poster

Na sever severozápadní linkou

 • USA

  North by Northwest

 • Slovensko

  Na sever severozápadnou dráhou

 • Velká Británie

  North by Northwest

Dobrodružný / Thriller / Romantický / Mysteriózní

USA, 1959, 131 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • cheyene
  ****

  Hitchcock byl opravdu tělem i duší romantik a potvrzuje to i v tomto thrilleru. Vedle hlavní špionážní zápletky totiž rozehrává i romantickou linii, v níž dominují Cary Grant a Eva Marie Saint. Plný počet tentokrát nemohu Hitchcockovi dát, protože pro mě tento snímek pokulhával v napětí, kterého jsem tak nějak dočkal až v samotné závěrečné scéně v sídle u Mount Rushmore. Přesto se však jedná o parádní podívanou.(2.6.2012)

 • ClintEastwood
  ****

  Jeden z nejzábavnějších Hitchcockových thrillerů. Jeho oblíbená témata - agenti, záměny osob, špionáže jsou v tomto filmu výborně poskládaná do sebe a tvoří originální a nápaditý snímek. Některé scény jsou opravdu nezapomenutelné, jako například útěk před letadlem v kukuřičné planině či závěrečná napínavá scéna na Mt. Rushmore. Cary Grant je elegán, který do role Thornhilla výborně pasuje a v některých scénách je i velice vtipný. Skvěle mu sekunduje krásná a šarmantní Eva Marie Saint. Mistr Hitchcock nám na začátku filmu pěkně zamotá hlavu a naše mozkové závity nechává spolehlivě pracovat prakticky po celou dobu. Během příběhu se ale veškeré věci vysvětlí a divák musí být spokojen. Výborné herecké výkony, skvělá režie, parádní hudba (podle mého osobního názoru jeden z nejlepších hudebních motivů v Hitchcockových filmech vůbec) a zábava a napětí od začátku do konce. A když říkám zábava, tak se divák skutečně i pobaví, protože například scéna na dražbě, kdy se pronásledovaný Grant snaží dostat pryč ze sálu díky tomu, že se chová jako pitomec je velmi vtipná.(5.7.2010)

 • Radyo
  *****

  Při prvním sledování tohohle filmového skvostu jsem si říkal: "Co na něm všichni vidí." Při druhém sledování jsem si říkal: "Hmmm, ono to vlastně není tak špatné." A při třetím sledování jsem si říkal: "Teda, vždyť on je to po Psychu snad nejlepší film od Hitchcocka." A teď si říkám: "On je to jeden z nejlepších filmů všech dob, a nevíc i takový nekorunovaný král všech thrillerů." Myslím, že tenhle výsledný dojem jsem měl někde hluboko zasunutý v hlavě už po tom prvním shlédnutí, ale na světlo se musel proklubat postupně, a teprve nyní je ta správná chvíle na to, abych svůj "objektivní" názor řekl světu.(22.10.2002)

 • J*A*S*M
  *****

  Pro mne zatím nejlepší Hitchcock! Hned po prvních deseti minutách se mě zmocnil ten pocit, který dostanu vždycky při sledování výjimečného filmu. Pocit radosti, že i po takovém množství zhlédnutých snímků se ještě najde nějaký, jenž mě dokáže úplně dětinsky nadchnout. North by Northwest se to povedlo okamžitě a dění na plátně jsem sledoval téměř bez dechu až do titulků. 100%(10.8.2009)

 • Superpero
  ****

  Je to taková konspirační bondovka se sympatickými herci a scénářem. Některé scény jsou geniální např. ta s letadlem. Příběh je dobrý a ze začátku velmi poutavý a zajímavý, ale ke konci to začne naivnět a prostě mám pocit že se z toho dalo vyždímat víc. Ale to nic nemění na tom, že Hitchcock je skvělý režisér a jeho filmy buď nestárnou vůbec anebo jen trochu.(2.6.2005)

 • Cary Grant

 • - Na nápad s mužem, který je zaměněn za neexistujícího tajného agenta, přivedl Hitchcocka novinář Otis L. Guernsey Jr. Inspirací mu byla válečná operace “Mincemeat“, během které chtěli Britové přesvědčit Italy a Němce, že se plánovaná sicilská invaze odehraje na Sardínii a v Řecku (podstrčili mrtvolu s falešnými papíry). (džanik)

 • - V žebříčku Amerického filmového institutu pro 100 největších amerických filmů všech dob obsadil 40. místo. Tak vysoké umístění si snímek vysloužil mimojiné i svým značným vlivem na pozdější Bondovky. (dukeman)

 • - Jde o jediný film Alfreda Hitchcocka uvedený pod hlavičkou studia Metro-Goldwyn-Mayer. (džanik)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace