Na sever severozápadní linkou

Na sever severozápadnou dráhou

North by Northwest

Dobrodružný / Thriller / Romantický / Mysteriózní

USA, 1959, 131 min

Zdrcujici nastup, Grant perli, je ostry jako chilli, naprosto genialni dialogy. Bond HADR! Ve vlaku opet super nater, scena baleni - uzasna. Skutecne pekne prokreslene postavy. A co pak? Scena s letadlem, ouha, tenhle predchudce akcniho filmu je opravdu pouze jeho predchudce ale co, ten vybuch byl prece docela cool.. No a zaver? No comment. Profesor nedokaze nacpat do pistole jen dva slepe naboje, zavrenou branu nemuzeme projet, zaporaci nevlastni zadne strelne zbrane, jen lampicky a E.M. Saint (ktera je skutecne krasna, mozna i vic nez jeji jmenovkyne z Brna Silvia) nemuze utikat pred pronasledovateli protoze se ji zasekla vlecka v keri,,, + odporne komicka scena na skale.. To neslo!!! Presto budu verit Rob Royovi ze Hitchcock si ze me posledni ctvrthodinu delal prdelky a dam 4 a ne puvodne zamyslene 3 hvezdy...(9.12.2004)

Možná od filmů Alfreda Hitchcocka očekávám hodně, ale tentokrát se mi bohužel nedostavilo to, co jsem očekával, nebo alespoň ne v očekávané míře. Téma nespravedlivě obviněného muže na útěku sám Hitchcock rozvinul v jiných filmech lépe, zápletka je naivní a odhadnutelná, záporáci mají strašně málo prostoru a napínavých, humorných i romantických scén je na více než dvouhodinovou stopáž málo. Pár skvělých scén (jízda v opilosti, letadlo, závěr v Mount Rushmore), skvělé herecké výkony (mezi Grantem a Saintovou to jiskří, avšak mají málo společných scén) a zručnou režii to má, jen jsem prostě (jak už jsem na začátku napsal) čekal víc. Film jsem viděl rád se spokojeným nostalgickým úsměvem i když nakonec musím říct, že IMHO zestárl a sám Mistr napětí jej několikrát překonal. 60%.(10.11.2012)

North by Northwest je sice kvalitní film, ale docela nevyrovnaný. Horší první polovinu s otravnou matkou, trapným řízením v opilosti a hlavním hrdinou, který byl vzhledem k událostem trochu příliš nad věcí, naštěstí vystřídala lepší půlka druhá s jiskřivou romantikou (Eva Marie Saint zde byla hodně sexy), napínavou pasáží ohledně práškovacího letadla, vtipnou kaucí a postupným utahováním smyčky (s poněkud rychle ukončeným závěrem). Vidím to na slabší 4*, faktem je, že Hitchcock se mi už ukázal i v lepším světle než tady.(2.6.2012)

Cokoliv napíšete o Alfredu Hitchcockovi, někdo už to napsal před vámi a velmi pravděpodobně i lépe. Málokterý režisér se dočkal tolika monografií, analýz, profilů a přízvisek. Pokud jste o něm slyšeli jako o „mistru hororu“, snad vás z tohoto nesmyslného a bůhvíproč rozšířeného bludu vyvede právě legendární dobrodružný thriller Na sever Severozápadní linkou, který tvoří jakousi syntézu celé jedné větvě Hitchcockovy tvorby. Téma neprávem obviněného jedince, který prchá před pronásledovateli (ze stran padouchů i spravedlnosti) a hledá skutečného viníka prochází Hitchcockovým dílem od dob působení na britské půdě (39 stupňů) přes jeho ranou americkou tvorbu (Sabotér) až k velkolepému vybroušení právě v podobě Na sever Severozápadní linkou. _____ Tam všechny motivy spojil v dokonale promyšleném vyprávění o nenápadném muži, který náhodným gestem (doslova, nikoli metaforicky) přijme identitu neexistujícího tajného agenta a protivníci odmítají věřit, že jeho skutečná identita není jen dalším výmyslem tajemného pana Kaplana. Několikanásobné převrácení (přinejmenším etických) identit postav a opakované přepracovávání interpretací vodítek v příběhu prožívá po většinu filmu současně hrdina i divák. Divák je konfrontován s příběhem zdánlivě využívajícím všech známých a neznámých žánrových klišé, ale právě ve své eklektičnosti a sofistikovanosti je s každou další minutou nečitelnějším a napínavějším. _____ Právě to (modelovému) modernímu divákovi nakonec umožní přijímat z hlediska filmařského řešení zastaralé pasáže (např. křiklavé zadní projekce), které v sobě nesou tak nezaměnitelnou směs nadsázky a napětí (čerpajícího především ze divácké zmatenosti a nemožnosti scénu v době jejího umístění v příběhu jednoduše uchopit), že je nelze nevnímat víceméně totožně jako diváci před téměř padesáti lety. Jakkoli už jste určitě viděli nebezpečné jízdy postav řítících se v autě bez brzd závratnou rychlostí nebezpečnými serpentinami pár metrů od propasti nebo bezpočet parodií na práškovací letadlo nalétávající na hrdinu uprostřed polí, stále budou tyto a mnohé jiné scény pořád stejně intenzivní, protože důležitý není samotný efekt, ale konkrétní postavení hrdiny v nich a informace poskytnuté příběhem těsně před jejich začátkem. _____ Z filmu Na sever Severozápadní linkou čerpaly první bondovky (zejména pak Srdečné pozdravy z Ruska) a stal se skutečným základem dnes tolikrát v recenzích opakovaného „hitchcockovského thrilleru“, ve kterém hrdina se světem kolem sebe urputně bojuje o svou identitu a nevinnost. Pořád je ale především zakončením jedné celé a postupně se vyvíjející Hitchcockovy série podobných thrillerů a jedním z jeho co do dravosti a atraktivnosti vyprávění nejzajímavějších filmů. Pokud ale neznáte snímky jako Příšerný host, Čtyři vyzvědači (Tajný agent), 39 stupňů, Pověstný muž, Sabotér nebo obě verze Muže, který věděl příliš mnoho, rozhodně si je poshánějte a postupně zhlédněte, protože teprve pak pro vás bude sledování Na sever Severozápadní linkou opravdovým zasvěceneckým zážitkem, ve kterém bude mít každý detail příběhu to pravé místo.(18.1.2007)

„Poslyšte. Já pracuji v reklamě, ne jako bílý kůň! Závisí na mě má práce, sekretářka, matka, dvě bývalé manželky a několik barmanů… A já je nehodlám zklamat tím, že se nechám zabít!“ Hitchcock přichystal dokonale neprůhlednou zápletku, která se točí okolo agentů, nepravé identity a dvojí hry tajných služeb. Výsledek baví i po několika dekádách. Když si tajné služby ztotožní (ne)jistého agenta s reklamním odborníkem, je to pro něj rána, pro diváka ale záruka neotřelé podívané, která jej udržuje v sympatické nejistotě. Snímek navíc o pár let později získal nový rozměr, když antagonismus mezi obyvateli Spojených států a jejich vládou začal být otevřený. Nápad s atentátníkem bez tváře letícím v postřikovači obilí je výborný. A nejen ten..(13.2.2016)

• Cary Grant

• - Postavu “Eve“ mohla hrát i Cyd Charisse. (džanik)

• - Do hlavní ženské role (Eve Kendall) chtělo studio původně obsadit Sophii Loren, která měla sama o roli zájem, ale problémy se smlouvou jí v účasti zabránily. (džanik)

• - Raději než absolvovat drahé natáčení v jihodakotském lese, nechal Alfred Hitchcock ve studiu MGM vysadit sto borovic (Pinus ponderosa). (džanik)