloudí připitoměle zasněný úsměv a ožívají dialogy. Pokud to neuvidíte, bude vaše filmová sbírka chudší o Modrého Mauricia. Hitchcock Number One. TOP 10 movie.(23.4.2007)

"Máte něco s očima? - Ano, jsou citlivé na vyptávání." Nechci být unesen, nechci v opilosti řídit, nechci si hrát s průvodčím na schovávanou, nechci být smeten práškovacím letadlem, nechci rušit průběh aukce a už vůbec nechci být zastřelen. A nechtěl to ani Roger Tornhill. Dostal se však do tajných her mezi těmi dobrými a těmi zlými, zamiloval se a jako správný chlap přišel s vlastním řešením. Hitchcock natočil velmi napínavou podívanou, na které však již zub času zanechal svou stopu a k tomu, aby příběh fungoval bylo nutné, aby policisté dokázali sami sebe přesvědčit o tom, že jim by přeci nikdo nelhal a proto by k ověření totožnosti nikdy nepožadovali žádný doklad.(17.9.2012)

Popravdě řečeno, moje čtyřhvězdové hodnocení stojí především na jako vždy bezchybném Cary Grantovi a jeho nezamněnitelnému šarmu a vtipu. Jinak jsem dostal zhruba to, co jsem čekal - špionskou, paranoidní jízdu, tajemnou blondýnu a několik kultovních scén (útok dvouplošníku, finále na Mt. Rushmore)... Nemůžu se ale zbavit pocitu, že to sir Alfred trošku přetáhl se stopáží, osobně by mi nevadilo sestřihnout pár minut. Legenda, ale osobně dávám přednost Vertigu. 80%(9.5.2007)

• - Mnoho aut ve filmu je model Ford sedan 1958. (džanik)

• - Jde o jediný film Alfreda Hitchcocka uvedený pod hlavičkou studia Metro-Goldwyn-Mayer. (džanik)

• - Z konečného filmu bylo vystřiženo jen kolem 2,5 metru, což není ani pět vteřin. (džanik)